Постанова № 24081101, 18.04.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2012
Номер справи
1170/2а-5077/11
Номер документу
24081101
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2012 року Справа № 1170/2а-5077/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого -судді Кармазиної Т.М.

за участю секретаря - Сириці І.О.,

за участю представників:

позивача -Діденка О.Д., Грицини В.І.,

відповідача -Небензі В.П., Прокопчук Л.І., Балакіної Т.А.,

третьої особи -Пилипенка О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Релігійної громади Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня до Кіровоградської митниці, третя особа: Благодійний фонд "Щаслива родина", про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 10 листопада 2011 року №35, №36, №37, №38, №39.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що податкові повідомлення-рішення є незаконні, оскільки Релігійна громада Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня не являється суб'єктом підприємницької діяльності та у відповідності до ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога отримана громадою, не підлягає оподаткуванню. Також зазначав, що отриману в 2009 році гуманітарну допомогу за усною домовленістю та попереднім узгодженням з донором, було передано Благодійному фонду «Щаслива родина», який здійснив належний облік гуманітарної допомоги та розподілив її між набувачами. Крім того, вказував на те, що Кіровоградська митниця не має права перевіряти цільове використання громадою гуманітарної допомоги, оскільки на думку позивача дані повноваження належать відповідним комісіям з питань гуманітарної допомоги та органам державної податкової служби.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.

Представники відповідача в судовому засіданні, заперечуючи проти задоволення позовних вимог, посилалися на правомірність прийняття митним органом оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, оскільки, на думку митного органу, позивачем, порушено вимоги ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу». Також вказували на те, що з урахуванням відомостей, заявлених у ВМД, позивач є декларантом вантажів та платником податків, в зв'язку з чим останній повинен був забезпечити зберігання необхідних для здійснення контролю документів протягом 1095 днів з дня митного оформлення, тому відповідач вважає, що накладення на позивача штрафу за п.121.1 ст.121 Податкового кодексу України є правомірним. Крім того посилалися на те, що у відповідності до вимог чинного законодавства митні органи є контролюючими органами щодо мита, акцизного збору, податку на додану вартість, інших податків, які відповідно до податкового законодавства справляються у разі ввезення (пересилання) товарів і предметів на митну територію України, та у зв'язку з цим мають право проводити відповідні документальні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати стосовно вказаних вище податків і зборів.

Представник третьої особи в судовому засіданні підтримав позовні вимоги позивача в повному обсязі та повідомив, що Благодійний фонд «Щаслива родина»був тимчасово виключений з реєстру отримувачів гуманітарної допомоги, в зв'язку з чим, за усною домовленістю з позивачем та попереднім погодженням з донором, Релігійною громадою Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня отримано гуманітарну допомогу та відразу передано Благодійному фонду «Щаслива родина», який здійснив належний бухгалтерський облік даної гуманітарної допомоги та розподілив її між набувачами.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Релігійна громада Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня зареєстрована виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 25.12.1992р., як релігійна організація, видом діяльності якої за КВЕД є діяльність релігійних організацій, інституційний сектор економіки: некомерційні організації, що обслуговують домашні господарства, про що свідчить довідка з ЄДРПОУ та перебуває на податковому обліку у Кіровоградській об'єднаній державній податковій інспекції, що підтверджується довідкою №1301/29-0 від 14.04.2009р. (а.с.27, 136)

На підставі плану графіка проведення виїзних перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання, наказу Кіровоградської митниці №441 від 12.10.2011р., відповідачем проведено планову виїзну перевірку стану дотримання позивачем законодавства України з питань митної справи.

За результатами перевірки складено акт №0008/1/901000000/0023685294 від 28.10.2011р. висновками якого є порушення Релігійною громадою Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня, на думку відповідача, вимог ст.11 Закону України «Про гуманітарну допомогу»від 22.10.1999р. №1192-ХІV (далі Закон №1192-ХІV); ст.ст.3,9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність»від 16.07.1999р. №996-ХІV (далі Закон №996-ХІV), Наказу Міністерства фінансів України від 14.12.1999р. №298 «Про порядок бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги», що призвело до нецільового використання гуманітарної допомоги, що була оформлена в митному відношенні за ВМД №901000002/9/002129 від 30.04.2009р., №901000002/9/002479 від 19.05.2009р., №901000002/9/003367 від 03.07.2009р., №901000002/9/003633 від 16.07.2009р., №901000002/9/004048 від 04.08.2009р., №901000002/9/004050 від 04.08.2009р. та до заниження податкового зобов'язання на суму 40905,19 грн.; ненадання Релігійною громадою Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня до перевірки оригіналів документів, які свідчать про здійснення господарських операцій; невідповідність інформації щодо номенклатури, кількості та ваги вантажу, що міститься у звітах, які подавались позивачем до комісії з питань гуманітарної допомоги при обласній державній адміністрації, відомостям, що були заявлені у ВМД №901000002/9/002479 від 19.05.2009р., №901000002/9/003633 від 16.07.2009р., №901000002/9/004048 від 04.08.2009р., №901000002/9/004050 від 04.08.2009р. (а.с.46-57)

На підставі даного акту перевірки Кіровоградською митницею прийнято податкові повідомлення-рішення від 10.11.2011р.:

№35, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем мито на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 10526,59 грн., у т.ч. за основним платежем -8421,27 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -2105,32 грн. (а.с.7);

№36, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість з товарів, увезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 40604,90 грн., у т.ч. за основним платежем -32483,92 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -8120,98 грн. (а.с.8);

№37, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем мито на товари, що ввозяться суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 8421,27 грн., у т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями -8421,27 грн. (а.с.9);

№38, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість з товарів, увезених на територію України суб'єктами підприємницької діяльності у розмірі 32483,92 грн., у т.ч. за штрафними (фінансовими) санкціями -32483,92 грн. (а.с.10);

№39, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем штраф за порушення податкового законодавства у розмірі 510 грн. (а.с.11).

Протягом перевіряємого періоду Кіровоградською митницею було здійснено митне оформлення вантажів -товарів гуманітарної допомоги, що надходили на адресу Релігійної громади Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня за дарчими листами від іноземних донорів: «ADVENTKYRKAN»Швеція та «Helferkreis Schlangen»Німеччина. Митне оформлення зазначених вантажів було здійснено за наступними ВМД - №901000002/9/002129 від 30.04.2009р., №901000002/9/002479 від 19.05.2009р., №901000002/9/003367 від 03.07.2009р., №901000002/9/003633 від 16.07.2009р., №901000002/9/004048 від 04.08.2009р., №901000002/9/004050 від 04.08.2009р. (а.с.130, 131, 132, 139-141, 156-161, 177-178, 191-193, 206-208, 223-224) та на підставі протоколів комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті міністрів України (а.с.154-155, 168-169, 189-190, 1987-199, 221-222, 238-239), листів донорів (а.с.143, 163), дарчих листів (а.с.180, 182, 195, 202, 210, 212, 225, 233), рахунків-фактур (а.с.145, 170, 183, 201, 211, 227), сертифікатів дарунків (а.с.147, 175, 213, 226, 235), списків подарованих речей (а.с.149, 154, 165, 173), листів обласної державної адміністрації, плану розподілу. (а.с.69-74)

Вищевказані документи разом із вантажем були передані позивачем, на підставі усної домовленості, Благодійному фонду «Щаслива родина», так як вантаж призначався для того, щоб благодійний фонд розподілив його серед набувачів, які надали попереднє замовлення до благодійного фонду. (а.с.249, 252)

Даний факт підтвердив в судовому засіданні представник Благодійного фонду «Щаслива родина», який надав докази про передачу вантажу - гуманітарної допомоги набувачам, а саме накладні та довіреності на отримання товару (а.с.101-129), здійснив бухгалтерський облік даної допомоги, та подав звіти контролюючим органам за отриманий вантаж. (а.с.133)

Як зазначалось раніше, підставою для нарахування податкових зобов'язань позивачу стало встановлення митним органом під час перевірки факту нецільового використання гуманітарної допомоги, отриманої через митний кордон України.

Засади організації та здійснення митної справи в Україні, економічні, організаційні, правові, кадрові та соціальні аспекти діяльності митної служби України регулює Митний кодекс України. Безпосереднє здійснення митної справи покладається на митні органи України. Статтею 11 Митного кодексу України визначені основні завдання митних органів, зокрема, виконання та контроль за додержанням законодавства України з питань митної справи; здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, вдосконалення форм і методів їх здійснення.

Механізм проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, як у процесі митного оформлення товарів і транспортних засобів, так і після його закінчення, в частині дотримання ними вимог законодавства з питань митної справи визначає «Порядок проведення митними органами на підприємствах перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 року №1730.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що відповідач є органом, на якого чинним законодавством України покладені функції щодо контролю за додержанням законодавства з питань митної справи, здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, в тому числі шляхом проведення перевірок системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України.

Правові, організаційні, соціальні засади отримання, надання, оформлення, розподілу і контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги визначені Законом України «Про гуманітарну допомогу» від 22.10.1999р. №1192-ХІV (далі Закон №1192-ХІV).

Статтею 1 Закону №1192-ХІV визначено, що гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 4 Закону України "Про благодійництво та благодійні організації".

Облік і контроль за отриманням та цільовим використанням гуманітарної допомоги визначені ст.11 Закону №1192-ХІV відповідно до якої Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України, комісії з питань гуманітарної допомоги при Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських державних адміністраціях ведуть облік, статистичну звітність гуманітарної допомоги та Єдиний реєстр отримувачів гуманітарної допомоги.

Відповідні комісії з питань гуманітарної допомоги та органи державної податкової служби здійснюють контроль щодо використання гуманітарної допомоги за цільовим призначенням.

Митними органами України та філіями (територіальними управліннями) Національного банку України щомісячно складаються звіти за встановленою формою відповідно про митне оформлення вантажів з гуманітарною допомогою та про надходження на рахунки в іноземній валюті отримувачів гуманітарної допомоги коштів в іноземній валюті. Зазначені звіти подаються до Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України.

Бухгалтерський облік гуманітарної допомоги та відповідна звітність здійснюються отримувачами гуманітарної допомоги та набувачами гуманітарної допомоги (юридичними особами) у порядку, встановленому Міністерством фінансів України. У разі відсутності обліку щодо отримання та цільового використання гуманітарної допомоги вона вважається використаною не за цільовим призначенням.

Отримувач гуманітарної допомоги і набувач гуманітарної допомоги (юридична особа) щомісячно в установленому порядку подають до відповідної комісії з питань гуманітарної допомоги звіти про наявність та розподіл гуманітарної допомоги до повного використання всього обсягу отриманої гуманітарної допомоги.

З аналізу зазначених норм Закону, який регулює правові, організаційні, соціальні засади отримання, надання, оформлення, розподілу і контролю за цільовим використанням гуманітарної допомоги, вбачається, що контроль за цільовим використанням гуманітарної допомоги покладений на відповідні комісії з питань гуманітарної допомоги та органи державної податкової служби.

Тобто, митним органам окремо не надані повноваження щодо контролю за цільовим використанням товарів, отриманих з метою надання гуманітарної допомоги, митні органи в розумінні Закону є обов'язковими членами спеціальних комісій, яким надані такі повноваження, та, здійснюючи перевірку з питань цільового використання гуманітарної допомоги, орган владних повноважень діяв не у спосіб та з перевищенням повноважень, наданих йому чинним законодавством. Тоді як акт перевірки цільового використання гуманітарної допомоги Релігійною громадою - позивачем у справі, складений уповноваженими органами - відповідною комісією з питань гуманітарної допомоги або органом державної податкової служби під час розгляду справи суду не наданий.

Відповідно до ст.3 Закону №1192-ХІV зміну отримувача гуманітарної допомоги та її переадресування можливо здійснювати лише за погодженням з іноземними донорами за рішенням відповідної комісії з питань гуманітарної допомоги.

Так, згідно листів донорів від 31.03.2009р. та від 15.04.2009р. «ADVENTKYRKAN»Швеція та «Helferkreis Schlangen»Німеччина, в зв'язку з тим, що Благодійний фонд «Щаслива родина» тимчасово не має права отримувати благодійну допомогу із-за кордону, згідні з тим, щоб гуманітарна допомога, яка буде направлена на адресу Благодійного фонду «Щаслива родина», буде тимчасово адресована Релігійній громаді Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня для митного оформлення та подальшої передачі благодійному фонду, з подальшим розподіленням. (а.с.63, 143, 163)

У відповідності до ст.6 Закону №1192-ХІV гуманітарна допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, у грошовій або натуральній формі (крім підакцизних товарів), яка надається, ввозиться, пересилається в Україну, звільняється від оподаткування. Якщо кошти або товари (роботи, послуги), звільнені від оподаткування як гуманітарна допомога, було використано не за цільовим призначенням, вони вважаються доходом і оподатковуються відповідно до законодавства України.

У судовому засіданні представники відповідача не надали жодних доказів використання позивачем товарів, отриманих через митний кордон України, з ціллю отримання прибутку при здійснені господарської або комерційної діяльності Релігійної громади Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня, як і доказів, що отримана гуманітарна допомога використана не за цільовим призначенням.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Згідно ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та неправомірність прийняття відповідачем податкових повідомлень-рішень від 10 листопада 2011 року №№35, 36, 37, 38, 39, які підлягають скасуванню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Таким чином, судові витрати у розмірі 31,23 грн., здійснені позивачем, підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь Релігійної громади Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кіровоградської митниці від 10 листопада 2011 року №№35, 36, 37, 38, 39.

Присудити Релігійній громаді Кіровоградської церкви християн адвентистів сьомого дня з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 31,23 грн..

Постанова суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України -протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено -23.04.2012р.

Суддя підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М. Кармазина