ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2012 року 11-40 Справа № 0870/1642/12
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Р.В. Сацького,
при секретарі судового засідання А.С. Ярошенко,
за участю представників
від позивача Урсуленко О.В.
від відповідача Лях О.В.
Бочар О.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Державної податкової інспекції у Запорізькому районі Запорізької області
до: Селянського фермерського господарства «ОЛАН»
про: нарахування та стягнення суми податкових зобов'язань у розмірі 191 322, 75 грн.
ВСТАНОВИВ:
27.02.2012 Державна інспекція у Запорізькому районі Запорізької області звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Селянського фермерського господарства «ОЛАН», в якій позивач просить суд нарахувати (підтвердити правомірність нарахування податковим органом податкових зобов'язань по податковому повідомленню-рішенню від 20.12.2011 № 0000482311) та стягнути податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 191 332, 75 грн., з яких сума основного платежу складає 160 039 грн. та штрафні санкції - 31 293, 75 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Просить позов задовольнити у повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні в задоволенні позовних вимог заперечили з підстав, викладених у наданих запереченнях. Просять в задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ДПІ у Запорізькому районі проведено документальну позапланову виїзну перевірку СФГ «ОЛАН» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.12.2008р. по 30.10.2011р.
За наслідками перевірки складено акт від 12.12.2011р. № 56/2311/3129970, на підставі якого 20.12.2011р. було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000482311, згідно з яким СФГ «ОЛАН» визначено податкові зобов'язання по податку на додану вартість у сумі 191 332, 75 грн., з яких сума основного зобов'язання складає 160 039 грн., штрафні санкції - 31 293, 75 грн., із застосуванням звичайних цін у відповідності з пп. 39.1, 39.14 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням відповідач звернувся до ДПА в Запорізькій області з первинною скаргою від 27.12.11р. № 27 та отримав Рішення ДПА у Запорізькій області від 24.02.2012 № 366/10/10420, яким скаргу залишено без розгляду.
В рішенні контролюючий орган посилається на абз.3 п.2.3 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків № 985 від 22.12.2010р., згідно з яким у разi здiйснення розрахунку (перерахунку) збільшення (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збiльшення) суми бюджетного відшкодування, зменшення вiд'ємного значення суми податку на додану вартiсть iз застосуванням звичайних цiн за результатами перевiрки приймаються окремi податковi повiдомлення-рiшення на ці суми за формами, передбаченими пунктом 2.2 цього роздiлу. У разi коли платник податкiв розпочинає процедуру оскарження цього податкового повiдомлення-рiшення або не сплачує вiдповiдної суми, визначеної в такому податковому повiдомленнi-рiшеннi, протягом строкiв, встановлених Кодексом (2755-17), податкове повiдомлення-рiшення вважається вiдкликаним. Керiвник органу державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду з позовом про нарахування та сплату податкових зобов'язань, коригування вiд'ємного значення об'єкта оподаткування або iнших показникiв податкової звiтностi.
Згідно з листом ДПІ у Запорізькому районі Запорізької області від 20.02.2012 № 278/10/23-1 та у відповідності з вищезазначеним Порядком податкове повідомлення-рішення від 20.12.2011 № 0000482311 визначено відкликаним.
Позивачем зазначається, що перевіркою правильності визначення повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість за період з 01.12.2008 по 30.10.2011 встановлено заниження Відповідачем податку на додану вартість на загальну суму 160 039 грн. При цьому, у відповідності з наданими до перевірки первинними документами, загальна сума від здійснення операцій по реалізації сільськогосподарської продукції протягом останніх 12 календарних місяців для обов'язкової реєстрації платником ПДВ у відповідності з п.181.1 Податкового кодексу України сукупно перевищила 300 000 грн. в вересні 2011. У відповідності з п.183.2 Податкового кодексу 10 жовтня 2011, у встановлені Податковим кодексом строки, господарство звернулося з заявою про реєстрацію сільськогосподарського підприємства платником ПДВ.
ДПІ у Запорізькому районі на підставі наданих документів та іншої інформації було прийнято рішення про реєстрацію СФГ «ОЛАН» платником ПДВ, свідоцтво платника ПДВ № 200006840, в якому зазначено, що СФГ «ОЛАН» є платником податку на додану вартість з 01.11.2011, індивідуальний податковий номер підприємства 312999708081.
Однак Позивач вважає, що в порушення пп.2.3 ст.2, п.9.3ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» відповідачем своєчасно не надано до ДПІ у Запорізькому районі заяву про реєстрацію платником ПДВ, так як обсяг оподатковуваних операцій понад 300 000 грн. відповідачем було досягнуто не в вересні 2011, а в березні 2010, а тому відповідач мав надати до ДПІ у Запорізькому районі заяву про реєстрацію платником ПДВ в квітні 2010.
Аналізуючи зміст акту перевірки від 12.12.2011. № 56/2311/3129970, суд бере до уваги той факт, що висновок ДПІ про заниження Відповідачем податкових зобов'язань по ПДВ вмотивований посиланням на те, що СФГ «ОЛАН» по операціях реалізації сільськогосподарської продукції не застосовував звичайні ціни до бази оподаткування податком на додану вартість. Названі обставини, на думку ДПІ, свідчать про порушення СФГ «ОЛАН» :
- п.1.6 ст.1, пп..2.3.1 п.2.3 ст.2, пп..3.1.1 п.3.1 ст.3, п.4.1 ст.4, пп..7.3.1 п.7.3,п.7.7,п.7.8 ст.7, п.9.3, п.9.4, п.9.5п.а)п.9.6 ст.9 ЗУ «Про податок на додану вартість» від 03.04.97р. № 168/97-ВР;
- п.14.1.179 п.14.1 ст.14, 49.18.1 п.49.18 ст.49, п.185.1 ст.185. п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.200.1 ст.200 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. № 2756-VI;
- п.п.4.1.1, пп..4.1.4 п.4.1 ст.4.1 ЗУ від 21.12.2000р. № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Позивач посилається на право податкового органу застосувати звичайні ціни для визначення бази оподаткування податком на додану вартість у відповідності з п.39.1, 39.14 Податкового Кодексу України. В обґрунтування своєї позиції, для визначення обсягу реалізації продукції, позивач використував інформацію, надану Головним управлінням статистики в Запорізькій області листом № 08-12/487 від 02.12.2011р., на запит ДПІ у Запорізькому районі щодо надання інформації по цінах реалізації на сільськогосподарську продукцію у Запорізькому районі протягом 2009-2011рр. За результатами проведеного порівняльного аналізу ціни реалізації сільгосппродукції за даними СФГ «ОЛАН» та даними по середнім цінам у Запорізькому районі, встановлено, що підприємством здійснювалась реалізація продукції за цінами, нижчими від звичайних.
Відповідач наполягає, що обов'язок застосування звичайної ціни, про який йдеться мова в п.4.1 Закону «Про податок на додану вартість» та в п.188.1 Податкового Кодексу України, стосується платників ПДВ. Тому застосування звичайних цін до операцій реалізації сільгосппродукції Відповідачем за період до 01 листопада 2011р. - дати реєстрації СФГ «ОЛАН» платником ПДВ є неправомірним, так як неплатник податку на додану вартість не мав бази для оподаткування ПДВ.
Так, СФГ «ОЛАН», плануючи реалізувати сільгосппродукцію в лютому 2012 року звернулося за інформацією щодо цін на сільгосппродукцію, які склалися на ринку в лютому 2012 до Головного управління статистики в Запорізький області листом від 20.02.2012 № 20.
На зазначений запит отримано лист ГУ статистики № 08-12/104 від 22.02.2012 щодо відсутності такої інформації, а саме: інформація щодо середніх цін по реалізації сільгосппідприємствами за лютий 2012 року будуть розроблятися у березні 2012 року. Таким чином, неможливо скористатися статистичною інформацією для визначення звичайної ціни реалізації на дату реалізації, така інформація стає відомою лише в наступному місяці за місяцем реалізації продукції.
У відповідності з п.1.20.8 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994, обов'язок доведення того, що цiна договору не вiдповiдає рiвню звичайної цiни у випадках, визначених цим Законом, покладається на податковий орган у порядку, встановленому законом. При проведеннi перевiрки платника податку податковий орган має право надати запит, а платник податку зобов'язаний обґрунтувати рiвень договiрних цiн або послатися на норми абзацу першого пiдпункту 1.20.1 цього пункту.
Крім того, при проведенні перевірки позивач не надавав до СФГ «ОЛАН» запит щодо обґрунтування рівня договірних цін.
Таким чином, податковим органом не доведено невідповідність ціни договору рівню звичайних цін та правомірність застосування звичайних цін по операціях реалізації сільгосппродукції.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що висновки податкового органу щодо заниження Відповідачем податкових зобов'язань по податку на додану вартість є незаконними та необґрунтованими виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Селянське фермерське господарство «ОЛАН» до 01.11.2011 не було зареєстровано платником ПДВ.
ДПІ у Запорізькому районі в акті перевірки № 56/2311/31299970 від 12.12.2011 за даними первинних документів, наданих до перевірки, підтверджено факт досягнення СФГ «ОЛАН» обсягу реалізації понад 300 000 грн. для обов'язкової реєстрації платником ПДВ в вересні 2011року.
У відповідності з п.183.2 ПКУ, 10.10.2011 підприємство звернулося з заявою про реєстрацію підприємства платником ПДВ до ДПІ у Запорізькому районі, тобто у встановлені Податковим Кодексом строки.
ДПІ у Запорізькому районі на підставі наданих документів та іншої інформації було прийнято рішення про реєстрацію СФГ «ОЛАН» платником ПДВ з 01.11.2011.
СФГ «ОЛАН» отримано свідоцтво платника ПДВ № 200006840, в якому зазначено, що СФГ «ОЛАН» є платником податку на додану вартість з 01.11.2011.
У відповідності з п.4.1 Закону України «Про податок на додану вартість база оподаткування операції з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче за звичайні ціни.
Згідно п.188.1 Податкового Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених вiдповiдно до статті 39 цього Кодексу, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.
Виходячи з даних норм законодавства обов'язок визначення бази оподаткування податком на додану вартість із застосуванням звичайних цін доведено для платників податку на додану вартість, а отже, суб'єкти підприємницької діяльності, які не зареєстровані платниками податку на додану вартість, не зобов'язані застосовувати звичайні ціни до операцій по реалізації, за відсутністю бази оподаткування ПДВ. Обов'язок застосування звичайних цін для цілей оподаткування податком на додану вартість по операціям поставки розпочинається з моменту реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності платником податку на додану вартість.
Відповідно до п.183.10 ст.183 Податкового Кодексу будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, i у випадках та в порядку, передбачених цією статтею, не подала до органу державної податкової служби реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Так як СФГ «ОЛАН» своєчасно надано заяву про реєстрацію платником ПДВ, до господарства не можуть бути застосовані норми п.183.10ст.183 за відсутністю порушення.
Крім того, в позовній заяві контролюючий орган посилається на норми Податкового Кодексу України, які на дату написання акту перевірки не вступили в законну дію.
Так, позивачем зроблено посилання на п.п.39.1, 39.14 ст.39 ПКУ. Однак, відповідно до п. 1 розділу ХІХ Податкового Кодексу вказана стаття вступить в дію з 01.01.2013.
СФГ «ОЛАН» на протязі перевіряємого періоду здійснювало діяльність по вирощуванню зернових, технічних та овочевих культур на орендованих у фізичних осіб паях.
Відповідач в перевіряємому періоді здійснював реалізацію власної сільськогосподарської продукції за ціною, визначеною сторонами договору та відповідно цінам, що склалися на ринку на момент продажу такої продукції.
Виходячи з приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 626 Цивільного Кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямованих на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Статтею 627 Цивільного Кодексу України, встановлено свободу договору.
На підставі вищенаведених правових норм та виходячи з фактичних обставин справи, суд визначив, що процедура застосування податковим органом звичайної ціни по господарським операціям з реалізації продукції та нарахування податку на додану вартість за середньостатистичною ціною не може бути застосована до неплатника податку на додану вартість.
Судом встановлено, що п. 20.1 ст. 38 Податкового кодексу України містить положення про право органів державної податкової служби звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов'язань, коригування від'ємного значення об'єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін, проте норми ст. 39 Податкового кодексу України, які реалізують дане право, на момент звернення податкового органу до суду не набрали чинності.
За таких обставин у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог про нарахування та стягнення з СФГ «ОЛАН» податкових зобов'язань по податку на додану вартість в результаті застосування звичайних цін в розмірі 191 332, 75 грн., з яких сума основного зобов'язання складає 160 039 грн., штрафні санкції - 31 293, 75 грн.
Таким чином, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищезазначене, та керуючись статтями 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя /підпис/ Р.В. Сацький