ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 квітня 2012 р. Справа №2а-987/12/0170/13
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., при секретарі Ківа А.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства "Айвазовське"
до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
за участю:
представників позивача -ОСОБА_1, довіреність № б/н від 03.01.12,
представника відповідача - не з'явився.
Обставини справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002551502 від 04.01.12 сума грошового зобов'язання за основним платежем 100819,00 грн., за штрафними(фінансовими) санкціями (штрафами) 50409,50 грн..
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.02.2012 відкрите провадження в адміністративній справі та закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.02.2012 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду АР Крим по адміністративній справі №2а-1343/11/0170/17.
19.04.2012 поновлено провадження у справі.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Представник відповідача у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Вислухавши пояснення представників позивача, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (стаття 2 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні"). Як зазначено у статті 1 Податкового кодексу України Податковий кодекс України (далі -ПК) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Як зазначено у статті 4 ПК податкове законодавство ґрунтується на принципах рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу.
Державне підприємство "Айвазовське" (код ЄДРПОУ 04792883, юридична адреса: 98542, АР Крим, м. Алушта, смт Партеніт) зареєстровано Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради АР Крим 17.01.1992 року, що підтверджено Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України АБ№054147.
Суд зазначає, що станом на дату розгляду справи позивач перебуває на обліку в ДПІ в м. Алушті АР Крим . ДП "Айвазовське" зареєстровано як платник податку на додану вартість.
19.12.2011 на підставі п.п 200.10 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, в порядку ст. 76 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за жовтень 2011 року.
За результатами якої 19.12.2011 було складено акт №1415/15-2/04792883 (далі -Акт перевірки).
Згідно з висновками акту перевірки відповідачем було встановлено порушення п. 200.2 ст. 200 розділу V Податкового кодексу України, пункту 4.6 розділу III Порядку заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 №41, а саме: арифметичну(методологічну) помилку (порушення), що вплинула на розрахунки з бюджетом.
За висновками ДПІ в м. Алушта по акту перевірки №1415/15-2/04792883 від 19.12.2011 зазначені порушення призвели, що:
- в рядку 24 "Залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" платником податку помилково відображена сума 1510301,00 грн., а повинного бути 0,00 грн. Відхилення склало-1510301,00 грн.;
- в рядку 25 " Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду" платником податку помилково відображено 0,00 грн., за даними перевірки повинно бути 100819,00 грн. Відхилення склало 100819,00 грн.
Дані камеральної перевірки свідчать про заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податковій декларації, уточнюючих розрахунках, та відповідальність платника передбачена пунктом 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України.
На заперечення ДП "Айвазовське" від 26.12.2011 №158 на акт перевірки №1415/15- 2/04792883 від 19.12.2011 ДПІ в м. Алушта листом від 30.12.2011 №6829/10/15 повідомлено, що дані камеральної перевірки декларації з ПДВ за вересень 2011 свідчать про заниження суми податкових зобов'язань, заявлених у податковій декларації.
На підставі акту перевірки від 19.12.2011 №1415/15-2/04792883 винесено податкове повідомлення-рішення від 04.01.2012 №0002551502, яким визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 151228,50 грн., з них 100819,00 грн. - за основним платежем, 50409,50грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Суд зазначає, згідно підпункту 200.1. ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно підпункту 14.1.179. ПК України податкове зобов'язання для цілей розділу V цього Кодексу - загальна сума податку на додану вартість, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді.
За підпунктом 14.1.181. податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
У підпункті 198.3. ПК України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Крім того, відділом податкового контролю проведено планову виїзну перевірку, за результатами якої складено акт №1765/23/04792883 від 22.12.2010, в якому зазначено, що ДП «Айвазовське» неправомірно включило до складу податкового кредиту податкові накладні.
Таким чином, камеральною перевіркою встановлено, що:
за травень 2008 збільшена сума, що за результатами звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету 43243,00 грн. та зменшена сума, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі 698827,00 грн.;
за липень 2008 збільшена сума, що за результатами звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету 43128,00 грн. та зменшена сума, що підлягала зарахуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі 1816339,00 грн.
Таким чином, загальна сума зменшення від'ємного значення склала 2257224,00 грн.
Крім того, постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.04.2010 у справі №2а-1343/11/17/0170 визнано протиправним та скасовано повідомлення-рішення ДПІ в м. Алушта №0001172301/0 від 31.12.2010 по акту перевірки уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ №1765/23/04792883 від 22.12.2010.
ДПІ в м. Алушта АР Крим 31.10.2011 подана апеляційна скарга до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.02.2012 апеляційну скаргу ДПІ в м. Алушта АР Крим залишено без задоволення, та постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.04.2011 у справі №2а-1343/11/17/0170 залишено без змін.
В силу ч.3 ст.254 КАС України, у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Згідно ч.5 ст.124 Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно До листа ДПІ в м. Алушта від 30.12.2011 №6829/10/15 на заперечення ДП «Айвазовське» на акт перевірки від 19.12.2011, підставою для донарахування податкових зобов'язань за основним платежем та штрафними санкціями явились матеріали планової виїзної перевірки уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань з ПДВ по акту № 1765/23/04792883 від 22.12.2010 за травень та липень 2008.
Уточнюючи розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ за травень та липень 2008, на які посилається відповідач як на підставу донарахування податкових зобов'язань, та які були прийняті ДПІ в м. Алушта «до відома», є самостійним виявленням платником податку помилок та внесення їх до декларації з ПДВ за жовтень 2009, що відповідає вимогам п. 3.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 №166, що діяв на час внесення уточнюючих розрахунків до декларації з ПДВ.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.07.2010 року у справі №2а-3754/10/10/0170 визнано протиправними дії ДПІ в м. Алушта щодо неприйняття податкової звітності та надання статусу уточнюючим розрахункам податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок №29918 від 15.10.2009 та №29919 від 15.10.2009 до декларацій з ПДВ за травень та липень 2008 і зобов'язано прийняти уточнюючі розрахунки як податкову звітність, що заповнена та подана з дотриманням правил її заповнення та подання.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2010 постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.07.2010 у справі №2а- 3754/10/10/0170 залишено без змін, тобто рішення суду набрало законної сили.
Сума податкового кредиту в рядку 24 = (ряд.22 - ряд.23) декларації з ПДВ за жовтень 2011, що складає 1510301 грн. (1510301 - 0), заповнена відповідно до п.4.6.1 розділу III Порядку заповнення та подання податкової звітності з ПДВ, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.2011 №41, та відповідає вимогам п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України.
Рядок 21 декларації з ПДВ за жовтень 2011 відповідає показнику ряд.24 декларації з ПДВ за вересень 2011.
Крім того, висновки ДПІ в м. Алушта по акту №1264/15-2/04792883 від 18.11.2011 камеральної перевірки декларації з податку на додану вартість за вересень 2011 і податкове повідомлення- рішення №0002421502 від 07.12.2011 оскаржені ДП «Айвазовське» до Окружного адміністративного суду, відносно яких позов знаходиться на розгляді у суді.
У зв'язку з чим суд визнає протиправним та скасовує податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим № 0002551502 від 04.01.12 про сплату ДП «Айвазовське» податкових зобов'язань у сумі 151228,50 грн. податкових платежів, у тому числі - 100819,00 грн. основних платежів та 50409,50 грн. штрафних санкцій.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 КАС України).
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
В судовому засіданні 19.04.2012 проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до ст. 160 КАС України повний текст постанови виготовлено 26.04.2012.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Алушті АР Крим від 04.01.2012 №0002551502.
3.Стягнути на користь Державного підприємства "Айвазовське" судовий збір у розмірі 32,19 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ольшанська Т.С.