Постанова № 23926377, 20.04.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.04.2012
Номер справи
2270/3071/12
Номер документу
23926377
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/3071/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 квітня 2012 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівШевчука О.П. Михайлова О.О. Петричковича А.І. при секретарі за участі: представника позивача представника відповідача представника відповідача ОСОБА_5 ОСОБА_6 ОСОБА_7 ОСОБА_8 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Хмельницької обласної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 17 ОСОБА_9 , Хмельницької обласної виборчої комісії, за участі третя особа на стороні відповідача , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Хмельницької обласної дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Хмельницька обласна партійна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" 20.04.2012 року о 09 год. 40 хв. звернулася до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 17 ОСОБА_9, Хмельницької обласної виборчої комісії, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Хмельницької обласної дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", в якому просить визнати дії кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 17 з виборів депутатів Хмельницької обласної ради на проміжних виборах 06.05.2012 року ОСОБА_9 неправомірними та зобов'язати його та Хмельницьку обласну дирекцію ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" закрити неправомірно відкритий поточний виборчий рахунок, а також визнати бездіяльність Хмельницької обласної виборчої комісії щодо невжиття заходів до кандидата у депутати ОСОБА_9 у зв'язку з неправомірним відкриттям поточного виборчого рахунку у Хмельницькій обласній дирекції ПАТ"Райффайзен Банк Аваль", зобов'язати здійснити контроль за невикористанням поточного виборчого рахунку та його закриттям.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в порушення Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", кандидат у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 17 з виборів депутатів Хмельницької обласної ради на проміжних виборах 06.05.2012 року ОСОБА_9 відкрив поточний рахунок виборчого фонду у Хмельницькій обласній дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" без зареєстрованої у виборчій комісії довіреної особи - розпорядника виборчого фонду. До Хмельницької обласної виборчої комісії 18.04.2012 року ОСОБА_9 надав повідомлення Хмельницької обласної дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" про відкриття поточного виборчого рахунку. В зв'язку з порушенням кандидатом у депутати ОСОБА_9 ст. 62 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та п.17.6 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, вважає, що Хмельницька обласна виборча комісія повинна була вжити заходів щодо припинення неправомірних дій та прийняти рішення про закриття поточного виборчого рахунку у Хмельницькій обласній дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль".

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача - кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 17 з виборів депутатів Хмельницької обласної ради на проміжних виборах 06.05.2012 року ОСОБА_9 в судовому засіданні по справі заперечив проти задоволення позову, оскільки на його думку, ОСОБА_9 не допустив порушень чинного законодавства України .

Представник Хмельницької обласної виборчої комісії заперечив проти позову та просить його відхилити, оскільки на його думку статтею 61 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10 липня 2010 року № 2487-У передбачено право кандидата в депутати на відкриття виборчого фонду в установах банків що визначаються територіальної виборчою комісією не пізніше, як за 18 днів до дня голосування (тобто до 17 квітня 2012 року). Вказаною нормою передбачене право кандидатів призначати розпорядників виборчого фонду. Розпорядником виборчого фонду може бути, але не обов'язково , одна довірена особа кандидата в одномандатному мажоритарному виборному окрузі. Тобто представник Хмельницької обласної виборчої комісії вважає, що чинне законодавство України не обмежує коло осіб, що може бути розпорядником виборчого фонду. Пунктом 17.6 постанови НБУ № 492 від 12 листопада 2003 року "Про затвердження Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземній валютах", банк відкриває рахунок виборчого фонду у разі подання переліку документів, що визначені даним пунктом Інструкції, до яких зокрема і належить картка із зразками підписів, яка має містити зразок підпису одного з розпорядників, що засвідчується в нотаріальному порядку.

Крім того, рахунок виборчого фонду відкривається кандидатом в депутати. Чинне законодавство України не передбачає строків призначення розпорядників виборчого фонду.

В абз. 3 ч. 3 ст. 56 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» вказано, що подання про реєстрацію довірених осіб подається за три дні до виборів тобто в даному випадку до 02 травня 2012 року включно.

Таким чином, за зазначених обставин, на думку представника Хмельницької обласної виборчої комісії, кандидат в депутати Хмельницької обласної ради ОСОБА_9 не порушив чинне законодавство України щодо відкриття рахунку виборчого фонду та призначення розпорядника виборчого фонду, адже згідно Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» відповідальність за використання коштів виборчого фонду несе в тому числі і кандидат в депутати. Тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог позивача.

Представник третьої особи Хмельницької обласної дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" в судове засідання не прибув, про те надав письмове пояснення в якому вказав, що позов вважає безпідставним, поточний рахунок виборчого фонду ОСОБА_9 відкритий банком у відповідності до Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін , дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_9 на підставі постанови Хмельницької обласної виборчої комісії №10-5 від 11.04.2012 року, зареєстрований Хмельницькою обласною виборчою комісією кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 17 з виборів депутатів Хмельницької обласної ради на проміжних виборах 06.05.2012 року.

ОСОБА_9 будучи зареєстрованим кандидатом у депутати звернувся 17.04.2012 року до Хмельницької обласної дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", як до установи, визначеної Хмельницькою обласною виборчою комісією для відкриття рахунку виборчого фонду. Третьою особою 17.04.2012 року відкрито вказаний рахунок, що підтверджується її повідомленням вих.№С23-43-1-3/573.

На виконання ч. 6 ст. 62 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» Хмельницька обласна дирекція ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" 18.04.2012 року надіслала Хмельницькій обласній виборчій комісії повідомлення про відкриття рахунку виборчого фонду та його реквізити за вих.№С23-43-1-3/573 від 18.04.2012 року. У вказаному повідомлені кредитної установи зазначено, що рахунок виборчого фонду відкрито 17 квітня 2012 року, рахунок відкрито кандидатом в депутати ОСОБА_9, розпорядником виборчого фонду вказано ОСОБА_9, тобто самого кандидата в депутати.

Відповідно до ч. 1 ст. 62 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 10.07.2010 року № 2487-VI (із змінами і доповненнями від 30.08.2010 року № 2487-VI) місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидат у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови можуть відкрити рахунок власного виборчого фонду не пізніш як за 18 днів до дня місцевих виборів. Підставою для відкриття рахунку виборчого фонду є копія рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку від місцевої організації партії, кандидата в депутати відповідно в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови.

Частиною третьою ст. 62 Закону № 2487-VI передбачено, що рахунок виборчого фонду відкривається в установі банку України, яка визначається територіальною виборчою комісією, за місцезнаходженням відповідної виборчої комісії. Місцева організація партії, кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови мають право відкрити лише один рахунок, виключно в національній валюті.

Згідно ч. 6 ст. 62 Закону № 2487-VI установа банку не пізніше наступного робочого дня з дня відкриття рахунку виборчого фонду повідомляє територіальну виборчу комісію про відкриття рахунку та його реквізити.

Відповідно до п.п. 17.6 п. 17 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 р. № 492 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 грудня 2003 р. за № 1172/8493 банк відкриває поточний рахунок виборчого фонду кандидата в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (далі у цьому пункті - кандидат) на підставі таких документів: заяви про відкриття рахунку; копії рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію відповідного кандидата, засвідченої територіальною виборчою комісією; паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, кандидата; документа, виданого органом державної податкової служби, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків кандидата; картки із зразками підписів. У картку із зразками підписів виборчого фонду кандидата включається зразок підпису одного розпорядника виборчого фонду кандидата. Зразок підпису розпорядника поточного рахунку засвідчується в нотаріальному порядку.

Статтею 56 Закону № 2487-VI передбачено, що кандидат у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі може мати не більше п'яти довірених осіб. Довіреною особою кандидата може бути громадянин України, який має право голосу на відповідних місцевих виборах. Довірені особи кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови реєструються відповідною територіальною виборчою комісією за поданням кандидата за наявності письмової згоди цих осіб.

Як вбачається з матеріалів справи кандидат у депутати ОСОБА_9 не реєстрував у виборчій комісії довірених осіб до дати відкриття рахунку виборчого фонду.

У Законі України № 2487-VI відсутня заборона кандидату у депутати бути розпорядником відповідного виборчого фонду, при цьому в ст.62 вказаного Закону зазначено про те, що можуть бути також розпорядником виборчого фонду одна довірена особа кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі. Тобто вказана норма Закону є диспозитивною, а не імперативною .

Крім того, суд критично оцінює твердження позивача про те, що перед тим як відкрити поточний рахунок виборчого фонду кандидата, Хмельницької обласна виборча комісія повинна була зареєструвати розпорядника виборчого фонду як довірену особу кандидата у депутати, оскільки статтею 56 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів» визначено термін , протягом якого можлива реєстрація довірених осіб, а саме подання про реєстрацію довірених осіб може вноситись кандидатом у депутати не пізніше ніж за 3 дні до виборів , тобто до 02 травня 2012 року. Тому, кандидат у депутати визначившись із розпорядником свого виборчого фонду, вправі зареєструвати цю особу, як довірену в строк до 2 травня 2012 року. Одночасно суд зазначає, що Законом України № 2487-VI надано право кандидату у депутати мати довірених осіб, але це не є його обов`язком.

При цьому, відповідно до змісту ст. 63 Закону, використовувати кошти виборчого фонду та нести відповідальність за їх використання у відповідності до вимог виборчого законодавства можуть лише особи, визначені кандидатом у депутати як розпорядники виборчого фонду із числа своїх довірених осіб, а також самі кандидати у депутати.

Крім того, процедура відкриття та закриття рахунку виборчого фонду не є предметом публічно-правового спору, оскільки вона здійснюється установою банку, а не суб'єктом владних повноважень.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд не встановив, а позивач не довів порушення відповідачами вимог чинного Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних міських голів» та Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, а тому позовні вимоги Хмельницької обласної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" необхідно залишити без задоволення.

Керуючись Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад, та сільських, селищних, міських голів", ст. ст. 9, 11, 86, 159 -163, 167, 172,175 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Хмельницької обласної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 17 ОСОБА_9, Хмельницької обласної виборчої комісії, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Хмельницької обласної дирекції ПАТ "Райффайзен Банк Аваль" про визнання дій та бездіяльності неправомірними та зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення в повному обсязі.

Стягнути з Хмельницької обласної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: УДКСУ у м. Хмельницькому; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38045529; банк отримувача: ГУДКСУ у Хмельницькій області; код банку отримувача (МФО) : 815013; рахунок отримувача: 31217206784002; код класифікації доходів бюджету: 22030001; Хмельницький окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35173158) судовий збір у розмірі 32 ( тридцять дві) грн. 19 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд у дводенний строк з моменту її проголошення.

Постанова набирає законної сили в порядку статей 177 та 254 КАС України.

Постанова виготовлена 19 год. 00 хв. 20 квітня 2012 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/О.П. Шевчук О.О. Михайлов А.І. Петричкович "Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук