ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2012 року (16 год. 40 хв.) Справа № 2а-0870/3821/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Киселя Р.В.,
при секретарі судового засідання Бобер І.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до Кредитної спілки «Назустріч людям» про стягнення штрафу.
23.05.2011 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України (далі позивач) до Кредитної спілки «Назустріч людям» (далі відповідач), в якому позивач просив стягнути з відповідача до Державного бюджету України штраф у сумі 2550,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що те, що у звязку з порушенням відповідачем вимог Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» до нього було правомірно застосовано штрафні санкції у розмірі 2550,00 грн., накладені постановою від 08.12.2010 № 3100/42/7/1-п та постановою від 08.12.2010 № 3100/42/7-п. Проте у звязку з несплатою відповідачем зазначеної суми штрафу, позивач вимушений був звернутися до суду з позовом.
Крім того, позивач просив розглянути справу за відсутності його представника.
Ухвалою судді від 26.05.2011, через невідповідність вимогам ч. 5 ст. 106 КАС України, позовна заява була залишена без руху, позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви до 20.06.2011.
Станом на 20.06.2011 позивач усунув недоліки позовної заяви про які йшлося в ухвалі від 26.05.2011.
Ухвалою від 21.06.2011 провадження у справі було відкрите, судове засідання призначене на 05.07.2011.
За клопотанням представника відповідача судове засідання 05.07.2011 було відкладене на 11.07.2011.
У судове засідання 11.07.2011 представник відповідача не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив. У звязку з неприбуттям у судове засідання представника відповідача, судове засідання було відкладене на 18.07.2011.
Ухвалою від 18.07.2011 провадження у справі було зупинене до набрання законної сили судовим рішенням у адміністративній справі № 2а-0870/5376/11 за позовом Кредитної спілки «Назустріч людям» до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України про скасування розпорядження та постанов.
Ухвалою від 22.03.2012 провадження у справі було поновлене, судове засідання призначене на 04.04.2012.
У судове засідання 04.04.2012 представники сторін не прибули, заяв чи клопотань до суду не подали.
У звязку з неприбуттям у судове засідання представників сторін судове засідання відкладалось на 18.04.2012.
У судове засідання 18.04.2012 представники сторін не прибули.
За змістом ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Судові повістки направлялись відповідачу на адресу зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. Відтак, відповідач, в силу вимог ч. 4 ст. 33, ч. ч. 8, 11 ст. 35 КАС України, є належним чином повідомленим про дату, час та місце судового засідання.
За таких обставин суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін на підставі наявних у справі матеріалів.
Враховуючи неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, суд керуючись ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, розглянувши матеріали і зясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності,
ВСТАНОВИВ:
Кредитна спілка «Назустріч людям» є фінансовою установою та внесена до Державного реєстру фінансових установ та є субєктом нагляду Держфінпослуг.
23.11.2010 за вих. № 463/42/6 Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України до Кредитної спілки «Назустріч людям» направлено запит про надання інформації необхідної для проведення позапланової інспекції, в якому позивач зобовязує відповідача надати до 24.11.2010 працівникам третього інспекційного відділу (м. Дніпропетровська) інспекційного департаменту Держфінпослуг документи необхідні для проведення перевірки.
З 22.11.2010 по 24.11.2010 Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України проведено позапланову перевірку Кредитної спілки «Назустріч людям». За результатами перевірки відповідачем складено акт позапланової інспекції Кредитної спілки «Назустріч людям» від 24.11.2010 № 3100/42/7-п (далі акт № 1) та акт про ненадання документів, необхідних для проведення позапланової інспекції Кредитної спілки «Назустріч людям» від 24.11.2010 № 3100/42/7/1-п (далі - акт № 2).
Згідно із висновками зазначених актів, позивачем встановлено порушення відповідачем вимог Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг».
За висновками акту № 1 відповідачем винесено Постанову від 08.12.2010 за № 3100/42/7-п про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про фінансові послуги, якою до відповідача застосовано захід впливу у вигляді штраф у розмірі 850,00 грн. Зазначеною постановою встановлено, що позивачем порушено: п.п. 2.2.2 п. 2.2 розділу 2 Порядку складання та подання звітності кредитними спілками та обєднаними кредитними спілками до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 25.12.03 № 177, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 19.01.04 за № 69/8668 та п. 6.12. розділу 6 Положення про застосування Державно комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 13.11.03 № 125 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.12.03 за № 1115/8436 в частині невиконання рішення про застосування заходів впливу після набрання ним чинності, яке є обовязковим до виконання Кредитною спілкою «Назустріч людям», зокрема, Спілкою не виконано вимоги розпоряджень про усунення порушень вимог законодавства про фінансові послуги від 25.08.09 № 26/42/3 та від 02.03.10 №37/42/3-Р.
За висновками акту № 2 відповідачем винесено Постанову від 08.12.2010 за № 3100/42/7/1-п про накладення штрафу за порушення вимог законодавства про фінансові послуги, якою до відповідача застосовано захід впливу у вигляді штраф у розмірі 1700,00 грн. в даній постанові зазначено, що позивачем порушено п. 5.2 розділу 5 Правил проведення перевірок Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 28.10.03 № 96, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 19.12.03 № 1184/8505 в частині невиконання обовязку керівника та працівників субєкта нагляду під час проведення інспекції надавати на запит керівника інспекційної групи копії необхідних документів, засвідчені підписом керівника, або особи, яка його заміщає, та печаткою субєкта нагляду, для приєднання їх до акта інспекції.
Надаючи оцінку вимогам позивача, суд виходить з наступного.
Пунктом 1 Положення про Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2010 № 157 визначено, що Держфінпослуг є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади, у сфері регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» до фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди, і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, Уповноважений орган застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Частиною 1 ст. 40 зазначеного Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» передбачено, що Уповноважений орган може застосовувати такі заходи впливу: зокрема зобов'язати порушника вжити заходів для усунення порушення та накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Стаття 41 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» передбачає розміри штрафних санкцій, що застосовуються до суб'єктів підприємницької діяльності - юридичних осіб за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг. За ухилення від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень Уповноваженого органу про усунення порушень щодо надання фінансових послуг - у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, але не більше одного відсотка від розміру статутного (пайового) капіталу юридичної особи - суб'єкта підприємницької діяльності, що вчинила правопорушення.
Порядок та умови застосування заходів впливу встановлюються Положенням про застосування Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України заходів впливу, затвердженого Розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 13 листопада 2003 року № 125.
Пунктом 3.1 розділу 3 зазначеного Положення передбачено, що від імені Держфінпослуг справи розглядають зокрема директори відповідних департаментів.
Пунктом 3.4 розділу 3 зазначеного Положення передбачено, що до компетенції директорів наглядових департаментів належить застосування заходів впливу таких як накладати штрафи відповідно до закону.
Підпунктом 6.12 розділу 6 Положення передбачено, що рішення про застосування заходів впливу після набрання ним чинності є обов'язковим до виконання Особами. У разі невиконання рішення Держфінпослуг вживає заходів щодо його виконання у порядку, визначеному законодавством.
Провадження у даній справі зупинялося до набрання законної сили судовим рішенням у справі №2а-0870/5376/11. З наявної в матеріалах справи копії постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 16.09.2011 по зазначеній справі, яке набрало законної сили 19.03.2012, судом встановлено, що у задоволенні вимог відповідача про скасування постанов, на підставі яких позивачем заявлений цей позов, було відмовлено. При цьому зазначеним судовим рішенням встановлена правомірність цих постанов.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно із ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративний, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, вимоги Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України є законними та обґрунтованими.
Враховуючи вищезазначене та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України до Кредитної спілки «Назустріч людям» про стягнення штрафу задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Кредитної спілки «Назустріч людям» (код ЄДРПОУ 35064969, місце знаходження: м. Запоріжжя, вул. Возєднання України, буд. 2/15, офіс 21) на користь Державного бюджету України (код державної класифікації за доходами 21081100 та символ звітності банку 100) суму штрафу у розмірі 2550,00 грн. (дві тисячі пятсот пятдесят гривень 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Р.В. Кисіль