Рішення № 24062940, 07.05.2012, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
07.05.2012
Номер справи
5023/1230/12
Номер документу
24062940
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" травня 2012 р. Справа № 5023/1230/12

вх. № 1230/12

Суддя господарського суду Жельне С.Ч.

при секретарі судового засідання Федорова Т.О.

за участю представників сторін:

прокурора - Кондратюк Н.А (посв. № 242 від 15.11.11 року);

позивача - ОСОБА_1 за дов. № 108/01-21/08-16 від 16.01.12 року; відповідача - ОСОБА_2 за дов. № 341/02-12 від 29.03.12 року;

розглянувши справу за позовом Харківської міжрайонної прокуратури Харківської обл., м. Харків в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, м. Харків

до Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області с. Васищево

про стягнення 9906 грн.

ВСТАНОВИВ:

Харківська міжрайонна прокуратура Харківської області, м. Харків в інтересах Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків звернулась до господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області, с. Васищево 9906 грн. шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 13.03.2012р. замінено сторону (позивача) у справі №5023/1230/12 з Державної екологічної інспекції в Харківській області, м. Харків на позивача - Державну екологічну інспекцію у Харківській області (61022, м.Харків, м-н. Свободи-5, 1-під"їзд, код в ЄДРПОУ 37999518).

У судове засідання 07.05.2012р. представники прокуратури та позивача з"явилися, підтримують позов у повному обсязі та просять суд його задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання з"явився, проти позову заперечує, просить суд відмовити в його задоволенні.

Враховуючи те, що норми ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, щодо обов`язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, що необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, а п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих ним повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та здійснені всі необхідні дії щодо витребування додаткових доказів, та вважає за можливе розглянути справу за наявними у ній та додатково поданими на вимогу суду матеріалами та документами.

З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками судового процесу докази, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача та відповідача, суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією в Харківській області 30 березня 2011 року була обстежена територія селища Васищево Харківського району, за результатами якого встановлено забруднення земельних ресурсів побутовими та промисловими відходами за межами с. Подольох площею 2400 кв. м., що було зафіксовано актом обстеження від 30.03.2011 року № 06-29/101 та актом обстеження засміченої земельної ділянки від 30.03.2011 року № 06-29/101 - засм.1 та є порушенням ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст. 21 Закону України "Про відходи".

В ході перевірки у місцях розміщення відходів були відібрані проби ґрунту - акт відбору проб ґрунту від 30.03.2011 року № 1-бп/1-5.

За результатами досліджень проб ґрунту (протокол вимірювань показників складу та властивостей ґрунтів від 30.03.2011 року № 1-бп/1-5) виявлено перевищення вмісту забруднюючих речовин по нітратах - в середньому у 2,2 рази, сульфатам в середньому у 1,2 рази, та фосфору рухомих форм (у перерахунку на п"ятиоксид фосфору Р202) - в середньому у 1,4 рази.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами повинні забезпечувати виконання вимог законодавства про відходи, здійснювати контроль за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території, а також ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ.

Відповідно до п. 2 "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 року № 149, забруднення земель - це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін.

На підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишньої о природного - середовища України від 04.04.2007 року № 149 Державною екологічною інспекцією в Харківській області розрахована шкода, за забруднення земельних ресурсів промисловими та побутовими відходами, яка становить 9906 грн.

Розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої забруднення земельних ресурсів відходами разом з Претензією №111 від 30.06.2011 р. були надіслані Відповідачу.

Однак, після отримання Претензій №111, Васищівською селищною радою шкода за забруднення земельної ділянки добровільно не сплачена.

Відповідно до ст. 167 Земельного кодексу України, господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлених гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Згідно ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Статтею 14 Конституції визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ст.142 Конституції матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, ще є у власності територіальних громад, сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Стаття 143 Конституції визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно до ст.12 Закону України "Про відходи" місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування ведуть облік безхазяйних відходів і несуть відповідальність за комплексне використання таких відходів, додержання умов поводження з ними та запобігання негативному впливу їх на навколишнє природне, середовище і здоров'я людей.

Відповідно п.1 ст. 6 Закону України "Про місцеве самоврядування" - первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про відходи" територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об'єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" -сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Як вбачається зі змісту п. 1 ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" - виконавчим органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Дані виконавчі органи рад - створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах радами для здійснення виконавчих функції і повноважень місцевого самоврядування у межах визначених законодавством України.

Відповідно до ст. 187 Земельного Кодексу України - контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України - самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

Як вбачається зі змісту ст. ст. 30, 40 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" - самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Згідно ст. 38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" - контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до ст.19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції ... організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують ... здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

За наслідками виявлених порушень природоохоронного законодавства Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Шмотченко А.Ю., були складені Протокол про адміністративне правопорушення № 000310 від 30.03.2011 року та Постанова про накладання адміністративного стягнення № 06-27/78 від 30.03.2011 року, згідно якої сільського голову Васищівської селищної ради, ОСОБА_5, було визнано винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ст. 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн. Даний штраф був сплачений згідно з квитанцією № 181/211 від 19 квітня 2011 року.

Слід відзначити, що у випадках накладення адміністративних стягнень за невиконання вимог природоохоронного законодавства на відповідальних посадових осіб підприємств, накладений штраф хоча й має матеріальний характер, але є заходом відповідальності, а не відшкодування шкоди. (Роз'яснення Вищого Господарського суду України № 02-5/744 від 27.06.2001 року).

Враховуючи вищенаведене, вбачається, відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.

Відповідно до ст.43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст. 211 Земельного Кодексу України - "Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами".

Виходячи з положень ст. 1166 Цивільного Кодексу України "Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від ії відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини".

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів."

Згідно ст. 69 даного Закону "Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів."

На підставі викладеного, вбачається, що Васищівська селищна рада Харківського району Харківської області несе відповідальність за порушення природоохоронного законодавства та зобов'язана відшкодовувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України передбачено обов'язок доказування кожною стороною тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень .

Відповідно ч. 1 ст. 43 Господарсько процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Стаття 129 Конституції України встановлює, що судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості - є однією із основних засад судочинства.

Таким чином, вимоги прокурора щодо стягнення з Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області шкоди у розмірі 9906 грн., заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства є обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та доданими доказами, не спростовані відповідачем, та суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Представник відповідача через канцелярію суду 29.03.2012 року (вх. №6744) надав заяву про заміну неналежного відповідача, в якій просить суд замінити первісного відповідача Васищівську селищну раду Харківського району Харківської області на належного відповідача - ДП "Грикар-АПС" (адреса: вул. Овочева,12, с. Васищеве, Харківський район, Харківська область, 62495). У своїй заяві відповідач зазначає, що сміттєзвалище знаходиться біля складування соломи ДП "Грикар-АПС" та складається з відходів виробництва грибів та рішенням земельної комісії Харківської районної державної адміністрації була надана згода на відведення зазначеної земельної ділянки ДП "Грикар-АПС" в користування на умовах оренди.

Відповідно до ст. 24 ГПК України, господарський суд, встановивши до прийняття рішення, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, може за згодою позивача, не припиняючи провадження у справі, допустити заміну первісного відповідача належним відповідачем.

Відповідачем не надано доказів щодо відведення зазначеної земельної ділянки ДП "Грикар-АПС" в користування на умовах оренди та того, що вказана земельна ділянка вибула з постійного користування Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області.

Крім того, прокурор та позивач не надали суду згоду на заміну первісного відповідача, а факти, викладені в заяві відповідача про заміну на належного відповідача не знайшли свого підтвердження в процесі розгляду справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для заміни відповідача Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області на відповідача ДП "Грикар-АПС".

Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якої судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні заяви Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області про заміну первісного відповідача - Васищівську селищну раду Харківського району Харківської області на відповідача - ДП "Грикар-АПС" - відмовити.

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області (62495, Харківська область, Харківський район, с. Васищеве, вул. Орєшкова, 49, код в ЄДРПОУ 04396584, відомості про відкриті поточні рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь місцевого бюджету р/р 33114331700436, УДКСУ у Харківському районі, код ЄДРПОУ 37999633, банк одержувача ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону, навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності" - шкоду, заподіяну Державі внаслідок порушення законодавства про відходи в розмірі 9906 грн. 00 коп.

Стягнути з Васищівської селищної ради Харківського району Харківської області (62495, Харківська область, Харківський район, с. Васищеве, вул. Орєшкова, 49, код в ЄДРПОУ 04396584, відомості про відкриті поточні рахунки в матеріалах справи відсутні) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код за ЄДРПОУ 37999654, МФО 851011, номер рахунку 31215206783003, банк отримувача ГУДКСУ у Харківській області, код класифікації доходів бюджету 22030001) - 1609 грн. 50 коп. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 14.05.2012р.

Суддя Жельне С.Ч.