Постанова № 23924005, 26.01.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
26.01.2012
Номер справи
2а-9275/11/0170/26
Номер документу
23924005
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 січня 2012 р. Справа №2а-9275/11/0170/26

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Петренко В.В., за участю секретаря Асєєвої Л.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

Приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН»

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень ,

за участю представників:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився.

Суть спору: Приватне акціонерне товариство «Кримський ТИТАН» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень № 0000734001 від 15.07.2011 року та № 0000744001 від 15.07.2011 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим неправомірно прийняті податкові повідомлення - рішення № 0000734001 від 15.07.2011 року та № 0000744001 від 15.07.2011 року.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.07.2011 року відкрито провадження у адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від суду від 01.09.2011 року призначено по справі судову економічну експертизу та зупинено провадження по справі до одержання судом результатів експертизи.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 19.12.2011 року поновлено провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.

Сторони явку своїх представників у судове засідання 26.01.2012 року не забезпечили. До дня розгляду справи від позивача та відповідача надійшли клопотання про розгляд справи у відсутність їх представників.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частинами 1, 3 статті 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до п.п. 41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктами владних повноважень.

Таким чином, органи державної податкової служби, в даному випадку Спеціалізована Державної податкова інспекція по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим є суб'єктом владних повноважень, яка у правовідносинах з фізичними та юридичними особами реалізує надані владні управлінські функції, а тому спори за участю Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим є публічно-правовими і відносяться до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому, вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо скасування податкових повідомлень-рішень, суд зобов'язаний перевірити, чи являлися правомірними дії відповідача - Спеціалізованої Державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим, у зв'язку з прийняттям таких повідомлень - рішень.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом.

Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.

Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство «Кримський ТИТАН» (далі - ПАТ «Кримський ТИТАН») є юридичною особою, яка зареєстрована 31.08.2004 року.

ПАТ «Кримський ТИТАН» є платником податку на додану вартість, про що свідчить Свідоцтво № 100335329 про реєстрацію платника податку на додану вартість серії НБ № 389825 (а.с.13).

Таким чином, судом встановлено, що ПАТ «Кримський ТИТАН» є суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Судом встановлено, що у період з 15.06.2011 року по 21.06.2011 року посадовими особами СДПІ ВПП в м. Сімферополі згідно до п. 78.1.4 п. 78.1 ст. 78, ст. 79 Податкового кодексу України та відповідно наказу СДПІ ВПП в м. Сімферополі, проведена документальна невиїзна позапланова перевірка ПАТ «Кримський ТИТАН» з питань фінансово - господарських правовідносин із фірмою ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, за результатами якої складено Акт перевірки за № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року (а.с.18-24).

Перевіркою встановлено, відсутність об'єктів, врахованих у валових витратах ПАТ «Кримський ТИТАН», які підпадають під визначення ст.ст. 3, 4, 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року № 334/94-ВР. Всього занижено податку на прибуток у загальній сумі 34298 грн. Перевіркою правомірності заявленого бюджетного відшкодування ПДВ встановлено, що на порушення п. 1.8 ст.1, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 п.п. 7.7.10 п. 7.10 ст. 7 та п.п.7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР платником податків завищено податковий кредит за вказані періоди на загальну суму ПДВ - 27438 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту на 27438 грн. та завишення суми бюджетного відшкодування ПДВ за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року на 27438 грн.

На підставі акту перевірки № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року СДПІ ВПП в м. Сімферополі винесені податкове повідомлення - рішення № 0000734001 від 15.07.2011 року, яким збільшено ПАТ «Кримський ТИТАН» суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на суму 41535,00 грн., у тому числі 33228,00 грн. за основним платежем та 8207,00 грн. штрафні (фінансові) санкції, та податкове повідомлення - рішення № 0000744001 від 15.07.2011 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування на суму 26582 грн. та нараховані штрафні (фінансової) санкцій в розмірі 6645,50 грн. (а.с.16-17).

Не погодившись з податковими повідомленнями - рішеннями № 0000734001 15.07.2011 року та № 0000744001 від 15.07.2011 року, позивач оскаржив їх до суду.

Перевіряючи наявність підстав для задоволення позовних вимог суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що податковим органом спірне податкові повідомлення - рішення винесені за результатами проведення документальної невиїзної перевірки з питань фінансово - господарських відносин із ТОВ «ІТЕР» за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року.

Оскільки спірні правовідносини виникли у грудні 2010 року, суд вважає необхідним застосовувати норми законодавства, що діяли у той період.

При дослідженні акту перевірки № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року судом встановлено, що в ході перевірки посадовими особами податкового органу використано комп'ютерні автоматизовані інформаційні системи СДПІ, інформація яких використана: АІС «Облік податків та платежів» («ТАХ»), АРМ «Митниця», АРМ «Облік», ПК «Бест-Звіт» for Oracle, «Програма автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, ІС «Зустрічні перевірки».

В ході перевірки податковим органом було встановлено, що ТОВ «ІТЕР» згідно наданого до ДПІ у Київському районі м. Харкова Додатку К1/1 до Декларації про прибуток підприємств за 2010 рік визначено основні фонди у незначних розмірах. Тому не є можливим зробити висновок про наявність основних засобів, виробничого обладнання, транспортного та торгівельного обладнання, у достатній кількості для здійснення основного виду діяльності.

Крім того, підприємство до ДПІ у Київському районі м. Харкова не надає звіти щодо наявності транспортних засобів та звіти про забруднення навколишнього середовища. Зазначені обставини свідчать про відсутність на підприємстві транспортних засобів, які свідчать про сунівність транспортування товарно-матеріальних цінностей, а також свідчать про відсутність використання будь-яких орендованих транспортних засобів для транспортування.

Перевіркою встановлено відсутність будь-якої інформації про наявні складські приміщень наявність автомобільного чи іншого транспорту, а також устаткування, що необхідне для здійснення фінансово-господарської діяльності підприємства.

Згідно наданих до ДПІ у Київському районі м. Харкова декларацій з податку на прибуток загальний обсяг реалізованих товарів, послуг в періоді, що перевірявся складає 15976542грн., при цьому підприємство не має у достатній кількості основних фондів, складів, на підприємстві відсутні транспортні засоби (як власні так й орендовані).

Таким чином, на підставі використаних документів та баз даних ДПС, в ході проведення перевірки встановлено проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій надання податкової вигоди покупцям підприємства та далі по ланцюгу постачання, з метою штучного формування валових витрат та податкового кредиту, з використанням контрагентів, які не виконують свої податкові зобов'язання; встановити реальність та товарність здійснених операцій по поставці товарів (робіт, послуг) підприємством за перевіряємий період на адресу покупця не має можливості.

Вищенаведене, з погляду податкового органу, свідчить про неможливість реального здійснення фінансово - господарських операцій перевіряємим підприємством та ведення господарської діяльності у порядку, пере приписами діючого законодавства України.

З урахуванням наведеного, посадовими особами податкового органу зроблені висновки, що враховуючи те, що ТОВ «ІТЕР» не здійснювало реальної діяльності, визначення якої передбачено для вимог податкового законодавства п. 1.32 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року за № 334/94-ВР зі змінами та доповненнями відсутні об'єкти, які підпадають під визначення ст. 4, ст. 5 Закону України «Про оподаткування підприємств» від 28.12.1994 року за № 334/94-ВР зі змінами та доповненнями, ст. 3, ст. 4, п. 7.3, п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР зі змінами та доповненнями, ст.185, ст.188, ст.192 Податкового кодексу України від 02.12.2011 року № 2756-VI.

Посадовими особами СДПІ ВПП в м. Сімферополі в акті перевірки № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року зазначено, що враховуючи обставини та факти викладені в акті перевірки ДПІ у Київському районі м. Харкова встановлена відсутність об'єктів ТОВ «ІТЕР», які підпадають під визначення ст. 3 ст. 4, 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року за № 334/94-ВР зі змінами та доповненнями - об'єкт оподаткування визначений вимогами ст. 3 вказаного Закону не встановлений, дані наведені у деклараціях за перевіряє мий період не є дійсними.

За перевіряємий період підприємством ТОВ «ІТЕР» задекларовано скоригований валовий дохід у сумі 15976542 грн.

Перевіркою ДПІ у Київському районі м. Харкова встановлено завищення валових витрат ТОВ «ІТЕР» на суму 15976542 грн., у тому числі за рахунок ПАТ «Кримський Титан» у розмірі 137190,11 грн.

За період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року ЗАТ «Кримський ТИТАН» задекларовано валові витрати у сумі 7357904301 грн.

Перевіркою повноти визначенню валових витрат за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року встановлено їх завищення всього суму 137190 грн., у тому числі:

- у 1 кварталі 2009 року на суму - 18517 грн.;

- у 1 півріччі 2009 року на суму - 55651 грн.;

- у 3 кварталі 2009 року на суму - 68035 грн.;

- у 2009 році на суму - 97270 грн.;

- у 1 кварталі 2010 року на суму - 16600 грн.;

- у 1 півріччі 2010 року на загальну суму - 39920 грн.

Таким чином, перевіркою встановлено відсутність об'єктів, врахованих у валових витратах ПАТ «Кримський Титан», які підпадають під визначення ст.ст. 3, 4, 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року за № 334/94-ВР зі змінами та доповненнями, на суму 137190грн.

Всього занижено податку на прибуток у загальний сумі 34298 грн.

Перевіряючи правомірність зазначених висновків податкового органу судом було призначено по справі судову економічно - бухгалтерську експертизу, проведення якої доручено експертній установі - Товариству з обмеженою відповідальністю «Кримська експертна служба». На розгляд експерта було поставлене питання: «Чи підтверджується первинними бухгалтерськими документами висновки, викладені в акті перевірки № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року, щодо заниження податку на прибуток у загальній сумі 34298,00 грн.?».

Досліджуючи вказане питання експертом встановлено наступне.

Відповідно до п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року № 996-XV (надалі - Закон про бухгалтерський облік), що визначає правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні, дія якого поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством, бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Згідно до п. 1 ст. 9 розділу І Закону про бухгалтерський облік підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, що фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи повинні бути складені при здійсненні господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її завершення.

Для контролю і впорядкування обробки даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Поняття первинного документа наведено в статті 1 розділу I Закону про бухгалтерський облік, а саме:

первинний документ - це документ, що містить відомості про господарську операцію й підтверджує її здійснення.

Згідно із п. 2 - п. 8 ст. 9 Закону про бухгалтерський облік первинні й зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати наступні обов'язкові реквізити:

- назва документа (форми);

- дату й місце складання;

- назва підприємства, від імені якого складений документ;

- зміст й обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;

- посадових осіб, відповідальних за здійснення господарської операції й правильність її оформлення;

- особистий підпис або інші дані, що дають можливість ідентифікувати особу, що приймала участь у здійсненні господарської операції.

Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.

Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Регістри бухгалтерського обліку повинні мати назву, період реєстрації господарських операцій, прізвища і підписи або інші дані, що дають змогу ідентифікувати осіб, які брали участь у їх складанні.

Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені. У разі складання та зберігання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку на машинних носіях інформації підприємство зобов'язане за свій рахунок виготовити їх копії на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських операцій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами. Підприємство вживає всіх необхідних заходів для запобігання несанкціонованому та непомітному виправленню записів у первинних документах і регістрах бухгалтерського обліку та забезпечує їх належне зберігання протягом встановленого строку.

Відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24.05.1995 року, зареєстроване Міністерством юстиції України 05.06.1995 року під № 168/704 (надалі - Положення № 88), господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.

Згідно із п. 2.4 ст. 2 Положення № 88 первинні документи (на паперових і машинозчитуваних носіях інформації) для надання їм юридичної сили і доказовості повинні мати такі обов'язкові реквізити:

назва підприємства, установи, від імені яких складений документ,

назва документа (форми), код форми, дата і місце складання,

зміст господарської операції та її вимірники (у натуральному і вартісному виразі), посади, прізвища і підписи осіб, відповідальних за дозвіл та здійснення господарської операції і складання первинного документа.

Згідно з п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року, із змінами, що діяли у дослідженому періоді (далі - Закон № 334/94-ВР) об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону, на суму валових витрат платника податку, визначених статтею 5 цього Закону, і суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону.

Валові витрати виробництва та обігу відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 334/94-ВР (далі - валові витрати) - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.

Склад валових витрат платника податку нормативно приведено у п. 5.2. ст. 5 Закону № 334/94-ВР, у тому числі відповідно до п.п.5.2.1 якого до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці.

За вимогами п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5 Закону № 334/94-ВР не належать до складу валових витрат будь-які витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення податкового обліку.

Датою збільшення валових витрат виробництва (обігу) згідно із п.п. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону № 334/94-ВР вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

- або дата списання коштів з банківських рахунків платника податку на оплату товарів (робіт, послуг), а в разі їх придбання за готівку - день їх видачі з каси платника податку;

- або дата оприбуткування платником податку товарів, а для робіт (послуг) - дата фактичного отримання платником податку результатів робіт (послуг).

Згідно п. 11.1 ст. 11 Закону № 334/94-ВР для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду.

Згідно із п. 16.2 ст. 16 Закону № 334/94-ВР податок на прибуток нараховується за ставкою, визначеною статтею 10 цього Закону, а саме у розмірі 25% від прибутку, що підлягає оподаткуванню, розрахованому згідно з пунктом 3.1 цього Закону.

Згідно з п. 1.5. Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 143 від 29.03.2003 року, узгодженого рішенням Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності № 06-10/239 від 31.03.2003 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08.04.2003 року за № 271/7592, із змінами, що діяли у дослідженому періоді (далі - Порядок № 143), податок на прибуток за квартал, півріччя, три квартали та рік розраховується за правилами, установленими п. 11.1 ст. 11 і п. 16.4 ст. 16 Закону № 334/94-ВР, наростаючим підсумком з початку звітного календарного року.

Відповідно до п. 1.6 Порядку № 143 дані, наведені в декларації, повинні підтверджуватись первинними документами обліку та відповідати податковому обліку (звітності) платника податку.

ПАТ «Кримський ТИТАН» за податкові періоди з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року у рядку 06 декларацій з податку на прибуток підприємства скориговані валові витрати задекларовані в загальній сумі 7357904301 грн., у тому числі:

за 2009 рік в сумі 3289761271 грн. (том 1 а.с.80);

за 2010 рік в сумі 4068143030 грн. (том 1 а.с.73).

Документальної перевіркою СДПІ ВПП в м. Сімферополі з питання повноти визначення ПАТ «Кримський ТИТАН» валових витрат за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року встановлена їх сума у загальному розмірі 7357807031 грн., у тому числі:

за 2009 рік в сумі 3289664001 грн. (том 1 а.с.22);

за 2010 рік в сумі 4068143030 грн. (том 1 а.с.22),

зменшена перевіряючими за період з 01.01.2009 року по 30.06.2010 року на суму 137190 грн. по взаємовідносинах Позивача із ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033), у зв'язку з тим, що перевіркою ДПІ у Київському районі м. Харкова встановлено завищення ТОВ «ІТЕР» валових доходів за вказаний період, в тому числі за рахунок ПАТ «Кримський ТИТАН» у розмірі 137190,11 грн. (том 1 а.с.22).

При дослідженні суми витрат в грошовій, матеріальній і нематеріальній формах, які підлягають віднесенню до складу валових витрат ПАТ «Кримський ТИТАН» за податкові періоди з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року у відповідності до вимог приведених вище норм Закону № 334/94-ВР встановлене наступне:

03.04.2008 року між ЗАТ «Кримський ТИТАН» (Покупець) і ТОВ «ІТЕР2 (Постачальник) був укладений договір постачання № 414/з, відповідно до умов якого (том 2 а.с.96 - 97):

- п.1.1. Постачальник зобов'язався передати у власність Покупця запасні частини до технологічного устаткування, а Покупець зобов'язався їх прийняти і оплатити на умовах цього договору.

- п.1.2. Постачання товарів здійснюється поетапно, по заявці Покупця з вказівкою технічних вимог, обумовлених в технічній документації, що представляється Покупцем.

- п.2.1. Передбачувана сума договору складає 2800000,00 грн. (два мільйони вісімсот тисяч гривен) без урахування ПДВ. Сума може бути змінена при зміні цін на товар, що поставляється. Ціни є звичайними.

- п.4.3. Одночасно з товаром Постачальник передає Покупцеві наступні документи:

- рахунок-фактуру ;

- сертифікат якості підприємства - виробника або паспорт виробу;

- товаротранспортну накладну;

- податкову накладну.

п. 4.5. Право власності на товар переходить від Постачальника до Покупця у момент передачі товару на склад Покупця.

п. 5.1. Покупець здійснює оплату за товар на поточний розрахунковий рахунок Постачальника з відстроченням платежу протягом 10 календарних днів з дня передачі товару на склад Покупця.

п. 12.1. Договір набуває чинності з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2011 року.

Згідно з даними статті 13 укладеного Сторонами договору постачання № 414/з від 03.04.2008року місце розташування ТОВ «ІТЕР»: 61108, м. Харків, вул. Пушкінська, 5/505; код ЄДРПОУ: 33122033; ІПН: 331220320317, свідоцтво №082551.

Відповідно до п. 4.2 ст. 4 договору постачання № 414/з від 03.04.2008 року постачання товару здійснюється транспортом Покупця на умовах DDP м. Армянськ в редакції «Инкотермс 2000».

Инкотермс - це міжнародні правила тлумачення торговельних термінів, які визначають обов'язки продавця і покупця при здійсненні ними зовнішньоторговельних угод і тим самим зменшують ризик сторін. Инкотермс взаємодіє тільки з покупцями і продавцями виключно у рамках угод купівлі-продажу.

Сфера дії Инкотермс 2000 поширюється на права і обов'язки сторін за договором купівлі-продажу в частині постачання товарів (умови постачання товарів).

Кожен термін Инкотермс 2000 є абревіатурою з трьох букв.

Група D Прибуття. DDP (..назва місця призначення) - постачання з оплатою мита, тобто товар доставляється замовникові, очищений від мит і ризиків.

Термін «Постачання з оплатою мита» означає, що продавець надасть той, що пройшов митне очищення і не розвантажений з прибулого транспортного засобу товар в розпорядження покупця в названому місці призначення. Продавець зобов'язаний нести усі витрати і риски, пов'язані з транспортуванням товару, включаючи (де це буде потрібно) будь-які збори для імпорту в країну призначення (під словом «збори» тут мається на увазі відповідальність і риски за проведення митного очищення, а також за оплату митних формальностей, митних зборів, податків і інших зборів).

За даними видаткових та податкових накладних ТОВ «ІТЕР» було поставлено товарів на адресу ЗАТ «Кримський ТИТАН» за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року на загальну суму 176283,43 грн. враховуючи ПДВ 29380,58 грн., у тому числі за договором постачання № 414/з від 03.04.2008року в сумі 142946,71 грн. з ПДВ 23824,45 грн. та на адресу філії ЗАТ «Кримський ТИТАН» Іршанський ГЗК в сумі 33336,72 грн., враховуючи ПДВ 5556,13 грн.

Позивачем вартість отриманих товарів була сплачена шляхом перерахування без готівкою грошових коштів с розрахункового рахунку №2600800146422 філії ВАТ «Укрексімбанк» в АР Крим, МФО 324786, на розрахунковий рахунок ТОВ «ІТЕР» №26007000979001, відкритий в ПАТ «КБ «Південкомбанк» м. Харків, МФО 350813, у розмірі 142946,71 грн. з ПДВ.

Філією ЗАТ «Кримський ТИТАН» Іршанський ГЗК вартість отриманих товарів була сплачена шляхом перерахування безготівкою грошових коштів с розрахункового рахунку №2600101254 Іршанського відділення АБ «Кліринговий дім» у м. Києві, МФО 300647, на розрахунковий рахунок ТОВ «ІТЕР» №26007000979001 у Харківському відділенні ВАТ «КБ «Південкомбанк» м. Харків, МФО 350813, за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року у розмірі 33336,71 грн., враховуючи ПДВ.

Загальна сума перерахованих коштів ЗАТ «Кримський ТИТАН» на розрахунковий рахунок ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) в оплату вартості отриманих товарів за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року проведеним дослідженням встановлена у розмірі 176283,42 грн. (142946,71 грн. + 33336,71 грн.), враховуючи ПДВ.

В бухгалтерському обліку ПАТ «Кримський ТИТАН» оприбуткування Позивачем товарів, отриманих від ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010року в загальному розмірі 176283,43 грн., враховуючи ПДВ 29380,58 грн., відображене бухгалтерськими проводками по дебету балансових субрахунків 2012 «Сировина і матеріали», 207 «Запасні частини», 6441 «Податковий кредит» і кредиту балансового субрахунку 6312 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», відбитими в журналі-ордері і відомості з цього рахунку за досліджений період, у тому числі по відділу комплектації обладнання і відділу постачання в сумі 142946,71 грн. та в сумі 33336,72 грн. по філії ЗАТ «Кримський ТИТАН» Іршанський ГЗК.

Записи в журналі-ордері і відомості по рахунку 6312 підтверджені первинними документами бухгалтерського обліку ПАТ «Кримський ТИТАН», а саме прибутковими ордерами, вимогами-накладними, платіжними дорученнями, лімітно-забірними картами, а також рахунками-фактурами, податковими і видатковими накладними Постачальника товарів - ТОВ «ІТЕР», оформленими у відповідності до вимог п. 2 ст. 9 Закону про бухгалтерський облік, п.2.4 ст.2 Положення № 88.

Згідно із записами в журналі - ордері заборгованість за товари, оприбутковані Позивачем від ТОВ «ІТЕР» за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, станом на 01.01.2011 року відсутня.

Проведеним дослідженням заборгованість ПАТ «Кримський ТИТАН» перед ТОВ «ІТЕР» за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року станом на 01.01.2011 року встановлена у сумі 0,01 грн. - не перерахованих Позивачем грошових коштів в оплату вартості товарів за податковою накладною № 9160702 від 16.07.2009 року, виписаною ТОВ «ІТЕР» на 4488,96 грн. (том 1 а.с.27), сплаченою Філією «Іршанський ГЗК» ЗАТ «Кримський ТИТАН» за платіжним дорученням № 3007 від 16.07.2009 року в сумі 4488,95 грн. (том1 а.с.38).

Відомість дослідження суми витрат ПАТ «Кримський ТИТАН» з придбання товарів від ТОВ «ІТЕР», в тому числі філією «Іршанський ГЗК», а також сум грошових коштів, перерахованих в оплату їх вартості за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року.

Таким чином, проведеним дослідженням за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року встановлена обґрунтованість первинними документами і регістрами бухгалтерського обліку ПАТ «Кримський ТИТАН» включення Позивачем до складу валових витрат підприємства затрат з придбання товарів від ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) в загальній сумі 146902,85 грн. без ПДВ, які відповідають вимогам п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону №334/94-ВР і оформлені належним чином.

Розбіжності з даними Відповідача, яким витрати з придбання товарів від ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року встановлені в сумі 137190 грн. без ПДВ із посиланням на дані акту перевірки ДПІ у Київському районі міста Харкова № 714/23-3/33122033 від 09.03.2011 року, проведеним дослідженням встановлені в сумі 9712,50 грн. у сторону збільшення суми придбання товарів по взаємовідносинах ПАТ «Кримський ТИТАН» із ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) без ПДВ за вказаний період (146902,85 грн. - 137190,00 грн.).

Причинами розбіжностей є документально не обґрунтоване не включення у склад витрат Позивача ревізорами ДПІ суми 9712,50 грн. (без ПДВ) за податковою накладною ТОВ «ІТЕР» №230201 від 23.02.2009р. Загальна сума поставки товарів за цією накладною становить 11655,00 грн., враховуючи ПДВ 1942,50 грн. (а.с., т.2, л.с.9).

Враховуючи, що включення Позивачем до складу валових витрат сум придбання товарів від ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року є нормативно обґрунтованим і документально підтвердженим, заниження податку на прибуток ПАТ «Кримський ТИТАН» в загальній сумі 34298,00 грн. (137190 грн. х 25%) проведеним дослідженням не встановлене.

Дані, наведені в рядку 06 податкових декларацій з податку на прибуток ПАТ «Кримський ТИТАН» по взаємовідносинах із ТОВ «ІТЕР» за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року підтверджені первинними документами бухгалтерського обліку Позивача і відповідають його податковому обліку (звітності).

Проведеним дослідженням розбіжностей з даними Позивача по сумі валових витрат, задекларованих у податковій звітності за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року по взаємовідносинах із ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) за наданими на судову експертизу документами не встановлене.

На підставі викладеного, первинними документами бухгалтерського і податкового обліку приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» висновки, викладені в акті спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року «Про результати документальної невиїзної позапланової перевірки ПАТ «Кримський ТИТАН» (ЄДРПОУ 32785994) з питань фінансово-господарських взаємовідносин із фірмою ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, щодо заниження податку на прибуток у загальній сумі 34298,00 грн. не підтверджуються.

При перевірці правомірності заявленого бюджетного відшкодування ПАТ «Кримський ТИТАН» податковим органом зазначено, що при перевірці даних Додатку № 5 до декларації з ПДВ ПАТ «Кримський ТИТАН» за перевіяємий період було встановлено, що до складу податкового кредиту ПАТ «Кримський ТИТАН» віднесено суми ПДВ, які сформовані у зв'язку із здійсненням господарських взаємовідносин ТОВ «ІТЕР».

Перевіркою ДПІ у Київському районі м. Харкова достовірності відображених показників поданих ТОВ «ІТЕР» деклараціях з податку на додану вартість (рядки 10.1 - 17) за період з 01.01.2009 року по 31.01.2011 року встановлено завищення податкового зобов'язання у загальний сумі 3659448 грн., у тому числі за рахунок ПАТ «Кримський Титан» - 27438,02 грн.

Податковим органом зроблено висновок, що у ПАТ «Кримський Титан» відсутнє право на віднесення до складу податкового кредиту в періоді з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року у загальної сумі ПДВ в розмірі 27438 грн.

Загальна сума податкового кредиту ПАТ «Кримський Титан» у вказаним періоді підлягає зменшенню на 27438 грн., у тому числі у:

- січні 2009 року на суму ПДВ - 2015 грн.;

- лютому 2009 року на суму ПДВ - 833 грн.;

- березні 2009 року на суму ПДВ - 856 грн.;

- квітні 2009 року на суму ПДВ - 1144 грн.;

- травні 2009 року на суму ПДВ - 1501 грн.;

- червні 2009 року на суму ПДВ - 4782 грн.;

- липні 2009 року на суму ПДВ - 748 грн.;

- серпні 2009 року на суму ПДВ - 720 грн.;

- вересні 2009 року на суму ПДВ - 1009 грн.;

- жовтні 2009 року на суму ПДВ - 742 грн.;

- листопаді 2009 року на суму ПДВ - 1101 грн.;

- грудні 2009 року на суму ПДВ - 4003 грн.;

- березні 2010 року на суму ПДВ - 3320 грн.;

- травні 2010 року на суму ПДВ - 4664 грн.

Різниця між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту підлягає зменшенню на 27438 грн., у тому числі у:

- січні 2009 року на суму ПДВ - 2015 грн.;

- лютому 2009 року на суму ПДВ - 833 грн.;

- березні 2009 року на суму ПДВ - 856 грн.;

- квітні 2009 року на суму ПДВ - 1144 грн.;

- травні 2009 року на суму ПДВ - 1501 грн.;

- червні 2009 року на суму ПДВ - 4782 грн.;

- липні 2009 року на суму ПДВ - 748 грн.;

- серпні 2009 року на суму ПДВ - 720 грн.;

- вересні 2009 року на суму ПДВ - 1009 грн.;

- жовтні 2009 року на суму ПДВ - 742 грн.;

- листопаді 2009 року на суму ПДВ - 1101 грн.;

- грудні 2009 року на суму ПДВ - 4003 грн.;

- березні 2010 року на суму ПДВ - 3320 грн.;

- травні 2010 року на суму ПДВ - 4664 грн.

Перевіряючи правомірність зазначених висновків податкового органу судом на розгляд експерта було поставлене питання: «Чи підтверджується первинними бухгалтерськими документами висновки, викладені в акті перевірки № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року, щодо завищення податкового кредиту на загальну суму ПДВ 2743,00 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту на 27438,00 грн. та завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ за періоди з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року на 27438,00 грн.?».

Досліджуючи вказане питання експертом встановлено наступне.

Відповідно пункту 1.7 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР от 03.04.1997 року із змінами та доповненнями, що діяли у дослідженому періоді (далі - Закон про ПДВ),

податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.

За правилами п.п. 7.4.1 п.п. 7.4 ст. 7 Закону про ПДВ податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:

придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;

придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.

Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Відповідно до п.п. 7.4.5 п.п. 7.4 ст. 7 Закону про ПДВ не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями, іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту, за змістом якого податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.

Вимоги до оформлення податкової накладної перелічені у п.п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону про ПДВ, а саме: платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, що має містити зазначені окремими рядками:

а) порядковий номер податкової накладної;

б) дату виписування податкової накладної;

в) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість;

г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);

д) місце розташування юридичної особи або місце податкової адреси фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість;

е) опис (номенклатуру) товарів (робіт, послуг) та їх кількість (обсяг, об'єм);

є) повну або скорочену назву, зазначену у статутних документах отримувача;

ж) ціну поставки без врахування податку;

з) ставку податку та відповідну суму податку у цифровому значенні;

и) загальну суму коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.

Відповідно до п.п. 7.2.3. п. 7.2. ст. 7 Закону про ПДВ податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом.

Вона складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).

У відповідності до вимог п. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону про ПДВ, якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.

Дата виникнення права платника податку на податковий кредит нормативне визначене п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону про ПДВ, відповідно до якого датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:

або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).

У відповідності до п.п. 7.7.1. п. 7.7 ст. 7 Закону про ПДВ сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

Відповідно пункту 1.8 статті 1 Закону про ПДВ, бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

На підставі норм п.п.7.7.10 п.7.7 ст.7 Закону про ПДВ джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.

Відповідно до п. 3.4 ст. 3 наказу Державної податкової адміністрації України № 166 від 30.05.1997 року «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 09.07.1997 року за № 250/2054, із змінами, що діяли у дослідженому періоді, платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації.

Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.

ПАТ «Кримський ТИТАН» у рядку 17 колонки Б податкових декларацій з ПДВ податковий кредит з ПДВ за звітні періоди січень - грудень 2009 року, березень, травень 2010року задекларовано в сумі 361569366 грн., враховуючи уточнюючи розрахунки до них.

Проведеною документальною перевіркою СДПІ ВПП в м. Сімферополі № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року податковий кредит з ПДВ ПАТ «Кримський ТИТАН» за січень - грудень 2009 року, березень, травень 2010 року, встановлений в сумі 360218584 грн. (за даними строки «Разом» графи 9 в таблиці без номеру на стор. 13 акту перевірки), зменшений на суми ПДВ в загальному розмірі 27438 грн. за податковими накладними, виписаними ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) за перевіряємий період, в тому числі:

- за січень 2009р. на суму ПДВ 2015 грн.;

- за лютий 2009р. на суму ПДВ 833 грн.;

- за березень 2009р. на суму ПДВ 856 грн.;

- за квітень 2009р. на суму ПДВ 1144 грн.;

- за травень 2009р. на суму ПДВ 1501 грн.;

- за червень 2009р. на суму ПДВ 4782 грн.;

- за липень 2009р. на суму ПДВ 748 грн.;

- за серпень 2009р. на суму ПДВ 720 грн.;

- за вересень 2009р. на суму ПДВ 1009 грн.;

- за жовтень 2009р. на суму ПДВ 742 грн.;

- за листопад 2009р. на суму ПДВ 1101 грн.;

- за грудень 2009р. на суму ПДВ 4003 грн.;

- за березень 2010р. на суму ПДВ 3320 грн.;

- за травень 2010р. на суму ПДВ 4664 грн. (том 1 а.с.23 - 24).

За висновками проведеного дослідження по питанню №1 даної експертизи ПАТ «Кримський ТИТАН» були придбані у ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) товари загальній вартістю 176283,43 грн., враховуючи ПДВ 29380,58 грн.

Вартість отриманих товарів була сплачена Позивачем шляхом перерахування без готівкою грошових коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ІТЕР» в загальному розмірі 176283,42 грн., враховуючи ПДВ. Сума ПДВ, перерахована ПАТ «Кримський ТИТАН» на розрахунковий рахунок ТОВ «ІТЕР» в ціні придбаних товарів, складає 29380,58 грн. за досліджений період.

Сума 29380,58 грн. - є сумою податкового кредиту, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з п.п. 7.4.1 п.п. 7.4 ст. 7 Закону про ПДВ.

В бухгалтерському обліку Позивача нарахування сум податкового кредиту з ПДВ, що входить до вартості товарів, отриманих від ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, відображене відповідно до п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону про ПДВ (за правилом першої події) бухгалтерськими проводками по дебету балансового субрахунку 6441 «Податковий кредит» і кредиту балансового субрахунку 6312 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», відбитими в журналі-ордері і відомості з цього рахунку за досліджений період в загальному розмірі 29380,58 грн., у тому числі по відділу комплектації обладнання і відділу постачання в сумі 23824,45 грн. та в сумі 5556,13 грн. по філії ЗАТ «Кримський ТИТАН» Іршанський ГЗК.

В податковому обліку ПАТ «Кримський ТИТАН» суми податкового кредиту з ПДВ по господарським взаємовідносинам із ТОВ «ІТЕР» за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року відображені в реєстрах отриманих податкових накладних в загальному розмірі 29380,58 грн., у тому числі по філії ЗАТ «Кримський ТИТАН» Іршанський ГЗК в загальному розмірі сум ПДВ 5556,13 грн. за досліджений період (том 3 а.с.28 - 42).

При проведенні дослідження методом зіставлення даних рядку 17 колонки Б податкових декларацій з ПДВ ПАТ «Кримський ТИТАН» з даними додатку 5 до них «Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів», даних додатку 5 з даними реєстрів отриманих податкових накладних, даних реєстрів отриманих податкових накладних з даними податкових накладних встановлено, що Позивачем до складу податкового кредиту з ПДВ при його формуванні у податковій звітності за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року включені суми ПДВ, підтверджені податковими накладними, виписаними ТОВ «ІТЕР» (індивідуальний податковий номер (ІПН) 331220320317) загальною сумою ПДВ у розмірі 29380,58 грн., у тому числі:

за січень 2009р. на суму ПДВ 2015,10 грн.;

за березень 2009р. на суму ПДВ 3630,76 грн.;

за квітень 2009р. на суму ПДВ 1143,90 грн.;

за травень 2009р. на суму ПДВ 707,60 грн.;

за червень 2009р. на суму ПДВ 5575,33 грн.;

за липень 2009р. на суму ПДВ 748,16 грн.;

за серпень 2009р. на суму ПДВ 719,94 грн.;

за вересень 2009р. на суму ПДВ 1008,66 грн.;

за жовтень 2009р. на суму ПДВ 742,40 грн.;

за листопад 2009р. на суму ПДВ 1101,20 грн.;

за травень 2010р. на суму ПДВ 4912,09 грн.;

за червень 2010р. на суму ПДВ 3072,00 грн.;

за грудень 2010р. на суму ПДВ 4003,44 грн.

Відомості дослідження включення Позивачем до складу податкового кредиту сум ПДВ у розмірі 29380,58 грн., які підтверджені податковими накладними ТОВ «ІТЕР», за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року приведені у додатку № 2 до висновку.

Надані на дослідження судової експертизи податкові накладні ТОВ «ІТЕР» (їх перелік приведений у графах 1 - 5 таблиці № 1 і в графах 2 - 6 додатку № 2 до висновку) оформлені у відповідності до вимог п.п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону про ПДВ.

Враховуючи, що вартість придбаних Позивачем товарів по взаємовідносинах із ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) в загальній сумі 146902,85 грн. (без ПДВ) віднесена до складу валових витрат підприємства обґрунтовано, сума податкового кредиту з ПДВ позивачем у податковій звітності за січень 2009 року - грудень 2010 року за податковими накладними ТОВ «ІТЕР» (ІПН 331220320317) сформована правильно.

За наданими на дослідження документами сформований Позивачем податковий кредит з ПДВ за податковими накладними ТОВ «ІТЕР» (ІПН 331220320317) в загальній сумі ПДВ 29380,58 грн. за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, відображений в його бухгалтерському та податковому обліку за правилом першої події, задекларований у податковій звітності, відповідає вимогам п. 1.7 ст.1, п.п. 7.4.1 п.п. 7.4, п.п. 7.5.1 п. 7.5 ст. 7 Закону про ПДВ та п. 6.2.Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПАУ № 165 від 30.05.1997 року, зареєстрованого Міністерством юстиції України 23.06.1997 року під № 233/2037, із змінами, відповідно до якого податкова накладна дає право покупцю, зареєстрованому як платник податку, на включення до податкового кредиту витрат по сплаті податку на додану вартість.

Проведеним дослідженням встановлене, що дані, наведені в податкових деклараціях з ПДВ ПАТ «Кримський ТИТАН» за звітні періоди січень 2009 року - грудень 2010 року по взаємовідносинах із ТОВ «ІТЕР» (ІПН 331220320317) відповідають даним його бухгалтерського та податкового обліку.

Сума податкового кредиту з ПДВ ПАТ «Кримський ТИТАН» за звітні періоди січень - грудень 2009 року, березень, травень 2010 року, яка підлягає відображенню в рядку 17 колонки Б податкових декларацій з ПДВ, проведеним дослідженням встановлена в сумі 361569366 грн.

Розбіжностей з даними Позивача по сумах податкового кредиту з ПДВ, задекларованих в рядку 17 колонки Б податкових декларацій з ПДВ за звітні періоди січень - грудень 2009 року, березень, травень 2010 року проведеним дослідженням не встановлене.

Розбіжності з даними акту перевірки СДПІ ВПП в м. Сімферополі від 25.06.2011 року № 263/40-01/32785994 проведеною судовою експертизою встановлені в сумі 27438 грн. у сторону збільшення суми податкового кредиту з ПДВ ПАТ «Кримський ТИТАН», що підлягає відображенню в акті перевірки по взаємовідносинах із ТОВ «ІТЕР» (ІПН 331220320317) за перевіряємий період.

Відомість дослідження сум податкового кредиту з ПДВ, задекларованих ПАТ «Кримський ТИТАН», встановлених документальною перевіркою СДПІ ВПП в м. Сімферополі № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року і проведеною судовою експертизою за звітні періоди січень - грудень 2009 року, березень, травень 2010 року приведені у додатку № 3 до висновку.

Згідно даних строк 18 податкових декларацій з ПДВ ПАТ «Кримський ТИТАН» за податкові періоди січень 2009 року - грудень 2010 року суми ПДВ по взаємовідносинах із ТОВ «ІТЕР» в загальному розмірі ПДВ 29380,58 грн. враховані Позивачем при розрахунку різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту і включені в розрахунок сум бюджетного відшкодування ПДВ за вказані звітні періоди, в тому числі:

за січень 2009р. на суму ПДВ 2015,10 грн.;

за березень 2009р. на суму ПДВ 3630,76 грн.;

за квітень 2009р. на суму ПДВ 1143,90 грн.;

за травень 2009р. на суму ПДВ 707,60 грн.;

за червень 2009р. на суму ПДВ 5575,33 грн.;

за липень 2009р. на суму ПДВ 748,16 грн.;

за серпень 2009р. на суму ПДВ 719,94 грн.;

за вересень 2009р. на суму ПДВ 1008,66 грн.;

за жовтень 2009р. на суму ПДВ 742,40 грн.;

за листопад 2009р. на суму ПДВ 1101,20 грн.;

за травень 2010р. на суму ПДВ 4912,09 грн.;

за червень 2010р. на суму ПДВ 3072,00 грн.;

за грудень 2010р. на суму ПДВ 4003,44 грн.

Проведеним дослідженням встановлене, що Позивачем нормативне обґрунтовано при розрахунку різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту з ПДВ за податкові періоди січень 2009 року - грудень 2010 року враховані суми ПДВ, сплачені в ціні придбаних товарів у ТОВ «ІТЕР», підтверджені податковими накладними ТОВ «ІТЕР», оформлених у відповідності до вимог п.п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону про ПДВ.

На підставі викладеного, первинними документами бухгалтерського та податкового обліку приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» висновки, викладені в акті спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим № 263/40-01/32785994 від 25.06.2011 року «Про результати документальної невиїзної позапланової перевірки ПАТ «Кримський ТИТАН» (ЄДРПОУ 32785994) з питань фінансово-господарських взаємовідносин із фірмою ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року, щодо завишення податкового кредиту на загальну суму ПДВ 27438,00 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і сумою податкового кредиту на 27438,00 грн. та завищення суми бюджетного відшкодування ПДВ за періоди з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року на 27438,00 грн., не підтверджуються.

Крім того, судом на розгляд експерта було поставлене питання: «Чи підтверджується первинними бухгалтерськими документами реальність здійснення господарської діяльності між ПАТ «Кримський ТИТАН» та ТОВ «ІТЕР» у період з І кварталу 2009 року по І півріччя 2010 року?».

У відповідь на вказане питання експертом зазначено наступне.

Згідно із п. 1.32. ст. 1 Закону № 334/94-ВР господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, яка направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

За наданими на дослідження документами запасні частини придбавалися як для головного підприємства ПАТ «Кримський ТИТАН», так і для його філії «Іршанський ГЗК».

Придбання Позивачем товарів (запасних частин) від ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) та використання їх в господарській діяльності підприємства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року документально підтверджене первинними документами і регістрами бухгалтерського та податкового обліку ПАТ «Кримський ТИТАН», а саме: податковими накладними; видатковими накладними; прибутковими ордерами; платіжними дорученнями; лімітно-забірними картами; вимогами-накладними; оборотно-сальдовими відомостями по балансовим субрахункам 6312, 644, оформлених належним чином у відповідності до вимог п 2 ст. 9 Закону про бухгалтерський облік, п. 2.4 ст. 2 Положення № 88, п.п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону про ПДВ (том 2 а.с.9-149, том 3 а.с.8-27).

Таким чином, первинними документами бухгалтерського та податкового обліку приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» (ЄДРПОУ 32785994), оформлених належним чином, підтверджується здійснення господарських операцій з придбання товарів у ТОВ «ІТЕР» (ЄДРПОУ 33122033) і використання їх в господарській діяльності Позивача за період з 01.01.2009 року по 31.12.2010 року.

Суд зазначає, що відповідно до преамбули Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», цей Закон визначає основні принципи регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні.

Стаття 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначає, що господарська операція - це дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Згідно з частиною 2 статті 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Міністерство фінансів України є уповноваженим державним органом по затвердженню національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів відносно ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Пункт 2.1. Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95року № 88 передбачає, що «первинні документи» - це письмові свідоцтва, які фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження і дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

За таких обставин, суд вважає, що оформлення накладної свідчить про передачу товару продавцем покупцеві, тобто є доказом здійснення господарської операції.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.

При цьому, первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Крім того, відповідно до абз.1-3 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів.

Системний аналіз норм Законів України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про державну податкову службу в Україні», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», свідчить, що контроль за справлянням податкових зобов'язань, що здійснюється органами державної податкової служби України, не передбачає прав податкового органу по перевірці вірності ведення бухгалтерського обліку.

При цьому, суд вважає необхідним зазначити, що відповідно до п. 1.7 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України № 327 від 10.08.2005 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 року за № 925/11205, факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

В свою чергу, п. 2.3.2 Порядку встановлено, що за кожним відображеним в акті фактом порушення податкового законодавства необхідно, в тому числі, зазначити первинний документ, на підставі якого вчинено записи у податковому та бухгалтерському обліку (навести кореспонденцію рахунків операцій), та інші докази, що достовірно підтверджують наявність факту порушення.

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади, органи місцевого самоврядування та їх посадових осіб діяти тільки з підстав, в межах повноважень і способом, передбаченими Конституцією і законами України.

В той же час, дані автоматизованого співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів первинним документом бухгалтерського чи податкового обліку позивача не являється.

Відповідно до пп. 17.1.3. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Судом встановлено, що підставами для застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 8207,00 грн. за податковим повідомленням - рішенням № 0000734001 від 15.07.2011 року за заниження податку на прибуток приватних підприємств та в розмірі 6645,50 грн. за податковим повідомленням - рішенням № 0000744001 від 15.07.2011 року за завищення податку на додану вартість стало донарахування Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим податку на додану вартість в розмірі 26582 грн. та податку з прибутку приватних підприємств в розмірі 33228,00 грн.

Проте, враховуючи, що суд вважає необґрунтованим донарахування відповідачем вищенаведених сум податкових зобов'язань, нарахування штрафних санкцій суд також визнає неправомірним.

Таким чином, суд погоджується з висновками експерта, викладеними у Висновку № 59 судово - економічної експертизи по адміністративній справі № 2а-9275/11/0170/26 від 12.12.2011 року, як з такими, що підтверджуються матеріалами справи та обґрунтовані, на думку суду, у повному обсязі.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 Кодексу адміністративного судочинства України).

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.

Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання з рахунку суб'єкта владних повноважень - відповідача.

З урахуванням викладеного, суд вважає необхідним відшкодувати позивачу витрати на сплату судового збору в розмірі 3,40 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим № 0000734001 від 15.07.2011 року.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим № 0000744001 від 15.07.2011 року.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Кримський ТИТАН» 3,40 грн. витрат за сплату судового збору шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Петренко В.В.