Постанова № 23834788, 28.04.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
28.04.2012
Номер справи
617/5373/12
Номер документу
23834788
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/5373/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Невмержицький С. С. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій неправомірними, перерахунок та виплату коштів відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить визнати неправомірними дії УПФУ в Овруцькому районі щодо призначення та виплати йому пенсії у розмірах менших ніж це передбачено ст.ст.50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ( Далі - Закон) , зобов»язати відповідача здійснити перерахунок державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону за період з квітня 2009 року по квітень 2010 року виходячи із розміру 8-ми мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю відповідно до ст. 50 Закону за період з квітня 2009 року по квітень 2010 року виходячи із розміру 75% мінімальної пенсії за віком, мотивуючи тим, що він є пенсіонером і має другу групу інвалідності. Йому повинні проводити виплату пенсії в розмірі не менше 8-ми мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, але виплата проводиться у меншому розмірі, що призвело до порушення його прав. Відповідач відмовив у перерахунку пенсії.

Ухвалою від 29.03.2012 року визнано поважною причину пропуску строку звернення до суду.

Відповідач заперечень у встановлений строк не надав.

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі позивач є пенсіонером та має другу групу інвалідності, однак отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» . Загальний розмір пенсії нарахований в розмірі 1670,76 грн.

Позивач проживає в м. Овруч Житомирської області, що підтверджується копією паспорта.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м. Овруч Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Із змісту норм пенсійного законодавства вбачається, що позивач має право на вибір однієї з пенсій, передбачених законом. Позивач має другу групу інвалідності, захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, але перебуває на пенсії за віком. Доказів про подачу заяви в пенсійні органи про перехід на пенсію, що передбачена ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), позивачем не надано, а тому вимога в частині стягнення недовиплаченої пенсії за ст.54 Закону в більшому розмірі та визнання дій відповідача в цій частині задоволенню не підлягає за безпідставністю.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон) передбачені слідуючи виплати :

- ст.50 Закону - інвалідам 2 групи, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.

Пунктом 28 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" було внесено зміни до ст.50, ч.3 та ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які викладені в новій редакції :

"Ст.50 Закону - особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:

інвалідам 2 групи - 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність,

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами».

Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.08 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34 підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу ІІ ?несення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу ІІІ ?рикінцеві положення" Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.

Постановами КМУ № 1 від 3.01.02, № 1293 від 27.12.05, № 530 від 28.05.08, які застосовані відповідачем, встановлено конкретний розмір пенсії та додаткової пенсії, зокрема:

- з травня 2008 року : для додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, що мають 2-у групу інвалідності, - 20% від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності відповідного страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому, за змістом частини 3 зазначеної норми, мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом.

Розмір мінімальної пенсії за віком згідно встановлених Законами України «Про державний бюджет України на 2009 рік» та «Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати» розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, становив : з 1 січня 2007 року - 380 грн., з 1 квітня 2007 року - 406 грн., з 1 жовтня 2007 року - 411 грн., з 1 січня 2008 року - 470 грн., з 1 квітня 2008 року - 481 грн., з 1 липня 2008 року - 482 грн., з 1 жовтня 2008 року - 498 грн., з 1 листопада 2009 року - 573 грн., з 1 січня 2010 року - 695 грн., з 1 квітня 2010 року - 706 грн..

Останніми також встановлено, що розміри державних соціальних гарантій, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Іншими Законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України на 2009 бюджетний рік розміри державних соціальних гарантій, в т.ч. мінімального прожиткового мінімуму для обчислення мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не визначено, а тому обмеження щодо застосування розміру прожиткового мінімуму для визначення пенсії позивачу відсутні.

Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Із змісту п.3 та п.4 мотивувальної частини рішення вбачається, що право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України може бути надано Верховною Радою України. Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема, Законами України, якими він на це уповноважується.

Оскільки в 2007, 2009, 2010 бюджетних роках Кабінетом Міністрів України не приймалося постанов про визначення розмірів спірних коштів виходячи з можливостей бюджету на відповідний рік, а в 2008 році рішенням Конституційного Суду України делеговане Кабінету Міністрів України таке повноваження визнано неконституційним, то суд вважає неможливим застосування постанов Кабінету Міністрів України, що прийняті до 2007 року та прийнятих в 2008 році.

Іншими Законами та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України на 2011 бюджетний рік за спірний період розміри державних соціальних гарантій, в т.ч. мінімального прожиткового мінімуму для обчислення мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", не визначено, а тому обмеження щодо застосування розміру прожиткового мінімуму для визначення пенсії позивачу відсутні.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено розмір пенсії та додаткової пенсії в кратному розмірі від мінімальної пенсії за віком в Україні. Даним Законом (стаття 54) Кабінету Міністрів надано право встановлювати лише порядок обчислення пенсії, але не встановлення її у твердій сумі, яка не відповідає Закону.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.2005 року, управління праці та соціального захисту населення не визначені розпорядниками коштів, що стосуються пенсії, надбавки до пенсії та додаткової пенсії.

В абз.2 п.2 Постанови КМ України № 936 від 20.09.2005 року вказано, що втрачають чинність пункти 20-22, 25-28, 30, 32-35 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, тобто п.24 Порядку, який стосується виплат пенсіонерам, є чинним.

Відповідно до п.24 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2000 року № 987, видатки, пов'язані з наданням пільг щодо пенсійного забезпечення згідно із Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (пенсій на пільгових умовах за віком і стажем роботи, пенсій по інвалідності та у зв'язку з втратою годувальника, додаткові пенсії, щомісячні компенсації за втрату годувальника, підвищені пенсії і допомога), провадяться органами, які виплачують пенсію.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату зазначених коштів останніми.

На підставі викладеного, дії відповідача по нарахуванню додаткової пенсії позивачу є протиправними і вимоги про перерахунок та виплату пенсії за вказаний період підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Суд також враховує, що розмір доплат і компенсацій згідно Положення повинен розраховуватися відповідачем, а не судом, а тому точну суму не донараховних коштів суд не визначає і вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

Від сплати судового збору сторони звільнені згідно : позивач - п.18 ст.4, відповідач - п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

Керуючись та ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі по застосуванню постанов КМ України № 1293 від 27.12.05, № 530 від 28.05.08, №654 від 16.07.08 в частині визначення ОСОБА_1 розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2-ї групи, щодо якої встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, у розмірі меншому ніж 75 % мінімальної пенсії за віком, за період з 1 квітня 2009 року по 30 квітня 2010 року неправомірними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 за період з 1 квітня 2009 року по 30 квітня 2010 року додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як інваліду 2-ї групи, щодо якого встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, виходячи із розміру, встановленого ст.50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що становить 75% мінімальної пенсії за віком, яка дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб, визначеним Законами України „Про Державний бюджет України на 2009 рік „Про Державний бюджет України на 2010 рік, щомісячно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суду протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: С. С. Невмержицький