Постанова № 24079371, 18.04.2012, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2012
Номер справи
0670/1535/12
Номер документу
24079371
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 0670/1535/12

категорія 9.5

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нагірняк М.Ф. ,

при секретарі - Янушевській В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Державної фінансової інспекції в Житомирській області

до Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Заступника директора Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

про визнання протиправним та скасування наказу від 12.12.2011 р. №268 та зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

Державна фінансова інспекція в Житомирській області звернулася з позовом до Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Відповідач - 1), Заступника директора Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Відповідач - 2) про визнання частково протиправним та скасування наказу від 12.12.2011 р. №268, зобов'язання вчинити певні дії та заборони вчиняти певні дії.

Заявою від 13.04.2012року Позивач уточнив свої позовні вимоги.

В судовому засіданні представники Позивача підтримали в повному обсязі свої уточнені позовні вимоги і зазначили, що 17.01.2012 року до Державної фінансової інспекції в Житомирській області надійшов лист та повідомлення про проведення планової перевірки з 30.01.2012року по 17.02.2012року з питань використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2009року по 31.12.2011року. Проведення такої перевірки було визначено наказом директора Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 12.12.2011 р. №268. При призначенні даної перевірки, на думку представників Позивача, були порушені вимоги чинного законодавства щодо періодичності проведення таких перевірок. 25.03.2010року Відповідачем була проведена тематична перевірка за 2009рік. Слідуюча така перевірка, як зазначили представники Позивача можлива лише через три роки, тобто не раніше 2013року, а тому слід заборонити Відповідачам направляти до Державної фінансової інспекції в Житомирській області такі повідомлення до 25.03.2013року.

Представник Відповідача-1 та Відповідач-2 в судовому засіданні проти позову заперечили і зазначили, що Державна фінансова інспекція в Житомирській області, як правонаступник Контрольно - ревізійного управління в Житомирській області, з 01.01.2000року перебуває на обліку як страхувальник та платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням. В березні 2010року відносно Позивача, вірніше ще КРУ в Житомирській області, Житомирською міською виконавчою дирекцією Фонду, а не Відповідачем, проводилася виключно тематична перевірка з окремого питання. Протягом 2009-2011років відносно Позивача, як пояснили Відповідачі, не призначалися та не проводилися планові перевірки з питань використання коштів Фонду, а тому були всі законні підстави для включення Позивача як страхувальника в план - графік проведення перевірок на 1 квартал 2012року.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників Позивача, представника Відповідача -1 та Відповідача-2, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами по даній справі регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (надалі - Закон).

Цей Закон відповідно до Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

В судовому засіданні безспірно встановлено, що в розумінні вимог ст.2 Закону Позивач з 01.01.2000року перебуває на обліку як страхувальник та платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням та відповідно до вимог статті 27 Закону Позивач як страхувальник зобов'язаний:

4) вести облік коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, і своєчасно надавати органам Фонду встановлену звітність щодо цих коштів;

5) допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок.

Відповідно до вимог ст.10 Закону Відповідач-1 та Відповідач -2 як виконавча дирекція відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (надалі - Фонд) виконавчі дирекції відділень в Житомирській області входить до складу органів управління Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Як зазначено в ст.ст.13,28 Закону, Відповідач забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням і як страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Проведення таких перевірок регламентовано положеннями Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 N 29 (надалі - Інструкція), що набула чинності з 11.04.2011року, тобто з моменту опублікування.

Ця Інструкція розроблена відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та встановлює порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд), та порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок.

Як зазначено в п.1.3 Інструкції, перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.

В ході дослідження в судовому засіданні планів-графіків проведення Відповідачем перевірок страхувальників за 2009,2010 та 2011рік безспірно встановлено та не заперечується сторонами, що планова перевірка з питань використання Позивачем коштів Фонду в частині правильності їх використання не призначалася та не проводилася.

За приписами пп.3.3.2 Інструкції така планова перевірка проводиться не рідше одного разу на два роки відносно страхувальників з чисельністю працівників від 25 до 249 осіб, до яких відноситься Позивач, за наявності витрат по коштах Фонду.

У випадку відсутності порушень по використанню коштів Фонду, що встановлено попередньою перевіркою, наступна планова перевірка такого страхувальника проводиться не раніше ніж через три роки після проведення попередньої перевірки.

Відповідно до наданих повноважень (п.3.2 Інструкції) оскаржуваним наказом Відповідача-1 від 12.12.2011року №268 був затверджений план-графік проведення планових перевірок страхувальників на 1 квартал 2012року, до якого був включений Позивач.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що оскаржуваний наказ Виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 12.12.2011року №268 винесений на підставі та у спосіб, що визначені чинним законодавством та із врахуванням всіх обставин, що мали місце при його прийнятті.

Суд не приймає доводи представників Позивача про те, що вказаний наказ в частині включення до такого плану - графіку Державної фінансової інспекції в Житомирській області винесено із порушеннями вимог щодо періодичності проведення такої перевірки. Така позиція Позивача не відповідає обставинам справи та не узгоджується із вимогами чинного законодавства, виходячи із наступного.

Безспірно, в судовому засіданні підтверджено, що 25.03.2010року уповноваженим працівником Житомирської міської виконавчої дирекції Фонду, а не Відповідача-1, була проведена тематична перевірка Позивача. В довідці від 25.03.2010року прямо зазначено, що така тематична перевірка проводилася виключно з питання розрахунків Фонду з Позивачем за 2009рік, а не з питань щодо правомірності використання коштів Фонду.

За приписами п.15.13 Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19 вересня 2001 р. N 38, що була чинна на день проведення тематичної перевірки, планова перевірка (ревізія) повинна включати питання :

здійснення заходів по усуненню недоліків та порушень, виявлених попередніми ревізіями та перевірками;

- повнота нарахування та своєчасність перерахування страхових внесків;

- наявність та причини виникнення заборгованості по коштах до Фонду;

- нарахування пені за несвоєчасну сплату внесків до Фонду та сплата фінансових і штрафних санкцій;

- надходження часткової вартості за путівки;

- правильність використання коштів Фонду на виплату установлених видів допомог по соціальному страхуванню;

- використання путівок на санаторно-курортне лікування, оздоровлення працюючих та членів їх сімей та правильність ведення їх обліку;

- дотримання діючих положень щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей;

- правильність складання звітності по коштах соціального страхування та своєчасність її представлення в органи Фонду;

- правомірність надходжень і використання коштів соцстраху, які надійшли від робочих органів Фонду;

- фінансування та витрати коштів Фонду по санаторіях-профілакторіях;

- виконання кошторису по коштах Фонду (у страхувальників з чисельністю працюючих 300 чоловік і більше).

Аналогічно межі планової перевірки визначені в п.3.12. чинної Інструкції, в якій також зазначено, що під час перевірок страхувальників перевіряються:

здійснення заходів щодо усунення порушень, виявлених попередніми перевірками;

стан заборгованості по страхових коштах;

повнота та своєчасність сплати та повернення страхових коштів страхувальниками;

правомірність призначення та виплати матеріального забезпечення застрахованим особам;

правильність обчислення середньоденної заробітної плати, з якої обраховуються суми матеріального забезпечення застрахованим особам;

правомірність заявлення і використання страхових коштів, які надійшли від органів Фонду;

правомірність видачі та використання путівок на санаторно-курортне лікування працівниками та членами їх сімей та правильність ведення їх обліку, своєчасність сплати їх часткової вартості;

отримання вимог нормативно-правових актів Фонду щодо оздоровлення та позашкільного обслуговування дітей;

правильність складання звітності по коштах Фонду та своєчасність її надання до органів Фонду;

робота комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації;

відповідність даних бухгалтерського обліку даним звітності по коштах Фонду та даним статистичної звітності.

Наведені правові норми свідчать, що тематична перевірка Позивача як страхувальника з окремого питання не може ототожнюватися із плановою перевіркою з питань правильності використання коштів Фонду. Така тематична перевірка не впливає на періодичність проведення планових перевірок і не підлягала врахуванню при винесенні оскаржуваного наказу.

Не підлягають задоволенню також уточнені позовні вимоги Позивача щодо заборони Відповідачу, в тому числі заступнику директора виконавчої дирекції Житомирського обласного відділення Фонду, направляти повідомлення Державній фінансовій інспекції в Житомирській області про проведення таких перевірок до 25.03.2013року, виходячи із наступного.

У контексті з положеннями частини 1 статті 6 КАС України, яка передбачає право на судовий захист, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах при здійсненні суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Отже, згідно з вищенаведеними нормами права, Позивач має право звернутись до адміністративного суду з позовом лише у разі, якщо він вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача (суб'єкта владних повноважень) порушено його права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме Позивач. Таке порушення повинно бути дійсним, а не в майбутньому.

В судовому засіданні представники Позивача не надали суду жодних доказів того, що Відповідачі до 25.03.2013 року, як зазначено в уточненій заяві, будуть направляти Позивачу повідомлення про проведення перевірок і, що такі повідомлення порушуватимуть права Позивача.

Відповідно до вимог ст.94 КАС України, судові витрати не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст.2,86,94,159-163,167,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

В задоволенні позову Державної фінансової інспекції в Житомирській області відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя: М.Ф. Нагірняк

Повний текст постанови виготовлено: 23 квітня 2012 р.