Постанова № 23812007, 19.04.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2012
Номер справи
2а/1270/2639/2012
Номер документу
23812007
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №3.7

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/2639/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Мазура Ю.Ю.,

при секретарі: Вівдюк М.М.,

за участю сторін:

представника позивача: Звягінцева В.О.,

представника відповідача: Стоянова В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон»до Управління Державтоінспекції Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Луганській області в особі Відділення реєстраційно -екзаменаційної роботи м. Старобільськ Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Луганській області про зобов'язання зареєструвати транспортні засоби,-

ВСТАНОВИВ:

30 березня 2012 року Приватне акціонерне товариство «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон» (далі -позивач) звернулось з вказаним позовом до Управління Державтоінспекції Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Луганській області в особі Відділення реєстраційно -екзаменаційної роботи м. Старобільськ Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Луганській області (далі - відповідач) про зобов'язання зареєструвати транспортні засоби, в обґрунтування якого зазначив наступне.

24.03.2008 року між Закритим акціонерним товариством «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон»та Сільськогосподарським виробничим кооперативом «Колядовський»був укладений договір купівлі -продажу транспортних засобів. Відповідно до умов договору купівлі -продажу транспортних засобів від 24.03.2008 року від СВК «Колядовський» до ЗАТ «Агротон»перейшли у власність транспортні засоби у кількості 12 штук перелік яких був вказаний у додатку до Договору. Крім того, 24.03.2008 року був складений та підписаний Акт прийому -передачі транспортних засобів у кількості 12 штук. Таким чином, транспортні засоби, що були предметом договору від 24.03.2008 року фактично перейшли у власність до Закритого акціонерного товариства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон».

07.12.2009 року Закрите акціонерне товариство «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон»було перейменоване у Приватне акціонерне товариство «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон»у зв'язку з приведенням статуту у відповідність до вимог Закону України «Про акціонерні товариства».

07.03.2012 року позивач направив до Державтоінспекції лист, в якому просив перереєструвати транспортні засоби на позивача. Але 15.03.2012 року позивач отримав відповідь від Державтоінспекції №35/19-537 на своє звернення від 07.03.2012 щодо неможливості перереєстрації транспортних засобів у зв'язку з тим, що наданий Договір не відповідає вимогам законодавства про реєстрацію транспортних засобів та транспортні засоби зареєстровані за СВК «Колядовський». Зазначену відповідь позивач вважає такою, що порушує його права у зв'язку з чим просив суд зобов'язати відповідача зареєструвати транспортні засоби.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив суд задовольнити позовні вимоги.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, надав суду письмові заперечення на позов, які обґрунтував тим, що відповідно до вимог пункту 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній рух»), а також транспортні засоби, зібрані (складені) із складових частин серійних транспортних засобів без дотримання вимог зазначеного Закону.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою: довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача; вантажна митна декларація на паперовому носії або електронна вантажна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу. У разі митного оформлення транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, які ввозяться на митну територію України, за електронною вантажною митною декларацією така декларація, засвідчена електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, передається за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем органам МВС.

Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. Перед відчуженням, передачею зазначені транспортні засоби повинні бути зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах Державтоінспеції, не допускається.

Відповідно до пункту 7 Порядку, власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).

Крім того, відповідач у своїх запереченнях звернув увагу суду на те, що згідно з положенням п. 41 Порядку, забороняється зняття з обліку транспортних засобів, стосовно яких є ухвала суду про накладення арешту або заборону зняття з обліку чи постанова слідчого або державного виконавця про накладення арешту, а також транспортних засобів, що є речовими доказами у кримінальній справі і приєднані до неї постановою особи, яка проводить дізнання, слідчого, прокурора або ухвалою суду. Відповідно до бази даних АІС «Автомобіль»станом на 10.04.2012 у адміністративному позові транспортні засоби зареєстровані за СПК «Колядовськи»та є залоговими у відділені «Ощадбанку». Також, всі вказані транспортні засоби знаходять під арештом ДВС у Новоайдарському районі. Враховуючи вищевикладене відповідач вважає відмову в реєстрації транспортних засобів правомірною та просив суд відмовити у задоволені адміністративного позову.

Заслухавши пояснення з'явившихся осіб, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Згідно із частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно із частиною 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 71 КАС України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 24 березня 2008 року між Ліквідаційною комісією СПК «Колядовський»та позивачем було укладено договір купівлі -продажу транспортних засобів (далі -Договір) (а.с.9). Відповідно до підпункту 1.1 пункту 1 Договору, продавець зобов'язаний передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти та сплатити на умовах даного Договору майно, перераховане у додатку, який є невід'ємною частиною даного договору.

Згідно до положень Додатку до договору купівлі -продажу транспортних засобів б/н від 24.03.2008 року (а.с.10) Продавець передає, а Покупець приймає наступне майно:

№ п/пМакра автомобіляМодельРеєстраційний номерРік випуску№ шасіКузов (коляска)Сума, грн.. с ПДВ1.КамАЗ551103478АР198410850177783150002.КамАЗ551103466Ар1985108505511215326150003.КамАЗ532003465АР19871085053200262892150004.ПрицепГКБ 81908801 АМ1989002924210005.ЗИЛ43141203476 АР19906000L297753365006.ЗИЛ-ММЗ554М03472 АР19896000284534180007.КС 2571 Ана шасси ЗИЛ - 13003463АР198660002544580200008.ГАЗ-САЗ350703477АР19914250ХТН330720М1 44066840009.ТС-39661на шасси ГАЗ -53 ТС 3903468 АР19894250ХТН531200К12 22402700010.АТЗ-3608на шасси ГАЗ-5203467 АР198534800763033250011.ВАЗ212133156 АІА19951578ХТА212130Т11 682181000012.ВАЗ212102939 АО 19931568ХТА 212100Р09 6567410000Итого: 114000Крім того, 24.03.2008 року між сторонами було укладено Акт прийому -передачі до договору купівлі -продажу транспортних засобів б/н від 24.03.2008 року (а.с.11).

Листом віл 07.03.2012 року вих. №79 позивач просив відповідача провести перереєстрацію транспортних засобів з Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Колядівський»на Приватне акціонерне товариство «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон»у кількості 12 штук (згідно додатку) у зв'язку з переходом права власності на ці транспортні засоби на підставі доданих документів (а.с.12).

Листом від 15.03.2012 року за №65/19-537 відповідач повідомив позивача про відмову у перереєстрації транспортних засобів (а.с.13).

Згідно п. 1 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.04.1997 року № 341 - державна автомобільна інспекція є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні, що входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України. До складу Державтоінспекції входять департамент Державтоінспекції МВС, управління (відділи) Державтоінспекції головних управлінь, управлінь МВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Центр безпеки дорожнього руху та спеціальний загін «Кобра»особливого призначення при департаменті Державтоінспекції МВС, відділи (відділення) Державтоінспекції з обслуговування адміністративних територій міст, районів, районів у містах, автомобільно-технічної інспекції та реєстраційно-екзаменаційної роботи, підрозділи дорожньо-патрульної служби.

Абзацом 19 пункту 4 вказаного Положення передбачено, що Державтоінспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить державну реєстрацію (перереєстрацію) та облік призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортних засобів усіх типів; приймає державні іспити на право керування транспортними засобами всіх категорій.

Згідно зі статтею 34 Закону України «Про дорожній рух»- державна реєстрація і облік транспортних засобів здійснюється органом Державної інспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року №1388 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку, цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Відповідно до пункту 8 Порядку, державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, оцінку їх вартості (проводиться спеціалістом, що пройшов необхідну підготовку в порядку, встановленому МВС, Мін'юстом, Мінпромполітики, Держмитслужбою та Фондом державного майна, і має відповідні документи), відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України «Про дорожній Рух»), а також транспортні засоби, зібрані (складені) із складових частин серійних транспортних засобів без дотримання вимог зазначеного Закону.

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, серед іншого є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою: копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин.

Для державної реєстрації транспортних засобів, що перебували в експлуатації і зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції, крім зазначених у цьому пункті документів, що підтверджують правомірність їх придбання, подається свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт) та копія реєстраційної картки, що додається до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу на пластиковій основі, з відміткою підрозділу Державтоінспекції про зняття транспортного засобу з обліку. Перед відчуженням, передачею зазначені транспортні засоби повинні бути зняті з обліку в підрозділах Державтоінспекції. Переобладнання (крім переобладнання для роботи на газових паливах), відчуження, передача права користування і (або) розпорядження придбаних транспортних засобів, не зареєстрованих у підрозділах Державтоінспеції, не допускається.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Бланки довідок-рахунків, актів приймання-передачі транспортних засобів підприємств - виробників таких засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, за формами згідно з додатками 1 і 6 є бланками суворої звітності і виготовляються відповідно до порядку виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 283.

У разі коли власники транспортних засобів мають заборгованість із сплати штрафу за порушення правил, норм і стандартів у сфері безпеки дорожнього руху, їм може бути відмовлено в проведенні державної реєстрації (перереєстрації), знятті з обліку транспортного засобу.

Відповідно до вимог ст. 209 ЦК України правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін.

В судому засіданні представник відповідача зазначив, що відповідно до бази даних АІС «Автомобіль»станом на 10.04.2012 у адміністративному позові транспортні засоби зареєстровані за СПК «Колядовськи»та є залоговими у відділені «Ощадбанку». Також, всі вказані транспортні засоби знаходять під арештом ДВС у Новоайдарському районі. Враховуючи вищевикладене відповідач вважає відмову в реєстрації транспортних засобів правомірною та просив суд відмовити у задоволені адміністративного позову.

На спростування чого, представник відповідача надав суду копію листа АТ «Державного Ощадного банку України»від 12.04.2012 року №35 з повідомленням про те, що СПК «Крлядовський»заборгованості за кредитами не має, та транспортні засоби у заставі не перебувають. Крім того, представник позивача надав суду копії постанов про закінчення виконавчих проваджень.

Таким чином, на підставі зазначеного, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 11, 17, 18, 71, 72, 94, 158-163, 167, 259 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги -задовольнити.

Зобов'язати Управління Державтоінспекції Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Луганській області в особі Відділення реєстраційно - екзаменаційної роботи м. Старобільськ Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Луганській області зареєструвати транспортні засоби за Приватним акціонерним товариством «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон» м. Луганськ, кв. 50 років Оборони Луганська, 9, код 30280120 у кількості 12 штук згідно наступного переліку:

№ п/пМакра автомобіляМодельРеєстраційний номерРік випуску№ шасіКузов (коляска)Сума, грн.. с ПДВ1.КамАЗ551103478АР198410850177783150002.КамАЗ551103466Ар1985108505511215326150003.КамАЗ532003465АР19871085053200262892150004.ПрицепГКБ 81908801 АМ1989002924210005.ЗИЛ43141203476 АР19906000L297753365006.ЗИЛ-ММЗ554М03472 АР19896000284534180007.КС 2571 Ана шасси ЗИЛ - 13003463АР198660002544580200008.ГАЗ-САЗ350703477АР19914250ХТН330720М1 44066840009.ТС-39661на шасси ГАЗ -53 ТС 3903468 АР19894250ХТН531200К12 22402700010.АТЗ-3608на шасси ГАЗ-5203467 АР198534800763033250011.ВАЗ212133156 АІА19951578ХТА212130Т11 682181000012.ВАЗ212102939 АО 19931568ХТА 212100Р09 6567410000Итого: 114000 Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства «Сільськогосподарська виробнича фірма «Агротон»з Державного бюджету України судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 32 грн. 19 коп.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України .

Повний текст постанови складено та підписано 20 квітня 2012 року.

СуддяЮ.Ю. Мазур