Постанова № 23794118, 25.04.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2012
Номер справи
2а/1270/2506/2012
Номер документу
23794118
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/2506/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Пляшкової К.О.,

при секретарі: Ворошилі О.Є.,

за участю представників

позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 1107/09-09 від 13.03.2012),

відповідача: не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

27 березня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг», у якому позивач просив стягнути з відповідача заборгованість по єдиному соціальному внеску у розмірі 125989,08 грн., у тому числі: 115461,56 грн. - недоїмка, 7909,49 грн. - штрафні санкції, 2618,03 грн. - пеня.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що МКП «Комбінат комунальних послуг» зареєстровано в УПФУ в м. Кіровську Луганської області як платник єдиного соціального внеску.

Станом на 01.03.2012 за відповідачем утворилася заборгованість по єдиному соціальному внеску за 2011 рік у розмірі 160392,60 грн. Сума боргу за період з січня по квітень 2011 року стягнута з відповідача у судовому порядку. Заборгованість за період з травня 2011 року по грудень 2011 року та січень 2012 року складає 115461,56 грн. - недоїмка, 7909,49 грн. - штрафні санкції, 2618,03 грн. - пеня.

На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29 березня 2012 року відкрито провадження у справі за вказаним адміністративним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач явку свого повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду відзив на позовну заяву (а.с.44), у якому зазначив, що позовні вимоги відповідачем визнаються у повному обсязі та заявив клопотання про розгляд адміністративної справи за відсутності представника.

З огляду на положення ст.128 КАС України, суд ухвалив розглянути адміністративну справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на таке.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з положеннями ч.8 ст.9 Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

При цьому платники, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.

Частиною 11 статті 9 Закону встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п.12 ст.9 Закону, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що МКП «Комбінат комунальних послуг» зареєстровано як юридична особа 28.10.1997 за № 1 386 120 0000 000121 та зареєстровано в УПФУ в м. Кіровську Луганської області як платник єдиного соціального внеску (а.с.6).

Розрахунком загальної суми заборгованості МКП «Комбінат комунальних послуг» підтверджено, що, у порушення норм закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідач не своєчасно сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим за ним утворився борг у розмірі 125989,08 грн., у тому числі: 115461,56 грн. - недоїмка, 7909,49 грн. - штрафні санкції, 2618,03 грн. - пеня (а.с.8).

Сума заборгованості у розмірі 125989,08 грн. складається з такого.

Так, картками особових рахунків МКП «Комбінат комунальних послуг» підтверджено, що заборгованість відповідача за травень - грудень 2011 року та січень 2012 року становила - 214583,92 грн. У добровільному порядку сплачено - 88594,84 грн. Залишок заборгованості становить 125989,08 грн., у тому числі: 115461,56 грн. - недоїмка, 7909,49 грн. - штрафні санкції, 2618,03 грн. - пеня (а.с.9-16).

У визначені Законом строки відповідачем сума заборгованості у добровільному порядку не погашена.

Відповідно до ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування», рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.

Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.

У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.

Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.

Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.

Судом встановлено, що УПФУ в м. Кіровську Луганської області направлено МКП «Комбінат комунальних послуг» такі вимоги:

- № Ю 4.8 від 04.11.2011 на суму боргу 45092,48 грн., у тому числі: недоїмка - 39789,86 грн., штрафні санкції - 3618,32 грн., пеня - 1684,30 грн. Вимогу отримано відповідачем 05.11.2011, про що свідчить підпис бухгалтера підприємства на корінці вимоги (а.с.34);

- № Ю 4.7 від 04.10.2011 на суму боргу 35828,75 грн., у тому числі недоїмка - 35828,75 грн.. Вимогу отримано відповідачем 04.10.2011, про що свідчить підпис бухгалтера підприємства на корінці вимоги (а.с.35);

- № Ю 4.6 від 05.09.2011 на суму боргу 21936,50 грн., у тому числі: недоїмка - 21491,18 грн., штрафні санкції - 259,21 грн., пеня - 186,11 грн. Вимогу отримано відповідачем 03.10.2011, про що свідчить підпис бухгалтера підприємства на корінці вимоги (а.с.36);

- № Ю 4.5 від 04.08.2011 на суму боргу 11834,99 грн., у тому числі недоїмка - 11834,99 грн. Вимогу отримано відповідачем 04.08.2011, про що свідчить підпис бухгалтера підприємства на корінці вимоги (а.с.37);

- № Ю 4.4 від 04.07.2011 на суму боргу 15183,23 грн., у тому числі: недоїмка - 11693,59 грн., штрафні санкції - 2709,79 грн., пеня - 779,85 грн. Вимогу отримано відповідачем 04.07.2011, про що свідчить підпис бухгалтера підприємства на корінці вимоги (а.с.38);

- № Ю 4.3 від 03.06.2011 на суму боргу 9760,13 грн., у тому числі недоїмка - 9760,13 грн. Вимогу отримано відповідачем 10.06.2011, про що свідчить підпис бухгалтера підприємства на корінці вимоги (а.с.39).

Про нарахування пені та застосування штрафів УПФУ в м. Кіровську Луганської області прийнято такі рішення:

- № 35 від 08.06.2011, яким застосовано штраф у розмірі 3393,37 грн. та нараховано пеню у розмірі 847,16 грн. (рішення отримано головним бухгалтером підприємства) (а.с.17);

- № 66 від 08.06.2011, яким застосовано штраф у розмірі 45,50 грн. та нараховано пеню у розмірі 11,13 грн. (рішення отримано головним бухгалтером підприємства) (а.с.19);

- № 82 від 04.08.2011, яким застосовано штраф у розмірі 2545,69 грн. та нараховано пеню у розмірі 989,05 грн. (рішення отримано головним бухгалтером підприємства) (а.с.20);

- № 109 від 12.10.2011, яким застосовано штраф у розмірі 4672,50 грн. та нараховано пеню у розмірі 1705,61 грн. (рішення отримано головним бухгалтером підприємства) (а.с.22);

- № 208 від 26.12.2011, яким застосовано штраф у розмірі 1433,47 грн. (рішення отримано головним бухгалтером підприємства) (а.с.24).

Оскільки виникнення суми штрафів та пені за вказаними рішеннями пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки, вказані суми включені до вимог про сплату недоїмки.

Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що позивачем дотримано порядку стягнення недоїмки та штрафних санкцій, встановленого ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування».

Відповідачем суду не надано доказів оскарження вимог про сплату недоїмки та рішень про застосування фінансових санкцій у встановленому Законом порядку, а отже вимоги та рішення є чинними та підлягають виконанню.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 25 квітня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч.2 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області до міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг» про стягнення заборгованості, - задовольнити повністю.

Стягнути з міського комунального підприємства «Комбінат комунальних послуг» (місцезнаходження: 93800, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Борисова, 19, ідентифікаційний код 24853960) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Кіровську Луганської області (місцезнаходження: 93800, Луганська область, м. Кіровськ, вул. Борисова, 7, р/р 37197001001208 УДК в м. Кіровську, МФО 804013, ідентифікаційний код 21792376) заборгованість по єдиному соціальному внеску у розмірі 125989,08 грн. (сто двадцять п'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят дев'ять гривень вісім копійок), у тому числі: 115461,56 грн. (сто п'ятнадцять тисяч чотириста шістдесят одна гривня п'ятдесят шість копійок) - недоїмка, 7909,49 грн. (сім тисяч дев'ятсот дев'ять гривень сорок дев'ять копійок) - штрафні санкції, 2618,03 грн. (дві тисячі шістсот вісімнадцять гривень три копійки) - пеня.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 03 травня 2012 року.

СуддяК.О. Пляшкова