У Х В А Л А
09 квітня 2012 р. Справа № 0670/2170/12
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю. , розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Державного реєстратора Житомирської районної державної адміністрації ОСОБА_2, Приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу Вінницької області ОСОБА_3 про визнання незаконними дій, скасування запису та внесення змін до ЄДР,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Державного реєстратора Житомирської районної державної адміністрації ОСОБА_2, Приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу Вінницької області ОСОБА_3, в якому просить визнати незаконними дії Приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу Вінницької області ОСОБА_3 щодо посвідчення заяви про відступлення частки у Статутному капіталі Приватного підприємства "Родос - І" від 29.07.2011 року; визнати незаконними дії Державного реєстратора Житомирської районної державної адміністрації ОСОБА_2 про вчинення реєстраційної дії щодо зміни складу учасників ПП "Родос-І" (ідентифікаційний код 33320988) за номером 12871050011000128 від 04.08.2011 року; зобов'язати державного реєстратора внести запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про скасування державної реєстрації про скасування вчинення реєстраційної дії щодо зміни складу учасників ПП "Родос - І" (ідентифікаційний код 33320988) за номером 12871050011000128 від 04.08.2011 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною 2 вказаної статті КАС України встановлено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Частиною 2 статті 4 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.
Позивач у п. 3 прохальної частини даної позовної заяви просить визнати незаконними дії Приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу Вінницької області ОСОБА_3 щодо посвідчення заяви про відступлення частки у Статутному капіталі Приватного підприємства "Родос - І" від 29.07.2011 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про нотаріат" № 3425 - ХІІ від 02.09.1993 року, нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Частиною 2 статті 3 Закону України "Про нотаріат" № 3425 -ХІІ від 02.09.1993 року, передбачено, що нотаріус не може займатися підприємницькою або адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об'єднань, перебувати на державній службі або на службі в органах місцевого самоврядування, перебувати у штаті інших юридичних осіб, входити самостійно, через представника або підставних осіб до складу правління чи інших виконавчих органів господарських організацій, кредитно-фінансових установ, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої, у вільний від роботи час.
Проаналізувавши вищенаведене, можна зробити висновок, що нотаріус не є суб'єктом владних повноважень в розумінні статті 3 КАС України, а тому його дії чи бездіяльність не можуть бути оскаржені до суду в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 лютого 2012 року (справа № К-29270/09).
З огляду на викладене, вимога позивача про визнання незаконними дій Приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу Вінницької області ОСОБА_3 щодо посвідчення заяви про відступлення частки у Статутному капіталі Приватного підприємства "Родос - І" від 29.07.2011 року не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Одночасно, суд роз'яснює ОСОБА_1, що вказана вище вимога підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись статтями 17, 107, 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
у х в а л и в :
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора Житомирської районної державної адміністрації ОСОБА_2, Приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу Вінницької області ОСОБА_3 про визнання незаконними дій, скасування запису та внесення змін до ЄДР в частині вимог до Приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу Вінницької області ОСОБА_3.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Є.Ю. Романченко