ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № 27/28
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 квітня 2012 року 12:40 № 2а-3250/11/2670
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва до Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" про стягнення заборгованості у розмірі 35 294,76 грн. Суддя О.В. Головань
Секретар О.С. Макаренко
Представники:
Від позивача: ОСОБА_2 - п/к (дов. від 11.01.12 р.)
Від відповідача: ОСОБА_3 - п/к (дов. від 27.12.11 р.)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" (ідентифікаційний код - 00149943) про стягнення заборгованості по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсій, призначених відповідно до інших законодавчих актів, у розмірі 35 294,76 грн.
У судовому засіданні 26.04.2012 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови про відмову у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" (надалі - відповідач) перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва.
На відповідача розповсюджується дія Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Позивач -Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва -просить стягнути з Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" заборгованість у розмірі 35 294,76 грн. з таких підстав.
У позовній заяві позивач зазначає, що у відповідача виникла заборгованість по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій за січень 2010 року, що підтверджується повідомленнями про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, обчисленою відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів (копії містяться в матеріалах справи). Зазначені повідомлення було отримано відповідачем, що підтверджуються повідомленнями про вручення.
У позовній заяві позивач зазначає, що заборгованість у розмірі 35 294,76 грн. сформувалась наступним чином:
- 11 425,94 грн. - Святошинський район - повідомлення на 2011 р. ( з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2011 р.)
- 586,51 грн. - м. Буча - повідомлення № 4567/02 від 29.12.2010 р. на 2011 р. (з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2011 р.)
- 2 095,58 грн. - Печерський район - повідомлення на 2011 р. ( з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2011 р.)
- 1 803,96 грн. - Деснянський район - повідомлення на 2011 р. (з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2011р.)
- 4 561,98 грн. - Солом'янський район - повідомлення на 2011 р. (з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2011 р.) і
- 2 628,66 грн. - Голосіївський район - повідомлення на 2011 р. (з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2011 р.)
- 3 702,95 грн. - м. Ірпінь - повідомлення № 9039/02 від 17.12.2010 р. на 2010 р. (з 01 грудня 2010 р. по 31 грудня 2010 р.)
- 4 679,16 грн. - Шевченківський район - повідомлення на 2011 р. (з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2011 р.)
- 1 491,71 грн. - Подільський район - повідомлення на 2010 р. (з 01 грудня 2010 р. по 31 грудня 2010 р.)
- 1 056,95 грн. - Дніпровський район - повідомлення на 2010 р. (з 01 грудня 2010 р. по 31 грудня 2010 р.)
- 1 1261,36 грн. - Дарницький район - повідомлення на 2011 р. (з 01 січня 2011 р. по 31 грудня 2011р.)
Відповідач -Державне підприємство "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" -просить відмовити у задоволенні позовних вимог з таких підстав.
На думку представника відповідача, відсутні документи, що чітко підтверджують розмір та обґрунтування позовних вимог, а також відповідність ціни позову періоду ймовірної заборгованості.
Відповідно до ч. 4 ст. 71 КАС України, позивачеві необхідно надати всі наявні документи і розрахунки щодо нарахування загальних та наукових пенсій, в протилежному випадку не виявляється можливим дослідити, на якій підставі здійснено розрахунки щодо саме різниці між зазначеними пенсіями.
Як вказано у позовній заяві, позивачем додано у якості доказів до позовної заяви повідомлення, які відповідач не отримав своєчасно. Повідомлення отримані відповідачем лише у якості додатків до позовної заяви всупереч нормам та вимогам чинного законодавства України, зокрема, постанови КМУ № 372 від 24.03.04 р. Позивач надає доказ щодо отримання таких повідомлень відповідачем у якості одного поштового повідомлення про вручення, проте відповідач не погоджується із можливістю вважати вказаний документ доказом, оскільки зазначене повідомлення не містить опису, що вказує про те, які саме документи було отримано відповідачем.
У позовній заяві вказано період, за який стягується сума, а саме -січень 2010 року. Проте, даний період не може сприйматись відповідачем як достовірний.
Відповідно до п. 5 вказаної постанови, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року, про що відповідному підприємству, установі, організації або заклад, відразу надсилається повідомлення. Зазначені дії, як стверджує представник відповідача, позивачем не здійснювалися.
На думку представника відповідача, розрахунок не містить в собі відомостей щодо розшифровки таких сум відповідно до порядку нарахування загальних та наукових пенсій осіб, щодо яких нараховано суми, та посилань на первинні документи, відповідно до яких такі суми отримані. Визначення розшифровки сум щодо нарахування загальних та наукових пенсій є необхідним для поставлення питання щодо визначення саме різниці між ними. Представник відповідача стверджує, що суми, вказані у позовній заяві, жодним чином не пов'язані із сумами, вказаними у повідомленнях.
Представник відповідача також стверджує, що зазначений у повідомленнях перелік осіб не може вважатися як завідомо достовірний.
На виконання ухвали суду від 18.08.2011 р. про призначення судово-економічної експертизи до матеріалів справи долучено висновок судово-економічної експертизи № 10491/11-44 від 27.03.2012 р., згідно з яким встановити, яка сума заборгованості Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" підтверджується документально по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених згідно з вимогами ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та обчислених відповідно до інших законодавчих актів, визначена Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва за період з 01.01.2011 р. по 31.01.2011 р., не видається за можливе.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
На підтвердження спірної суми заборгованості позивачем надано суду копії повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на 2011 рік (з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року) та на 2010 рік (з 01 грудня 2010 року по 31 грудня 2010 року).
Разом з тим, позивач не надав суду обґрунтованого розрахунку суми заборгованості у розмірі 35 294,76 грн., яка виникла за січень 2010 року. З повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на 2010 рік та 2011 рік, копії яких знаходяться в матеріалах справи, суд не має можливості встановити дійсну суму заборгованості відповідача, зокрема, які саме суми у вказаних повідомленнях складають суму спірної заборгованості.
Слід зазначити, що додатками до позовної заяви є повідомлення, складені станом на грудень 2010 року та січень 2011 року, проте у тексті позовної заяви з приводу загального строку нарахованих сум мова йде виключно про січень 2010 року, що вказує на розбіжність між собою тексту позовної заяви та додатків, доданих до неї у якості доказів.
Суд не бере до уваги такі повідомлення, оскільки не вважає їх належними доказами підтвердження заборгованості відповідача за січень 2010 року у розмірі 35 294,76 грн.
Встановити, яка сума заборгованості підлягає відшкодуванню Державним підприємством "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" Управлінню Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва згідно з повідомленнями за січень 2010 року, не видається за можливе у зв'язку з ненаданням документів, необхідних для її розрахунку.
Виходячи з приписів частини першої статті 81 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу, враховуючи необхідність спеціальних знань в межах спірних правовідносин, судом призначено судово-економічну експертизу.
У висновку судово-економічної експертизи № 10491/11-44, складеному 27.03.2012 р. експертом Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, зазначено, що встановити, яка сума заборгованості Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" підтверджується документально по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених згідно з вимогами ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та обчислених відповідно до інших законодавчих актів, визначена Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва за період з 01.01.2011 р. по 31.01.2011 р., не видається за можливе.
Враховуючи вимоги Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність України", дані, які наведені у повідомленнях, повинні підтверджуватися первинними документами, на підставі яких здійснені записи у наданих на дослідження повідомленнях.
Оскільки на клопотання судового експерта первинні документи, що підтверджують дані повідомлень, не було надано, то дослідження проведено за наявними в матеріалах справи документами.
У позовній заяві Управління Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва вказано, що заборгованість відповідача сформувалася за січень 2010 року у розмірі 35 297,88 грн. Надалі ж за текстом тієї ж заяви у наступному абзаці зазначено, яким чином сформувалася сума 35 294,76 грн. Розбіжність в сумі 3,12 грн. (35 297,88 грн. - 35 294,76 грн.) позивачем не роз'яснено.
У зв'язку з тим, що розрахунків до позовної заяви не було надано, дослідити методами документальної перевірки та співставлення, які саме дані наданих повідомлень та за які періоди включено в розмір вказаної суми заборгованості, не видається за можливе.
Дослідженням повідомлень "Про суму витрат фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів" встановлено, що вказане нарахування за період з 01.12. 2010 року по 31.12. 2010 року та з 01.01.2011 року по 31.12. 2011 року пенсій та розміри різниці, які підлягають відшкодуванню на фінансування пенсій, становить 35 294,76 грн. , але вказані у повідомленнях суми в графах:
6 - "загальна сума пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність",
7 - "розмір пенсії, що обчислена і фінансується відповідно до інших законодавчих актів",
8 - "різниця між сумою цих пенсій",
9 - "50% різниці між сумою пенсії, призначеної особі як науковому працівнику та сумою пенсії, обчисленою на загальних підставах (для державних не бюджетних підприємств, установ та організацій"),
10 - "частка плати підприємства", не підтверджено первинними документами.
Згідно з висновком, у зв'язку з тим, що графи 6, 7, 8, 9 і 10 повідомлень за період з 01.12. 2010 року по 31.12. 2010 року та з 01.01.2011 року по 31.12. 2011 року не підтверджено первинними документами, підтвердити вказані суми повідомлень не видається за можливе.
За результатами дослідження наявних в матеріалах справи документів встановити, чи підтверджується документально сума заборгованості Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "Масма" по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених науковим працівникам відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумами пенсій цих осіб, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, визначена Управлінням пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва за період з 01.01.2011 року по 31.01.2011 року, не видається за можливе, так як на дослідження судовому експерту не було надано додаткових документів за цей період, а саме:
- платіжних документів про сплату відшкодування коштів на виплату різниці між сумами пенсій, які підлягають відшкодуванню відповідно до діючого законодавства;
- розшифровок боргу, пітверджених первинними бухгалтерськими документами Управління Пенсійного Фонду України в Святошинському та інших районах;
- розшифровок сум, вказаних в графах 6, 7, 8, 9 повідомлень, підтверджених первинними документами;
- методики нарахування пенсій науковим співробітникам та пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів України;
- особових рахунків по нарахуванню заробітної плати та ксерокопії трудових книжок;
- актів звірки розрахунків по сплаті коштів на рахунок органів Пенсійного фонду для фінансування різниці у розмірах пенсій станом на 01.01.2011 року, між Управлінням Пенсійного фонду України у Святошинському районі м. Києва та Державним підприємством "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "Масма".
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що сума заборгованості Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" по відшкодуванню коштів на виплату різниці між сумами пенсій, призначених відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумами пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів, за січень 2010 року у розмірі 35 294,76 грн. належним чином не підтверджується.
Згідно зі ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", різниця між сумою пенсій, призначеної за цим Законом, та сумою пенсій, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації -за рахунок коштів державного бюджету, а для інших підприємств і організацій -за рахунок коштів цих підприємств та організацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.04р. № 372 "Про затвердження порядку фінансування різниці між сумою пенсій, призначеної науковим (науково-педагогічним працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищий навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" встановлено, що за рахунок коштів державного бюджету фінансування 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.04р. № 372 встановлено, що розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Відповідно до п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.04р. №372 у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 35 294,76 грн. та визнав їх такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Як вбачається з рахунку № 2998/11/10491/19 від 20.10.2011 р., копія якого міститься в матеріалах справи, вартість судово-економічної експертизи складає 4 200,00 грн. Дані кошти було сплачено Державним підприємством "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА", що підтверджується платіжним дорученням № 76 від 07.02.2012 р., копія якого міститься в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи та вивчивши доводи представника відповідача, викладені у клопотанні від 25.04.2012 р., зважаючи на судове рішення, прийняте у справі за наслідками її розгляду по суті, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" витрат, пов'язаних з проведенням судової експертизи.
На підставі вищевикладеного, ст. 94, 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Стягнути на користь Державного підприємства "Український науково-дослідний інститут нафтопереробної промисловості "МАСМА" 4 200 грн. витрат на проведення судової експертизи з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва.
3. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя О.В. Головань
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 28.04.12 р.