Рішення № 2388852, 29.07.2008, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
29.07.2008
Номер справи
18/132
Номер документу
2388852
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

 "29" липня 2008 р.

Справа № 18/132

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. при секретарі судового засідання Горловій М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 18/132

за позовом: Знам'янського міжрайонного прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Трепівська сільська рада, с. Трепівка Знам'янського району Кіровоградської області

до відповідача: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про визнання недійсним договору

Представники сторін:

від прокуратури - Сивак М.М., прокурор відділу представництва інтересів громадян і держави в судах прокуратури області, посвідчення № 642 ;

від позивача - Чернявська Т.В. - секретар Трепівської сільської Ради , довіреність № б/н від 28.07.08 ;

від відповідача - участі не брали ;

Знам'янський міжрайонний прокурор в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Трепівська сільська рада, звернувся до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимоги до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 наступного змісту: визнати недійсним договір без номера від 02.10.2004 р. укладеного між Трепівською сільською радою та фізичною особо-підприємцем ОСОБА_1 про оренду земельної ділянки на території Трепівської сільської ради загальною площею 0,011264 га.

В судовому засіданні 29.07.2008 р. представники прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з”явився, заперечення на позов не подав, хоча належним чином сповіщений про дату, час і місце судового засідання, оскільки приймав участь у судовому засіданні 01.07.2008 р., в якому прийнято ухвалу про відкладення розгляду справи на 29.07.2008 р.

Стаття 22 Господарського процесуального кодексу України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи належне повідомлення відповідача про дату, час і місце судового засідання по справі № 18/132, господарський суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в справі документами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, дослідивши докази які мають юридичне значення для розгляду позовної заяви, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

01 жовтня 2004 року між Трепівською сільською радою (Орендодавець) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі ( а.с.9-11).

Предметом укладеного договору є земельна ділянка загальною площею 0,011264 га, яка знаходиться на території Трепівської сільської ради в селі Трепівка Знам"янського району Кіровоградської області. Вказана земельна ділянка надана в строкове платне користування для ведення несільськогосподарської підприємницької діяльності.

Прокурор у поданій позовні заяві вказує на те, що земельну ділянку за спірним договором передано в оренду без наявності розробленого проекту відведення та винесення меж в натурі, чим порушено вимоги ст. ст. 123-126, 151 Земельного кодексу України. Спірний договір зареєстровано Трепівською сільською радою, тоді як згідно із частиною 1 статті 5 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” систему органів державної реєстрації прав складають центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері реєстрації прав, створена при ньому державна госпрозрахункова юридична особа з консолідованим балансом (центр державного земельного кадастру) та її відділення на місцях, які є місцевими органами державної реєстрації прав. Крім того, наведене у договорі формулювання щодо терміну договору не відповідає вимогам законодавства.

Згідно статті 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Стаття 12 Земельного кодексу України наділяє сільські ради у галузі земельних відносин на території сіл повноваженнями з розпорядження землями територіальних громад, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу та інше.

Згідно пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про оренду землі” оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Згідно зі статтею 2 Закону відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Статтею 124 Земельного кодексу України встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. При цьому, частиною 3 даної статті визначено, що передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Поряд з цим, зі змісту спірного договору не вбачається, що передача відповідачу в оренду земельної ділянки здійснена із зміною її цільового призначення та відсутні положення, що земля виділена із земель запасу під забудову.

Однак суд враховує, що за вимогами частини 3 статті 125 Земельного кодексу України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості) забороняється. Частиною 4 статті 16 Закону України "Про оренду землі" в редакції, чинній на момент укладення спірного договору, унормовано, що надання земельної ділянки в оренду без зміни її цільового призначення, межі якої визначені в натурі, здійснюється без розроблення проекту її відведення.

В матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували визначення меж орендованої земельної ділянки в натурі на час укладення договору, з чого суд приходить до висновку про порушення норм статті 125 Земельного кодексу України .

Відповідно до статті 15 Закону України “Про оренду землі” в редакції, чинній на момент укладення спірного договору, істотними умовами договору оренди земельної ділянки є:

об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки);

строк дії договору оренди;

орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату;

умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду;

умови збереження стану об'єкта оренди;

умови і строки передачі земельної ділянки орендарю;

умови повернення земельної ділянки орендодавцеві;

існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки;

визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини;

відповідальність сторін

За вимогами статті 19 Закону строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Таким чином, строк дії договору має визначатись таким чином, щоб було можливим встановити його граничний строк - не більш як п”ятдесять років.

В пункті 8 спірного договору сторонами погоджено, що договір оренди укладається на період виготовлення проектної та іншої технічної і діє до моменту затвердження виготовленої проектної документації.

Вказаний зміст не відповідає вимогам статті 19 Закону України “Про оренду землі”.

Крім того, господарський суд враховує, що в порушення ст. 124 Земельного кодексу України спірний договір укладено без рішення Трепівської сільської ради про надання земельної ділянки в оренду. Про вказане повідомляється позивачем в листі від 29.07.2008 р. та відповідачем не заперечується (а.с. 24).

Господарський суд відхиляє доводи прокурора щодо порушення при реєстрації спірного договору вимог Закон України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”, оскільки згідно пункту 3 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998 р. №2073 та чинного по теперішній час, державна реєстрація договорів оренди покладена на виконавчі комітети сільської, селищної та міської ради за місцем розташування земельної ділянки.

За нормами частини 2 статті 15 Закону України “Про оренду землі” відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги про визнання недійсним договору оренди землі від 01.10.2004 р. підлягають задоволенню у повному обсязі.

У відповідності до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу стягуються з відповідача у доход державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати недійсним договір від 01.10.2004 року, укладений між Трепівською сільською радою (27440, Кіровоградська область, Знам'янський район, с. Трепівка, вул. Колгоспна, 3А) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (27443, Кіровоградська область, Знам'янський район, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) про оренду земельної ділянки на території Трепівської сільської ради загальною площею 0,011264 гектара.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (27443 Кіровоградська область, Знам'янський район, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету ГУДКУ у Кіровоградській області р/р 31115095700002, МФО 823016, код 24145329 - 85 грн. державного мита.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (27443 Кіровоградська область, Знам'янський район, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) на користь державного бюджету ГУДКУ у Кіровоградській області р/р 31218259700002, МФО 823016, код 24145329 - 118 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Згідно частини 3 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.

 Суддя В.В.Тимошевська