ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 березня 2012 року № 2а-145/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Власенкової О.О. в порядку письмового провадження розглянув і вирішив адміністративну справу
за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та
обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України
в м.Києві
до відповідача Приватного підприємства «Рось-2000»(далі -відповідач,
ПП. «Рось-2000»
про стягнення заборгованості у розмірі 8 500 грн.
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з ПП «Рось-2000»фінансові санкції у розмірі 8 500 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач порушив вимоги статті 11 та 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі виявлених порушень позивачем прийняті рішення від 19 липня 2011 року про застосування до відповідача фінансових санкцій № 262729/32-128/0418 у розмірі 1 700 грн. та № 262728/32-128/0419 у розмірі 6 800 грн. Однак, відповідач фінансові санкції добровільно не сплатив.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не прибув, направлена поштова кореспонденція повернулася до суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Ураховуючи положення частини 11 статті 35 КАС України, суд дійшов висновку, що відповідач про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
У зв'язку з неприбуттям у судове засідання 20 лютого 2012 року представника відповідача, належним чином повідомленого про розгляд справи, та відсутністю потреби заслухати в судовому засіданні свідка чи експерта, керуючись частиною 6 статті 128 КАС України, суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, Окружний адміністративний суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
На підставі наказу відповідача від 24 червня 2011 року № 372 «Про проведення фактичної перевірки»та направлення на перевірку від 24 червня 2011 року № 32-01/0500 відповідачем проведено фактичну перевірку позивача за адресою м.Київ, вул. Подвойського,2 за якою знаходиться магазин кафетерій, щодо дотримання вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Результати перевірки оформлені актом від 30 червня 2011 року № 0429/01/31111742 про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (далі -Акт).
В Акті зафіксовано, що відповідачем порушено вимоги статтей 11 та 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме:
- в магазині на зберіганні з метою подальшої реалізації знаходились такі алкогольні напої: пляшка вина «Кадарка»об'ємом 07 л.міцністю 9-12 %, дата розливу 24 січня 2009 року за ціною 12 грн. за пляшку; дві пляшки вина «Мускатне»об'ємом 1,0 л міцністю 9-13%, дата розливу 03 березня 2011 року за ціною 13,70 грн. за пляшку без наявності марок акцизного податку встановленого зразка на загальну суму 39,40 грн.;
- продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці у закладі, що не має статусу суб'єкта господарювання громадського харчування. Реалізація горілки підтверджується чеком від 30 червня 2011 року № 9728.
З огляду на виявлені порушення рішеннями від 19 липня 2011 року № 262729/32-128/0418 та № 262728/32-128/0419 позивач застосував до відповідача фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн.
Вказані рішення направлені на адресу відповідача, однак конверт повернувся з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання», про що 23 серпня 2011року складено акт № 38/32-331 про неможливість вручення рішень. Рішення розміщені на стенді оголошень.
На дату подання позовної заяви штрафні санкції до Державного бюджету за виявлені правопорушення відповідачем не сплачено.
Доказів оскарження вказаних рішень в судовому порядку та їх скасування суду не надано.
Вирішуючи цю справу суд виходить з такого.
Відносини з питань виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів регулюються низкою законів та підзаконних актів.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено в Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»(далі -Закон).
Відповідно до статті 16 названого Закону контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Абзацом 6 пункту 1 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що на Державну податкову адміністрацію України покладено виконання таких функцій: проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів; ведення реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; участь у розробленні пропозицій щодо основних напрямів державної політики і проектів державних програм у сфері боротьби з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів; організація виконання актів законодавства у межах своїх повноважень; здійснення систематичного контролю за їх реалізацією; узагальнення практики застосування законодавства; застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробі; здійснення заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 2001 року № 940 «Про заходи щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справлянням акцизного збору»у складі Державної податкової адміністрації України утворено Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - Департамент) як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи, у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі - регіональні управління Департаменту з правами юридичної особи та їх територіальні підрозділи.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 лютого 2007 року № 71 затверджено Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України (далі -відповідно Положення та Департамент).
Одним із основних завдань Департаменту є здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів (пункт 2.2 Положення).
Відповідно до пунктів 6.1 та 6.4 Положення Департаменту підпорядковані регіональні управління, які функціонують у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно зі статтею 11 Закону алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів»наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці)
тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і
продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного
податку та легальності ввезення товарів.
Контроль за наявністю марок на пляшках (упаковках) алкогольних напоїв і на пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання та продажу здійснюють органи державної податкової служби, а під час ввезення таких товарів на митну територію України - митні органи. Маркування алкогольних напоїв і
тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Пунктом 22 названої постанови передбачено, що марки наклеюються на пляшку П- чи Г-подібним способом через горловину. У разі реалізації напоїв в упаковках (типу «Теґга Рак») марки наклеюються по осі упаковки на верхній площині.
Відповідно до абзацу 15 частини 2 статті 17 Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень.
Згідно з положеннями статті 153 Закону продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Відповідно до абзацу 9 частини 2 статті 17 Закону до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 153 цього Закону - 6800 гривень.
Штрафи спрямовуються до бюджету згідно з чинним законодавством (частина 3 статті 17 Закону).
Рішення про стягнення штрафів приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України (частина 4 статті 17 Закону).
У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, сума штрафу стягується на підставі рішення суду (частина 5 статті 17 Закону).
Дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку.
Відповідачем не спростовано позовні вимоги позивача та не надано доказів визнання протиправними і скасування рішень щодо застосування до нього штрафних санкцій, а тому суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про стягнення цих штрафних санкцій.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Рось-2000»фінансові санкції у розмірі 8 500 грн. (вісім тисяч п'ятсот грн.) до Державного бюджету України (код платежу 21081100 Печорський район УДК у м.Києві, р/р 31110106700007, МФО 820019, отримувач: РВДК у Печерському районі, код 26077922).
Постанова набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 254 КАС України, та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 185-187 КАС України.
Суддя О.О. Власенкова