Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/4380/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-40 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретарі Токмаковій Є.А.
за участю:
представника позивача Гой О.В.,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Маріупольського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення коштів виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 6 225 грн. 55 коп., -
В С Т А Н О В И В:
Маріупольський міський центр зайнятості - робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 6 225 грн. 55 коп.
В обґрунтування позову вказав, що до Маріупольського міського центру зайнятості 06.08.2009 року звернувся ОСОБА_2 за сприянням у працевлаштуванні. 13.08.2009 року йому наданий статус безробітного та була призначена виплата допомоги по безробіттю відповідно до п. 1,3,4 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». 12.04.2010 року відповідач був знятий з обліку.
Згідно проведеного розслідування Маріупольським міським центром зайнятості, щодо перевірки обґрунтованості виплат матеріального забезпечення в Порядку затвердженому Міністерством праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 року № 60/62, в результаті якого встановлено, що ОСОБА_2 з 11.10.2007 року зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та наданих соціальних послуг.
На підставі даних про виконанні платежі, незаконно отримана допомога по безробіттю складає 6 225 грн. 55 коп. Тому просить стягнути з відповідача на їх користь незаконно отриману ОСОБА_2 допомогу по безробіттю в сумі 6 225 грн. 55 коп.
Представник позивача у судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, зазначив про те, що він звертався до державного реєстратора із заявою про припинення підприємницької діяльності, через що вважає, що підприємцем більш не зареєстрований. Крім того, вважає, що позивачем було пропущено строк зверхня до суду з позовом. Також пояснив, що у нього відсутній дохід, а тому не має можливості сплатити борг. На підставі викладеного просив відмовити у задоволені позову.
Заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Питання стосовно строку звернення позивача до адміністративного суду з цим позовом вирішено ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.01.2012 р., яка не змінена та не скасована. Тому суд не приймає до уваги заперечення відповідача про пропуск позивачем строку звернення з цим адміністративним позовом.
Як встановлено у судовому засіданні, ОСОБА_2 06 серпня 2009 року звернувся до Маріупольського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні та був зареєстрований, як такий, що шукає роботу (а.с. 6).
Згідно з ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що приносить доход у грошовій або іншій формі.
Згідно п.п. б п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» в України до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах та самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців.
Згідно ч. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до вимог статті 2 Закону України «Про зайнятість населення», ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» відповідачу 13.08.2009 року було надано статус безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю. 12.04.2010 року відповідач був знятий з обліку. (а.с. 8).
Згідно ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення на надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та наданих соціальних послуг.
В заяві про надання статусу безробітної від 13.08.2009 року зазначив, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності (а.с. 7).
Відповідно до п. 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, у тому числі встановлені під час розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.
Згідно проведеному розслідуванню Маріупольським міським центром зайнятості, щодо перевірки обґрунтованості виплат матеріального забезпечення в Порядку затвердженому Міністерством праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13.02.2009 року № 60/62, в результаті якого встановлено, що ОСОБА_2 з 11.10.2007 року зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності. Маріупольським міським центром зайнятості 10.09.2010 року було складено відповідний акт № 277 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення (а.с.11).
Тобто було виявлено факт одержання безробітним допомоги по безробіттю шляхом обману, а саме у період перебування на обліку у центрі зайнятості, як безробітний та будучи приватним підприємцем, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с. 12-13).
За період перебування на обліку у службі зайнятості безробітному ОСОБА_2 була нарахована та сплачена допомога по безробіттю у розмірі 6225 грн. 55 коп. Вказана сума відповідачем сплачена не була.
З метою досудового урегулювання спору Маріупольським міським центром зайнятості відповідачу направлено лист від 27.09.2010 року № 1263, який було отримано відповідачем 12.10.2010 року, що підтверджується поштовим повідомленням, яким було встановлений п'ятнадцятиденний термін для добровільної сплати суми незаконно отриманої допомоги по безробіттю, але до теперішнього часу відповіді на лист не надійшло та суму боргу на момент подачі позову не сплачено. (а.с.14,15).
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, оскільки згідно ч. 3 ст. 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі і з відповідача на користь позивача необхідно стягнути незаконно отриману допомогу по безробіттю у сумі 6 225 грн. 55 коп.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 94, 121, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Позов Маріупольського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2 про стягнення виплаченого забезпечення у розмірі 6 225 грн. 55 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Маріупольського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття кошти виплачені як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 6 225 (шість тисяч двісті двадцять п'ять) грн. 55 коп. на розрахунковий рахунок № 37170300901052 в ГУ ДКСУ Донецької області, МФО 834016, ЄДРПОУ 24815706.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 25 квітня 2012 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 03 травня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.