Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
26 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/3042/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Широкої К.Ю.,
при секретарі судового засідання: Босовій І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора м. Краснодона Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Комунального підприємства «Краснодонське шахтово-експлуатаційне управління» про стягнення податкового боргу у сумі 158256,23 грн., з рахунків у банках, що обслуговують платника податків, -
ВСТАНОВИВ:
12 квітня 2012 року Прокурора м. Краснодона Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області звернулась до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Краснодонське шахтово-експлуатаційне управління» про стягнення податкового боргу у сумі 158256,23 грн., з рахунків у банках, що обслуговують платника податків в обґрунтування якого послався на наступне.
Комунальне підприємство «Краснодонське шляхово-експлуатаційне управління (далі КП «КШЕУ») зареєстроване виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 19.11.2003 року і внесено в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України.
Відповідно до статуту КП «КШЕУ» має круглу печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штампи, фірмовий знак, бланки встановленого зразка, а також інші атрибути, передбачені чинним законодавством для юридичних осіб.
КП «КШЕУ» є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Краснодонській ОДПІ.
Станом на 20.02.2012р. підприємство має заборгованість перед бюджетом по податку на додану вартість у розмірі 118922,38 грн., - відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України. Заборгованість по вказаному податку виникла 20.04.2011р. та утворилась внаслідок несплати сум узгоджених податкових зобов'язань.
Крім того, станом на 20.02.2012р. підприємство має заборгованість перед бюджетом по податку на прибуток у розмірі 33216,20 грн. відповідно до п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України. Заборгованість по вказаному податку виник 10.05.2011р. та утворилась внаслідок несплати сум узгоджених податкових зобов'язань.
Крім того, станом на 20.02.2012р. підприємство має заборгованість перед бюджетом по земельному податку у розмірі 6117,65 грн. - відповідно до п.14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України. Заборгованість по вказаному податку виникла 31.01.2011р. та утворилась внаслідок несплати сум узгоджених податкових зобов'язань.
В зв'язку з чим, станом на 20.02.2012 року, у боржника виник податковий борг у сумі 158256,23 грн., в тому числі: - основний борг - 152046,85 грн.,- пеня - 6209,38 грн.
У разі не сплати узгодженої суми податкового зобов'язання відповідно до п.п. 6.2.1, 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року із змінами та доповненнями органом державної податкової служби направляються податкові вимоги: - перша податкова вимога форми «Ю1» № 1/169 від 26.10.2001р. - друга податкова вимога форми «Ю2» № 2/231 від 17.12.2001р. - рішення № 13 від 22.01.2002р. про застосування заходів погашення податкового боргу платника податків за рахунок стягнення його активів.
У судове засідання зявився представник позивача Краснодонської ОДПІ, заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у адміністративному позові.Представник прокуратутри та представник відповідача у судове засідання не з'явились, про дату, місце та час розгляду подання повідомлялись належним чином (аркуші справи 49,50).
Представник відповідача про причини неявки суд не повідомив, заперечень не надавав.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов органу державної податкової служби про стягнення коштів за податковим боргом, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (пункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Розділом V Податкового кодексу України врегульовані питання, пов'язані з обчисленням та сплатою податку на додану вартість.
У відповідності із пунктом 202.1 статті 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом по податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:
а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;
б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.
Податкова декларація з податку на додану вартість згідно з пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку у відповідності із пунктом 203.2 статті 203 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Комунальне підприємство «Краснодонське шляхово-експлуатаційне управління» зареєстровано виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області 19.11.2003 року за реєстраційним номером -13871050001000872, ідентифікаційний код 05472695 (аркуші справи 8).
Податковий борг відповідача виник у зв'язку з несплатою податкових зобов'язань самостійно нарахованих відповідачем з податку на додану вартість по податковим деклараціям № 9002457104 від 20.04.2011 року, № 9003696497 від 20.05.2011 року, № 9004348633 від 20.06.2011 року, № 9005092830 від 20.07.2011 року, № 9007131744 від 22.08.2011 року, № 9007960972 від 20.09.2011року, № 9008851246 від 18.10.2011 року, № 9011766298 від 21.11.2011 року, № 9012812123 від 20.12.2011 року, № 9014087559 від 20.01.2012 року в сумі 118922,38 грн. (аркуші справи 21-40), податок на прибуток підприємств в сумі 33216,20 грн. згідно податкових декларацій з податку на прибуток підприємств (аркуші справи 42-46), земельний податок в сумі - 6117,65 грн., згідно податкового розрахунку земельного податку ( аркуш справи 20).
Відповідно до п.п. 59.1. ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Позивачем вживались заходи щодо погашення платником податків заборгованості, а саме на адресу відповідача направлялась податкова вимога № 1/69 від 26.10.2001 року, яка отримана уповноваженим представником відповідача 15.11.2001 року під особистий підпис, та податкова вимога № 2/231 від 17.12.2001 року, яка отримана уповноваженим представником відповідача 16.01.2002 року під особистий підпис (аркуш справи 17,18).
Таким чином, станом на 20.02.2012 року податковий борг всього в сумі 158256,23 грн., який платником податків не сплачений.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Внаслідок того, що Комунальне підприємство «Краснодонське шляхово-експлуатаційне управління» станом на дату розгляду та вирішення справи податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом у добровільному порядку податковий борг не сплатило, вимога податкового органу про стягнення коштів з розрахункових рахунків Комунальне підприємство «Краснодонське шляхово-експлуатаційне управління», відкритих у банках, на користь Держави кошти за податковим боргом зі сплати податку на додану вартість в сумі 118922,38 грн., податку на прибуток підприємств в сумі - 33216,20 грн., та земельного податку в сумі 6117,65 грн., визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вимог частини 4 статті 94 КАС України та Закону України "Про судовий збір"від 8 липня 2011 року N 3674-VI, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора м. Краснодона Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Комунального підприємства «Краснодонське шахтово-експлуатаційне управління» про стягнення податкового боргу у сумі 158256,23 грн., з рахунків у банках, що обслуговують платника податків - задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Краснодонське шляхово-експлуатаціне управління» (код ЄДРПОУ 05472695) податковий борг у сумі 158256,23грн.( сто п'ятдесят вісім тисяч двісті п'ятдесят шість гривень двадцять три копійки), а саме суму податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 118922,38 грн. ( сто вісімнадцять тисяч дев'ятсот двадцять дві гривні тридцять вісім копійок) на користь державного бюджету на р/р 31117029700028 з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків; податок на прибуток - 33216,20 грн. (тридцять три тисячі двісті шістнадцять гривень двадцять копійок) на користь державного бюджету України на р/р 33210861700028; земельний податок м. Краснодон - 6117,65 грн. (шість тисяч сто сімнадцять гривень шістдесят п'ять копійок) на користь державного бюджету України на р/р 33215811700028; одержувач Краснодонське УДК, код одержувача 24048922, банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяК.Ю. Широка