Постанова № 24083874, 08.05.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2012
Номер справи
2270/2887/12
Номер документу
24083874
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/2887/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 травня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретарі Бесарабі І.А. за участі:представника позивача Березюка О.М. представника відповідача Мороз Т.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Мальта Лтд" до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання дій протиправними, -

В С Т А Н О В И В:

В поданій до суду позовній заяві позивач просить визнати протиправними дії Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, щодо нарахування адміністративно-господарських санкцій за незайняті місця інвалідів у 2011 році та скасувати правовий акт індивідуальної дії - повідомлення відповідача від 28.02.3012 року №04-319 про застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій в сумі 16185,0 грн. за незайняті інвалідами робочі місця у 2011 році.

Ухвалою від 13.04.2012 року Хмельницький окружний адміністративний суд відмовив позивачеві у відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про скасування правового акта індивідуальної дії - повідомлення відповідача від 28.02.3012 року №04-319 про застосування до ТОВ "Мальта Лтд" адміністративно-господарських санкцій в сумі 16185,0 грн. за незайняті інвалідами робочі місця у 2011 році.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що всупереч вимогам ч 3. ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідачем не правомірно нараховані позивачу адміністративно-господарські санкції за незайняті місця інвалідів у 2011 році, оскільки станом на 31.12.2011 р. підприємство являється не прибутковим (Додаток №3 Баланс підприємства), що є підставою звільнення від сплати адміністративно-господарських санкцій.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими доказами.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила та просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що ТОВ „Мальта ЛТД" подало Хмельницькому обласному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість інвалідів на підприємстві за 2011 рік, в якому вказано, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу - 10 осіб ( рядок 01 Звіт форми 10 -ПІ), із них штатних працівників, яким встановлено інвалідність - 0 осіб. Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"- 1 особа. Сума адміністративно - господарських санкцій зазначена у звіті відповідачем -16185 грн. Адміністративно - господарські санкції розраховано позивачем і зазначені у звіті форми 10 -ПІ за 2011 рік. Вважає, що дії Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів є правомірними та ґрунтуються на нормах Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід залишити без задоволення на підставі наведеного нижче.

ТОВ "Мальта Лтд" як суб"єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване виконавчим комітетом Хмельницької міської ради та включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 32342398).

Відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон) забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю зобов"язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою ст.19 і забезпечують працевлаштування інвалідів.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. У відповідності до ч.2 ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Частиною третьою статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" встановлено, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені роботодавці проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів). У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно роботодавця, в порядку, передбаченому законом (частина п'ята статті 20 Закону). Отже, Закон не ставить в залежність сплату санкцій від наявності чи відсутності прибутку, а вказує лише порядок сплати санкцій.

Отже, Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не передбачені повноваження Фонду соціального захисту інвалідів та його територіальних відділень щодо нарахування адміністративно - господарських санкцій.

Суд встановив, що ТОВ „Мальта ЛТД" подало до Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість інвалідів на підприємстві за 2011 рік, в якому вказало, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу - 10 осіб (рядок 01 Звіт форми 10 -ПІ), із них штатних працівників, яким встановлено інвалідність - 0 осіб. Кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - 1 особа. Сума адміністративно - господарських санкцій визначена позивачем у звіті складає 16185 грн.

Таким чином, подавши звіт про зайнятість інвалідів на підприємстві за 2011 рік, позивач самостійно визначив розмір адміністративно-господарських санкцій, які підлягають сплаті за недотримання ним нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

З врахуванням наведеного, суд вважає, безпідставними вимоги позивача про визнання протиправними дій Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо нарахування адміністративно-господарських санкцій позивачеві за незайняті місця інвалідів у 2011 році.

Керуючись ст.ст.6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів щодо нарахування товариству з обмеженою відповідальністю "Мальта Лтд" адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів у 2011 році відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 10 травня 2012 року

Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук