Постанова № 24080642, 28.04.2012, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2012
Номер справи
2а-963/12/1070
Номер документу
24080642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2012 року 2а-963/12/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Лапія С.М.,

при секретарі - Пилипчук В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агенство Віасат»до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області ДПС про визнання протиправними дій, -

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача по проведенню зустрічної звірки, яка оформлена актом від 09.09.2011 року № 625/23-1/36862548, мотивуючи це тим, що про проведення зустрічної звірки підприємство не повідомлялося, письмовий запит про надання інформації та її документального підтвердження у зв'язку з проведенням зустрічної звірки на адресу позивача не надходили, чим порушено норми чинного податкового законодавства України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, посилаючись на те, що акт неможливості проведення зустрічної звірки складено відповідно до вимог ст. 73 ПК України та Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011 № 236.

Судом встановлено, що ТОВ «Агентство «Віасат»зареєстроване Дніпровською районною в місті Києві державною адміністрацією 16.12.2009 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи.

Працівником відповідача 09.09.2011 року на підставі службового посвідчення серія УКО № 086228, виданого ДПІ у Вишгородському районі Київської області, згідно з п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки позивача щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за червень 2011 року.

За результатами був складений акт про неможливість проведення зустрічної звірки з позивачем щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобов'язання та податковий кредит за червень 2011 року, від 09.09.2011 року № 625/23-1/36862548.

Відповідно до акту зустрічну звірку неможливо провести у зв'язку з тим, що позивач має стан 9 та направлено Державному реєстратору Вишгородської РДА Київської області повідомлення за формою 18-ОПП від 08.07.2011 про його відсутність за місцезнаходження та довідка про не встановлення місцезнаходження підприємства за юридичною адресою.

У висновку акту відповідачем зафіксовано, що позивачем відображені в податковій звітності (податкова декларація з податку на додану вартість за червень 2011 року) правові взаємовідносини із суб'єктами господарювання без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об'єкту оподаткування, несплати податків. Також було вказано, що враховуючи відсутність необхідних умов для ведення господарської діяльності (відсутні основні фонди, технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби), згідно ч.1, 5 ст. 203, п. 1, 2 ст. 215, ст. 228 Цивільного кодексу України (надалі - ЦКУ) угоди, укладені позивачем із контрагентами, мають ознаки нікчемності.

Організація та проведення зустрічних звірок регулюється Податковим кодексом України, ЗУ «Про державну податкову службу в Україні», постановою КМУ від 27.12.2010 року № 1332 «Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок», постанови КМУ від 27.12.2010 року № 1245 «Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом»та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно п. 2.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011 № 236 для проведення зустрічних звірок відбираються суб`єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, що здійснювалися між ними, для з`ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Необхідність проведення зустрічних звірок суб`єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов`язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх ( у тому числі від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел ( у тому числі від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладеного на органи ДПС.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень представника відповідача зустрічна перевірка позивача податковим органом була проведена згідно з п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України.

Так, п. 73.5 с. 73 ПК України встановлено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Відповідно до п. 73.3 ст. 73 ПК України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у разі проведення зустрічної звірки.

Згідно п. 3.2 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011 № 236 (надалі -Рекомендації № 236) отриманий органом ДПС - виконавцем запит реєструється як вхідна кореспонденція у загальному порядку. З метою спрощення процедури проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання (особливо тих, які віднесені до категорії великих платників податків) за наявності інформації, зазначеної у запиті органу ДПС - ініціатора, та її документального підтвердження, орган ДПС - виконавець протягом трьох робочих днів проводить на їх підставі зустрічну звірку та складає Довідку про результати проведення зустрічної звірки відповідно до п.п. 4.6 п. 4 Методичних рекомендацій.

При цьому інформація на запит та її документальне підтвердження можуть бути наявними в органі ДПС - виконавця у зв'язку із направленням суб'єктом господарювання за місцем реєстрації інформації відповідно до вимог ст.ст. 72, 73 глави 7 розділу II та інших норм ПК України, за результатами попередньо проведених звірок (перевірок) та отриманих відповідних документів суб'єкта господарювання тощо.

У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.

Вказаний порядок дій податкового органу міститься і в Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232 (надалі -Порядок № 1232). Зокрема, в п. 4 вказано, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Також, відповідно до п. 9 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1245 (надалі -Порядок № 1245) органи державної податкової служби мають право звернутися до суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та документального підтвердження такої інформації. В окремих випадках зазначений запит може надсилатися з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби.

Пункт 13 Порядку № 1245 визначає, що запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі, а в разі направлення в електронному вигляді з використанням засобів телекомунікаційного зв'язку з накладенням електронного цифрового підпису органу державної податкової служби - у разі надходження сформованого програмним забезпеченням повідомлення про доставку.

Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача, запити до позивача про надання інформації податковим органом не направлялися, оскільки працівником ДПІ у Вишгородському районі Київської області було здійснено виїзд за юридичною адресою ТОВ «Агенство Віасат»: м. Вишгород, вул. Ватутіна, 69 та виявлено фактичне незнаходження його за юридичною адресою, що зафіксовано актом про незнаходження від 23.06.2011 року № 1603.

Проте, у судовому засіданні представником позивача надано копію договору суборенди нежилого приміщення № 05/12/10 від 27.12.2010, відповідно до умов якого позивач (суборендар) приймає, а КМП «Мехбуд»(орендодавець) передає в строкове платне користування нежиле приміщення за адресою: Київська область, м. Вишгород, вул. Ватутіна, 69. Термін договору до 27.12.2011

Також, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 03.10.2011, де вказано аналогічну юридичну адресу позивача, статус відомостей про юридичну особу позивача підтверджено.

Крім цього, суд звертає увагу на те, що акт про незнаходження підприємства за юридичною адресою від 23.06.2011 року № 1603 підписано лише одним перевіряючим ОСОБА_1 , при цьому на перевірку виходили ОСОБА_1 та ОСОБА_2

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Суду доведено, що на момент здійснення перевірки юридична адреса відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру підприємства була : Київська область, м. Вишгород, вул. Ватутіна, 69.

Згідно з ч. 1 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Таким чином, було порушено право позивача на надання до державної податкової служби інформації та її документального підтвердження, що стосується предмету зустрічної звірки, що також свідчить про протиправність дій податкового органу.

Судом встановлено, що висновок, який міститься у складеному в результаті здійснення протиправних дій податковим органом акті від 09.09.2011 року № 625/23-1/36862548, ґрунтується виключно на неможливості відповідача знайти за юридичною адресою підприємство, а не за результатами співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання.

При цьому, суд звертає увагу, що акт про незнаходження позивача за юридичною адресою складено в червні 2011 року, а звірка проводилася аж у вересні 2011 року, тобто через два місяці після складання акту про незнаходження. Чому звірка була проведена тільки після сплину двох місяців з дня складення акту про незнаходження представник відповідача в судовому засіданні пояснити не зміг.

Також суд зазначає, що жодним нормативно-правовим актом податковому органу не надано право за результатами зустрічної звірки складати акт та робити в ньому будь-які висновки щодо здійснення господарської діяльності суб`єкта господарювання, а відповідно до ст. 73 Податкового кодексу України за результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб`єкту господарювання у десятиденний термін.

Згідно із ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

У той же час, позивачем доведено факт порушення відповідачем положень чинного податкового законодавства України, зокрема, норм щодо порядку здійснення позапланових виїзних перевірок (зустрічних звірок) суб'єктів підприємницької діяльності.

Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області по проведенню зустрічної звірки, що оформлено Актом від 09.09.2011 № 625/23-1/36862548.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лапій С.М.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 08 травня 2012 р.