Постанова № 23884708, 02.03.2012, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.03.2012
Номер справи
2-а-378/12
Номер документу
23884708
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

02.03.2012

Справа № 2-а-378/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2012 року, суддя Солом'янського районного суду м. Києва, Демидовська А.І., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату недоотриманої суми одноразової грошової допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України (далі по тексту -МОУ) з вищезазначеним позовом з урахуванням письмової заяви про уточнення позовних вимог та просив визнати неправомірними дії МОУ щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги згідно вимог ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»у розмірі 20-місячного грошового забезпечення; зобов'язати МОУ провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги згідно вимог ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»у розмірі 36-місячного грошового забезпечення з врахуванням всіх отриманих за останньою посадою на військовій службі видів грошового забезпечення.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив наступне.

Позивач проходив військову службу в Збройних силах України. Був звільнений з військової служби 14.05.2010 р..

Висновком медико-соціальної експертної комісії йому була встановлена третя група інвалідності (довідка МСЕК серія 10 ААА № 137532 від 07.04.2011), яка пов'язана з проходженням військової служби.

01.09.2011 р. Міністром оборони України було затверджено протокол засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, від 30 серпня 2011 р. № 4, яким було призначено позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 20-місячного гроового забезпечення, що становить 56292 грн., що підтверджується вих. Київського міського військового комісаріату від 20.09.11 № 4694.

Позивач звернувся до відповідача із заявою з проханням перерахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу у розмірі 36-місячного грошового забезпечення. З відповіді Департамента фінансів МОУ від 28.11.2011 р. № 248/3/6/693/190 він дізнався, що п. 2 „Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб" № 499 від 28.08.2008 р. (далі по тексту - Порядок), встановлено, що інвалідам 3-ї групи, інвалідність котрих пов'язана з проходженням військової служби, одноразову грошову допомогу у розмірі 20-ти місячного грошового забезпечення.

В грудні 2011 р. відповідач виплатив позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 56292 грн..

Оскільки розгляд даної категорії справ проводиться в порядку скороченого провадження, то сторони до суду не викликались.

Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких просив в задоволенні позову відмовити повністю.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, надані сторонами по справі, суд приходить до наступного.

Позивач ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних силах України. Був звільнений з військової служби 14.05.2010 р., що підтверджується копією військового квитка.

Висновком медико-соціальної експертної комісії йому була встановлена третя група інвалідності (довідка МСЕК серія 10 ААА № 137532 від 07.04.2011), яка пов'язана з проходженням військової служби, копія наявна в матеріалах справи.

Розмір місячного грошового забезпечення позивача на день звільнення складав 2814,60, що підтверджується довідкою Київського обласного військового комісаріату № 3/1/79 від 10.01.12 р., що наявна в матеріалах справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Як зазначив позивач в позовній заяві, одноразова грошова допомога йому була встановлена у значно меншому розмірі ніж це передбачено ст.ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

При призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги відповідач керувався Постановою КМУ від 28.05.2008 р. № 499 (в редакції від 25.07.2011 р.) „Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб".

Зміни до п. 2 Порядку (відповідно до Постанови КМУ № 499) на барил законної сили з 11.08.2011 р. відповідно до Постанови КМУ від 25.07.2011 р. № 815 „Про внесення змін до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб", яку було вперше надруковано в офіційному друкованому виданні -газета „Урядовий кур'єр" від 11.08.2011 р. № 146.

Спірні правовідносини між сторонами виникли саме з 05.04.2011 р. -з часу встановлення інвалідності у позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

За таких обставин відповідач мав керуватись законодавством, яке було чинним на час виникнення спірних правовідносин, а саме: п. 2 Порядку в редакції від 28.04.2008 р..

Тобто , позивач на час виникнення спірних правовідносин мав право на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 36-місячного грошового забезпечення, з врахуванням усіх отримуваних за останньою посадою на військовій службі видів грошового забезпечення, які мають постійний характер, включно з посадовим окладом, окладом за військовим званням, надбавкою за вислугою років, надбавкою за виконання особливо важливих завдань, надбавкою за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, премію, що дорівнює 101325,60 грн. (2814,60 х 36 = 101325,60)

Таким чином, неправомірно не донараховано й не виплачено позивачу частину одноразової грошової у розмірі 45033,60 грн. (101325,60 -56292 = 45033,60).

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 41 Закону України „Про військовий обов'язок і військову службу", виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов'язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова в розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 ч. 2 Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення права на отримання грошової допомоги), одноразова грошова допомога виплачується військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) у разі настання інвалідності в період проходження військової служби та особам, звільненим з військової служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення з такої служби чи після закінчення зазначеного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період її проходження, - у розмірі 36-місячного грошового забезпечення -інвалідам 3-ї групи. Грошове забезпечення, відповідно до п. 4 ч. 2 Порядку, визначається для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а звільнених із служби -на день звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а у разі поранення (контузії, травми а бо каліцтва) без встановлення групи інвалідності чи у разі інвалідності, що сталися включно до 31.12.2007 р., - виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та щомісячної надбавки у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення відповідно до Указів Президента України від 10.04.1996 р. № 925 та від 23.02.2002 р. № 173 і постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2000 р. № 829.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Тобто, з аналізу зазначених положень Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»вбачається, що визначальним моментом при забезпеченні соціального та правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей є повна відповідність такого забезпечення нормам Конституції України та спеціальним Законом.

25.07.2011 р. Постановою КМУ № 815, абзац 5-й п.п. 4 викладено в новій редакції: „Для військовослужбовців, які перебувають на кадровій військовій службі або проходять військову службу за контрактом, - за останньою посадою, яку вони займали на день втрати працездатності, а для звільнених з військової служби -на день звільнення виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразових додаткових видів грошового забезпечення".

Відповідно до ст. 162 КАС України, суд вправі визначити спосіб захисту порушеного права позивача. Питання щодо визначення суми допомоги входить до компетенції відповідача і є його обов'язком, а тому, на думку суду, позов слід задовольнити шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу відповідно до ст.ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Враховуючи вищевикладене, та керуючись Конституцією, Законами України «Про Збройні Сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 499 «Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб», ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 99, 158-163, 183-2, 254 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок та виплату недоотриманої суми одноразової грошової допомоги -задовольнити позов у повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Міністерства оборони України щодо призначення ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги згідно вимог ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»у розмірі 20-місячного грошового забезпечення.

Зобов'язати Міністерство оборони України (03168. м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) провести перерахунок призначеної ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги згідно вимог ст. 9, 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»у розмірі 36-місячного грошового забезпечення з врахуванням всіх отриманих за останньою посадою на військовій службі видів грошового забезпечення, які мають постійний характер, включно з посадовим окладом, окладом за військовим званням, надбавкою за вислугою років, надбавкою за виконання особливо важливих завдань, надбавкою за роботу, яка передбачає до державної таємниці, премію, та виплатити ОСОБА_2 різницю між перерахованою та отриманою сумою допомоги.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разу подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя