Копія
Справа № 2270/2002/12
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 квітня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук О.К. при секретарі Бесарабі І.А. за участі:позивача представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Старокостянтинівського районного відділу УМВС в Хмельницькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
В поданому д суду адміністративному позові позивачка просить визнати незаконними дії відповідача щодо анулювання реєстрації місця її проживання за адресою АДРЕСА_1 Старокостянтинівського району і реєстрації за адресою АДРЕСА_2 Старокостянтинівського району та зобов»язати відповідача зареєструвати місце її проживання за адресою АДРЕСА_1 Старокостянтинівського району.
Вважає, що відповідач безпідставно, без її згоди на те та заяви, анулював реєстрацію її місця проживання за адресою АДРЕСА_1 та зареєстрував за адресою АДРЕСА_2, за якою є лише земельна ділянка.
Вказує, що крім іншого, її право користування житловим будинком за АДРЕСА_1 підтверджується рішенням Старокостянтинівського районного суду від 24.12.2010 року по справі 2-5771/10, яке набрало законної сили.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала та підтвердила обставини, на які посилається у позовній заяві, просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, вважає позовні вимоги безпідставними. Вказує, що реєстрація місця проживання позивачки за адресою АДРЕСА_1 і реєстрація за адресою АДРЕСА_2 здійснена відповідачем на підставі листа Решнівецької сільської ради, копії подвірної книги та матеріалів перевірки по заяві гр. ОСОБА_5 до гр. ОСОБА_4
Заслухавши позивачку та представника відповідача, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв»язку та сукупності, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково з урахуванням наведеного нижче.
Суд встановив, що позивачка - ОСОБА_4 з 18.03.1993 року зареєстрована Старокостянтинівським РВ УМВС України в Хмельницькій області за адресою АДРЕСА_1 Старокостянтинівського району. Зазначене підтверджується копією паспорта позивачки серії НВ №524576 від 23.06.2009 року, талоном реєстрації за місцем проживання, оформленим Старокостянтинівським РВ УМВС України в Хмельницькій області, та рішенням Старокостянтинівського районного суду від 24.12.2010 року по справі за позовом ОСОБА_6 до ОСОБА_7 про визнання її та неповнолітніх дітей такими, що втратили право користування житловим приміщенням, та виселення та за зустрічним позовом ОСОБА_7, яка діє в свої інтересах та в інтересах своїх неповнолітніх дітей, до ОСОБА_6, відділу реєстрації, громадянства та міграції Старокостянтинівського РВУМВС України про визнання права користування житловим приміщенням та зобов»язання провести реєстрацію місця проживання.
9.11.2011 року на підставі заяви секретаря Решнівської сільської ради Демедюк М.І. від 03.11.2011 року відповідач в паспорті позивачки проставив штамп про анулювання її реєстрації за зазначеною вище адресою.
Одночасно, відповідачем був проставлений штамп, датований 29.07.2009 року, про реєстрацію позивачки за адресою АДРЕСА_2 Старокостянтинівського району.
В процесі судового розгляду справи суд встановив, що за адресою АДРЕСА_2 розташована земельна ділянка без будь-яких будівель, придатних для проживання.
В судовому засіданні секретар Решнівської сільської ради Демедюк М.І. і представник відповідача підтвердили факт відсутності за адресою АДРЕСА_2 житлових будівель.
Досліджуючи правомірність дій відповідача щодо анулювання реєстрації місця проживання позивачки за адресою АДРЕСА_1 і реєстрації за адресою АДРЕСА_2, суд враховує наведене нижче.
За змістом ст.3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року N 1382-IV із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 2 грудня 2010 року N 2756-VI, (надалі - Закон N 1382-IV) місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік; реєстрація - внесення відомостей до паспортного документа про місце проживання або місце перебування із зазначенням адреси житла особи та внесення цих даних до реєстраційного обліку відповідного органу спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрації.
В силу ст.6 Закону N 1382-IV для реєстрації місця проживання громадянин України подає: письмову заяву. У разі якщо особа з поважної причини не може самостійно звернутися до уповноваженого органу, реєстрація може бути здійснена за зверненням іншої особи на підставі доручення, посвідченого в установленому порядку; паспортний документ; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; два примірники талона зняття з реєстрації. Заява особи про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання особи. При зміні місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюється повноваження органу реєстрації, особа, яка зареєструвала місце проживання, або її законний представник повинні письмово повідомити про це відповідний орган реєстрації протягом семи днів.
Відповідно до ст.7 Закону N 1382-IV зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть. У разі якщо особа з поважної причини не може самостійно звернутися до органу реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання може бути здійснено за зверненням іншої особи та на підставі доручення, посвідченого в установленому порядку.
Статтею 10 Закону N 1382-IV передбачено, що у разі внесення під час реєстрації помилкових відомостей про особу орган реєстрації зобов'язаний на підставі поданих особою або її законним представником достовірних відомостей внести необхідні зміни до реєстраційного обліку протягом семи днів.
Таким чином, з урахуванням положень Закону N 1382-IV реєстрація місця проживання повнолітньої особи, зміна місця реєстрації та внесення змін до реєстраційних відомостей здійснюється органу реєстрації лише за наявності відповідної заяви особи.
Суд встановив, що позивачка не подавала до органу реєстрації заяву про анулювання реєстрації на адресою АДРЕСА_1 та про реєстрацію за адресою АДРЕСА_2 та паспорт для внесення відповідних записів з проставленням штампів. Рішення суду з зазначених вище правовідносин також відсутнє.
Відповідно до ч.1 ст.29 Цивільного кодексу України місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово. Частиною 2 вказаної статті визначено, що фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Тому, зареєструвавши позивачку на підставі звернення секретаря Решнівської сільської ради, без заяви позивачки на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_2, на якій відсутні будь-які будівлі, придатні для проживання, відповідач порушив її право на вільний вибір місця проживання, гарантоване ст.33 Конституції України.
Копія подвірної книги за адресою АДРЕСА_1, виправленою невстановленою особою на АДРЕСА_2, не може слугували підставою для анулювання реєстрації, оскільки не входить до переліку документів, на підставі яких орган реєстрації повинен вчиняти реєстраційні дії.
Суд також враховує, що відповідно до п.10 Розділу 2 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 15 червня 2006 року N 600, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України липня 2006 р. за N 804/12678 (надалі - Порядок №600), на сторінках від одинадцятої до шістнадцятої проставляється штамп реєстрації місця проживання та штамп зняття з реєстрації місця проживання, які заповнюються відповідно до поданих документів. При обміні паспорта відомості про реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання переносяться з паспорта, що підлягає обміну. Зазначені штампи не проставляються, якщо оформити реєстрацію водночас з оформленням паспорта немає можливості.
Правильність оформлення паспорта разом з підставами оформлення перевіряється начальником територіального підрозділу або працівником, який за своїми службовими обов'язками відповідає за проведення паспортної роботи, про що робиться відповідна відмітка в графі 11 заяви про видачу паспорта (п.12 р.2 Порядку №600).
Отже, ані Законом N 1382-IV, ані Порядком №600 не передбачене проставляння штампа про анулювання реєстрації місця проживання.
Згідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене відповідачем не доведено правомірність дій щодо анульовання реєстрації місця проживання позивачки за адресою АДРЕСА_1 та реєстрації її за адресою АДРЕСА_2. В той же час позовні вимоги позивачки в цій частині є обґрунтованими, підтверджені належними доказами, відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підлягають до задоволення.
Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов»язання відповідача зареєструвати місце проживання позивачки за адресою АДРЕСА_1 Старокостянтинівського району, суд враховує, що в силу ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За змістом ч.3 ст. 11 КАС України особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, самостійно обираючи спосіб захисту порушеного права.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 162 КАС України встановлено, що суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Суд вважає, що постанова суду про зобов»язання відповідача зареєструвати місце проживання позивачки за адресою АДРЕСА_1 Старокостянтинівського району, у випадку задоволення позовних вимог в цій частині не гарантувала б захист права позивачки на вільний вибір місця поживання, оскільки вчиненню дії щодо реєстрації позивачки за зазначеною адресою повинні передувати дії відповідача про скасування анулювання реєстрації за адресою АДРЕСА_1. Проте, позивачка не зверталась до суду з зазначеною позовною вимогою.
Тому, позовні вимоги в частині зобов»язання відповідача зареєструвати місце проживання позивачки за адресою АДРЕСА_1 Старокостянтинівського району слід задовольнити частково та зобов"язати відповідача вчинити дії щодо приведення реєстрації місця проживання ОСОБА_4 у відповідність до вимог Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Враховуючи викладене, керуючись Конституцією України, Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст.ст. 11, 99, 100, 158 - 163, 167, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Старокостянтинівського районного відділу УМВС в Хмельницькій області щодо анулювання реєстрації місця проживання ОСОБА_4 за адресою АДРЕСА_1 Старокостянтинівського району та реєстрації за адресою АДРЕСА_2 Старокостянтинівського району .
Зобов"язати Старокостянтинівсьий районний відділ УМВС в Хмельницькій області вчинити дії щодо приведення реєстрації місця проживання ОСОБА_4 у відповідність до вимог Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 28 квітня 2012 року
Суддя/підпис/О.К. Ковальчук"Згідно з оригіналом" Суддя О.К. Ковальчук