Категорія №9.4.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/2766/2012
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Твердохліб Р.С., розглянувши у м. Луганську у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
05 квітня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 07 липня 2011 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери відкритим акціонерним товариством «Луганськобленерго» № 223 - КП.
Відповідно до вищезазначеного розпорядження, відкрите акціонерне товариство «Луганськобленерго» повинно у термін до 07 вересня 2011 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме пункт 1 статті 9 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» та до 12 вересня 2011 року письмово проінформувати уповноважену особу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання цього розпорядження. Відповідач в термін до 12 вересня 2011 року не проінформував Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку про виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 223 - КП.
У зв'язку з цим, 27 жовтня 2011 року у відношенні відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» винесена постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
Факт вчинення зазначеного правопорушення та вини юридичної особи повністю підтверджується актом про правопорушення на ринку цінних паперів № 55 - КП від 07 листопада 2011 року та матеріалами справи.
У зв'язку з цим, 24 листопада 2011 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні відповідача винесена постанова № 1048 - ЛУ про про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 17000,00 грн.
Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у відповідному законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу.
У зв'язку з цим, позивач просить суд стягнути з відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн.
Відповідач повідомлений належним чином про відкриття провадження у скороченому провадженні (арк. справи 28). У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Згідно із абзацем 2 статті 1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до статті 3 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;
- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
- заборона та зупинення на певний термін (до одного року);
- професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;
- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно зі статтею 5 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку у відповідності із пунктом 14 статті 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року (частина 5 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок»).
Строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, відповідно до частини 6 статті 40 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3480-IV «Про цінні папери та фондовий ринок» встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року № 1591, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за № 97/13364, затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
Відповідно до пункту 1 глави 1 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів емітенти зобов'язані розкривати регулярну квартальну інформацію (далі - квартальна інформація) у повному обсязі відповідно до вимог цього Положення.
Пунктом 1 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів встановлено, що розкриття квартальної інформації на фондовому ринку має здійснюватись шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
У відношенні відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження від 07 липня 2011 року № 223 - КП, яким відповідача зобов'язано у термін до 07 вересня 2011 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, а саме пункту 1 статті 9 Закону України « Про Національнедепозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» та до 12 вересня 2011 року письмово проінформувати уповноважену особу Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про виконання цього розпорядження (арк. 10 - 11).
У термін до 12 вересня 2011 року відповідач розпорядження від 07 липня 2011 року № 223 - КП про усунення порушень законодавства про цінні папери не виконав, що є порушенням вимог пункту 10 статті 8 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», оскільки розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери є обов'язковими до виконання.
Вищезазначені обставини підтверджуються актом про правопорушення на ринку цінних паперів від 07 листопада 2011 року № 55 - КП (арк. справи 14).
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі акта про правопорушення на ринку цінних паперів від 07 листопада 2011 року № 55 - КП Луганським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 24 листопада 2011 року № 1048 - КП (арк. справи 19), яку згідно реєстру відправки поштової кореспонденції від 29 листопада 2011 року направлено відкритому акціонерному товариству «Луганськобленерго» (арк. справи 17).
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 статті 11 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» також закріплено, що штрафи, накладені Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Оскільки відкрите акціонерне товариство «Луганськобленерго» постанову Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 24 листопада 2011 року № 1048 - КП у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, і в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що ухвалою суду від 22 березня 2012 року про відкриття провадження у справі Луганському територіальному управлінню Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення по справі, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163, 183-3, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Луганськобленерго» (ідентифікаційний код 21841896, місцезнаходження: 91055, м. Луганськ, вул. Сороки П.А., буд. 16 А) в доход Державного бюджету України (р/р 31119106700002 в УДКС у м. Луганську, код одержувача 37991503, код бюджетної класифікації платежу 21081100) суму штрафних санкцій в розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч 00 копійок).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною та підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяР.С. Твердохліб