Рішення № 23863484, 03.05.2012, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
03.05.2012
Номер справи
10/5014/623/2012
Номер документу
23863484
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.05.12 Справа № 10/5014/623/2012

За позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця",

м. Дніпропетровськ

до Державного підприємства "Донбасантрацит", м. Красний Луч Луганської області

про стягнення 27 770 грн. 00 коп.

Суддя Мінська Т.М.

представники сторін:

від позивача - ОСОБА_1, юрисконсульт, довіреність № 644 від 10.01.2012;

від відповідача - ОСОБА_2, провідний юрисконсульт за довіреністю

№ 1-1/1900 від 22. 09. 2011.

Суть спору: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу за невірно зазначену у залізничній накладній № 48869507 від 02.09.2011 маси вантажу у розмірі 27700 грн. 00 коп.

Відповідач проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні, зазначивши, що між позивачем та відповідачем не існує договірних відносин.

Відповідач також просить суд зменшити розмір штрафу зазначаючи, що порушення відповідачем даного зобов'язання не завдало збитків позивачу та не створило загрози безпеки руху.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд

в с т а н о в и в:

02.09.2012 зі станції Красний Луч Донецької залізниці Державного підприємства "Донбасантрацит" здійснило відправлення вагону № 66813221 (надалі-вагон) з вантажем Антрацит навалом згідно накладної № 48869507 (а.с. 11) на станцію Трипілля - Дніпровське Південно - Західної залізниці, одержувач вантажу - Трипільська ТЕС.

Провізна плата за вказаний вагон - 5554 грн. Маса вантажу визначена відправником шляхом зважування на 150 тонних вагонних вагах. Правильність внесених у накладну відомостей підтверджено посадовою особою відправника.

При проходженні вагону через станцію Нижньодніпровськ - Вузол Придніпровської залізниці, на підставі ст. 24 Статуту залізницею проведено перевірку маси вантажу шляхом зважування на вагових електронно-тензометричних вагах (акт загальної форми № 1739/Ваги від 07.09.2011) та було виявлено, що маса вантажу у вищезазначеному вагоні не відповідає масі вказаній відправником у накладній.

Контрольне переважуванні спірного вагону проводилось на 150 т вагонних вагах (остання держповірка 16.06.2011), тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення та складено комерційний акт АА № 040675/483 від 07.09.2011. Перевіркою було виявлено, що маса вантажу зазначена в накладній по даному вагону не відповідає дійсній масі вантажу встановленій при зважуванні, а саме: згідно накладної маса вантажу визначена відправником становить -брутто - не зазначено, тара -22200 кг, нетто -69000 кг, фактично виявилось -брутто -93400 кг, тара -22200 кг, нетто -71200 кг, що більше проти відомостей зазначених у накладній на 2200 кг., а також більше вантажопідйомності вагону на 2200 кг.

Також дана невідповідність маси вантажу була підтверджена при повторному переважуванні спірного вагону на станції призначення, про що мається відмітка у відповідному розділі комерційного акту АА № 040675/483/270 від 07.09.2011.

Оцінивши всі обставини справи, суд вважає, позовні вимоги обґрунтованими з огляду на наступне:

Ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про залізничний транспорт", законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону України "Про транспорт", цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України.

А відповідно до статті 5 Статуту залізниць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998. N 457, до компетенції Міністерства транспорту України віднесено затвердження нормативних документів на підставі цього Статуту, які є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.

Статтею 6 Статуту залізниць визначає, що накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Відповідно до ст. 23 Статуту залізниць Відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). Статтею 37 Статуту залізниць передбачено, що під час здавання вантажів для перевезення відправник повинен зазначити їх масу у накладній - основному перевізному документі, який підтверджує укладення договору перевезення вантажу.

Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній (с. 24 Статуту залізниць).

А статтею 122 Статуту залізниць установлено відповідальність вантажовідправника у вигляді штрафу за неправильне зазначення в накладній маси вантажу.

Частиною першою статті 26 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що обставини, які можуть служити підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників і одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів, засвідчуються актами. Аналогічну норму містить стаття 129 Статуту залізниць, відповідно до якої обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, складеними станціями залізниць. За правилами цієї статті комерційний акт складається, зокрема, для засвідчення невідповідності найменування, маси і кількості місць вантажу, багажу чи вантажобагажу даним, зазначеним у транспортних документах.

Статтею 129 Статуту залізниць передбачено, що порядок складання комерційних актів та актів загальної форми встановлюється Правилами. Правила складання актів затверджені наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 року N 334.

Неправильне зазначення в накладній маси вантажу засвідчено комерційним актом, що є належним доказом факту неправильного зазначення відправником маси вантажу у розумінні ст. 129 Статуту залізниць України та п. 5.5 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Мінтрансу України від 21.11.00 № 644.

Оцінюючи обставини справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що факт завантаження спірного вагону на 2200 кг більше ніж вказано у накладній та на 2200 кг більше ніж вантажопідйомність вагону, підтверджується комерційним актом. За таких обставин факт неправильного зазначення відповідачем відомостей у накладній підтверджено матеріалами справи. Інші доводи Відповідача також не спростовують вказані обставини.

Відповідальність вантажовідправника за вказані дії передбачена згідно статей 118, 122 Статуту залізниць України у вигляді штрафу у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення, який за даним позовом складає 5554 грн. х 5 = 27770 грн.

За таких обставин факт неправильного зазначення відповідачем відомостей у накладній підтверджено матеріалами справи, тому позивачем правомірно нараховано і визначено штраф 27770 грн. Заперечення Відповідача спростовуються матеріалами справи. Позовні вимоги, підтверджуються матеріалами справи та відповідають вимогам законодавства, тому підлягають задоволенню повністю.

Клопотання Відповідача про зменшення розміру штрафу відхиляється з огляду на таке: Пунктом 1 статті 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Як вбачається з матеріалів справи Відповідач неправильно зазначив масу вантажу у вагоні, в результаті чого виявилось не тільки більше проти відомостей зазначених у накладній на 2200 кг., а також більше вантажопідйомності вагону на 2200 кг. Завантаження Відповідачем вагону більше його вантажопідйомності на 2200 кг. створює загрозу безпеці руху на залізничному транспорті. Отже, суд вважає, що дана обставина насамперед заслуговує на увагу, та виключає можливість зменшення розмірі у штрафу.

Відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1609 грн. 50 коп. покладаються на відповідача.

Відповідно до ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

На підставі викладеного і, керуючись ст. ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит", Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10, ідентифікаційний код 32446546 на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108, ідентифікаційний код 01073828 штраф в сумі 27770 грн. 00 коп., витрати на сплату судового збору в сумі 1609 грн. 50 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне рішення складено і підписано 07.05.2012.

Суддя Т.М. Мінська