Постанова № 239052, 18.07.2006, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
18.07.2006
Номер справи
а32/221-06
Номер документу
239052
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

18.07.06р.9 год 30 хв. ,

м. Дніпропетровськ

Справа № А32/221-06

За заявою: Управління Пенсійного Фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська

До: Управління Національного банку України в Дніпропетровській області , м. Дніпропетровськ

Про: стягнення 1 530,73 грн.

Суддя Васильєв О.Ю.

ПРЕДСТАВНИКИ :

Від позивача : Максимов Є.Л. ( дов. № 1764/01-46 від 19.04.06 р.) ;

Від відповідача : Звонарьова М.Л. ( дов. № 1340 від 22.05.06 р.)

СУТЬ СПОРУ :

Управління Пенсійного Фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська звернулося до господарського суду із позовною заявою до Управління Національного банку України в Дніпропетровській області про стягнення 1 530,78 грн. збитків у вигляді надмірно виплачених УПФУ пенсії колишньому працівнику відповідача - гр. Нікульській Т.О. за період з 17.05.05 р. до 30.09.05 р. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням на приписи ст.101 Закону України „Про пенсійне забезпечення” та надання відповідачем на адресу УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська недостовірних довідок про розмір премій, які сплачувались Управління Національного банку України в Дніпропетровській області вищезазначеній громадянці під час її роботи в управлінні НБУ ;що спричинило надмірне нарахування та в подальшому і сплату УПФУ пенсії.

Відповідач позов не визнав , обґрунтовуючи свої заперечення наступними обставинами : відповідно до вимог Законів України „Про державну службу” та „Про Національний банк України” пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від їх заробітної плати , на які нараховуються страхові внески на обов’язкове державне пенсійне страхування , без обмеження граничного розміру пенсії .Заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів , премій ,доплати за ранги , надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Відповідно до приписів ч.6 п.2 Постанови КМУ і НБУ від 28.01.00 р. № 166 „Про реалізацію статті 64 Закону України „Про Національний банк України” в довідках про розмір заробітної плати враховувалися : посадовий оклад , але не вище максимального розміру посадового окладу відповідних посад службовців Секретаріату КМУ ; надбавка за ранг ; надбавка за вислугу років, інші надбавки , премії. Частина 6 п.2 постанови № 166 передбачає , що при визначенні розміру пенсії враховуються премії , але не вище їх максимальних величин , визначених для відповідних категорій працівників Секретаріату КМУ .Згідно до п.4.1. Положення про преміювання працівників територіальних управлінь НБУ ,максимальний розмір премії працівнику територіального управління за основні результати роботи не може перевищувати 0,7 місячного окладу з урахуванням доплат і надбавок , у разі наявності економії фонду заробітної плати , не може перевищувати одного місячного окладу з урахуванням доплат і надбавок. Працівнику управління –Нікульській Т.О., яка вийшла на пенсію , Управлінням Національного банку України в Дніпропетровській області були надані довідки № 17-026/3141 від 16.05.05 р. , № 17-026/3142 від 16.05.05 р. , № 17-026/3143 від 16.05.05 р. про заробітну плату для призначення пенсії з урахуванням вищенаведеного та фактично отриманих працівником премій ( із зазначенням їх відсотка ) При цьому на час видачі цих довідок в Управлінні Національного банку України в Дніпропетровській області не було даних про розмір пенсій працівників Секретаріату КМУ .В подальшому –в жовтні 2005 р. , на запит УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Управлінням Національного банку України в Дніпропетровській області були надані нові довідки про розмір заробітної плати Нікульської Т.О.: № 17-026/7047 від 21.10.05 р. та № 17-026/7049 від 21.10.05 р.

На думку відповідача , інформація , викладена в довідках № 17-026/3141 від 16.05.05 р. , № 17-026/3142 від 16.05.05 р. , № 17-026/3143 від 16.05.05 р. , не є недостовірною, тобто вказано вірно ,а тому факти заподіяння шкоди державі та порушення відповідачем вимог ст.37 Закону України „Про державну службу” .Окрім того пенсійне забезпечення здійснюється органами ПФУ , отже розрахунок пенсії - це обов’язок УПФУ , а не Управління Національного банку України в Дніпропетровській області .За твердженням відповідача , УНБУ в Дніпропетровській області не повинен нести відповідальність за видачу недостовірних документів ,як то передбачено ст.101 Закону України „Про пенсійне забезпечення” , оскільки НБУ є державним органом із особливим статусом , а не підприємством чи організацією ( як зазначено у ст.101 цього Закону ); а Управління Національного банку України в Дніпропетровській області є структурним підрозділом НБУ без статусу юридичної особи ,а тому не може бути належним відповідачем у цій справі. Окрім того ( на думку відповідача ) ця справа не може розглядатися в порядку , встановленому КАС України , а повинна розглядатися в порядку ,встановленому ГПК України.

Дослідивши матеріали справи , заслухавши пояснення представників сторін , господарський суд , -

ВСТАНОВИВ :

Статтею 8 Закону України „Про пенсійне забезпечення” визначено, що виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України. При цьому Пенсійний фонд України є самостійною фінансово-банківською системою і формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (не входить до складу державного бюджету України, формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України. Стаття 10 Закону України „Про пенсійне забезпечення” передбачає, що пенсійне забезпечення в Україні здійснюється органами Пенсійного фонду України. Органи, що призначають пенсії , мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її ( ст.101 Закону ).

Відповідно до п.6. спільного наказу Мінпраці та соціальної політики та ПФУ від 30.04.02 р. № 224/30 „Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення” до заяви про призначення пенсії за віком додаються ( поміж іншим ) такі документи: документи про трудовий стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 ; довідка про заробіток особи .

На підставі всіх поданих документів власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи посадова особа оформляє подання про призначення пенсії ( п.28 ) Адміністрація підприємства, установи, організації в 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання, ознайомлює з ним заявника (під розписку в поданні) і разом з профспілковим комітетом розглядає питання про можливість представлення працівника до призначення пенсії. При позитивному вирішенні питання документи і подання разом із заявою працівника направляються до органу, що призначає пенсію, за місцем знаходженням підприємства, установи, організації ( п.29 ). При прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви і подання, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій з відповідних документів, фіксує і засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі ( п.32 ).

Відповідно до вимог Постанови КМУ і НБУ від 28 січня 2000 р. № 166 „Про реалізацію статті 64 Закону України „Про Національний банк України” при визначенні пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу” ( із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 903 від 16.06.2003 р. ) : прирівняні посади службовців Національного банку для призначення їм пенсій до відповідних посад державних службовців Секретаріату Кабінету Міністрів України згідно з переліком ; премії, доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 1999 р. № 2288, у встановлених розмірах, але не вище їх максимальних величин, визначених для відповідних категорій працівників Секретаріату Кабінету Міністрів України.

17.05.05 р. колишній працівник УНБУ в Дніпропетровській області –Нікульська Т.О., звернулося до УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська із заявою про призначення пенсії . При цьому до заяви було ( поміж-іншим ) додано довідки про розмір премій за період з 01.05.03 р. до 31.12.03 р. ( № 17-026/3142 від 16.05.05 р.) , за період з 01.01.04 р. до 31.12.04 р. ( № 17-026/3143 від 16.05.05 р. ) та за період з 01.01.05 р. до 30.04.05 р. (№ 17-026/3141 від 16.05.05 р. ) , видані Управлінням Національного банку України в Дніпропетровській області , в яких було зазначено , що розмір виплачених премій складав від 69,99 до 99,9 % від розміру посадового окладу службовця Секретаріату КМУ.

На підставі наданих документів ( в тому числі і вищезазначених довідок ) Управлінням Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська колишньому працівнику УНБУ в Дніпропетровській області –Нікульській Т.О., було здійснено нарахування пенсії з 15.05.05 р. в розмірі 881,60 грн. Пенсія у зазначеному розмірі фактично виплачувалась УПФУ пенсіонерці на протязі з 17.05.05 р. до 30.09.05 р. , загальний розмір виплаченої пенсії склав 3 972,42 грн.

04.10.05 р. Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області звернулося до УНБУ в Дніпропетровській області із запитом № 5015/10-25 про надання довідок про заробітну плату працівникам УНБУ , необхідних для призначення ( перерахунку ) пенсії . При цьому в запиті була наведена інформація про те , що відповідно до постанови КМУ та НБУ від 28.01.00 р. № 1660 ,встановлено , що при визначенні розміру пенсій відповідно до Закону України „Про державну службу” службовцям НБУ враховуються , зокрема ,премії , передбачені постановою КМУ від 13.12.99 р. № 2288 , у встановлених розмірах ,але не вище їх максимальних величин , визначених для відповідних категорій працівників Секретаріату КМУ . Згідно листа Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату КМУ від 27.05.05 р. № 23-174 у вересні 2003 р. , листопаді 2004 р. та січні 2005 р. розмір премій працівників Секретаріату КМУ незалежно від посади складав 25 %. Копія цього листа була додана до запиту .

В жовтні 2005 р. , на запит УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська Управлінням Національного банку України в Дніпропетровській області були надані нові довідки про розмір премій Нікульської Т.О.: № 17-026/7047 від 21.10.05 р. та № 17-026/7049 від 21.10.05 р. , в яких розмір премій за аналогічний термін часу ( із часом , вказаним у попередніх довідках ) вже було вказано в розмірі 25 % .

У зв’язку з чим на підставі цих довідок УПФУ в Бабушкінському районі було здійснено перерахунок розміру пенсії , що підлягала сплаті Нікульській Т.О. за період з 17.05.05 р. до 30.09.05 р., який склав 2 441,69 грн. Тобто переплата склала 3 972,42 грн. - 2 441,69 грн. = 1 530,73 грн. Це переплата виникла внаслідок неправомірних дій Управління Національного банку України в Дніпропетровській області під час нарахування та виплати премій Нікульській Т.О. в розмірі , більшому , ніж було передбачено вимогами Постанови КМУ і НБУ від 28.01.00 р. № 166 „Про реалізацію статті 64 Закону України „Про Національний банк України”. В подальшому відповідачем були надані до УПФУ для розрахунку та призначення пенсії довідки ,в яких були зазначені недостовірні дані про розмір премій ; що потягло завдання збитків державі у вигляді переплати пенсії гр. Нікульській Т.О. за рахунок коштів ПФУ в розмірі 1 530,73 грн.

Відповідно ж до вимог ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті:

заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи вищезазначене ,суд вважає позовні вимоги УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська обґрунтованими , та такими ,що підлягають задоволенню в повному обсязі .Одночасно з тих же підстав заперечення відповідача суд вважає необґрунтованими. На цей час рішення УПФУ в Бабушкінському районі м.Дніпропетровська стосовно визначення розміру пенсії гр. Нікульській Т.О. ( виходячи із розміру премії 25 %, як зазначено в останніх довідках про розмір премії , наданих відповідачем в жовтні 2005 р. ) в установленому чинним законодавством порядку не скасоване ,не змінено ; господарський суд позбавлений можливості обговорювати правильність нарахування пенсії за відсутності гр. Нікульської Т.О. , яка згідно з приписами КАС України не може бути залучена до участі у справі в якості третьої особи.

З урахуванням вищезазначеного, керуючись вимогами Закону України „Про пенсійне забезпечення”; Закону України „Про державну службу” ; спільного наказу Мінпраці та соціальної політики та ПФУ від 30.04.02 р. № 224/30 „Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення” ; Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”; ст.ст. 159-163,254 КАС України , господарський суд , -

ПОСТАНОВИВ :

1.Задовольнити позовні вимоги УПФУ в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська в повному обсязі .

2.Стягнути з відповідача –Управління Національного банку України в Дніпропетровській області ( 49000, м. Дніпропетровськ , вул. Леніна , 13 ; код ЄДРПОУ 09305008 ; рах. № 27151900400 , рах. № 27377900400 в УНБУ в Дніпропетровській області , МФО 305006 ) на користь позивача - Управління Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ( 49033, м. Дніпропетровськ, вул. Краснопільська, 9 ; пот./рах. № 25603303013176 в ДОУ ВАТ „Державний Ощадбанк України” , МФО 305482 ,код ЄДРПОУ 21908844 ) : 1 530,73 грн. надмірно виплаченої пенсії .

Ця постанова може бути оскаржена в порядку розділу ІV КАС України та набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАСУ .

Суддя О.Ю.Васильєв