Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
03.05.2012 р. Справа № 2а-537/12/1470
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Желєзного І.В. секретар судового засідання Салова І.О. розглянувши адміністративну справу
за позовомПАТ "Миколаївський суднобудівний завод "Океан", (вул. Заводська площа, 1,Миколаїв,54050)
доДПІ у Корабельному районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби, (вул. Артема, 1-А,Миколаїв,54000)
проскасування податкового повідомлення - рішення, ВСТАНОВИВ:
ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод Океан» звернулося з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Корабельному районі м. Миколаєва Миколаївської області Державної податкової служби №0000222300 від 17.01.2012 року про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки на суму 51467,10грн., посилаючись на невмотивованість та незаконність рішення контролюючого органу.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, вказавши на відсутність у позивача права на віднесення витрат на придбання авіаквитків до витрат на відрядження, оскільки вони не підтверджені належними первинними документами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд приходить до висновку про безпідставність заявлених вимог, виходячи з наступного.
В період з 17.11.2011 по 21.12.2011 проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «Миколаївський суднобудівний завод «Океан»», за підсумками якої контролюючим органом складено акт перевірки за №1035/36/14307653 від 28.12.2011 (надалі по тексту - акт перевірки). Перевіркою встановлено порушення позивачем приписів п.2.11 гл.2, п.3.1, п.3.2 гл.3 Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 № 637, (далі -Постанова №637).
За результатами перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000222300 від 17.01.2012 року про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки на суму 51467,10грн..
Підставою для прийняття контролюючим органом оспорюваного рішення є та обставина, що у вісімнадцяти випадках використання електронного авіаквитка підзвітними особами ПАТ «МСЗ «Океан»до авансового звіту не надавався оригінал розрахункового або платіжного документа.
Крім того, до авансових звітів працівників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (двічі), ОСОБА_4 (п'ять разів) долучено електронні квитки на ім'я ОСОБА_5, що також вказує на аргументованість позиції контролюючого органу.
Згідно пункту 2.11 Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 № 637 видача готівкових коштів під звіт або на відрядження (далі - під звіт) здійснюється відповідно до законодавства України. Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.
Відповідно до приписів пункт 3.1 Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 №637 касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Розрахунковий документ (п.1.2 Постанови №637) - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Згідно пп. 7 п.1 ст.140 ПК України витрати на відрядження фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах із таким платником податку або є членами керівних органів платника податку, в межах фактичних витрат особи, яка відряджена, на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в'їзд (віз), обов'язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов'язані з правилами в'їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв'язку із здійсненням таких витрат. Зазначені в абзаці першому цього підпункту витрати можуть бути включені до складу витрат платника податку лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат у вигляді транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона та документа про сплату за всіма видами транспорту, в тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих із готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи, в тому числі бронювання місць у місцях проживання, страхових полісів тощо.
Підстава для відшкодування витрат на придбання електронного авіаквитка встановлена п. 12 розділу ІІ Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 13 березня 1998 № 59 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.03.2011 №362), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31 березня 1998 р. за № 218/2658,: витрати на відрядження відшкодовуються лише за наявності документів в оригіналі, що засвідчують вартість цих витрат, а саме: транспортних квитків або транспортних рахунків (багажних квитанцій), у тому числі електронних квитків за наявності посадкового талона та документа про сплату за всіма видами транспорту, в тому числі чартерних рейсів, рахунків, отриманих з готелів (мотелів) або від інших осіб, що надають послуги з розміщення та проживання відрядженого працівника, в тому числі бронювання місць у місцях проживання, страхових полісів тощо. У разі використання електронного авіаквитка підставою для відшкодування витрат на його придбання є такий пакет документів: оригінал розрахункового або платіжного документа, що підтверджує здійснення розрахункової операції у готівковій чи безготівковій формі (платіжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанція, виписка з карткового рахунку, квитанція до прибуткового касового ордера); роздрук на папері частини електронного авіаквитка із вказаним маршрутом (маршрут/квитанція); оригінали відривної частини посадкових талонів пасажира. У разі коли електронний авіаквиток є частково використаним, до звіту також додається лист (акт, довідка) про повернення авіаквитка, складений компанією-продавцем, у якому зазначаються прізвище та ініціали відрядженого працівника, вартість здійсненого перельоту, сума повернутих коштів, комісійні та/або інші збори, пов'язані з поверненням частково використаного квитка. Витрати, понесені у зв'язку з відрядженням, що не підтверджені відповідними документами (крім добових витрат), працівникові не відшкодовуються.
Оскільки передбачені нормативними актами підтверджуючі документи (платіжне доручення, розрахунковий чек, касовий чек, розрахункова квитанція, виписка з карткового рахунку, квитанція до прибуткового касового ордера, оригінали відривної частини посадкових талонів та ін.) у випадках використання електронного авіаквитка підзвітними особами ПАТ «МСЗ «Океан», не були надані до авансового звіту, висновки контролюючого органу про порушення підприємством п.2.11 гл.2, п.3.1, п.3.2 гл.3 Положення про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 № 637 є правомірними. Крім того, до авансових звітів працівників ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 (двічі), ОСОБА_4. (п'ять разів) долучено електронні квитки на ім'я ОСОБА_5, що також вказує на аргументованість позиції контролюючого органу.
За таких обставин, відповідач - суб'єкт владних повноважень при проведені перевірки та прийнятті оспорюваного податкового повідомлення-рішення діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з врахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Вищенаведене є підставою для задоволення позову.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 70-71, 86, 122,138, 158 - 163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя І. В. Желєзний