Ухвала суду № 23882125, 20.02.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2012
Номер справи
2а-10839/11/2070
Номер документу
23882125
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2012 р.Справа № 2а-10839/11/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Бенедик А.П.

Суддів: Курило Л.В. , Калиновського В.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківрегіонгаз" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2011р. по справі № 2а-10839/11/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківрегіонгаз"

до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківрегіонгаз», звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції Червонозаводського району м. Харкова, в якому просив скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції Червонозаводського району м. Харкова про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001632310 від 19.04.2011 р. на суму 56007,98 грн.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач посилається на наступне.

Позивач вважає необґрунтованими висновки акту перевірки ДПА України у Харківській області № 028847 від 06.04.2011 р. та такими, що прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, та вважає, що рішення ДПІ Червонозаводського району м. Харкова № 0001632310 від 19.04.2011 р., прийнято на підставі акту перевірки таким, що підлягає скасуванню.

Зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Харківрегіонгаз" належним чином здійснювало розрахункові операції при продажі товарів, здійснювало продаж лише тих товарів, що відображені в обліку товарних запасів на складах та за місцем їх реалізації. Позивач вів приймання скрапленого вуглеводневого газу, що надійшов автомобільним транспортом відповідно до норм наказу Міністерства палива та енергетики України «Про затвердження Інструкції про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту» № 332 від 03.06.2002 р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2003 р. за № 331/7652 зі складенням відповідних первинних документів а саме скраплений вуглеводневий газ був оприбуткований за бухгалтерським обліком належним чином, роздрукований X - звіт, внесено запис до журналу за формою 2-ГС, данні про приймання скрапленого вуглеводневого газу зазначені в денному звіті за формою 14 ГС, а тому відсутні порушення ТОВ «Харківрегіонгаз» вимог п. 12 ст. 3 ЗаконуУкраїни «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Також позивач зазначає, що чинним законодавством не передбачено порядок обліку товарних запасів на складах та/або а місцем їх реалізації, відсутність накладних на автозаправочній станції не може бути віднесено до порушення установленого порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а тому в разі реалізації товарів з відокремлених АГЗП немає підстав для застосування штрафних санкцій за відсутність такого обліку.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2011 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківрегіонгаз".

Позивач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2011 р.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також на доводи та обґрунтування, викладені в апеляційній скарзі.

Відповідач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість та об'єктивність рішення суду, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу позивача - без задоволення.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце розгляду повідомлені належним чином, причини неявки не повідомили.

Колегія суддів на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ХАРКІВРЕГІОНГАЗ" пройшов передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, одержав свідоцтво про державну реєстрацію № 088463 серії А01, код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ 36224035. Підприємство перебуває на податковому обліку в ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова (а.с.8-12).

Фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області проведено перевірку за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - газової АЗС, яка розташована за адресою: Харківська область, Харківський район, м. Зміїв, вул. Таранівське шосе 3-В та належить ТОВ „Харківрегіонгаз".

За результатами перевірки складено акт від 06 квітня 2011 року №2414/20/40/23/36224035 (реєстраційний від 14 квітня 2011 року №133/20/38/23/36224035), згідно висновків якого перевіркою встановлено п.12 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування , та послуг", а саме, ведення з порушенням встановленого законодавством порядку обліку ТМЦ за місцем реалізації та зберігання на загальну суму 28003,99 грн. (реалізація товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, згідно з додатком №3). Працівник ТОВ «Харківрегіонгаз» ОСОБА_1 (оператор) від підпису акту перевірки та отримання другого примірника акту відмовився (а.с.17-19).

На підставі вказаного акту перевірки ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001632310 від 19.04.2011 р., яким до Товариства з обмеженою відповідальністю „Харківрегіонгаз" за порушення п.12 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування , та послуг" застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 56007,98 грн. відповідно до ст. 21 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування , та послуг" (а.с.41).

Позивач, не погодившись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, оскаржив його в адміністративному порядку. За результатами адміністративного оскарження скарги ТОВ „Харківрегіонгаз" залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення №0001632310 від 19.04.2011 р. про застосування штрафних(фінансових) санкцій - без змін.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ТОВ „Харківрегіонгаз", суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано доказів, які б свідчили про порушення відповідачем норм чинного законодавства України та про обґрунтованість позовних вимог. Натомість, відповідачем повністю доведено факт вчинення ТОВ „Харківрегіонгаз" порушень, зазначених у акті перевірки від 06 квітня 2011 року та наявність законних підстав для прийняття оскаржуваного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001632310 від 19.04.2011 р., яким до ТОВ „Харківрегіонгаз" за порушення п.12 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 56007,98 грн., прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Згідно п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або у безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.95р. № 265/95-ВР передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою - у порядку, визначеному відповідним національним положенням бухгалтерського обліку.

Статтею 2 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.

Відповідно до пункту 2 статті 3 Закону України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до пунктів 1, 3, 5 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Операції в іноземній валюті відображаються також у валюті розрахунків та платежів по кожній іноземній валюті окремо. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Документами, які є підставою для оприбуткування товару, є накладні, товаро - транспортні накладні. Відсутність відповідних первинних документів (у тому числі на момент перевірки), які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.

Суд першої інстанції правомірно відхилив посилання позивача на той факт, що для скрапленого вуглеводного газу встановлено інший порядок обліку, оскільки, з метою встановлення єдиного порядку приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту і використовується на газонаповнювальних станціях (ГНС) газонаповнювальних пунктах (ГНП), автогазозаправних станціях (АГЗС) та автогазозаправних пунктах (АГЗП) незалежно від форм власності наказом Міністерства палива та енергетики України 03.06.2002 N 332, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 квітня 2003 р. за N 331/7652, затверджено Інструкцію про порядок приймання, зберігання, відпуску та обліку газів вуглеводневих скраплених для комунально-побутового споживання та автомобільного транспорту.

Відповідно до положень п.п. 5.2.2 вказаного Наказу № 332, приймання СВГ, що надійшов автомобільним транспортом від постачальників, проводиться вантажоодержувачем на підставі видаткових та товаро-транспортних накладних (типова форма N 1-ТН, затверджена наказом Міністерства транспорту та Міністерства статистики України від 29.12.1995 р. N 488/346 "Про затвердження типових форм первинного обліку роботи вантажного автомобіля") та документів про якість (паспортів) на СВГ, оформлених у відповідності до ДСТУ 4047-2001, з обов'язковим складанням акту приймання за кількістю СВГ, що надійшов автомобільним транспортом, за формою N 3-ГС.

Видаткова та товаро-транспортна накладні є підставою для оприбуткування СВГ за складським та бухгалтерським обліком підприємства.

Підпунктом 5.2.6 наказу №332 від 03.06.2002 р. визначено, що під час внутрішньогосподарських перевезень СВГ приймання і оприбуткування за складським та бухгалтерським обліком проводиться на підставі видаткових та товаро-транспортних накладних. Бухгалтерський облік руху СВГ здійснюється на підставі Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 р. N 246 та зареєстрованого Міністерством юстиції 2 листопада 1999 р. за N 751/4044.

Податковий облік господарських операцій руху СВГ ведеться згідно із чинним законодавством України.

Пунктом 11 зазначеного вище Наказу також встановлено, що бухгалтерський облік руху СВГ здійснюється на підставі Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20 жовтня 1999 р. N 246 та зареєстрованого Міністерством юстиції 2 листопада 1999 р. за N 751/4044. Податковий облік господарських операцій руху СВГ ведеться згідно із чинним законодавством України.

Суд першої інстанції правомірно посилався на те, що подання позивачем певних первинних документів безпосередньо до суду, з огляду на встановлені в ході судового розгляду справи обставини спірних правовідносин, не спростовує факт відсутності таких документів на момент проведення перевірки та неподання позивачем цих документів працівникам ДПА у Харківській області на їх вимогу.

Враховуючи наведене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо наявності у відповідача всіх законних підстав для відображення виявленого порушення в акті перевірки від 06. 04.2011 року.

Відповідно ст. 21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", до суб'єктів підприємницької діяльності, що не ведуть або ведуть з порушенням встановленого порядку облік товарів за місцем реалізації та зберігання, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, виходячи з приписів ст. 19 Конституції України та приписів ст. ст. 69, 70, 71 КАС України, оскаржуване податкове повідомлення - рішення № 0001632310 від 19.04.2011 р. на суму 56007,98 грн. прийняте ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, відповідає вимогам ч.3 ст. 2 КАС України. Колегія суддів вважає, що дії відповідача, пов'язані з прийняттям оскаржуваного рішення про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій, кореспондуються з вимогами ч.2 ст. 19 Конституції України.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.

Постанова Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2011 року відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

На підставі викладеного, колегія суддів, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, погоджуючись з судовим рішенням, вважає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Харківрегіонгаз" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.10.2011р. по справі № 2а-10839/11/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Бенедик А.П.Судді(підпис) (підпис) Курило Л.В. Калиновський В.А. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бенедик А.П.

Повний текст ухвали виготовлений 20.02.2012 р.