ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2012 року 12:34 Справа № 0870/638/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Татаринова Д.В.
при секретарі Урсуленко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Бердянського міського центру зайнятості
до відповідача: ОСОБА_1
про: стягнення коштів, -
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_2 (дов. №758/17-46 від 28.02.2012 року),
від відповідача: ОСОБА_1,
ВСТАНОВИВ:
24.01.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Бердянського міського центру зайнятості (далі - позивач, Бердянський МЦЗ) до ОСОБА_1 (далі - відповідач, ОСОБА_1.), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача допомогу по безробіттю, отриману незаконним шляхом у розмірі 2 866,59 грн.
У судовому засіданні представник позивача надала заяву про збільшення позовних вимог, у якій просила суд збільшити позовні вимоги щодо стягнення з ОСОБА_1, отриманого шляхом обману матеріального забезпечення на період безробіття, на 372,93 грн. та стягнути з відповідача отриману шляхом обману матеріальне забезпечення на період безробіття, в загальній сумі 3 239,52 грн.
Відповідач у судовому засіданні заперечила проти позовних вимог. Повідомила, що до центру зайнятості не надавала довідки з навчального закладу, також зазначила, що про навчання повідомила спеціаліста центру зайнятості в усній формі. Про те, що на момент перебування у статусі безробітної навчалась на денній формі навчання не заперечувала. Також пояснила, що про те, що вона відноситься до зайнятого населення за ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» дізналась лише після отримання ухвали суду від 09.02.2012 про відкриття провадження в адміністративній справі. Просила суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.
18.03.2009 Відповідач звернулась до Бердянського МЦЗ із заявою, у якій просила до вирішення питання працевлаштування ОСОБА_1 надати статус безробітної з виплатою допомоги по безробіттю, відповідно до законів України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». У поданій заяві відповідачем зазначено, що на момент звернення не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, не є найманим працівником, не укладала договір цивільно-правового характеру і не зареєстрована як фізична особа-підприємець, не є членом особистого селянського господарства, пенсію не отримує. У даній заяві відповідачем також власноруч зазначено, що у разі надання до центру зайнятості документів, що містять неправдиві відомості, а також неповідомлення про отримання будь-якого доходу в період перебування на обліку у центрі зайнятості, відповідач зобов'язується добровільно повернути зайво виплачене матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
18.03.2009 відповідачу згідно наказу Бердянського МЦЗ №НТ№090318 надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю.
Наказом Бердянського МЦЗ №НТ091112 від 12.11.2009 відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю та її знято з обліку у зв'язку з працевлаштуванням безробітної.
Згідно довідки Бердянського МЦЗ №57 від 18.01.2012 за період з 18.03.2009 по 12.011.2009 відповідачем отримано 2 500,01 грн.
З 14.04.2010 по 17.05.2010 Відповідач також знаходилася на обліку в Бердянському МЦЗ та отримувала за цей період допомогу по безробіттю у розмірі 366,58 грн.
В результаті проведення перевірки обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та на підставі відомостей, наданих Державною податковою адміністрацією України, управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради, позивачем було виявлено, що ОСОБА_1 в періоди знаходження на обліку в центрі зайнятості як безробітна займалися трудовою діяльністю, а саме: в період з 10.11.2009 по 30.03.2010 працювала на посаді касира відділення Запорізького обласного філіалу Кредитної спілки «Перше кредитне товариство» згідно наказу № 1145-ОК від 10.11.2009 про прийняття на роботу та згідно наказу № 113-ОК від 30.03.2010 про звільнення з роботи.
Дане розслідування страхового випадку було проведено Одеським міським центром 21.11.2011, про що було складено відповідний Акт від 754В.
25.11.2011 Одеським МЦЗ направлено до Бердянського МЦЗ копію акту перевірки №754В від 21.11.2011, наказ №1145-ОК від 10.11.2009 про прийняття на роботу та наказ №113-ОК від 30.03.2010 про звільнення з роботи.
На підставі отриманої інформації, Бердянським МЦЗ проведено перевірку обґрунтованості виплат матеріального забезпечення. За результатами перевірки складено акт від 12.12.2011. В результаті перевірки встановлено, що з відповіді Одеського МЦЗ було виявлено, що ОСОБА_1 за час перебування у трудових відносинах з Кредитною спілкою «Перше кредитне товариство» допомогу по безробіттю не отримувала.
25.10.2011 до Бердянського МЦЗ надійшов лист №9166 від Управління праці та соціального захисту населення, в якому повідомлено про те, що ОСОБА_1 при оформленні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям надала довідки про доходи з Бердянського МЦЗ та Бердянського університету менеджменту і бізнесу.
З метою з'ясування періоду навчання у Бердянському університеті менеджменту і бізнесу та правомірності призначення допомоги по безробіттю, на адресу університету був направлений письмовий запит від 26.10.2011 за №2069/17-12. 09.12.2011 до позивача надійшла відповідь, з якої вбачається, що ОСОБА_1 навчалась на денному відділенні економічного факультету з 06.08.2007 по 08.05.2009 та з 09.09.2009 по теперішній час.
Висновком акту перевірки встановлено, що в результаті проведеного розслідування виявлені періоди, коли ОСОБА_1 у період перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю була студенткою денної форми навчання, не повідомила про цей факт спеціаліста ЦЗ, чим порушила вимоги п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». В результаті цього порушення у періоди з 18.03.2009 по 08.05.2009 та з 14.04.2010 по 14.05.2010 виникла переплата допомоги по безробіттю, яка відповідно до п. 3 ст. 36 вищезазначеного Закону підлягає поверненню.
20.12.2011 за вих. №2636/17-12 Бердянським МЦЗ направлено відповідачу повідомлення про необхідність повернути незаконно виплачені кошти та копію наказу позивача №1109 від 19.12.2011 (яким вирішено повернути зайво виплачені кошти з вини ОСОБА_1 у розмірі 2 866,59 грн.).
Даний лист отримано ОСОБА_1 22.12.2011, у зв'язку з чим, твердження відповідача, про те, що вона відноситься до зайнятого населення за ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» дізналась лише після отримання ухвали суду від 09.02.2012, спростовуються.
11.01.2012 ОСОБА_1 звернулась до Бердянського МЦЗ із проханням переглянути вимогу про стягнення з неї коштів, у зв'язку з тим, що вона під час навчання не отримувала стипендію.
13.01.2012 Бердянським МЦЗ відмовлено відповідачу у задоволенні її заяви.
Крім того, відповідач період з 17.08.2011 по 08.09.2011 також перебувала на обліку у Бердянському МЦЗ та отримувала матеріальну допомогу, як безробітна. Під час даного перебування на обліку відповідач отримала 372,93 грн.
18.01.2012 позивачем проведено розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат ОСОБА_1 За результатами складено акт №18.
В результаті проведеного розслідування встановлено, що ОСОБА_1 у період перебування на обліку та отримання допомоги по безробіттю у період з 17.08.2011 по 08.09.2011 була студенткою денної форми навчання, не повідомила про цей факт спеціаліста ЦЗ, чим порушила вимоги п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
В результаті цього порушення у період з 17.08.2011 по 08.09.2011 виникла переплата допомоги по безробіттю у розмірі 372,93 грн., яка відповідно до п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» підлягає поверненню.
20.01.2012 за вих. №215/17-12 Бердянським МЦЗ направлено відповідачу повідомлення про необхідність повернути незаконно виплачені кошти та копію наказу позивача №64 від 20.01.2012 (яким вирішено повернути зайво виплачені кошти з вини ОСОБА_1 у розмірі 372,93 грн.).
Даний лист отримано ОСОБА_1 24.01.2012.
Також матеріалами справи встановлено, що при взятті на облік до центру зайнятості ОСОБА_1 була ознайомлена з правами та обов'язками безробітних, попереджалась стосовно відповідальності за надання неправдивих відомостей та про зобов'язання своєчасно повідомляти про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг. Даний факт також підтверджують особисті підписи відповідача в додатках №1 до Персональних карток № 080207307110600001, № 080208609031100001, ПК № 080202710040700004, № 080211081000009.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 № 803-ХІІ, редакція № 1725-VI від 17.11.2009, (далі - Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Згідно пп. е п. 3 ст. 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533-ІІІ від 02.03.2000 (далі Закон №1533-ІІІ).
Пунктом 2 ст. 36 Закону №1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону №1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Беручі до уваги те, що відповідач не повідомив Бердянський МЦЗ про обставини, що впливають на умови виплати забезпечення та надання соціальних послуг (про навчання у Бердянському університеті менеджменту і бізнесу) і на час розгляду справи відповідачем доказів добровільного повернення коштів не надано, позовні вимоги Бердянського МЦЗ щодо стягнення з ОСОБА_1 коштів у розмірі 3 239,52 грн. є законними та обґрунтованими, підтвердженими зібраними у справі доказами.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 отримане матеріальне забезпечення за період безробіття, в загальній сумі 3 239 (три тисячі двісті тридцять дев'ять) грн. 52 коп., які перерахувати на р/р 37175301901011 ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 20524099, одержувач Бердянський міський центр зайнятості.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя (підпис) Д. В. Татаринов