Постанова № 24078157, 11.05.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.05.2012
Номер справи
2а/0370/1191/12
Номер документу
24078157
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2012 року Справа № 2а/0370/1191/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, третя особа на стороні позивача яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державна податкова служба України до Приватного підприємства «ЛВ-Ресурс» про подовження дії спеціальної санкції,

ВСТАНОВИВ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, яке є правонаступником Міністерства економіки України згідно Указу Президента України від 09.12.2010 року №1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», звернулося з позовом до Приватного підприємства «ЛВ-Ресурс» (далі - ПП «ЛВ-Ресурс», відповідач) про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача наказом Міністерства економіки України (далі -Мінекономіки України) від 27.07.2011 року №616 на термін до усунення порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року), за зовнішньоекономічним контрактом від 07.10.2010 року №9/2010, укладеного між ПП «ЛВ-Ресурс» та компанією-нерезидентом «CRANTIME TRADE LIMITED» (Сполучене королівство) на суму 50000,00 євро.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки України застосовано спеціальну санкцію -тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України. У зв'язку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідача згаданої санкції, ним не усунуті, позивач вважає за доцільне в судовому порядку подовжити дію спеціальної санкції, застосованої до відповідача.

Ухвалою суду від 28.04.2012 року до участі у справі було залучено третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Державну податкову службу України (далі - ДПС України).

Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак подав суду клопотання, в якому просив розгляд справи проводити у його відсутності. Позовні вимоги підтримує.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, хоча ДПС України була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду.

Відповідач заперечень на позов не надіслав, в судове засідання свого представника не направив вдруге, хоча відповідно до ч.11 ст.35 КАС України був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду.

За таких обставин судовий розгляд справи здійснювався у відсутності представників позивача, третьої особи, відповідача на підставі наявних у ній доказів у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з огляду на таке.

Відповідно до частини 2 статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» спеціальні санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуаль-ний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку або за рішенням суду.

Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство економіки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2007 року №777, Мінекономіки є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної економічної, цінової, інвестиційної та зовнішньо-економічної політики, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва з ЄС.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року) (далі - Закон) імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Згідно з пп.3.1, 3.2 пункту 3 Інструкції про порядок здійснення контролю і отримання ліцензій за експортними, імпортними та лізинговими операціями, затвердженої постановою Правління Національного банку від 24.03.1999 року №136 (далі-Інструкція), імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу, виставлення векселя на користь постачальника товару, що імпортується, або при застосуванні розрахунків у формі документарного акредитива з моменту здійснення банком платежу на користь нерезидента, потребують одержання висновку. Відлік законодавчо встановленого строку розрахунків банк починає з наступного календарного дня після дня оформлення ВМД або підписання акта ( іншого документа).

Абзацом першим підпункту 3.3 пункту 3 Інструкції передбачено, що банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту продукції з увезенням її на територію України, якщо така продукція згідно із законодавством України підлягає митному оформленню, на підставі ВМД (типу IM-40 «Імпорт», IM-41 «Реімпорт», IM-72 «Магазин безмитної торгівлі», IM-75 «Відмова на користь держави», IM-76 «Знищення або руйнування») та за наявності інформації про цю операцію в реєстрі ВМД, а в інших випадках - після пред'явлення резидентом документа, який згідно з умовами договору засвідчує здійснення нерезидентом поставки продукції, виконання робіт, надання послуг.

Судом встановлено, що відповідно до повідомлення ПАТ «СЕБ Банк» від 06.05.2011 року №7-4-6/2945 станом 30.04.2011 року виявлено факт ненадходження в законодавчо встановлені строки товару на адресу ПП «ЛВ-Ресурс» за зовнішньоекономічним контрактом від 07.10.2010 року №9/2010, укладеного між ПП «ЛВ-Ресурс» та компанією-нерезидентом «CRANTIME TRADE LIMITED» (Сполучене королівство) на суму 50000,00 євро, з датою здійснення платежу за імпортною операцією - 08.10.2010 року.

Імпортна продукція на суму авансового платежу згідно зазначеного контракту на митну територію України не надходила. Аванс, сплачений ПП «ЛВ-Ресурс» іноземному контрагенту за згадану продукцію, на валютні рахунки резидента також не повертався. При цьому Мінекономрозвитку не надавало ПП «ЛВ-Ресурс» висновків про подовження строків розрахунків за імпортними операціями.

Таким чином, ПП «ЛВ-Ресурс» було порушено вимоги ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року) при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 07.10.2010 року №9/2010, укладеного між ПП «ЛВ-Ресурс» та компанією-нерезидентом «CRANTIME TRADE LIMITED» (Сполучене королівство).

У відповідності до ст.37 Закону ДПА України 20.06.2011 року звернулась з поданням за №7291/5/22-6016 до Мінекономіки України щодо застосування до ПП «ЛВ-Ресурс» спеціальних санкцій.

27.07.2011 року Мінекономіки України виданий наказ №616 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України», яким до відповідача за порушення зовнішньоекономічного законодавства відповідним наказом Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України.

Згідно з ч.6 ст.37 Закону тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до ч.ч.7,8 зазначеної статті Закону подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду; для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

Мінекономрозвитку звернулося з листом від 05.10.2011 року №4202-29/1285 до ДПС України щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної ПП «ЛВ-Ресурс», застосованої наказом Мінекономіки України від 27.07.2011 року №616 - та застосування з 08.11.2011 року спеціальної санкції у вигляді індивідуального режиму ліцензування зовнішньоекономічної діяльності.

Листом від 25.10.2011 року №1798/5/22-3316 ДПС України повідомила позивача про доцільність подовження дії спеціальної санкції, застосованої до відповідача, з огляду на те, що порушення, які зумовили застосування до ПП «ЛВ-Ресурс» спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, не усунуті, в органах державної податкової служби немає інформації щодо погашення заборгованості, підприємство відсутнє за юридичною адресою (акт від 03.06.2011 року №333/2200/36347892), тобто має місце порушення вимог ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року).

Доказів усунення відповідачем порушень вимог ст.2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року) суду не надано.

Аналізуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог позивача про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ПП «ЛВ-Ресурс» наказом Мінекономіки України від 27.07.2011 року №616.

Згідно із ч.9 ст.37 Закону при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

За таких обставин суд приходить до висновку про доцільність подовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до відповідача наказом Мінекономіки України від 27.07.2011 року №616, на термін до усунення останнім порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року).

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Приватного підприємства «ЛВ-Ресурс» наказом Міністерства економіки України від 27 липня 2011 року №616, на термін до усунення порушення статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (в редакції, що діє з 11.02.2010 року), а саме: до погашення компанією-нерезидентом «CRANTIME TRADE LIMITED» (Сполучене королівство) заборгованості шляхом зарахування на валютні рахунки Приватного підприємства «ЛВ-Ресурс» в уповноважених банках 50000,00 євро або поставки товару компанією-нерезидентом «CRANTIME TRADE LIMITED» (Сполучене королівство) на адресу Приватного підприємства «ЛВ-Ресурс» за контрактом від 07.10.2010 року №9/2010, укладеного між Приватним підприємством «ЛВ-Ресурс» та компанією-нерезидентом «CRANTIME TRADE LIMITED» (Сполучене королівство).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддяН.Б.Плахтій