Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2012 р. Справа № 2а/0570/994/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Грищенко Є.І.
при секретарі Столяренко Г.С.
за участю представників сторін:
від позивача Панченко І.М.
від відповідача Леонова В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Вуглезбуд» до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання недійсною вимоги про сплату боргу № 6 від 04.01.2012 року, -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Селидіввугілля» звернулось до суду з адміністративним позовом в інтересах Відокремленого підрозділу «Вуглезбуд» до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове про визнання недійсною вимоги про сплату боргу № 6 від 04.01.2012 року, мотивуючи свої вимоги тим, що Управлінням Пенсійного фонду на адресу відокремленого підрозділу було надіслано вимогу про сплату боргу № 6 від 04.01.2012 року в сумі 19600,33 грн. у тому числі недоїмка - 13762,01 грн., штрафні санкції - 4344,99 грн., пеня 1493,33 грн. Позивач вважає вимогу про сплату боргу № 6 від 04.01.2012 року незаконною та прийнятою в порушення вимог законодавства, оскільки відповідачем безпідставно розподілені грошові кошти при сплаті страхових внесків підприємством, а саме змінено призначення платежу та напрямок його зарахування, у зв'язку із чим у позивача з'явилась недоїмка. Просив визнати недійсною вимогу УПФУ в м. Селидове № 6 від 04.01.2012 року про сплату боргу.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що відповідно до ч. 5 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», далі (Закон № 1058) у випадках, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню і фінансові санкції та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок уплати недоїмки, пені і фінансових санкцій. Крім того, відповідач зазначив, що позивачем постійно порушувались строки сплати страхових внесків, за що відповідно до вимог Закону № 1058 до підприємства були застосовані штрафні санкції. Відповідач вважає, що Управлінням ПФУ в м. Селидове в повній мірі використані всі права, наданні чинним законодавством для стягнення заборгованості, тому спірна вимога про сплату боргу є правомірною. Просив суд відмовити у задоволені позову.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.
Позивач - Державне підприємство «Селидіввугілля» зареєстровано Виконавчим комітетом Селидівської міської ради 06.06.2005 року, ідентифікаційний код юридичної особи 33426253. (а.с.14)
«Вуглезбуд» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Селидіввугілля» без права юридичної особи, ідентифікаційний код 33644454.(а.с.11)
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове - є органом виконавчої влади, суб'єктом владних повноважень, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058), «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
Згідно ст. 15 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.
Начальником управління ПФУ у м. Селидове прийнято:
· повідомлення № 220 від 02.04.2010р. про перерозподіл сплаченої 30.03.2010р. суми боргу 17289,57 грн., за платежем 33,2% на погашення недоїмки - 10209,65 грн., пені - 1989,46 грн., фінансової санкції - 5090,46 грн., яке отримане позивачем 08.04.2010р. уповноваженою особою ОСОБА_3;
· повідомлення № 333 від 04.05.2010р. про перерозподіл сплаченої 30.04.2010р. суми боргу 17289,06 грн., за платежем 33,2% на погашення недоїмки - 13569,76 грн., пені - 910,16 грн., фінансової санкції - 2809,14 грн., яке отримане позивачем 06.05.2010р. уповноваженою особою ОСОБА_3;
· повідомлення № 432 від 03.06.2010р. про перерозподіл сплаченої 31.05.2010р. суми боргу 21200,86 грн., за платежем 33,2% на погашення недоїмки - 16445,31 грн., пені - 1651,86 грн., фінансової санкції - 5103,69 грн., яке отримане позивачем 07.06.2010р. уповноваженою особою ОСОБА_4;
· повідомлення № 576 від 02.08.2010р. про перерозподіл сплаченої 02.07.2010р. суми боргу 11340,63 грн., за платежем 33,2% на погашення недоїмки - 10096,01 грн., пені - 514,91 грн., фінансової санкції - 729,71 грн., яке отримане позивачем 04.08.2010р. уповноваженою особою ОСОБА_4;
· повідомлення № 747 від 03.11.2010 р. про перерозподіл сплаченої 26.10.2010р. суми боргу 20445,14 грн., за платежем 33,2% на погашення недоїмки -2843,14 грн., пені -0 грн., фінансової санкції -7154,21 грн., яке отримане позивачем 04.11.2010р. уповноваженою особо ОСОБА_5;
· повідомлення № 836 від 03.12.2010 р. про перерозподіл сплаченої 29.11.2010р. суми боргу 1381,99 грн., за платежем 33,2% на погашення недоїмки - 669,37 грн., пені - 527,55 грн., фінансової санкції - 185,07 грн., яке отримане позивачем 03.12.2010р. уповноваженою особо ОСОБА_3;
· повідомлення № 86 від 02.02.2011 р. про перерозподіл сплаченої 27.01.2011р. суми боргу 20830,68 грн., за платежем 33,2% на погашення недоїмки - 3393,41 грн., пені - 319,92 грн., фінансової санкції - 999,77 грн., яке отримане позивачем 08.02.2011р. уповноваженою особо ОСОБА_3;
Перерозподіл сплачених сум підтверджується карткою особового рахунку платника єдиного внеску.(а.с. 70-84)
Рішеннями № 68 від 25.02.2011 року, № 146 від 08.08.2011р., № 41 від 31.01.2011р., № 70 від 25.02.2011, № 475 від 20.12.2010р., № 474 від 20.12.2010р., № 473 від 20.12.2010р. № 472 від 20.12.2010р. до ВП «Вуглезбуд» ДП «Селидіввугілля» застосовані фінансові санкції та нарахована пеня за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
У зв'язку із наявною недоїмкою, 04 січня 2012 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Селидове ДП «Селидіввугілля» ВП «Вуглезбуд» виставлено вимогу про сплату боргу № Ю-6 на суму 19600,33 грн., у т.ч. недоїмки - 13762,01, фінансової санкції 4344,99 грн., пені 1493,33 грн.
Суд вважає, що відповідачем правомірно винесена спірна вимога з наступних підстав.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади й органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У спірних відносинах Управління пенсійного фонду України у м. Селидове виступає, як орган наділений владними повноваженнями щодо контролю за надходженням страхових внесків з обов'язкового державного пенсійного страхування. Вимога способом реалізації владних управлінських функцій.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 ІV від 09.07.2003 року, який набрав чинності з 01.01.2004 року.
Згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», страхові внески, це кошти відрахувань на соціальне страхування і збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені відповідно до законодавства.
Статтею 19 наведеного Закону, передбачено, що страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та ви користування, а також незалежно від того чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Пунктом 8 Прикінцевих положень Закону № 1058 страхові внески, які перераховуються в солідарну систему, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах та в порядку, визначених Законом № 1058, і в розмірах, передбачених законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для відповідних платників збору.
У відповідності до пунктів 4, 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів з Пенсійного фонду, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Як вбачається із зазначеної вимоги, її було прийнято відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (по тексту Закон № 1058).
Згідно до пункту 2 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 закону, у тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною 3 статті 20 цього закону вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків та стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Частиною 5 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», якою встановлено відповідальність страхувальників, передбачено, що у разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Згідно вимог ч. 9 ст. 20 Закону № 1058, днем сплати страхових внесків вважається день списання установою банка суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок Пенсійного фонду .
Статтею 18 Закону, встановлено, що страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є цільовим платежем і підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків
Таким чином, нормами спеціального закону прямо встановлено зарахування поточних платежів у випадках, коли страхувальник має несплачену недоїмку в рахунок її сплати.
Згідно статті 19 Конституції України посадові особи суб'єктів владних повноважень якими є й податкові органи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пункти 1 та 9 абзацу 3 статті 2 КАС України передбачають, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
З урахуванням встановлених обставин у справі суд прийшов до висновку, що оскаржувана вимога про сплату боргу прийнята у відповідності до норм діючого законодавства, у зв'язку з чим суд вважає, що позовні вимоги позивача необґрунтовані та не підлягають задоволенню.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати, здійснені позивачем, присудженню з відповідача не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 24, 71, 94, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Селидіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Вуглезбуд» до Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області про визнання недійсною вимоги про сплату боргу № 6 від 04.01.2012 року - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 26 квітня 2012 року.
Постанова в повному обсязі виготовлена 03 травня 2012 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.