Постанова № 23927952, 23.04.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.04.2012
Номер справи
2а-4094/12/2670
Номер документу
23927952
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 квітня 2012 року № 2а-4094/12/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:

Судді Добрянської Я.І,

відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, без виклику сторін, розглянув в порядку скороченого провадження справу

За позовом Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва

до Приватного акціонерного товариства «Мальва»

про стягнення суми простроченої заборгованості по внесках на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 237 255, 74 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Першого заступника прокурора Шевченківського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва до Приватного акціонерного товариства «Мальва»про стягнення суми простроченої заборгованості по внесках на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 237 255, 74 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.03.2012 р., відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.183-2 КАС України, було відкрито скорочене провадження у справі № 2a-4094/12/2670 та запропоновано відповідачу у строк до 09.04.2012 р. або у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі № 2a-4094/12/2670 була отримана відповідачем ПАТ «Мальва»05.04.2012 р., згідно повідомлення про вручення поштового відправлення, що наявне в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Однак, ні станом на 09.04.2012 р., ні станом на час розгляду даної справи по суті 23.04.2012 р., жодних заперечень на позовну заяву та/або заяв чи клопотань від відповідача до суду не надходило.

Згідно вимог ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Мальва»зареєстровано в управлінні Пенсійною фонду України в Шевченківському районі міста Києва як платник внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, згідно з обліковими даними особового рахунку ПАТ «Мальва», за відповідачем обліковується недоїмка зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 237 255 грн. 74 коп. (за березень-липень 2011 р.) в т.ч. єдиний соціальний внесок - 222 920 грн. 53 коп., фінансова санкція - 10 841 грн. 19 коп., пеня 3 494 грн. 02 коп.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиною внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»(далі за текстом - Закон).

Згідно з пунктом 3 розділу VIIІ «Прикінцеві та перехідні положення»Закону, з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообовязкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовлений похованням, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництв та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Одночасно з викладеним, перелік осіб, які є платниками єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування також визначено ст. 4 Закону.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 6 Закону, платник єдиного внеску зобовязаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Так, відповідно до абзацу 1 частини восьмої стані 9 Закону, платники єдиного внеску зобовязані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Згідно з абзацом 3 частини восьмої статті 9 Закону базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Відповідно до частини одинадцятої статті 9 Закону, у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законом.

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону, обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного Фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та Інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону, територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиною внеску зобовязаний протягом десяти робочих днів з дня находження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобовязаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу у судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутись до суду з позовом про стягнення недоїмки, при цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати фінансових санкцій органами Пенсійного фонду України, стягнення заборгованості з сплати страхових коштів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 року за № 9944 8289(далі за текстом - Інструкція).

Відповідно до пункту 6.3 розділу VI Інструкції, органи Пенсійного фонду надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платників або актів звірок з органами податкової служби сум доход) (прибутку) фізичних осіб-підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску або органами Пенсійного фонду у повідомленнях - розрахунках визначено суми глиною внеску, які підлягають доплаті;

б) якщо платник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати єдиного внеску;

в) якщо платник має на кінець звітного базового періоду борги зі сплати фінансових санкцій.

При цьому, у випадках «б»та\або «в»вимога надсилається щомісяця протягом пяти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.

Відповідно до пункту 6.4 розділу VI Інструкції, вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо її передано службовій особі такого платника під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Як вбачається з наявних матеріалів справи, на виконання вищезазначеної вимоги Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва на підставі облікових даних з картки особового рахунку ПАТ «Мальва»- платника єдиного внеску, було сформовано та надіслано на адресу відповідача вимогу від 01.09.2011 р. № Ю 4120\2169 на суму 237 255 грн. 74 коп.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384\2011, Пенсійний Фонд України є нейтральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-премєр-міністра України - міністра соціальної політики України.

Пунктом 3 названого Положення передбачено, що основним завданням Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску; забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою.

Відповідно до пункту 15 Положення, повноваження Пенсійного фонду України здійснюється через утворені відповідні управління і відділи.

Крім того, згідно пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах від 30.04.2002 р. № 8-2, Управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду, АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду. А тому органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.

Відповідно до частини другої статті 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», Пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань забезпечує бір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Як підтверджується наявними матеріалами справи, згідно поданих розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підлягають сплаті ПАТ «Мальва», контролюючим органом було виявлено заборгованість (недоїмку) по перерахуванню внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 237 255 грн. 74 коп. (за березень-липень 2011 р.) в т.ч. єдиний соціальний внесок - 222 920 грн. 53 коп., фінансова санкція - 10 841 грн. 19 коп., пеня 3 494 грн. 02 коп.

Невідшкодування відповідачем суми страхових внесків призводить до ненадходження коштів до Державного бюджету України, ускладнюється виконання Пенсійним фондом України одного із основних завдань - забезпечення, збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення, повного і своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій та інших соціальних виплат, чим порушуються інтереси Держави.

Відповідно до п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 08.04.1999 р., інтереси держави закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є погреба у здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Пунктом 4 вказаного рішення Конституційного Суду України визначено, що прокурор або його заступник в кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство, в чому визначається порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.

Повноваження по здійсненню захисту інтересів Держави, в тому числі шляхом представництва її інтересів у суді, покладено на органи прокуратури України відповідно до ст. 121 Конституції України.

Згідно вимог п.4 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як субєкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач заперечень щодо наявності такого боргу суду не надав, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом стягнення з Приватного акціонерного товариства «Мальва»суми простроченої заборгованості по внесках на загальнообовязкове державне соціальне страхування в розмірі 237 255, 74 грн.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Мальва»(04053, м. Київ, вул. Артема, 52-Д, код ЄДРПОУ 24117037) суму несплачених страхових внесків (недоїмку) на державне соціальне страхування в розмірі 237 255 грн. 74 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва, з них:

- на р\р 37195030002630 - 212 582, 37 грн.;

- на р\р 37197083002630 24 673, 37 грн.

Стягувач - Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва (01054, м. Київ, вул. Воровського, 29, код ЄДРПОУ 26087323).

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.І.Добрянська