ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 квітня 2012 року 13:34 № 2а-2853/12/2670
За позовом Державного підприємства "Антонов" до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Суддя: Кротюк О.В.
Секретар судового засідання: Шевченко Я.В.
Обставини справи:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Державне підприємство «Антонов»з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень № 0000060700/0 від 17.03.2010, № 0000060700/1 від 25.05.2010, № 0000060700/2 від 12.08.2010, № 0000060700/3 від 02.11.2010 (згідно заяви позивача про уточнення позовних вимог від 03.12.10 № 35/10207 поданої до суду 07 грудня 2010 року(т.1 а.с.87)).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.02.2012 постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.02.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.06.2011 скасовано, а справу направлено на новий розгляд в суд першої інстанції.
Ухвалою від 01.03.2012 справу прийнято до провадження Окружним адміністративним судом міста Києва.
Відповідач заперечив проти позовних вимог, з підстав, викладених у письмовому заперечені, долученому до матеріалів справи.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків (далі СДПІ / відповідач) проведено позапланову виїзну перевірку ДП «Антонов»(далі - позивач) та складено акт від 04.03.2010 року № 100/4250/7/14307529 (далі Акт/ Акт перевірки).
На підставі Акту перевірки було винесено відповідачем оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Стаття 161 КАС України встановлює, що під час прийняття постанови суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
У відповідності до положень частини 1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно положень статті 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань оподаткування послуг з міжнародних перевезень пасажирів, багажу та вантажів, міжнародних відправлень, міжнародного лізингу та міжнародного ремонту товарів" №1451-VI від 04.06.2009 було внесено зміни до п.6.2.4. Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 (далі Закон про ПДВ).
До вказаних змін позивачем використовувалась ставка податку на додану вартість (далі - ПДВ) по операціях міжнародних авіаперевезень 0% згідно вимог п.6.2.4. Закону про ПДВ.
Зважаючи на неоднозначний зміст, на думку позивача, вказаних змін п.6.2.4. закону, ДП «Антонов»операції з міжнародних авіаперевезень оподатковувало в подальшому за ставкою 20% ПДВ. При цьому Державним підприємством «Антонов»до ДПА України було надіслано запит щодо надання розяснень з приводу того, чи надає нова редакція п.6.2.4. Закону про ПДВ право застосовувати до власних операцій з міжнародних авіаперевезень нульової ставки ПДВ.
Листом від 10.12.2009 року № 12810/6/161515-26 ДПА України надала індивідуальне податкове розяснення, яким підтвердила можливість застосування до міжнародних авіаперевезень за межами митної території України нульової ставки ПДВ.
За таких обставин позивачем було подано уточнюючі розрахунки від 04.02.2010 (змінено ставку оподаткування ПДВ з 20 % на 0%) та від 25.20.2010 року вх. №3271 (яким усунуто методологічну помилку в частині помилкового заповнення рядка 8.9 податкової декларації).
Листом від 01.03.2010 року № 2383/10/07-009 відповідач повідомив позивача, що уточнюючий розрахунок від 25.02.2010 набув стану «до відома», тобто фактично не прийнятий до уваги як податкова звітність.
Вказані дії відповідача було оскаржені позивачем в судовому порядку.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 квітня 2010 року № 2а-3710/10/2670, залишеною без змін ухвалою КААС від 19 квітня 2011 року, позов задоволено: визнано протиправними дії посадових осіб відповідача, що полягали у неприйняті від позивача уточнюючого розрахунку від 25.02.2010 року до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень2009 року. Судом зобовязано відповідача прийняти вказаний уточнюючий розрахунок від 25.02.10 року. У звязку з набранням законної сили постановою суду видано виконавчий лист 23 березня 2012 року.
Обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини (ч.1. ст. 72 КАС України).
Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи зазначене у сукупності, суд вбачає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесені на підставі та внаслідок протиправних дій відповідача відносно неприйняття уточнюючого розрахунку позивача від 25.02.2010 року до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2009 року. Належне прийняття та врахування відповідачем уточнюючого розрахунку від 25.02.10 усунуло б причини і умови, які стали підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомленьрішень. А за таких, встановлених судом, обставин, позов підлягає задоволенню повністю, оскільки оскаржувані рішення не відповідають вимогам ч.3. ст.2 КАС України, адже є наслідком протиправних дії відповідача і ґрунтуються на цьому.
Відповідач, заперечуючи позов в силу положень частини 2 статті 71 КАС України не спростував покликання позивача і не довів відповідність оскаржуваних рішень вимогам ч.3. ст.2 КАС України.
Позивач в силу положень ч.1 ст.71 КАС України довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.
Керуючись ст. 9, 71, 159, 163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними і скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків № 0000060700/0 від 17.03.2010, № 0000060700/1 від 25.05.2010, № 0000060700/2 від 12.08.2010, № 0000060700/3 від 02.11.2010.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.
Суддя О.В. Кротюк
Повний текст постанови виготовлено та підписано 24.04.12 р.