Категорія №11.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/1689/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Захарової О.В.,
при секретарі судового засідання: Білоконі Д.І.,
за участю сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 06.02.2012 №14),
ОСОБА_2 (довіреність від 23.03.2012 №50),
від відповідача: начальник Рожнов М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства трест «Краснодоншахтобуд» до Відділу державної виконавчої служби Краснодонського міськрайонного управління юстиції про зобов'язання виконати дії із завершення виконавчого провадження,-
ВСТАНОВИВ:
22 лютого 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відкритого акціонерного товариства трест «Краснодоншахтобуд» до Відділу державної виконавчої служби Краснодонського міськрайонного управління юстиції.
Уточнивши позовні вимоги, позивач просив зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Краснодонського міськрайонного управління юстиції виконати дії із завершення зведеного виконавчого провадження №239 від 02.07.2011 про стягнення з Відкритого акціонерного товариства трест «Краснодоншахтобуд» загальної суми боргу у розмірі 1965429,57 грн., передбачені п.7 ст.49, ст.50 Закону України «Про виконавче провадження» відносно Відкритого акціонерного товариства трест «Краснодоншахтобуд»: Луганська область, м. Краснодон, вул. Комсомольська, 9, код ЄДРПОУ 00181585, та зведене виконавче провадження №239 від 02.07.2011 передати ліквідаційній комісії Відкритого акціонерного товариства трест «Краснодоншахтобуд».
В обґрунтування позову позивач зазначив, що загальними зборами акціонерів ВАТ тресту «Краснодоншахтобуд» від 11.01.2012 прийнято рішення про ліквідацію відкритого акціонерного товариства тресту «Краснодоншахтобуд» та його дочірніх підприємств, дочірнього підприємства «Шахтобудівник» Відкритого акціонерного товариства тресту «Краснодоншахтобуд» та дочірнього підприємства «Шахтобудмеханізація» Відкритого акціонерного товариства тресту «Краснодоншахтобуд».
27.01.2012 ВАТ трест «Краснодоншахтобуд» заявою за №2 від 26.01.2012 повідомило відділ державної виконавчої служби Краснодонського міськрайонного управління юстиції про прийняття рішення про ліквідацію, до якої було додано протокол загальних зборів акціонерів ВАТ тресту «Краснодоншахтобуд» від 11.01.2012 та витяг з Єдиного державного реєстру про знаходження юридичної особи у стані припинення підприємницької діяльності.
02.02.2012 позивачем була повторно подана заява з вимогою про закінчення виконавчого провадження та проведення всіх необхідних дій, що передбачені ст.ст. 49,50 Закону України «Про виконавче провадження», однак відділом ДВС Краснодонського міськрайонного управління юстиції до теперішнього часу ніяких дій із завершення виконавчого провадження не здійснюється, тому позивач просить суд зобов'язати відповідача вчинити дії по завершенню зведеного виконавчого провадження та передати виконавчі документи до ліквідаційної комісії.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позову, просив задовольнити позов, додатково пояснив, що посилання відповідача на те, що передача ліквідаційній комісії виконавчих листів можлива лиже при наявності запису в ЄДРПОУ «про ліквідацію юридичної особи» є безпідставним, оскільки після внесення даного запису державним реєстратором до ЄДРПОУ юридична особа вважається ліквідованою, припиняє свою діяльність ліквідаційна комісія, а тому немає законних підстав у ліквідаційної комісії виконувати свої повноваження із ліквідації товариства, зокрема, вчиняти дії щодо задоволення вимог кредиторів по виконавчим листам.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у запереченні на адміністративний позов, просив відмовити у задоволенні позову повністю, зазначивши, що виконавче провадження в розумінні статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» підлягає закінченню лише у разі передачі виконавчого документа ліквідаційній комісії (або ліквідатору) у разі ліквідації боржника - юридичної особи. Оскільки на даний час такий запис в ЄДРПОУ відсутній, тому вимоги позивача є незаконними.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, вислухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Під час розгляду справи, судом встановлено, що у провадженні ВДВС Краснодонського міського управління юстиції знаходиться зведене виконавче провадження про стягнення з ВАТ трест «Краснодоншахтобуд» на користь стягувачів боргу на загальну суму 1 965 429,57 грн., до складу якого входять 50 виконавчих провадження (а.с. 48-50). Сторонами дана обставина не заперечувалась.
Представником відповідача було пояснено, що по кожному виконавчому провадженню окремо виносилась постанова про приєднання до складу одного зведеного виконавчого провадження, але номер зведеного виконавчого провадження у постановах вказаний різний, у зв'язку з тим, що постанова складається в електронному вигляді в системі діловодства та в автоматичному режимі їй присвоюється номер. Тому не зважаючи на те, що в постановах про приєднання до виконавчого провадження вказані різні номери зведеного провадження, фактичне це є одне зведене виконавче провадження відносно позивача.
26 січня 2012 року позивач звернувся до відповідача із заявою (вих.№2), в якій повідомив про рішення загальних зборів акціонерів про ліквідацію ВАТ тресту «Краснодоншахтобуд» та його дочірніх підприємств, ДП «Шахтобудівник» ВАТ тресту «Краснодоншахтобуд» та ДП «Шахтомеханізація» ВАТ тресту «Краснодоншахтобуд» та просив вчинити необхідні заходи відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 13).
02 лютого 2012 року позивачем направлено лист до відповідача, в якому повідомляється, що у зв'язку з прийняттям рішення про ліквідацію підприємства питання щодо погашення кредиторської та дебіторської заборгованості переходить до ведення ліквідаційної комісії, а тому підприємство звертається з проханням про зняття арешту з розрахункових рахунків (а.с. 14).
09 лютого 2012 року позивачем було направлено відповідачу додаткові документи що стосуються процедури ліквідації підприємства (а.с. 15).
06 лютого 2012 року відповідачем було спрямовано відповідь голові ліквідаційної комісії про направлення запиту до Головного управління статистики та Державного реєстру щодо перевірки факту припинення діяльності підприємства (а.с. 45).
На запити відповідачем були отримані наступні документи:
- Витяг з ЄДРПОУ від 20.02.2012, в якому є запис про те, що позивач находиться в стані припинення підприємницької діяльності (а.с. 43-44).
Відповідно до п. 7 ч.1 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження» №2677 від 04.11.2010 (далі - Закон №2677), який набрав чинність з 08.03.2011 (в редакції чинний станом на день розгляду справи в суді та на момент спірних правовідносин) передбачено, що виконавче провадження підлягає закінченню у разі передачі виконавчого документа ліквідаційній комісії (або ліквідатору) у разі ліквідації боржника - юридичної особи.
Згідно ч. 1,2 статті 110 ЦК України юридична особа ліквідується:
1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;
2) за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Згідно ч. 1 статті 111 ЦК України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.
Згідно ч. 11 статті 111 ЦК України після завершення розрахунків з кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання органам державної податкової служби.
Згідно ч. 14 статті 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державному реєстраторові документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в установлений законом строк.
Згідно ч. 1 статті 59 ГК України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням суду.
Згідно ч. 6 статті 59 ГК України суб'єкт господарювання ліквідується:
- за ініціативою осіб, зазначених у частині першій цієї статті;
- у зв'язку із закінченням строку, на який він створювався, чи у разі досягнення мети, заради якої його було створено;
- у разі визнання його в установленому порядку банкрутом, крім випадків, передбачених законом;
- у разі скасування його державної реєстрації у випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 8 статті 59 ГК України оголошення про реорганізацію чи ліквідацію господарської організації або припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця протягом десяти робочих днів з дня внесення відповідного запису до зазначеного реєстру підлягає опублікуванню у виданні спеціально уповноваженого органу з питань державної реєстрації, в якому зазначаються відомості з єдиного державного реєстру.
Згідно статті 60 ГК України ліквідація суб'єкта господарювання здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) майна суб'єкта господарювання чи його (їх) представниками (органами), або іншим органом, визначеним законом, якщо інший порядок її утворення не передбачений цим Кодексом. Ліквідацію суб'єкта господарювання може бути також покладено на орган управління суб'єкта, що ліквідується.
Ліквідаційна комісія або інший орган, який проводить ліквідацію суб'єкта господарювання, вміщує в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про його ліквідацію та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Кодексом чи спеціальним законом строки.
Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Згідно ч. 1, 2, 3 статті 91 ГК України припинення діяльності господарського товариства відбувається шляхом його ліквідації або реорганізації відповідно до статті 59 цього Кодексу.
Ліквідація господарського товариства провадиться ліквідаційною комісією, призначеною його вищим органом, а у разі припинення діяльності товариства за рішенням суду - ліквідаційною комісією, сформованою відповідно до рішення суду.
З дня утворення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження по управлінню справами господарського товариства. Ліквідаційна комісія у триденний строк з моменту її утворення публікує інформацію про ліквідацію господарського товариства і здійснює інші дії відповідно до вимог статей 58-61 цього Кодексу та інших законів.
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Згідно ч. 1 статті 34 вказаного Закону для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно ч. 1 статті 35 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен у день надходження цих документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України відомості про внесення такого запису.
Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Згідно ч. 11 статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.
Аналізуючи вищенаведені норми закону вбачається, що внесення запису до Єдиного державного реєстру про рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо ліквідації юридичної особи є початковою стадією ліквідації підприємства, яка породжує відповідні права та обов'язки для ліквідаційної комісії (ліквідатора), зокрема, вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської та кредиторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується .
Як встановлено у судовому засіданні, загальними зборами акціонерів ВАТ тресту «Краснодоншахтобуд» було прийнято рішення про ліквідацію Відкритого акціонерного товариства тресту «Шахтобудівник» і його дочірніх підприємства ДП «Шахтобудівник» ВАТ трест «Краснодоншахтобуд», ДП «Шахтостроймеханізація ВАТ трест «Краснодоншахтобуд», що підтверджується витягом із протоколу №12 зборів акціонерів ВАТ трест «Краснодоншахтобуд» (а.с. 8-11).
Згідно п. 5 протоколу №12 прийнято рішення про затвердження складу ліквідаційної комісії.
Порядок ліквідації ВАТ трест «Краснодоншахтобуд» і його дочірніх підприємств ДП «Шахтобудівник» ВАТ трест «Краснодоншахтобуд» і ДП «Шахтостроймеханізація» ВАТ трест «Краснодоншахтобуд» встановлений у додатку до протоколу №12 загальних зборів акціонерів (а.с. 73-74).
На виконання вимог статті 59 ГК України позивачем опубліковано оголошення про ліквідацію ВАТ трест «Краснодоншахтобуд у офіційному спеціалізованому друкованому засобі масової інформації «Бюлетень державної реєстрації» №202 (2) від 20 січня 2012 року (а.с. 75-78).
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серія АЄ № 208127 16 січня 2012 року державним реєстратором вчинений реєстраційний запис щодо внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи (а.с. 79-83).
Частинами 2, 3 ст. 65 Закону №2677 встановлено, що у разі ліквідації боржника - юридичної особи виконавчий документ надсилається ліквідаційній комісії (ліквідатору) для вирішення питання про подальший порядок виконання рішення у встановленому законом порядку. У разі надходження виконавчого документа до ліквідаційної комісії (ліквідатора) арешт з майна боржника знімається за постановою державного виконавця, затвердженою начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований.
У разі якщо виконавчий документ надіслано ліквідаційній комісії (ліквідатору), виконавче провадження підлягає закінченню в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно п. 7 статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець виносить постанову про закінчення виконавчого провадження у разі передачі виконавчого документа до ліквідаційної комісії у разі ліквідації боржника юридичної особи.
Таким чином, суд приходить до висновку, що з моменту внесення запису до ЄДРПОУ про прийняття загальними зборами акціонерів боржника рішення про ліквідацію юридичної особи, державний виконавець на виконання вимог п. 7 ч. 1 статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» зобов'язаний був, за зверненням позивача, передати виконавчі документи ліквідаційній комісії для подальшого вжиття необхідних заходів щодо погашення кредиторської заборгованості.
Щодо посилання представника відповідача на те, що передача виконавчих документів ліквідаційній комісії у розумінні статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» можлива лише у разі внесення запису до ЄДРПОУ про ліквідацію юридичної особи, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 11 статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації є датою державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно ч. 7 статті 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності. Такий запис вноситься лише після затвердження ліквідаційного балансу відповідно до вимог цього Кодексу та подання головою ліквідаційної комісії або уповноваженою ним особою документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичною особою - підприємцем у порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».
Враховуючи зазначені норми закону, з моменту внесення запису до ЄДРПОУ про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, підприємство позбавляється статусу юридичної особи і як наслідок припиняються повноваження ліквідаційної комісії, а тому положення п. 7 частини 1 статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» передбачають передачу виконавчих документів ліквідаційній комісії саме після внесення запису до ЄРПОУ про прийняття загальними зборами акціонерів боржника рішення про ліквідацію юридичної особи та до моменту проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.
Згідно частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів; докази суду надають особи, які беруть участь у справі.
Враховуючи встановлені обставини у справі, доводи сторін, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність своїх дій щодо відмови позивачу у передачі виконавчих документів до ліквідаційної комісії та вчинення дій по закінченню виконавчих проваджень, а тому позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,71,72,94,159,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Відкритого акціонерного товариства трест «Краснодоншахтобуд» до Відділу державної виконавчої служби Краснодонського міськрайонного управління юстиції про зобов'язання виконати дії із завершення виконавчого провадження, задовольнити.
Зобов'язати Відділ державної виконавчої служби Краснодонського міськрайонного управління юстиції вчинити дії по закінченню виконавчого провадження про стягнення з Відкритого акціонерного товариства тресту «Краснодоншахтобуд» загальної суми боргу у розмірі 1 965 429,57 грн. та передати до ліквідаційної комісії Відкритого акціонерного товариства тресту «Краснодоншахтобуд» виконавчі документи про стягнення з Відкритого акціонерного товариства тресту «Краснодоншахтобуд» загальної суми боргу у розмірі 1 965 429,57 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в повному обсязі складена та підписана 13 квітня 2012 року.
СуддяО.В. Захарова