ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 березня 2012 р. № 2а-12984/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі :
головуючого -судді Костецького Н.В.
за участю секретаря судового засідання Голоднікова О.В.
представника позивача Шильник М.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Зубра» до Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області про скасування податкового повідомлення - рішення, -
в с т а н о в и в :
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Зубра»звернулось до суду з позовом до ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення від 02.11.2010р. №0000791702. Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є незаконним та необґрунтованим та прийнятим з порушенням вимог чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала повністю з підстав, зазначених в позові, просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлявся про розгляд справи у встановленому законом порядку, що підтверджується розпискою від 13.03.2012р. На адресу суду відповідачем скероване письмове заперечення, з якого вбачається, що відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, покликаючись на те, що підприємство, яке в обмін на внесене до його статутного фонду рухоме майно надає фізичній особі корпоративні права,згідно п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»є податковим агентом щодо вартості такого майна, тому на підставі пп. «а»п.19.2 ст.19 цього ж Закону зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок. У судовому засіданні 23.02.2012 року представники відповідача Ворошилова Н.В., Клімук Р.Ю. протии задоволення позову заперечили з підстав викладених у письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ДПІ у Дрогобицькому районі Львівської області проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Аграрна компанія «Зубра»з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб та дотримання вимог податкового законодавства за період з 10.06.2010р. по 30.06.2011р., за результатами якої складено акт №731/17-2/37103847 від 18.10.2011р.
За наслідками перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000791702 від 02.11.2011р., яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб в сумі 34964,81 грн., з яких 27971,85 грн. -основний платіж та 6992,96 грн. -штрафні санкції.
Як вбачається з акту перевірки, відповідачем встановлено, що ТзОВ «Аграрна компанія «Зубра»порушено п.1.15 ст.1, п.7.1 ст.7, п. 8.1.1 п. 8.1 ст.8, п. 17.2 ст.17, п.п. 19.2 -«а»ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме не утримано та не перераховано в дохід бюджету податок з похожу фізичних осіб за 2010р. в сумі 27971,85 грн.
Підставою для такого висновку відповідача є те, що в результаті проведеної перевірки встановлено, що протягом 2010р. засновниками ТзОВ «Аграрна компанія «Зубра»ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до статутного фонду товариства внесено внески на загальну суму 800000грн., в тому числі грошовими коштами на суму 613521 грн. та майном -186479 грн. Відповідач вважає, що внесення у статутний фонд товариства майна є договорами міни, на які поширюється правовідносини, визначені ст.. 715 та 716 Цивільного кодексу України,а тому до цієї операції слід застосувавати загальні положення про купівлю-продаж. Відтак, на думку відповідача, операція із внесення засновниками до статутного фонду товариства майнових внесків підлягала оподаткуванню в порядку визначено п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів згідно з ч.2 цієї ж статті можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Закріплений у ч.1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 138 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропущення строку для звернення до суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, ТзОВ «Аграрна компанія «Зубра»зареєстроване 10.06.2010р. виконавчим комітетом Дрогобицької міської ради Львівської області.
Згідно наявного в матеріла справи Статуту ТзОВ «Аграрна компанія «Зубра»( в редакції від 10.06.2010р.) статутний фонд товариства становив 1000 грн.
Згідно Протоколу №2 зборів засновників ТзОВ «Аграрна компанія «Зубра»від 06.09.2010р.внесено зміни до статуту товариства та затверджено нову редакцію, відповідно до якої статутний фонд товариства збільшено до 800000 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, протягом 2010р. засновниками ТзОВ "Аграрна Компанія "Зубра" ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 до статутного фонду ТзОВ "Аграрна Компанія "Зубра" було внесено внески до статутного фонду підприємства на загальну суму 800000 грн., в тому числі і грошовими коштами на суму - 613521,0 грн, майном - на суму 186479,0 грн., з яких: ОСОБА_5 внесено до статутного фонду ТзОВ "Аграрна Компанія "Зубра" майна на суму 62849,0грн. Так, відповідно до протоколу №3 від 07.10.2011р. зборів засновників вказаного товариства дозволено здійснити поповнення статутного фонду підприємства ОСОБА_7 шляхом внесення належним йому майном, а саме трьох тракторів загальною вартістю 62 849,00 грн. (трактор МТЗ-80, 1991 року, вартістю 18485,0грн. згідно проведеної експертної оцінки від 07.10.10, трактор МТЗ-80, 1991 року, вартістю 20841,0 грн. згідно проведеної експертної оцінки від 07.10.10, трактор МТЗ-82, 1992 року, вартістю 23523,0 грн. згідно проведеної експертної оцінки від 07.10.10. Згідно акту приймання- передачі від 08.10.2010р. вищевказане майно передано директору ТзОВ «Аграрна Компанія «Зубра»ОСОБА_4, що підтверджено інформацією Інспекції державного технічного нагляду Львівської обласної державної адміністрації про реєстрацію у 2010 році транспортних засобів при передачі до статутного фонду ТзОВ «Аграрна Компанія «Зубра», які належали ОСОБА_5.
Також, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_6 внесено до статутного фонду ТзОВ «Аграрна Компанія «Зубра» майна на суму 123630,0грн. Так, відповідно до протоколу №2а від 01.10.2011р. зборів засновників вказаного товариства дозволено здійснити поповнення статутного фонду підприємства ОСОБА_6 шляхом внесення належного йому майна, а саме дизпалива у кількості 17605л на загальну суму 105630,0 грн., яке було придбане ОСОБА_6 у фермерського господарства «Радалан-Ойл»згідно накладної від 01.10.2010р. № РН - 0000033 та договору купівлі-продажу № 01/10 від 01.10.2010р. Оплата за придбане дизпаливо проведена шляхом заліку взаємних вимог згідно акту заліку від 01.10.2010р., за яким заборгованість ФГ «Радалан-Ойл»згідно договору позики від 19.03.2008р. і від 25.03.2008р. у сумі 105630,0грн. зараховано в рахунок погашення заборгованості ОСОБА_6 за придбане дизпаливо згідно договору купівлі -продажу № 01/10 від 01.10.2010р. Згідно акту приймання-передачі від 01.10.2010р. вищевказане майно передано директору ТзОВ «Аграрна Компанія «Зубра»ОСОБА_4
Відповідно до протоколу №4 від 08.10.2011р. зборів засновників вказаного товариства дозволено здійснити поповнення статутного фонду підприємства засновником ОСОБА_6 шляхом внесення належного йому майна, а саме розкидувача міндобрив МВД - 900 вартістю 9000 грн. у кількості 2 штуки на загальну суму 18000 грн., які було придбано ОСОБА_6 у ТзОВ «ТПК Донснаб-Захід»згідно накладної від 16.03.2010р. №РН-0000128 та 10.03.2010р. №0000100 та договору купівлі-продажу № 01/10 від 01.10.2010. Оплата за придбане майно проведена у готівковій формі. Згідно акту приймання- передачі від 08.10.2010р. вищевказане майно передано директору ТзОВ «Аграрна Компанія «Зубра»ОСОБА_4
Відповідно до ч.2 ст.115 ЦК України вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до п.1.2 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Як передбачено ст. 13 Закону України «Про господарські товариства»вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з Листом Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності №06-10/10-1232 від 12.12.2005р. вклад (внесок) фізичної особи у вигляді майна (що знаходиться у її власності) до статутного фонду юридичної особи є придбанням такою фізичною особою права власності на частку (пай) у статутному фонді юридичної особи, тобто є витратами, понесеними у зв'язку із придбанням інвестиційного активу, і не є доходом згідно з нормами пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»та не відноситься до операцій з купівлі-продажу майна відповідно до норм статей 11 та 12 Закону. При здійсненні вказаної операції не виникає об'єкта оподаткування податком з доходів фізичних осіб у вигляді інвестиційного прибутку у разі, коли вартість придбаного фізичною особою інвестиційного активу дорівнює вартості майна, внесеного до статутного фонду юридичної особи, що має підтверджуватися сумою витрат, понесених фізичною особою у зв'язку з придбанням такого майна, або його грошовою оцінкою, здійсненою згідно з чинним законодавством.
Крім того, відповідно до Листа Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики від 15.10.209р. №04-27/936 згідно з прямими нормами Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» вклад (внесок) фізичної особи у вигляді майна (що знаходиться у власності такої особи) до статутного фонду юридичної особи - резидента є придбанням такою фізичною особою права власності на частку (пай) у статутному фонді такої юридичної особи, тобто є витратами, понесеними у зв'язку із придбанням інвестиційного активу, і не є доходом згідно з нормами пункту 1.2 статті 1 Закону та не відноситься до операцій з купівлі-продажу майна відповідно до норм статей 11 та 12 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».
Враховуючи наведене суд не може погодитися з висновком перевіряючого органу який прирівнює наведену вище операцію до договору міни, та як наслідок інвестуванням фізичною особою до статутного фонду господарського товариства належного їй на праві власності майна тобто відчуженням такого (ст.. 6 акту №731/17-2/37103847 від 18.10.2011р.)
З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що внесене до статутного фонду товариства майно засновниками товариства в розмірі 186479 грн. не підлягає оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб за ставкою, встановленою п. 7.1. ст.7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», оскільки ТзОВ "Аграрна Компанія "Зубра" не виступає податковим агентом, а відповідно майно, внесене до статутного фонду товариства, не є доходом.
За таких обставин, суд приходить до переконання що при прийняті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідачем не було дотримано відповідних норм законодавства України, що зумовило звернення позивача до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, сукупність вищенаведених встановлених обставин підтверджено документально, що дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судові витрати у вигляді судового збору (349,64 грн.), відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області від 02.09.2011р. №000791702.
3. Зобов'язати Головне управління Державного казначейства України у Львівській області стягнути з державного бюджету України шляхом списання у безспірному порядку з рахунку Державної податкової інспекції у Дрогобицькому районі Львівської області в користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Аграрна компанія «Зубра»»349 (триста сорок дев'ять) грн. 64 коп. судового збору.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 26.03.2012р.
Суддя /підпис/ Костецький Н.В.
з оригіналом згідно
Суддя Костецький Н.В.