УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 березня 2012 р.Справа № 2а-5530/11/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Григорова А.М.
за участю секретаря судового засідання Співак О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Дергачівської МДПІ Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2011р. по справі № 2а-5530/11/2070
за позовом Підприємства Дергачівської виправної колонії №109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області
до Дергачівської МДПІ Харківської області
про визнання недійсними, скасування податкових повідомлень-рішень та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Підприємство Дергачівської виправної колонії №109 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом в якому просить суд визнати недійсним та скасувати податкові повідомлення-рішення: №0000571531/0 від 13.04.2011р. на суму 32,93 грн., №0000561531/0 від 13.04.2011р на суму 143,06 грн., №0000581531/0 від 13.04.2011р. на суму 171,15 грн., №0000591531/0 від 13.04.2011р. на суму 760,11грн., №0000601531/0 від 13.04.2011р. на суму 103,26 грн. про застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку ; зобов'язати Дергачівську МДПІ Харківської області внести відповідні зміни до облікової картки Підприємства Дергачівської виправної колонії №109.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2011р. адміністративний позов задоволено частково. Скасовано податкові повідомлення - рішення Дергачівської МДПІ Харківської області №0000571531/0 від 13.04.2011р., №0000561531/0 від 13.04.2011р., №0000581531/0 від 13.04.2011р., №0000591531/0 від 13.04.2011р., №0000601531/0 від 13.04.2011р. В частині позовних вимог про зобов'язання Дергачівської МДПІ Харківської області внести відповідні зміни до облікової картки Підприємства Дергачівської виправної колонії №109 провадження у справі закрито. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Підприємства Дергачівської виправної колонії №109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області витрати зі сплати судового збору у розмірі 1,70 грн.
Дергачівська МДПІ Харківської області ,не погоджуючись з вищенаведеною постановою подало апеляційну скаргу, вважає її прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2011року в частині задоволення позовних вимог, прийнявши нову, якою відмовити у задоволені позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, постанову суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Постанова суду першої інстанції в частині закриття провадження у справі не оскаржується.
Задовольняючи позовні вимоги частково , суд першої інстанції виходив з того , що порушення позивачем вимог ст.5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не доведено , тому у відповідача не було правових підстав для винесення податкових повідомлень - рішень №0000571531/0 від 13.04.2011р., №0000561531/0 від 13.04.2011р., №0000581531/0 від 13.04.2011р., №0000591531/0 від 13.04.2011р., №0000601531/0 від 13.04.2011р., у зв'язку з чим зазначені рішення суб'єкта владних повноважень є незаконними та підлягають скасуванню .
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої щодо задоволення позовних вимог про скасування податкові повідомлення - рішення Дергачівської МДПІ Харківської області №0000571531/0 від 13.04.2011р., №0000561531/0 від 13.04.2011р., №0000581531/0 від 13.04.2011р., №0000591531/0 від 13.04.2011р., №0000601531/0 від 13.04.2011р. , виходячи з наступного.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" №320-XIV від 17.12.1998р. (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року.
Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків.
Згідно статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" №1251-XII від 25.06.1991р. (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), до загальнодержавних належать, зокрема, такі податки і збори (обов'язкові платежі): 19) фіксований сільськогосподарський податок.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р. (норми якого діяли до 01.01.2011 року) є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Положеннями підпункту 5.3.1 п.5.3 статті 5 вказаного Закону передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до положень пп.15.1.1. п.15.1. ст.15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.
У разі не визначення протягом зазначеного строку суми податкових зобов'язань законодавець передбачив, що у такому випадку платник податків вважається вільним від податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до п.17.3 ст.17 вказаного Закону, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Тобто, штрафні санкції, застосовані контролюючим органом до платника податків у зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання протягом граничних строків, шляхом прийняття такої форми акту ненормативного характеру, як податкове повідомлення, яке, виходячи із вимог п.1.9 Закону є повідомленням про обов'язок платника податків сплатити суму податкового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Законом, належать до податкових зобов'язань - зобов'язань платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені Законом.
Приписами п.1.3 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", за якими у випадку не сплати у встановлений строк самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в адміністративному чи судовому порядку податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності) останнє визнається податковим боргом.
З урахування вищевикладеного, застосування штрафних санкцій за порушення п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" може здійснюватися виключно у межах строку давності у 1095 днів.
З 01.01.2011року діє Податковий кодекс України.
Відповідно до ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що Дергачівською МДПІ проведена камеральна перевірка Підприємства Дергачівської виправної колонії №109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області своєчасності сплати фіксованого сільськогосподарського податку за 2007 рік та земельного податку за 2011 рік, за результатами якої складено акт перевірки №358/15-337/08680945/49 від 13.04.2011 року.
Перевіркою встановлено порушення ст.5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" та п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", а саме платником несвоєчасно сплачена узгоджена сума податкових зобов'язань протягом граничного строку по податковому розрахунку фіксованого сільськогосподарського податку за 2007 рік. Також , в порушення вимог пункту 287.3 статті 287 розділу XIII Податкового кодексу України платником несвоєчасно сплачена узгоджена сума податкових зобов'язань протягом граничного строку по земельному податку за 2011 рік.
На підставі висновків акту перевірки Дергачівською МДПІ Харківської області винесені податкові повідомлення-рішення:
- №0000571531/0 від 13.04.2011р., яким за затримку на 1290 днів граничних строків сплати суми грошового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 164,67 грн., застосовано штраф 20% у розмірі 32,93 грн. на підставі ст.. 126 Податкового кодексу України;
- №0000561531/0 від 13.04.2011р., яким за затримку на 1335 днів граничних строків сплати суми грошового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 286,12 грн., застосовано штраф 50% у розмірі 143,06 грн. на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами";
- №0000581531/0 від 13.04.2011р., яким за затримку на 1150 днів граничних строків сплати суми грошового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 342,30 грн., застосовано штраф 50% у розмірі 171,15 грн. на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами",
- №0000591531/0 від 13.04.2011р., яким за затримку на 1248 днів граничних строків сплати суми грошового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 1520,22 грн., застосовано штраф 50% у розмірі 760,11 грн. на підставі п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами";
- №0000601531/0 від 13.04.2011р., яким за затримку на 1231 днів граничних строків сплати суми грошового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку на суму 516,29 грн., застосовано штраф 20% у розмірі 103,26 грн. на підставі ст. 126 Податкового кодексу України.
Колегія суддів зазначає , що податковий орган приймаючи оскаржувані податкові повідомлення - рішення неправомірно застосував норми п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181, оскільки з 01.01.2011 діє Податковий Кодекс України , а Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" припинив свою дію, тому неможливо застосовувати штрафну санкцію за нормами вказаного Закону № 2181.
Крім того , як вбачається із розрахунку штрафних санкцій, який є додатком до акту перевірки №358/15-337/08680945/49 від 13.04.2011 року, податкове зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку виникло у ДП "Підприємства Дергачівської виправної колонії №109" на підставі розрахунків №501, №503 та №504 від 25.01.2007 року, за якими податкове зобов'язання було нараховано у період з 30.03.2007 року по 01.10.2007 року.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що за податковими зобов'язаннями з граничним терміном сплати з 30.03.2007 року по 01.10.2007 року податковим органом порушено строки давності, визначені ст.15 Закону України №2181-III, оскільки штрафні санкції застосовані до ДП "Підприємства Дергачівської виправної колонії №109" податковим органом лише 13 квітня 2011 року, тобто із пропуском 1095-денного строку, протягом якого податковий орган мав право самостійно визначити податкове зобов'язання платнику податків.
Щодо проведення податковим органом зарахування сплачених сум у період з 27.09.2010 року по 12.01.2011 року в рахунок погашення податкової заборгованості 2007 року, колегія суддів зазначає наступне.
Підпунктом 7.1.1 пункту 7.1 статті 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України "Про Національний банк України" N679-XIV від 20.05.1999р., Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. N22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за N377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Тобто, право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику.
На підставі наведеного суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
У разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
Враховуючи наведене самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про необґрунтованість позиції Дергачівської МДПІ Харківської області щодо порушення позивачем ст.5 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" , п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та вимог пункту 287.3 статті 287 розділу XIII Податкового кодексу України, що призвело до прийняття неправомірних податкових повідомлень - рішень №0000571531/0 від 13.04.2011р., №0000561531/0 від 13.04.2011р., №0000581531/0 від 13.04.2011р., №0000591531/0 від 13.04.2011р., №0000601531/0 від 13.04.2011р.
Колегія суддів вважає , що суд першої інстанції вірно дійшов висновку щодо правомірності та задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги є помилковими та не спростовують висновки суду.
Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Дергачівської МДПІ Харківської області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.10.2011р. по справі № 2а-5530/11/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Мельнікова Л.В. Григоров А.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Подобайло З.Г.
Повний текст ухвали виготовлений 26.03.2012 р.