Постанова № 23925724, 17.04.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2012
Номер справи
1956/12/2070
Номер документу
23925724
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2012 р. Справа № 2-а- 1956/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Шевченко О.В.,

при секретарі - Нікітенко Л.Ю.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державної фінансової інспекції в Харківській області до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний наркологічний диспансер" про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна фінансова інспекція в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний наркологічний диспансер" в якому, після зменшення позовних вимог, просить суд зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний наркологічний диспансер" виконати вимогу про усунення виявлених порушень від 25.10.2011 року №04-21/11727, а саме: забезпечити відшкодування 6799,00 грн. зайво витрачених бюджетних коштів на проведення капітального та поточного ремонту підрядною організацією ПП "Укрбудінвест".

В обґрунтування позову позивач зазначив, що Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області з 20.09.2011року по 24.10.2011року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності в Комунальному закладі охорони здоров'я Обласний наркологічний диспансер за період з 01.11.2008 по 31.12.2010 та завершений звітний період 2011 року.

За результатами ревізії на підставі п.7 ст.10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" керівнику установи пред'явлено вимогу від 25.10.2011 № 04-21/11727 про усунення виявлених порушень. На даний час відповідачем усунуто порушень на загальну суму 24293,97 грн. в тому числі усунуто сплачену за рахунок загального фонду та віднесену на фактичні видатки вартість комунальних послуг, спожитих відділенням профілактичних наркологічних оглядів, яке є структурним госпрозрахунковим підрозділом диспансеру, на суму 7197,06 грн. Залишається не усунутими порушення на суму 6799,00 грн., а саме зайво витрачені бюджетні кошти на проведення капітального та поточного ремонту підрядною організацією ПП "Укрбудінвест".

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги та просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Відповідно до ст.35 КАС України відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області з 20.09.2011 по 24.10.2011 проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності в Комунальному закладі охорони здоров'я Обласний наркологічний диспансер за період з 01.11.2008 по 31.12.2010 та завершений звітний період 2011 року.

За результатами ревізії на підставі п.7 ст.10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" керівнику установи пред'явлено вимогу від 25.10.2011 № 04-21/11727 про усунення виявлених порушень.

В ході судового розгляду представник позивача зазначив, що відповідачем частково усунуті порушення на загалу суму 24293,97грн.

Не усунутими залишаються порушення на суму 6799,00грн., а саме: зайво витрачені бюджетні кошти на проведення капітального та поточного ремонту підрядною організацією ПП "Укрбудінвест".

З акту перевірки вбачається, що ревізія проводилась вибірковим способом за період з 01.11.2008 по 01.09.2011 на підставі нормативних та законодавчих документів, які діяли у періоді, що підлягає ревізії.

Ревізією визначення вартості та обсягів виконаних ремонтних робіт встановлено, що між диспансером та підрядною організацією ПП «Укрбудінвест» на проведення ремонтних робіт були укладені договори за період з 01.11.2008 по 01.09.2011 на загальну суму 83 660,34 грн. (в тому числі у 2008 році на суму 34711,09 грн., у 2009 році на суму 48949,25 гривень).

Ревізією охоплено питання правильності використання коштів, виділених на проведення робіт по капітальному та поточних ремонтах будівель та приміщень диспансеру, виконаних підрядною організацією ПП «Укрбудінвест» на загальну суму 83 660,34 гривень.

Роботи виконувались на підставі договорів, укладених між замовником КЗОЗ «Обласний наркологічний диспансер» в особі колишнього головного лікаря диспансеру ОСОБА_2, завізованих заступником головного лікаря з економічних питань ОСОБА_3 та юристом ОСОБА_5 та підрядною організацією ПП «Укрбудінвест» в особі директора ОСОБА_4, підписаних та скріплених мокрими печатками з обох боків.

Локальні кошториси та дефектні акти затверджені колишнім головним лікарем та підписані представниками замовника та підрядника. Акти приймання виконаних робіт форми КБ-2в за грудень 2008 року та за грудень 2009 року підписані з сторони замовника головним лікарем КЗОЗ «Обласний наркологічний диспансер» ОСОБА_2, завізовані заступником головного лікаря по економічним питанням ОСОБА_3 та зі сторони підрядної організації ПП «Укрбудінвест» директором ОСОБА_4

Згідно наказу Держбуду України від 21.06.2002 №237/5 акти виконаних робіт форми КБ-2в є первинними звітними документами бухгалтерського обліку, що відображають вартість та обсяги робіт. Згідно з п.8 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 №996-ХІV, особи що підписують акти виконаних робіт несуть відповідальність за недостовірність відображення даних в первинних документах бухгалтерського обліку.

Вибірковою перевіркою по наданих актах форми КБ-2в за 2008-2009 роки питання правильності застосування ресурсних елементних кошторисних норм встановлено невірне застосування норми, а саме: в пунктах 6, 7, 8 по акту форми КБ- 2в б/н за грудень 2008 року на суму 24997,79 грн. (в т.ч. ПДВ) по поточному ремонту системи водопостачання будівлі обласного наркологічного диспансеру за адресою м. Харків, вул. Халтуріна, 18-А в порушення групи 1 ДБН Д.2.4-15-2000 «Внутрішні сантехнічні роботи», затвердженого наказом Держбуду України від 14.09.2000 № 201 необґрунтовано застосовані реcурсні елементні кошторисні норми Р15-1-1 «Розбирання трубопроводів з водогазопровідних труб діаметром до 25 мм», Р15-1-2 «Розбирання трубопроводів з водогазопровідних труб діаметром до 40 мм», Р15-1-3 «Розбирання трубопроводів з водогазопровідних труб діаметром до 50 мм».

Згідно з поясненням заступника головного лікаря по економічним питанням ОСОБА_3 використання демонтованих труб у подальшому не можливе, в зв'язку з їх фізичним зносом, та на теперішній час, згідно актів оприбуткування металобрухту, труби оприбутковані як металобрухт на 02 позабалансовому рахунку «Відповідальне збереження».

Тобто, демонтовані труби до подальшого використання не придатні, а складом робіт вищевказаних норм передбачено роботи по перевірці та очищенню труб від накипу, а у випадку, якщо труби за час експлуатації стали непридатними і проводиться повне розбирання трубопроводів без збереження труб, а отже не проводиться операція з приведення отриманих від розбирання матеріалів у придатний до повторного використання стан, тобто виконувались лише демонтажні роботи за більш простою технологією і з іншими трудовитратами, ніж це передбачено нормами. В такому випадку слід керуватись п. 2.6 «Вказівок щодо застосування ресурсних елементних кошторисних норм на ремонтно-будівельні роботи» (ДБН Д.1.1-4-2000), а саме підпунктом в), згідно з яким витрати ресурсів на роботи з демонтажу внутрішніх мереж водопроводу, опалення (за відсутності необхідних норм у РЕКНр) визначаються за відповідними нормами на їх монтаж із застосуванням до норм витрат праці робітників, зайнятих на ремонтно-будівельних роботах, машиністів, часу експлуатації будівельних машин та механізмів, застосовуваних при демонтажі, коефіцієнта 0,4. Тому в даному випадку роботи з демонтажу трубопроводів опалення необхідно було нормувати за ДБН Д.2.4-15-2000 «Внутрішні санітарно-технічні роботи» за нормами Р15-15-3 «Прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 25 мм», Р15-15-4 «Прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 32 мм», Р15-15-5 «Прокладання трубопроводів водопостачання зі сталевих водогазопровідних оцинкованих труб діаметром 50 мм» із застосуванням коефіцієнта 0,4. При перерахунку завищення вартості робіт складає 1677,00 грн. з ПДВ.

Аналогічне порушення допущено в пункті 6, 7 по акту форми КБ- 2в №3 за грудень 2008 року на суму 9713,30 грн. (в т.ч. ПДВ) по поточному ремонту будівлі обласного наркологічного диспансеру за адресою м. Харків, вул. Халтуріна, 18-А в порушення груп 2 ДБН Д.2.4-15-2000 «Внутрішні сантехнічні роботи», затвердженого наказом Держбуду України від 14.09.2000 № 201 необгрунтовано застосовані реcурсні елементні кошторисні норми Р15-2-1 «Розбирання трубопроводів з чавунних каналізаційних труб діаметром до 50 мм», Р15-2-2 «Розбирання трубопроводів з чавунних каналізаційних труб діаметром до 100 мм». В даному випадку роботи з демонтажу трубопроводів каналізації необхідно було нормувати за ДБН Д.2.4-15-2000 «Внутрішні санітарно-технічні роботи» за нормами Р15-14-1 «Прокладання трубопроводів із чавунних каналізаційних труб діаметром 50 мм», Р15-14-2 «Прокладання трубопроводів із чавунних каналізаційних труб діаметром 100 мм» із застосуванням коефіцієнта 0,4. При перерахунку завищення вартості робіт складає 187,00 грн. з ПДВ.

Порушення щодо оплати завищеної вартості ремонтних робіт, проведених ПП «Укрбудінвест», допущено з вини колишнього головного лікаря КЗОЗ «Обласний наркологічний диспансер» ОСОБА_2, який підписав акт виконаних робіт форми КБ-2в, та заступника головного лікаря з економічних питань диспансеру ОСОБА_3, якою завізовано акт форми КБ-2в.

Відповідно до пояснень заступника головного лікаря з економічних питань диспансеру ОСОБА_3 кошторисні норми ПП «Укрбудінвест» були застосовані згідно розробленої проектно-кошторисної документації, яка звіряється та затверджується профільним фахівцем головного управління охорони здоров'я.

Крім того по акту форми КБ-2в №3 за грудень 2008 року на суму 9713,30грн. по поточному ремонту будівлі обласного наркологічного диспансеру за адресою м. Харків, вул. Халтуріна, 18-А перевіркою правильності застосування кошторисних норм встановлено, що в порушення п.1.2.3. ДБН Д.2.4-11-2000 Збірника №11 «Штукатурні роботи» для виконання робіт ремонту штукатурки фасадів откосів за ресурсною елементною кошторисною нормою по акту форми КБ-2в Р11-20-1 «Ремонт штукатурки зовнішніх прямолінійних укосів по каменю та бетону цементно-вапняним розчином з землі та лісів» на висоті 4,50 м зайво застосовано ресурсну норму Р20-6-1 «Влаштування та розбирання зовнішніх металевих трубчатих інвентарних лісів, висотою лісів до 16 м» чим порушено п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000 та завищено вартість виконаних робіт на 461,00 грн. (в тому числі ПДВ).

Порушення щодо оплати завищеної вартості ремонтних робіт, проведених ПП «Укрбудінвест», допущено з вини колишнього головного лікаря КЗОЗ «Обласний наркологічний диспансер» ОСОБА_2, який підписав акт виконаних робіт форми КБ-2в, та заступника головного лікаря з економічних питань диспансеру ОСОБА_3, якою завізовано акт форми КБ-2в.

З письмових пояснень заступника головного лікаря з економічних питань диспансеру ОСОБА_3 стало відомо, що в період поточного ремонту будівлі наркодиспансеру по вул. Халтуріна, 18-А штукатурні роботи зовнішніх откосів вікон виконувались із застосуванням будівельних лісів. Роботи виконувались на вікнах другого поверху висота перевищує 4,5 м.

Крім того, вибірковою перевіркою правильності застосування кошторисних норм встановлено, що до актів форми КБ-2в №3 за грудень 2008 року на суму 9713,30 грн. та б/н за грудень 2008 року на суму 24997,79 грн. включено ресурсні елементні кошторисні норми по навантаженню та перевезенню сміття. На письмовий запит б/н від 21.10.2011 року підрядником ПП «Укрбудінвест» не надані підтверджуючі документи бухгалтерського обліку на перевезення сміття, внаслідок чого завищено вартість виконаних робіт на 1114,00 грн., чим порушено п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.

Порушення щодо оплати завищеної вартості ремонтних робіт, проведених ПП «Укрбудінвест», допущено з вини колишнього головного лікаря КЗОЗ «Обласний наркологічний диспансер» ОСОБА_2, який підписав акт виконаних робіт форми КБ-2в, та заступника головного лікаря з економічних питань диспансеру ОСОБА_3, якою завізовано акт форми КБ-2в.

Згідно з письмових пояснень заступника головного лікаря з економічних питань диспансеру ОСОБА_3 підрядною організацією ПП «Укрбудінвест» за грудень 2008 року включені витрати по перевезенню сміття, яке фактично було вивезено з території відділення диспансеру за адресою вул. Халтуріна, 18-А після виконання робіт по поточному ремонту.

Перевіркою правильності списання будівельних матеріалів встановлено, що підрядною організацією по акту форми КБ-2в №1/40 за грудень 2009 року на суму 45435,60 грн. (в т.ч. ПДВ) по поточному ремонту будівлі обласного наркологічного диспансеру за адресою м.Харків, вул. Черноморська, 5 завищено норми списання муфт діаметром 20 мм та 32 мм, кутників прямих діаметром 20 мм та 32 мм, трійників прямих діаметром 20 мм та 32 мм на загальну суму 3360,00 грн (в тому числі ПДВ 20%), чим порушено п. 3.3.10.1 ДБН Д.1.1-1-2000.

Порушення щодо оплати завищеної вартості ремонтних робіт, проведених ПП «Укрбудінвест», допущено з вини колишнього головного лікаря КЗОЗ «Обласний наркологічний диспансер» ОСОБА_2, який підписав акт виконаних робіт форми КБ-2в, та заступника головного лікаря з економічних питань диспансеру ОСОБА_3, якою завізовано акт форми КБ-2в.

Згідно з поясненням заступника головного лікаря з економічних питань диспансеру ОСОБА_3 кошторисні норми ПП «Укрбудінвест» були застосовані згідно розробленої проектно-кошторисної документації, яка звіряється та затверджується профільним фахівцем Головного управління охорони здоров'я ХОДА.

Вибірковим контрольним обміром проведеним за участю представників: зі сторони замовника КЗОЗ «Обласний наркологічний диспансер» - заступника з економічних питань диспансеру ОСОБА_3 та зі сторони підрядної організації директора ПП «Укрбудінвест» ОСОБА_4, порушень не встановлено.

Операцію з прийняття завищеної вартості виконаних ремонтно-будівельних робіт ПП «Укрбудінвест» в бухгалтерському обліку відображено в меморіальному ордері №6 «Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими дебіторами» за грудень 2008 року, за дебетом рахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи», кредитом рахунку 675 «Розрахунки з іншими кредиторами» за грудень 2008 року, що призвело до завищення фактичних видатків за КЕКВ 2133 «Капітальний ремонт інших об'єктів» у формі 2м «Звіт про надходження та використання коштів загального фонду» за 2008 рік на суму 2687,00грн., по КЕКВ 1137 «Поточний ремонт обладнання, інвентарю та будівель; технічне обслуговування обладнання» на суму 752,00 грн. та в меморіальному ордері № 6 «Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими дебіторами» за грудень 2009 року, за дебетом рахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи», кредитом рахунку 675 «Розрахунки з іншими кредиторами» за грудень 2009 року, що призвело до завищення фактичних видатків за КЕКВ 1134 «Оплата послуг, крім комунальних» на суму 3360,00 грн., що є порушенням вимог п.1.2. Порядку № 3.

Отже, на підставі викладеного, Комунальним закладом охорони здоров'я "Обласний наркологічний диспансер" зайво витрачені бюджетні кошти на проведення капітального та поточного ремонту підрядною організацією ПП "Укрбудінвест" в сумі 6799,00грн.

Згідно ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Вимога позивача від 25.10.2011року № 04-21/11727 судом не скасована, на час розгляду справи добровільно не виконана, що є порушенням вимог ч.2 ст.15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", оскільки законні вимоги службових осіб держаної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів що ревізують чи перевіряються.

Відповідно до вимог п.10 ст. 10 Закону України "Про контрольно-ревізійну службу в Україні" органи державної контрольно-ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 159, 160-164,167, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Харківській області до Комунального закладу охорони здоров'я "Обласний наркологічний диспансер" про зобов'язання вчинити певні дії-задовольнити.

Зобов'язати Комунальний заклад охорони здоров'я "Обласний наркологічний диспансер" виконати вимогу про усунення виявлених порушень від 25.10.2011року №04-21/11727, а саме: забезпечити відшкодування 6799,00 грн. зайво витрачених бюджетних коштів на проведення капітального та поточного ремонту підрядною організацією ПП "Укрбудінвест" та перерахувати зазначену суму до обласного бюджету на рахунок № 31413544700001, відкритий в ГУДКУ в Харківській області (код бюджетної класифікації 24060300 "Інші надходження", символ звітності 544, в установі банку - Головне управління Державного казначейства України у Харківській області, код ЄДРПОУ - 23911595, МФО-851011).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні.

Якщо суб'єкта владних повноважень, у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 23 квітня 2012року.

Суддя Шевченко О.В.