ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 березня 2012 р. Справа № 2а/0470/2001/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіГорбалінського В.В. при секретаріКошлі А.О. за участю: представників позивача - Любченко Ю.К., Саєнко А.Л., Яременко О.Г. представника відповідача - Іванова С.Ф. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державне підприємство "Придніпровська залізниця" до Пологівська міжрайонна державна податкова інспекція Запорізької області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
14.03.2012 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом було відкрито провадження у справі за позовом державного підприємства «Придніпровська залізниця» до Пологівської міжрайонної об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 10.10.2011 року № 0000982301.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що здійснивши позапланову виїзну перевірку відокремленого структурного підрозділу «Локомотивне депо Пологи» ДП «Придніпровська залізниця» податковим органом було винесено податкове повідомленні-рішення № 0000982301 від 10.10.2011 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання структурного підрозділу на суму 530 377,25 грн., у зв'язку з тим, що вказаний підрозділ здійснював діяльність, яка не відноситься до господарської діяльності залізничного транспорту, а тому в силу п.п. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» повинен був самостійно сплачувати податок на прибуток. Позивач вважає вказану вимогу безпідставною, так як діяльність структурного підрозділу цілком відповідає господарській діяльності ДП «Придніпровська залізниця», а тому облік та сплата податків здійснено у відповідності до вимог діючого законодавства.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що відповідно до п.п. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи. При цьому постановою КМУ від 16.02.1998 року № 173 встановлено, що діяльність залізничного транспорту поділяється на основну, яка спрямована на виконання і обслуговування єдиного перевізного процесу, та підсобно-допоміжну діяльність. Оскільки структурним підрозділом «Локомотивне депо Пологи» ДП «Придніпровська залізниця» здійснювалася не основна діяльність, доходи від якої знайшли своє відображення у акті перевірки та були оподатковані, податковий орган правомірно нарахував податкові зобов'язання за податковим повідомленням-рішенням від 10.10.2011 року № 0000982301.
Суд, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, та дослідивши письмові докази в ній, встановив.
Державне підприємство «Придніпровська залізниця» зареєстроване 30.12.1991 року виконавчим комітетом Дніпропетровської міської Ради народних депутатів та 29.05.1992 року було взято на облік платника податків спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську. Основні напрямки діяльності Залізниці та види господарської діяльності, які може здійснювати Залізниця, визначені статутом ДП «Придніпровська залізниця».
03.01.1992 року зі статусом без права юридичної особи було зареєстровано відокремлений структурний підрозділ «Локомотивне депо Пологи» державного підприємства «Придніпровська залізниця».
Наказом начальника державного підприємства «Придніпровська залізниця» від 11.08.2006 року № 563/н було затверджено положення про відокремлений структурний підрозділ «Локомотивне депо Пологи» державного підприємства «Придніпровська залізниця», яким встановлені мета, основні завдання та напрямки діяльності депо.
З 31.08.2011 року по 13.09.2011 року Пологівською міжрайонною державною податковою інспекцією було проведено позапланову виїзну перевірку структурного підрозділу відокремленого структурного підрозділу Пологівського локомотивного депо ДП «Придніпровська залізниця» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 року по 30.06.2011 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 30.06.2011 року, за результатами якої складено Акт від 20.09.2011 року № 344/2301/01074393.
В ході перевірки податковим органом було встановлені порушення:
- п.п. 2.2.2. п. 2.2. ст. 2, п.п. 4.1.1., 4.1.6. п. 4.1., п. 4.3. ст. 4, п.п. 11.3.1. п. 11.3. ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до скоригованого валового доходу Пологівським локомотивним депо, що одержаного не від господарської діяльності залізничного транспорту за 3-4 квартали 2010 року та 1 квартал 2011 року на суму 1 828 905 грн.;
- п. 5.1., п.п. 5.2.1. п. 5.2., п.п. 5.3.9. п. 5.3., п.п. 5.6.1. п. 5.6., п.п. 5.7.1. п. 5.7., п. 5.9. ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», що призвело до заниження скоригованих валових витрат Пологівським локомотивним депо по оподаткованим операціям від не господарської діяльності залізничного транспорту за 3-4 квартали 2010 року та 1 квартал 2011 року на суму 12 754 грн.;
- п. 3.1. ст. 3, п. 10.1. ст. 10, п. 16.4. ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» чим занижено об'єкт оподаткування у сумі 1 816 151 грн. та занижено суму податку на прибуток у сумі 454 038 грн.;
- п.п. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в частині неподання до Пологівської МДПІ податкових декларацій з податку на прибуток, отриманої не від основної діяльності залізничного транспорту, за період 9 місяців 2010 року, 2010 рік, 1 квартал 2011 року.
10.10.2011 року Пологівською міжрайонною державною податковою інспекцією було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000982301, яким Пологівському локомотивному депо збільшено грошове зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 530 377,25 грн., з яких 454 038,00 грн. за основним платежем та 76 339,25 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами).
Платники податку на прибуток, об'єкти оподаткування, ставки податку, правила ведення податкового обліку та порядок нарахування та строки сплати податку до 01.04.2011 року визначалися Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».
Відповідно до п. 2.2. ст. 2 вказаного Закону встановлено, що платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 2.2.1. та 2.2.2. цієї статті передбачено, що доходи залізниць, одержані від господарської діяльності залізничного транспорту, визначаються у межах доходних надходжень, перерозподілених між залізницями у порядку, затверджуваному Кабінетом Міністрів України, а платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Таким чином, суд зазначає, що вирішальне значення у вказаній справі має визначення, що є господарською діяльністю залізничного транспорту, та чи відноситься діяльність, здійснена Пологівським локомотивним депо, до цього виду діяльності.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 року № 173, яка втратила чинність з 01.04.2011 року, були затверджені Перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу доходних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту.
В той же час вказаною постановою затверджено лише перелік робіт та послуг, які відносяться до основної діяльності залізничного транспорту, яка є складовою частиною загальної господарської діяльності, визначення якої для залізничного транспорту законодавство не надає. А тому суд вважає неможливим використовувати поняття основної діяльності залізничного транспорту за вищезазначеною Постановою для визначення платника податку на прибуток від господарської діяльності залізничного транспорту, згідно пп. 2.2 ст. 2 Закону № 334/94-ВР. Отже посилання податкового органу на вказану постанову є помилковим та таким, що не підлягає застосуванню.
Згідно п. 1.32. ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» господарська діяльність - будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.
Положенням про відокремлений структурний підрозділ «Локомотивне депо Пологи» ДП «Придніпровська залізниця» встановлено, що основними напрямками діяльності депо є, зокрема, надання послуг з обслуговування і ремонту залізничного та іншого транспорту, виконання робіт та надання послуг у сфері ремонтної та реставраційної діяльності, сервісного (гарантійного) обслуговування, громадського харчування, побутового обслуговування та інше, надання послуг з навчання, підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації робітників і спеціалістів, рекламна діяльність, надання довідково-інформаційних та інформаційно-посередницьких послуг, надання послуг зі зберігання, відпуску, відправлення паливно-мастильних та інших матеріалів, торгівельна діяльність у сфері оптової та роздрібної торгівлі продовольчими і непродовольчими товарами з дозволу Залізниці згідно з чинним законодавством, надання послуг та створення умов для відпочинку працівників залізниці на закріпленій базі відпочинку тощо. Вказані види діяльності також передбачені статутом ДП «Придніпровська залізниця» та в повній мірі відповідають господарській діяльності залізниці.
З матеріалів справи вбачається, що податкові зобов'язання Пологівською МДПІ нараховані структурному підрозділу залізниці за наступні види діяльності: надання послуг з огляду локомотивів, ремонту швідкістеміра, перевірка знань машиністів, отбочка колісних пар, транспортні послуги, розміщення реклами іншим підприємствам на рекламному щиті локомотивного депо, ремонт тепловозу, реалізація товарів у власній їдальні, надання працівникам депо та членам їх сімей в тимчасове користування кімнати відпочинку у бригадному домі № 2, реалізація вугілля літній категорії населення тощо.
Тобто фактично податковим органом було визначено, що зазначені види діяльності не є господарською діяльністю залізниці, хоча вони визначені статутом ДП «Придніпровська залізниця» та положенням про структурний підрозділ, як види, саме господарської діяльності вказаного підприємства та не можуть вважатися іншими.
Крім того, судом встановлено, що вказані суми від господарської діяльності Локомотивного депо Пологи включені до складу податкової звітності позивача та суми податків сплачено з урахуванням вказаної діяльності.
Отже, застосовані податковим органом до Пологівського локомотивного депо податкові зобов'язання з податку на прибуток, отриманого не від господарської діяльності залізничного транспорту, у розмірі 454 038,00 грн. є безпідставним та таким, що підлягає скасуванню. Податковим органом не було доведено суду, що зазначена в акті перевірки діяльність структурного підрозділу залізниці, не відноситься до господарської діяльності самої залізниці.
Відповідно до п. 57.4. ст. 57 Податкового кодексу України пеня та штрафні санкції, нараховані на суму грошового зобов'язання (її частку), скасовану за результатами адміністративного чи судового оскарження, також підлягають скасуванню, а тому суд зазначає, що сума штрафу у розмірі 75 998,25 грн., нарахованого на податкове зобов'язання у розмірі 454 038,00 грн., також підлягає скасуванню.
Щодо штрафних санкцій у розмірі 341,00 грн., застосованих за неподання до податкового органу податкових декларацій з податку на прибуток, отриманої не від основної діяльності залізничного транспорту, за період 9 місяців 2010 року, 2010 рік, 1 квартал 2011 року суд зазначає наступне.
До 01.01.2011 року відповідальність платника податків за неподання податкової декларації визначалася підпунктом 17.1.1. пункту 17.1. ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно якого платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. З 01.01.2011 року вказане питання регулює Податковий кодекс України, який з урахуванням п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення», встановлював у І півріччі 2011 року відповідальність за вказане діяння у розмірі 1 гривня.
Таким чином, суду необхідно з'ясувати, чи покладається на відокремлений структурний підрозділ «Локомотивне депо Пологи» державного підприємства «Придніпровська залізниця» обов'язок по поданню до податкового органу податкових декларацій.
Як зазначалося раніше, відповідно до п.п. 2.2.2. п. 2.2. ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Порядок складання декларації з податку на прибуток підприємства був затверджений наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 року № 143 та діяв до 11.04.2011 року.
Відповідно до п. 1.2. вказаного Порядку він застосовується всіма платниками податку на прибуток підприємств (далі - платники податку), крім страховиків, та банків, для яких установлюються окремі порядки складання декларацій, а згідно п. 1.3. - декларація з податку на прибуток підприємства (далі - декларація) та додатки до неї подаються платником незалежно від того, чи виникло у звітному періоді в платника податкове зобов'язання чи ні.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що на відокремлений структурний підрозділ «Локомотивне депо Пологи» державного підприємства «Придніпровська залізниця» було покладено обов'язок по поданню до податкового органу податкових декларацій з податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту.
Оскільки в судовому засіданні встановлено та підтверджується представниками позивача, що відповідні декларації з податку на прибуток до податкового органу не подавалися, суд вважає застосовані штрафні санкції правомірними, а отже позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позивачем надано до суду докази сплати судового збору у розмірі 2 146,00 грн., з яких 2 144,62 грн. відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України підлягають поверненню позивачу з Державного бюджету України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державного підприємства «Придніпровська залізниця» до Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.10.2011 року № 0000982301 Пологівської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області в частині 530 036,25 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь державного підприємства «Придніпровська залізниця» судові витрати у розмірі 2 144,62 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Текст постанови у повному обсязі виготовлений 01.04.2012 року.
Суддя В.В. Горбалінський