КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2011 року 2а-3138/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Лапія С.М.,
при секретарі - Хім`як С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Макарівської РДА Київської області, Управління Держкомзему у Макарівському районі Київської області, третя особа: ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування розпорядження від 22.01.2008 року № 307 та зобов`язання вчинити дії ,-
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 22 січня 2008 року № 307 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на землю громадянину України -члену садівничого товариства «Дубки»ОСОБА_3 для ведення садівництва в межах Наливайківської сільської ради»та зобов`язати Управління Держкомзему у Макарівському районі Київської області скасувати кадастровий номер 32227852:04:022:0035 на земельну ділянку № 86, яка знаходиться в СТ «Дубки»у межах Наливайківської сільської ради, площею 0,12 га., посилаючись на те, що спірним розпорядженням порушується її право стати власником земельної ділянки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представники відповідачів в судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, надали суду заяви, в яких просили розглядати справу за їх відсутності. При цьому, відповідач Макарівська РДА Київської області позовні вимоги візнав.
Представник третьої особи в судовому засіданні проти позову заперечила, посилаючись на те, що ОСОБА_3 є дійсним членом СТ «Дубки»та на законних підставах реалізує своє право на землю, а спірне розпорядження є правомірним.
За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників відповідачів.
Судом встановлено, що в 1992 році було створено Садівниче товариство «Дубки»науково-виробничого об'єднання «Сатурн»м. Києва на території Наливайківської сільської ради.
Рішенням Наливайківської сільської ради від 25 лютого 1992 року №15 СТ «Дубки»НВО «Сатурн»була надана земельна ділянка для ведення садівництва. В цьому ж році СТ «Дубки»НВО «Сатурн»отримало Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою площею 14.6 га.
Згідно генерального плану садівничого товариства надана йому земельна ділянка поділена та пронумерована на 104 ділянки по 0,12 га кожна.
Рішенням загальних зборів (протокол №2) 27 серпня 1992 року позивачка була прийнята в члени садівничого товариства «Дубки»НВО «Сатурн»і їй була надана в користування земельна ділянка № 86.
Позивачку рішенням правління СТ «Дубки»НВО «Сатурн»2 липня 2006 року було виключено з членів садівничого товариства і вилучено спірну земельну ділянку, яку в подальшому передано в користування гр. ОСОБА_4,
Рішенням Макарівського районного суду Київської області 19 червня 2009 року, яке залишено в силі ухвалою Апеляційного суду Київської області від 18.11.2009 року, визнано незаконним та скасовано рішення розширеного правління СТ «Дубки»НВО «Сатурн»№4 від 02.07.2006 року, затвердженого загальними зборами членів садового товариства «Дубки»№ 5 від 05.08.2006 року.
Позивачка 25 грудня 2009 року подала заяву до Макарівської райдержадміністрації про надання дозволу на виготовлення технічної документації, щодо земельної ділянки №86 в СТ «Дубки»НВО «Сатурн»(для садівництва) площею 0,12 га., додавши всі необхідні документи.
Розпорядженням Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 1 квітня 2010 року № 457 позивачка отримала дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на земельну ділянку як члену садівницького товариства «Дубки»НВО «Сатурн»для ведення індивідуального садівництва в межах Наливайківської сільської ради, після чого вона звернулася до ПП «Абрис-Альфа», з якими уклала договір на виготовлення технічної документації.
У подальшому виготовлену технічну документацію було передано до Управління Держкомзему у Макарівському районі для присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці та затвердження технічної документації. Однак, в ході розгляду технічної документації Управлінням Держкомзему у Макарівському районі було встановлено накладення даних земельної ділянки позивачки на земельну ділянку гр. ОСОБА_3, про що Управлінням Держкомзему повідомило листом від 22.07.2010 року директора ПП «Абрис-Альфа».
У листі зазначалося, що земельна ділянка позивачки згідно технічних даних накладається на земельну ділянку гр. ОСОБА_3, який є власником цієї земельної ділянки.
Згідно листа Управління Держкомзему від 24.05.11 року №01-10/347 спірна земельна ділянка закріплена за гр. ОСОБА_3 та їй присвоєний кадастровий номер 32227852:04:022:0035.
Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що спірне розпорядження було видано незаконно, оскільки на момент його винесення Макарівським районним судом розглядалася справа про незаконність виключення позивачки із членів СТ «Дубки»НВО «Сатурн»та вилучення у неї спірної земельної ділянки.
Представник відповідача Макарівської РДА Київської області в своєму листі позовні вимоги визнав.
Відповідно до ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Частиною 1 статтею 118 Конституції України визначено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.8 цієї статті рішення голів місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції та законам України, іншим актам законодавства України, можуть бути відповідно до закону скасовані Президентом України або головою місцевої державної адміністрації вищого рівня.
Закон України «Про місцеві державні адміністрації»є спеціальним законодавчим актом у сфері визначення організації, повноважень та порядку діяльності місцевих державних адміністрацій, а також порядку оскарження та скасування актів місцевих державних адміністрацій.
Так, відповідно до ч.2 ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до п. 10 «Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці», затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 18.08.2010 року №749 визначення та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці здійснюють територіальні органи Держкомзему. Пунктом 20 даного порядку зазначено, що Кадастровий номер земельної ділянки вважається присвоєним з моменту відкриття територіальним органом Держкомзему Поземельної книги.
Поземельна книга відкривається та ведеться згідно «Порядку ведення Поземельної книги», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року N 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі»(Із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 року N 1404).
Так відповідно до п. 6, 27 - 30 Порядку ведення поземельної книги - поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку: у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему; в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (далі - Центр кадастру) в районах, містах обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення, мм. Києві та Севастополі, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система). Запис у Поземельній книзі скасовується посадовою особою районного управління Держкомзему на підставі рішення суду в установленому законом порядку.
Згідно п. 8 Постанови Верховної Ради України № 2200-ХІІ від 13.05.1992 «Про прискорення земельної реформи та приватизацію землі»встановлено, що громадяни, підприємства, установи, організації, яким було надано у встановленому порядку земельні ділянки у довічне успадковування або постійне володіння, зберігають свої права на використання цих земельних ділянок до оформлення права власності або землекористування відповідно до Земельного кодексу України.
Згідно ст. 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюються шляхом: визнання прав, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, застосування інших передбачених законом способів.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач Макарівська РДА Київської області як суб'єкт владних повноважень позовні вимоги визнав.
Суд, заслухавши думку представників позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищезазначеного та керуючись ст.ст. 6, 17, 99, 104, 105, 106, 162 КАС України, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 22 січня 2008 року № 307 «Про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання державного акту на право власності на землю громадянину України - члену садівничого товариства «Дубки»ОСОБА_3 для ведення садівництва в межах Наливайківської сільської ради».
Зобов`язати Управління Держкомзему у Макарівському районі Київської області скасувати кадастровий номер 32227852:04:022:0035 на земельну ділянку № 86, яка знаходиться в СТ «Дубки»у межах Наливайківської сільської ради, площею 0,12 га.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Лапій С.М.
Постанова у повному обсязі виготовлена .