Рішення № 23942735, 03.05.2012, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
03.05.2012
Номер справи
5017/675/2012
Номер документу
23942735
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"03" травня 2012 р.Справа № 5017/675/2012

За позовом: Прокурор Татарбунарського району Одеської області в інтересах держави в особі Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області

До відповідача: Фізична особа -підприємець ОСОБА_1

Про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки

Суддя Рога Н.В.

Представники:

Від прокуратури: - Шеврікуко Д.М. - згідно посвідчення № 320 від 25.11.2011р..

Від позивача: не з'явився.

Від відповідача: ОСОБА_1 - згідно паспорту

Від третьої особи: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Прокурор Татарбунарського району Одеської області в інтересах держави в особі Татарбунарської районної державної адміністрації Одеської області, за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області, звернувся до господарського суду Одеської області із позовом до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (далі - підприємець ОСОБА_1) про зобов'язання звільнити самовільно зайняту земельну ділянку загальною площею 0,0025 га, яка розташована на території рекреаційної зони „Расейка" Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області за межами населеного пункту, а також про зобов'язання відповідача привести земельну ділянку у придатний для використання стан.

В судовому засіданні представник прокуратури позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Позивач - Татарбунарська районна державна адміністрація Одеської області позов прокурора Татарбунарського району Одеської області підтримує у повному обсязі. Згідно клопотань позивача, що надійшли до суду в ході розгляду справи, позивач просив розглядати справу за відсутністю його представника за наявними у справі матеріалами.

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -відділ Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області, повністю підтримує позов прокурора Татарбунарського району Одеської області та просить суд задовольнити позов .

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що торговельний об'єкт, який розташований на спірній земельній ділянці вона отримала від ОСОБА_4 на підставі розписки від 27.10.2009р. Схема тимчасового розташування торговельних точок на території курорту „Рассейка" було узгоджено з КП „Управління курортом". Інші документи на право користування земельною ділянкою у відповідача відсутні.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представників відповідача та прокуратури, суд встановив:

22 серпня 2011р. Відділом Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області було складено Акт обстеження земельної ділянки АДРЕСА_1, згідно якого в ході обстеження земельної ділянки державної власності площею 0,0025 га, що відноситься до земель водного фонду та знаходиться за межами с. Приморське, та території Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області, було встановлено, що зазначену земельну ділянку самовільно зайнято для розміщення торговельного об'єкта підприємцем ОСОБА_1 Документи, що підтверджують правомірність користування земельною ділянкою - відсутні.

Згідно Акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складеного 22.08.2011р. Відділом Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області, підприємець ОСОБА_1 використовує земельну ділянку орієнтовною площею 0,0025 га, яка знаходиться на території Приморської сільської ради за межами с. Приморське, без правовстановлюючих документів та відповідних дозволів органів влади та місцевого самоврядування, для комерційних цілей. Приписом Серія ТАТ №004355 від 22.08.2011р. Відділ Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області зобов'язав ОСОБА_1 усунути порушення вимог земельного законодавства в 10-денний термін. Крім того, 22.08.2011р. складено Протокол про адміністративне правопорушення Серія ТАТ №002835, яким підприємця ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності. Постановою Відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області про накладення адміністративного стягнення №002833 від 22.08.2011р. на підприємця ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.

02 листопада 2011р. Відділом Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області знов проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, в результаті якої складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства, згідно якого підприємець ОСОБА_1 використовує земельну ділянку орієнтовною площею 0,0025 га, яка знаходиться на території Приморської сільської ради за межами с.Приморське, без правовстановлюючих документів та відповідних дозволів органів влади та місцевого самоврядування, для комерційних цілей. Приписом Серія ТАТ №004368 від 02.11.2011р. Відділом Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області зобов'язано ОСОБА_1 усунути порушення вимог земельного законодавства в 10-денний термін. Крім того, 02.11.2011р. складено Протокол про адміністративне правопорушення Серія ТАТ №002844, яким підприємця ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності. Постановою Відділу Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області про накладення адміністративного стягнення №002842 від 02.11.2011р. на підприємця ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 170 грн.

Таким чином, прокурор Татарбунарського району Одеської області вважає підтвердженим факт того, що підприємець ОСОБА_1 самовільно зайняла земельну ділянку орієнтовною площею 0,0025 га, яка знаходиться на території Приморської сільської ради за межами с. Приморське, що є порушенням ст. 125, ст. 126 Земельного кодексу України

Прокурор також зазначає, що відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або користувачам без відшкодування витрат , понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан , включаючи знесення будинків , будівель і споруд ,здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб , які самовільно зайняли земельні ділянки.

Позивач -Татарбунарська міська рада повністю підтримує позов прокурора Татарбунарського району Одеської області.

Третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору -відділ Держкомзему у Татарбунарському районі Одеської області, повністю підтримує позов прокурора Татарбунарського району Одеської області та просить суд задовольнити позов .

Відповідач - підприємець ОСОБА_1 проти позову заперечує, посилаючись на те, що торговельний об'єкт, який розташований на спірній земельній ділянці вона отримала від ОСОБА_4 на підставі розписки від 27.10.2009р. Схема тимчасового розташування торговельних точок на території курорту „Рассейка" було узгоджено з КП „Управління курортом". Інші документи на право користування земельною ділянкою у відповідача відсутні.

Розглянувши матеріали справи, суд доходить до такого висновку:

Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на Прокуратуру України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом. Зазначене конституційне положення знайшло своє відображення в ст. 5 Закону України "Про прокуратуру", де зазначено, що прокуратура виконує функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Статтею 36 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом. Однією з форм представництва є звернення до суду з позовами або заявами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Ч. 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України, в якій визначено підстави порушення справ у господарському суді, відносить до таких підстав позовні заяви прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Відповідно до положень ч. 3 цієї статті прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Як зазначено в п. 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. N 3-рп/99 (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді), поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", що міститься в частині другій статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України, означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Відповідно до п. 2 резолютивної частини зазначеного Рішення Конституційного Суду України під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах", зазначеним у частині другій ст. 2 Арбітражного процесуального кодексу України, потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Згідно ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Відповідно до ст.1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством , що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. При цьому, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

За приписами ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Отже, підставою користування земельною ділянкою, є наявність права власності, права постійного користування або права орендного користування на зазначену земельну ділянку.

Як вбачається з матеріалів справи, у підприємця ОСОБА_1 відсутні будь-які встановлені законодавством документи, які б підтверджували правомірність користування земельною ділянкою орієнтовною площею 0,0025 га, яка знаходиться на території Приморської сільської ради за межами с. Приморське, адже, надані підприємцем ОСОБА_1 до матеріалів справи розписка ОСОБА_4 про передачу торговельної точки, розташованої на курорті „Рассейка" у безоплатне користування та схема тимчасового розташування торговельних точок на території курорту „Рассейка", узгоджена з Комунальним підприємством „Управління курортом" не є документами, що підтверджують правомірність користування підприємцем ОСОБА_1 спірною земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

За таких обставин, позовна заява прокурора Татарбунарського району Одеської області є обґрунтованою, підтверджена матеріалами справи та підлягає задоволенню.

Судові витрати про сплаті судового збору покласти на відповідача по справі, виходячи з положень ст.ст.44,49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву прокурора Татарбунарського району Одеської області в інтересах держави в особі Татарбунарської районної адміністрації Одеської області -задовольнити повністю.

2. Зобов'язати фізичну особі -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,0025 га, яка розташована на території рекреаційної зони „Расейка" Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області за межами населеного пункту.

3. Зобов'язати фізичну особі -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) привести земельну ділянку площею 0,0025 га, яка розташована на території рекреаційної зони „Расейка" Приморської сільської ради Татарбунарського району Одеської області за межами населеного пункту у придатний для використання стан.

4. Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) судовий збір у розмірі 1073 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 08 травня 2012р.

Суддя Рога Н. В.