Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/6955/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 травня 2012 року
Суддя Овруцького районного суду Смиковська Л. О. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії щодо нарахування коштів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду та просить визнати дії УПФ в Овруцькому районі неправомірними, зобов'язати відповідача провести донарахування та виплату доплати до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на радіаційно забрудненій території, у відповідності із ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в сумі 8996,40 грн. за період з 01.07.2007 року по 31.12.2008 року, мотивуючи тим, що він є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає в населеному пункті, який віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю. Зазначене підвищення до пенсії виплачувалося йому не в розмірах, встановлених Законом, а згідно Постанови КМУ №836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення його прав.
Представник управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирській області заперечення проти позову не надіслав, хоча було належним чином повідомлене про відкриття скороченого провадження по справі.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирській області як пенсіонер, що підтверджується довідкою № 1629/02 від 18.06.2010 року, проживає в АДРЕСА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, що підтверджується копіями посвідчення серії НОМЕР_1 паспорта громадянина України серії НОМЕР_2
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на відповідні доплати, які отримував згідно постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 року в конкретних розмірах, а зокрема ст.39 - в сумі 5,20 грн.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на час виникнення правовідносин було передбачено серед інших і таку виплату:
- ст. 39 Закону - пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 1-ї мінімальної заробітної плати.
Зазначеною вище постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема :
- - для доплати пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 520 тис. крб. (5,20 грн. за гр. реф.).
Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього Закону, якими є постанови КМ №987 від 20.06.2000 року та №936 від 20.09.2005 року, та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає Закону.
Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Частиною 2 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян, визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.
Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, с. Коренівка Овруцького району Житомирської області, відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Статтею 62 Даного закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.05 вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.
Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.00 № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.
Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).
Пунктом 2.1 Положення визначено, що основними завданнями Управління є: забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, таким чином, відповідач зобов'язаний виплачувати підвищення до пенсії позивачу в перерахованому розмірі, а тому підвищення до пенсії позивачеві, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, підлягає перерахунку та виплаті саме управлінням Пенсійного фонду в Овруцькому районі Житомирській області, на обліку в якому і перебуває позивач.
Відповідно до Законів України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" та "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дія Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в частині, що стосується виплат в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, була зупинена, однак 9.07.2007 року Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп (справа про соціальні гарантії громадян) п. 30 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано таким, що не відповідає Конституції України.
Відповідно до ст.73 Закону України "Про Конституційний Суд України" та п.3 резолютивної частини даного Рішення Суду вищевказаний п. 30 ст.71 Закону, що стосується неможливості застосування мінімальної заробітної плати, втратив чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про його неконституційність.
Крім того, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якими було виключено прив'язку до мінімальної заробітної плати, і які були визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, вказане рішення зворотної дії в часі не має.
На підставі викладеного вимоги позивача не підлягають задоволенню за безпідставністю за період з 01.07.2007 року по 08.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року.
З огляду на те, що функції щодо призначення та виплати спірних виплат віднесено до компетенції відповідача, суд не уповноважений здійснювати розрахунки сум виплат, а тому у вказаній частині вимоги задоволенню не підлягають.
Від сплати судового збору сторони звільнено згідно законодавства.
Керуючись ст.ст. 8-11,18,71,160-162,183-2,267 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 доплати до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирській області провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії непрацюючому пенсіонеру, який проживає на територіях радіоактивного забруднення, ОСОБА_1 у відповідності із ст.39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розрахунку 1-ї мінімальної заробітної плати розмір якої визначено Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік" за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року щомісячно.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.
Суддя: Л. О. Смиковська