ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
09 квітня 2012 року 11:30 № 2а-3915/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Мороз Ю.М., за участю представників сторін:
від позивача: Нестеренка Дмитра Олександровича
від відповідача: Солодовніка Олександра Сергійовича
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомуправління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва до комунального підприємства «Київпастранс»простягнення заборгованості у розмірі 89 266,05 грн.,
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09 квітня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про стягнення з комунального підприємства «Київпастранс»заборгованості у розмірі 89 266,05 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що комунальним підприємством «Київпастранс»всупереч положенням пункту 2 розділу ХV «Перехідні положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підпункту 6.1 пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, не відшкодовано у добровільному порядку фактичні витрати на виплату і доставку пенсії, призначеної працівникам відповідача відповідно до пунктів «б»-«з»частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідач проти позову заперечив з огляду на те, що комунальне підприємство «Київпастранс»внаслідок несистематичного, неповного та нерегулярного фінансування компенсаційних виплат за перевезення пільгових категорій пасажирів, що здійснюється з державного та міського бюджетів, недоотримує кошти, а тому не має можливості виконати вимоги управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва щодо відшкодування витрат на доставку пільгових пенсій.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Тролейбусне ремонтне-експлуатаційне депо №2 є філією комунального підприємства «Київпастранс», і зареєстровано як платник збору на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в управлінні Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва.
Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва на адресу філії комунального підприємства «Київпастранс»надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за жовтень 2011 року -січень 2012 року.
Разом з тим, у визначений законодавством строк відповідачем фактичні витрати на виплату та доставку пенсій не відшкодовано.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Згідно з пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення»Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому пункту 2, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», який визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до абзацу третього пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставка збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
З урахуванням викладеного, зважаючи на те, що на момент прийняття Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»обов'язок щодо покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених працівникам відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до досягнення ними пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», встановлено Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», суд дійшов висновку щодо наявності у підприємств, установ та організацій обов'язку відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначеним особам які працювали або працюють на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці.
Відповідно до пункту 6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 (далі за текстом -Інструкція №21-1), розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно з абзацом першим пункту 6.8 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва на адресу комунального підприємства «Київпастранс»надіслано розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за жовтень 2011 року -січень 2012 року.
Разом з тим, у визначений законодавством строк відповідачем фактичні витрати на виплату та доставку пенсій не відшкодовано.
Доказів оскарження дій управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва щодо надіслання розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»за жовтень 2011 року -січень 2012 року позивачем не надано.
За посиланням позивача, що не спростовано відповідачем, сума заборгованості 89 266,05 грн. відповідачем станом на час розгляду справи в суді, не погашена.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача щодо неможливості погасили заборгованість перед Управлінням Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва з огляду на неналежне фінансування цього підприємства, оскільки чинне законодавство не ставить обов'язок щодо покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених працівникам відповідно до пунктів «б»- «з»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»у залежність від фінансового становища юридичної особи, яка має здійснити покриття цих витрат.
Крім того, зазначені доводи відповідача не підтверджені жодними документами.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача щодо наявності підстав для стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 89 266,05 грн. у примусовому порядку.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на викладене та керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов задовольнити.
2. Стягнути з комунального підприємства «Київпастранс»(04070, місто Київ, вулиця Набережне шосе 2, код ЄДРПОУ 31725604) на користь управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі міста Києва (03054, місто Київ, вулиця Воровського, 29) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у сумі 89 266,05 грн. (вісімдесят дев'ять тисяч двісті шістдесят шість грн. 05 копійок).
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.
Повний текст постанови виготовлено 13.04.2012