Постанова № 2390424, 07.11.2008, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.11.2008
Номер справи
2а-4938/08/3
Номер документу
2390424
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

07.11.08

Справа №2а-4938/08/3

15:04 м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:

судді Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим

Шкляр Т.О. , при секретарі Дерюшковой І.А.,

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1., дов. від 23.10.2008р.

від відповідача: не з'явився

від третьої особи: ОСОБА_2., ОСОБА_3.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4

до Комунального підприємства "Ялтинське бюро технічеої інвентаризації"

про визнання протиправним і скасування рішеня та спонукання до виконання певних дій

Обставини справи:

Позивач, ОСОБА_4. звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до відповідача, у якому просить визнати протиправним та скасувати рішення комунального підприємства «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» від 29.07.2008р. про реєстрацію права власності за товариством з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» на об'єкт незавершеного будівництва (реєстраційний № 24166047) за адресою: АДРЕСА_1 і на земельну ділянку кадастровий № 0111949700:01:001:0034 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 155) та об'єкт незавершеного будівництва (реєстраційний № 24165844) за адресою: АДРЕСА_2 і на земельну ділянку кадастровий №0111949700:01:001:0095 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 156); визнати протиправними дії комунального підприємства «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» по наданню товариству з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно №19707848 від 29.07.2008р. про те, що товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» є власником незавершеного будівництвом об'єкту (реєстраційний № 24166047) за адресою: АДРЕСА_1 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 155) і земельної ділянки кадастровий № 0111949700:01:001:0034 площею 5577кв.м., а також витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно №19707699 від 29.07.2008р. про те, що товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» є власником незавершеного будівництвом об'єкту (реєстраційний №24165844) за адресою: АДРЕСА_2 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 156) і земельної ділянки кадастровий №0111949700:01:001:0095 площею 2709кв.м. Позовні вимоги мотивовані тим, що дії відповідача не відповідають ст.ст. 18, 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», подані товариством з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» документи для реєстрації права власності не є підставою для реєстрації права власності на нерухоме майно та земельні ділянки. В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, місце і час судового засідання повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією, про що є повідомлення про вручення поштової кореспонденції в матеріалах справи. Надав копію інвентарної справи, а також клопотання від 06.11.2008р. про розгляд справи у відсутність представника відповідача, а також надав заперечення від 05.11.2008р., згідно яких проти позову заперечує, просить в позову відмовити у зв'язку з тим, що дії відповідача відповідають ст.ст. 18, 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», ст.331 ЦК України, а також у зв'язку з тим, що реєстрацію права власності на земельні ділянки відповідач не здійснював, оскільки реєстрація земельних ділянок здійснюється Центром державного земельного кадастру при Державном комітеті України по земельним ресурсам відповідно до п. 1 наказу Державного комітету України по земельним ресурсам від 26.02.2003р. № 15/5/44/39.

Представники третьої особи у судовому засіданні просили у позові відмовити, проти позову заперечували у зв'язку з тим, що позивач не має права власності, відповідно до ст.ст. 657, 204 ЦК України мирова угода є никчемною, позивач просить визнати протиправними дії відповідача, а потрібно дії державного реєстратора, реєстрація права власності проведена відповідно до вимог ст. 331 ЦК України, відповідає чинному законодавству.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 5 Закону України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав. Відповідно до п. 5 Прикіневих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації. Таким чином, комунальне підприємство «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» у відносинах з фізичними та юридичними особами під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб'єктом владних повноважень, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом.

29.05.2007р. на підставі ухвали Ялтинського міського суду від 10.05.2007р. відповідач зареєстрував за позивачем по даній справі право власності на незавершений будівництвом корпус № 3 (реєстраційний номер 19010925) та на незавершений будівництвом корпус № 3б (реєстраційний номер 19013158) в районі домоволодінь № 12 та № 14 АРК, м. Ялта, смт. Форос, вул. Космонавтів (вул. Шкільна), буд б/н. Рішенням виконавчого комітету Фороської селищної ради №87 від 08.06.2008р. корпусу № 3 кліматопавільну було присвоєно адресу: АДРЕСА_2, а корпусу № 3б кліматопавільну було присвоєно адресу: АДРЕСА_1 21.03.2008р. рішенням виконавчого комітету Фороської селищної ради №56 позивачу був наданий дозвіл на закінчення будівництва корпусів кліматопавільонів 3-а та 3-б. При прийнятті рішення виконавчим комітетом була допущена помилка: замість корпусу № 3 був вказаний кор. № 3а;помилка була виправлена рішенням виконавчого комітету Фороської селищної ради №180 від 01.10.2008р.

Відповідно до п. 14 Переліку право встановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна, п. 2.1. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мінюста України від 07.02.2002р. №7/5, мирова угода, затверджена ухвалою суду, є документом, на підставі якого проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.

29.07.2008р. за товариством з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» рішенням комунального підприємства «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» було проведено реєстрація права власності на об'єкт незавершеного будівництва (реєстраційний № 24166047) за адресою: АДРЕСА_1 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 155) та об'єкт незавершеного будівництва (реєстраційний № 24165844) за адресою: АДРЕСА_2 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 156), тобто на ті об'єкти, право власності на які було зареєстровано за позивачем по даній справі.

Відповідно до матеріалів інвентарної справи, заяви ТОВ Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» від 25.07.2008р. вих.№ 16 для реєстрації булі надані наступні документи: рішення виконавчого комітету Фороської селищної ради від 30.01.2004р., рішення виконавчого комітету Фороської селищної ради від 19.09.2005р., дозвіл Інспекції ДАБК від 28.09.2005р., Державний акт № 003949 від 15.12.1997р., договір оренди № 3 від 16.02.2005р.

Згідно з витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно №19707848 від 29.07.2008р., витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно №19707699 від 29.07.2008р., дії по наданню яких осаджуються по даній справі, підставами виникнення права власності ТОВ Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_1 та на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_2 вказані також рішення виконавчого комітету Фороської селищної ради від 30.01.2004р., рішення виконавчого комітету Фороської селищної ради від 19.09.2005р., дозвіл Інспекції ДАБК від 28.09.2005р., Державний акт № 003949 від 15.12.1997р., договір оренди № 3 від 16.02.2005р.

Відповідно до ч. 8 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень проводиться місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного (кадастрового) округу, в якому розміщена нерухомість або більша за площею її частина.

Відповідно до п. 5 Прикіневих положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» до створення єдиної системи органів реєстрації прав, а також до формування Державного реєстру прав у складі державного земельного кадастру реєстрація об'єктів нерухомості проводиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації.

Відповідно до п. 2 наказу Міністерства юстиції України,

Державного комітету України по земельних ресурсах,

Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства

від 26 лютого 2003 року N 15/5/44/39, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 лютого 2003 р. за N 171/7492, реєстрацію об'єктів нерухомого майна та прав на них здійснюють у Реєстрі прав власності на нерухоме майно згідно з наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 "Про затвердження Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 року за N 157/6445 (зі змінами та доповненнями). Функції Адміністратора Реєстру прав власності на нерухоме майно здійснює державне підприємство "Інформаційний центр" Міністерства юстиції України. Функції Реєстратора зазначеного Реєстру здійснюють БТІ, які вносять відповідні дані до Реєстру та надають витяги з нього.

Відповідно до п. 1.3. , 1.4. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства

 юстиції України від 07.02.2002р. N 7/5, державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлювальних документів.

Згідно з ч. 3 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» заява про державну реєстрацію права власності подається до органу державної реєстрації прав, на території якого перебуває нерухоме майно.

Таким чином, комунальне підприємство «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» є належним відповідачем по справі.

Підставою для державної реєстрації права власності на нерухоме майно є документи про правочин щодо такого об'єкта нерухомого майна або інші документи, що свідчать про встановлення речового права, що встановлено ч. 4 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».

Перелік документів для державної реєстрації прав на нерухоме майно встановлений ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень». Оскільки об'єкт, рішення щодо реєстрації права власності на який оскаржуються, є об'єктом незавершеного будівництва, таким документом, зокрема, може бути згідно зі ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» рішення суду про право власності на об'єкт незавершеного будівництва.

Документи, які булі подані ТОВ Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» для реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_1 та на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_2, до органу державної реєстрації прав не відповідають вимогам ст.ст. 18, 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», не є підставою для державної реєстрації прав згідно зі ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».

Документи, які булі подані ТОВ Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» для реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_1 та на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_2 до органу державної реєстрації прав не відповідають також вимогам п. 2.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства

 юстиції України від 07.02.2002р. N 7/5, Додатку №1 до вказаного Тимчасового положення, яким встановлений перелік правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.

Таким чином, документи, які передбачені чинним законодавством в якості підстав для реєстрації права власності на нерухоме майно, ТОВ Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» для реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_1 та на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_2 до органу державної реєстрації прав, на території якого перебуває нерухоме майно, подані не булі, у зв'язку з чим відповідно до ст.ст. 18, 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» відсутні правові підстави для державної реєстрації прав власності за ТОВ Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_1 та на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_2.

Ст. 331 ЦК України не регулює порядок та підстави реєстрації права власності на нерухоме майно. Більш того, відповідно до ст. 331 ЦК України до завершення будівництва (створення майна) особа вважається власником матеріалів, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва (створення майна); у разі необхідності особа, яка є власником матеріалів, обладнання тощо, може укласти договір щодо об'єкта незавершеного будівництва, право власності на який реєструється органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно на підставі документів, що підтверджують право власності або користування земельною ділянкою для створення об'єкта нерухомого майна, проектно-кошторисної документації, а також документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва. Відповідачем по справі не надано доказів укладення договору, надання для реєстрації договору щодо об'єкта незавершеного будівництва, проектно-кошторисної документації, документів, що містять опис об'єкта незавершеного будівництва.

Відповідно до п. 2.5. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства

 юстиції України від 07.02.2002р. N 7/5 якщо заява про реєстрацію прав власності на нерухоме майно подається не пізніше як через дванадцять місяців після виникнення цього права, то об'єкт не підлягає повторній технічній інвентаризації. Якщо строк подачі заяви порушено, то реєстрації прав власності повинна передувати технічна інвентаризація об'єктів. В матеріалах інвентаризаційної справи відсутні докази проведення технічної інвентаризації об'єктів.

Згідно з п. 3.7., п. 3.8. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства

 юстиції України від 07.02.2002р. N 7/5, після прийняття рішення про реєстрацію прав власності на правовстановлювальних документах робиться відмітка (штамп) про реєстрацію відповідних прав, видається витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно, який є невід'ємною частиною правовстановлювального документа.

Оскільки не мали місця правові підстави для реєстрації права власності за ТОВ Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_1 та на об'єкт незавершеного будівництва за адресою: АДРЕСА_2, дії відповідача з видачі витягів з реєстру прав власності на нерухоме майно про те, що товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» є власником незавершеного будівництвом об'єкту (реєстраційний № 24166047) за адресою: АДРЕСА_1 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 155), а також витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно №19707699 від 29.07.2008р. про те, що товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» є власником незавершеного будівництвом об'єкту (реєстраційний №24165844) за адресою: АДРЕСА_2 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 156) є протиправними.

Компетенція адміністративних судів відповідно до ст. 17 КАС України не поширюється на спори сторін, які не є суб'єктами владних повноважень, щодо недійсності угод між сторонами, а також спори щодо визнання права власності.

В матеріалах справи відсутні докази, які б підтвердили скасування попередньої реєстрації прав власності за позивачем по даній справі. Відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Таким чином, в даній частині позовні вимоги є обґрунтованими, підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 1 наказу Міністерства юстиції України,

Державного комітету України по земельних ресурсах,

Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства

від 26 лютого 2003 року N 15/5/44/39, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 лютого 2003 р. за N 171/7492 реєстрацію земельних ділянок та прав на них здійснюють у складі Державного реєстру земель. Функції Адміністратора Державного реєстру земель покладені на Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах. Відповідач вказує, що реєстрація права власності на земельну ділянку відповідачем не мала місця, в матеріалах справи відсутні докази, яки б підтверджували реєстрацію відповідачем права власності на земельну ділянку. В даній частині позовні вимоги щодо визнання протиправними та скасування рішень відповідача про реєстрацію права власності на земельну ділянку, визнання протиправними дій відповідача по наданню витягу з прав власності на земельну ділянку не відповідають чинному законодавству, не підтверджені матеріалами справи, у зв'язку з чим задоволенню не підлягають.

В судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина постанови, в повному обсязі постанова складена 11.11.2008р.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасуватирішення комунального підприємства «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» від 29.07.2008р. про реєстрацію права власності за товариством з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» на об'єкт незавершеного будівництва (реєстраційний № 24166047) за адресою: АДРЕСА_1 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 155) та об'єкт незавершеного будівництва (реєстраційний № 24165844) за адресою: АДРЕСА_2 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 156).

3.Визнати протиправними дії комунального підприємства «Ялтинське бюро технічної інвентаризації» по наданню товариству з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно №19707848 від 29.07.2008р. про те, що товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» є власником незавершеного будівництвом об'єкту (реєстраційний № 24166047) за адресою: АДРЕСА_1 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 155), а також витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно №19707699 від 29.07.2008р. про те, що товариство з обмеженою відповідальністю Торгово-закупівельна фірма «Агросервіс» є власником незавершеного будівництвом об'єкту (реєстраційний №24165844) за адресою: АДРЕСА_2 (номер запису 391 у книзі 101-А сторінка 156).

4.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського адміністративного апеляційного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

 

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим Шкляр Т.О.