Постанова № 24059101, 26.04.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.04.2012
Номер справи
2а-3240/12/0170/9
Номер документу
24059101
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 квітня 2012 р. (15:30) Справа №2а-3240/12/0170/9

м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Гаманка Є.О., при секретарі Сироватському М.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим

до Відкритого акціонерного товариства "Схід"

про стягнення 45 052,13 грн.

Сторони явку представників не забезпечили.

Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Відкритого акціонерного товариства "Схід" про стягнення 45 052,13 грн., з яких 39535,59грн. - заборгованість з ПДВ за деклараціями; 5516,26грн. - заборгованість з земельного податку з юридичних осіб за розрахунком; 0,02грн. - заборгованість з штрафних санкцій за податковим повідомлення-рішенням №0010161503 від 24.06.11р.; 0,26грн. - заборгованість з штрафних санкцій за податковим повідомлення-рішенням №001017503 від 24.06.11р., шляхом стягнення за рахунок майна, яке знаходиться в податковій заставі.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що за відповідачем склалася заборгованість, яка відповідачем у добровільному порядку не сплачується, тому відповідно до п.95.1-95.3 ст. 95 Податкового кодексу України позивач просить суд стягнути суму боргу з відповідача, шляхом стягнення за рахунок майна, яке знаходиться в податковій заставі.

У судове засідання, що відбулося 26.04.12р., позивач явку представника не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду надійшло клопотання від позивача у якому він просить суд про розгляд справи у відсутність його представника та наполягає на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про день, час та місце його проведення був повідомлений належним чином, про причини неприбуття не повідомив, заперечення на позов до суду не надав.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів у відсутності представників сторін.

Розглянувши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до п. 15.1. та 16.1 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Платник податків зокрема зобов'язаний: стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відкрите акціонерне товариство "Схід" зареєстровано Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АРК 23.02.1998р. як юридичну особу.

Судом з'ясовано, що Відкрите акціонерне товариство "Схід" на час розгляду справи перебуває на обліку в Державній податковій інспекції в м. Сімферополі АР Крим.

Права органів державної податкової служби передбачені ст. 20 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010р.

Згідно п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно п. 286.2. ст. 286 ПК України платники податку за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

На вимогу норм пунктів 36.1., 36.2., 36.3. статті 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Так, виконанням податкового обов'язку за правилами п. 38.1. статті 38 ПК України визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Судом встановлено, що на підставі податкової декларації з податку на додану вартість за 3 місяць 2011р. №9002483836 від 20.04.2011р., наданою ВАТ «Схід» до ДПІ в м. Сімферополі, відповідачем самостійно визначена сума податку до сплати - 19 726,00 грн., частково сплачено на суму 102,41 грн. Заборгованість складає 19 623,59 грн. (на час розгляду справи) не сплачена.

На підставі податкової декларації з податку на додану вартість за 4 місяць 2011р. №9003431198 від 19.05.2011р., наданою ВАТ «Схід» до ДПІ в м. Сімферополі, відповідачем самостійно визначена сума податку до сплати - 11 534,00 грн. (на час розгляду справи) не сплачена.

На підставі податкової декларації з податку на додану вартість за 5 місяць 2011р. №9004296710 від 20.06.2011р., наданою ВАТ «Схід» до ДПІ в м. Сімферополі, відповідачем самостійно визначена сума податку до сплати - 8 378,00 грн. (на час розгляду справи) не сплачена.

На підставі даних розрахунку за нововідведені земельні ділянки №9000192085 на 2010 рік від 31.01.2011р., наданого ВАТ «Схід» до ДПІ в м. Сімферополі, відповідачем самостійно визначене податкове зобов'язання по сплаті земельного податку з юридичних осіб на 2010р. у сумі 29031,80грн., тобто по 2 419,32 грн. за кожний місяць (за вересень 2010р., по строку сплати до 31.10.2010р.), частково сплачено на суму 741,70 грн., заборгованість складає 677,60грн.; (за жовтень 2010р., по строку сплати до 31.11.2010р.) заборгованість сумі 2419,32 грн.; (за листопад 2010р., по строку сплати до 31.12.2010р.) заборгованість сумі 2419,32грн. Всього на час розгляду справи заборгованість за вищенаведеним розрахунком склала 5516,26грн.

Відповідно до п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом. Суму податкового зобов'язання, визначену у митній декларації, платник податків зобов'язаний сплатити до закінчення митного оформлення товарів, якщо інше не передбачено податковим законодавством.

Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості на загальну суму 45051,85грн., з яких: 39535,59грн. - заборгованість з ПДВ за вищенаведеними деклараціями; 5516,26грн. - заборгованість з земельного податку з юридичних осіб за вищенаведеним розрахунком, суд вважає, що недоїмка в розмірі 45051,85грн. підлягає стягненню з відповідача.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПКУ).

У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги (п. 59.5 ст. 59 ПКУ).

Судом з'ясовано, що позивачем було надіслано відповідачу податкову вимогу №3761 від 04.05.2011р. (а.с.30).

Судом також з'ясовано, що 14.06.2011р. співробітниками Державної податкової служби проведена камеральна перевірка з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання до бюджету.

У ході перевірки встановлені порушення п.п.5,3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000р. (зі змінами та доповненнями) - несвоєчасно сплачено екологічний податок (кількість днів затримки 11 та 20 ).

За результатами перевірки був складений акт перевірки №7766/15-3 від 14.06.2011р., на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення №001017503 від 24.06.2011р. на суму 1,00 грн., (отримано 11.07.2011р. згідно до відмітки на поштовому повідомленні), частково сплачено на суму 0,74 грн., заборгованість складає 0,26 грн.; №001016503 від 24.06.2011р. на суму 1,00 грн., (отримано 11.07.2011 згідно до відмітки на поштовому повідомленні), частково сплачено на суму 0,98 грн., заборгованість складає 0,02 грн.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Судом з'ясовано, що вищенаведені податкові повідомлення-рішення були сплачені частково, таким чином заборгованість склала 0,46грн.

У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що вищенаведені податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням вимог діючого законодавства, також не надано доказів оскарження цих рішень, або доказів сплати заборгованості у повному обсязі.

Згідно із пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст.11 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача кошти в розмірі 45 052,13 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих відповідача.

З приводу заявлених позивачем вимог щодо погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, суд дійшов до наступних висновків.

У відповідності до п. 95.1 статті 95 ПК України - орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 ст. 95 ПК України визначається, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь - яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених ПК України, а також іншими законодавчими актами (87.2).

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (88.1). Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення (88.2).

Право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку (89.1.1); несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу (89.1.2).

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому (89.2).

Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом державної податкової служби.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих (89.3).

В свою чергу слід зазначити, що позивачем не надані суду докази які б підтверджували факт недостатності коштів які перебувають у власності боржника для погашення заборгованості, що в свою чергу слугувало б підставою для звернення до суду за наданням дозволу на погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі.

Отже, суд вважає недоцільною та необґрунтованою у відповідності до приписів вимог чинного законодавства вимогу про погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, оскільки позивачем не дотримано процедурних питань які повинні передувати заявленій вимозі.

Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

У судовому засіданні проголошено ступну та резолютивну частини постанови, у повному обсязі постанову складено 28.04.12 р.

Керуючись ст.ст. 11, 94, 98, 100, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Відкрите акціонерне товариство "Схід" (код ЄДРПОУ 05502539, юр. адреса: 95011, м. Сімферополь, вул. Козлова, 45а) податкову заборгованість в розмірі 45 052,13 грн. з них:

- Податку на додану вартість - код платежу 3014010100 (р/р 31114029700002 в Держбюджет м. Сімферополь, ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026), - у сумі 39535,59 грн.;

- Земельного податку з юридичних осіб - код платежу 5213050103 (до місцевого бюджету Центрального району м. Сімферополя, р/р №33219811700005 в ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026), - у сумі 5 516,26 грн.;

- Штрафних (фінансових) санкцій з надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря - код платежу 8519010100 (р/р 33114362700002 в Держбюджет м. Сімферополь, ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026) - у сумі 0,02 грн.;

- Штрафних (фінансових) санкцій з надходження від реалізованого топлива податковими агентами - код платежу 851901050р (р/р 33111365700002 в Держбюджет м.Сімферополь, ГУ ДКУ в АРК, ЄДРПОУ 34740405, МФО 824026), - у сумі 0,26 грн.

3. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Гаманко Є.О.