Постанова № 23788224, 17.04.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2012
Номер справи
2а/1270/2445/2012
Номер документу
23788224
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/2445/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Чиркіна С.М.

при секретарі Данилкіній Н.В.

за участю:

прокурора-заявника: Ващенко Л.М. ( посвідчення № 231, видане 11.11.2011)

представника позивача: Меркулової М.В.

представник відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора м.Алчевська Луганської області в інтересах держави в особі Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі ВП «Шахта «Вергелівська» про стягнення коштів з рахунків у банку, обслуговуючих платника податку, в рахунок погашення податкового боргу на суму 533 285,55грн.,-

ВСТАНОВИВ :

26 березня 2012 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора м.Алчевська Луганської області в інтересах держави в особі Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі ВП «Шахта «Вергелівська» про стягнення коштів з рахунків у банку, обслуговуючих платника податку, в рахунок погашення податкового боргу на суму 533 285,55грн. з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ВП «Шахта «Вергелівська» ДП «Луганськвугілля» знаходиться на податковому обліку в Алчевській ОДПІ з 13.08.03. Згідно даних Алчевської ОДПІ у відповідача виник податковий борг за зобов'язаннями за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 533 285,55 грн., який до теперішнього часу до бюджету не сплачено. Зазначена заборгованість виникла у зв'язку з несплатою підприємством суми податкових зобов'язань, визначених у розрахунках податкового зобов'язання з плати за користування надрами за три квартали 2011 року ( надано до Алчевської ОДПІ 08.11.11 вх.№14735-329 915,25 грн.) та за чотири квартали 2011 року ( надано до Алчевської ОДПІ 02.02.2012 за № 9014806452 - 203370,30 грн.), які надані платником податків до податкового органу самостійно та є узгодженими.

В зв'язку з чим просив стягнути з відповідача кошти з рахунків у банку, обслуговуючих платника податку, в рахунок погашення податкового боргу на суму 533 285,55 грн. з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

Прокурор-заявник у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив задовольнити позов.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надіслав відзив на позов, в якому зазначив що визнає позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу без участі уповноваженого представника.

Заслухавши пояснення прокурора-заявника та представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України , суд прийшов до наступного.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.7 ч.1 ст. З КАС України).

Як зазначено в п. 1 ч. 1 ст. З КАС України справа адміністративної юрисдикції - публічно-правовий спір у якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

З урахуванням викладеного, зазначена справа відносяться до юрисдикції адміністративних судів, оскільки учасником спору є суб'єкт владних повноважень (орган державної податкової служби, наділений публічно-владними повноваженнями).

Відповідач - ДП «Луганськвугілля», і.к. ( 32473323) ( а.с.18-19,20).

ВП «Шахта «Вергелівська» ДП «Луганськвугілля» ( і.к.26411019), заснований на підставі наказу Мінпаливенерго від 13.02.03 №82, утворено згідно з наказом ДП «Луганськвугілля» і діє на підставі Положення та Статуту ( а.с.22-23).

Перебуває на обліку в Алчевській ОДПІ як платник податків з 13.08.2003 за № 1203020 ( а.с.21)

Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобов'язань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.

01 січня 2011 року набув чинності Податковий Кодекс України, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України з 01.01.2011 року Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ", Закон України "Про систему оподаткування " втратили чинність.

Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно з п. 16.1.4 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.14.1.175 ст.14 Податкового кодексу України, податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Статтею 262 ПКУ передбачено, що плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді:

- плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

- плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Відповідно до п.263.11.1.ст.263 ПКУ платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби:

за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини;

за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Відповідно до п.263.12. ст..263 ПКУ платник протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкового розрахунку за податковий (звітний) період сплачує податкові зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у сумі, визначеній в розрахунку з плати, поданому ним органу державної податкової служби:

08.11.2011 позивачем за Вх.. № 14735 зареєстровано розрахунок податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 3 квартал 2011 року, в якому відповідачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 3 29 915,25 грн. ( а.с.15-16).

02.02.2012 позивачем за Вх.. № 9014806452 зареєстровано розрахунок податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 4 квартал 2011 року, в якому відповідачем самостійно визначено суму податкового зобов'язання в розмірі 203370,30 грн. ( а.с.12-13,14-15).

Загальна сума податкової заборгованості відповідача з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в розмірі 533 285,55 грн., підтверджується також зворотнім боком облікової картки платника ( а.с.9-11).

Статтею 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами " ( чинного на момент направлення вимог)- далі ЗУ №2181, передбачено - у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

04.09.2002 головним бухгалтером відповідача отримано першу податкову вимогу №1/107 від 04.09.2002( а.с.17).

16.04.2002 головним бухгалтером відповідача отримано другу податкову вимогу №2/46 від 16.04.2003 ( а.с.17 звор. бік).

У зв'язку з надісланням позивачем відповідачу першої та другої податкової вимоги відповідно до ЗУ №2181 , повторно вимоги відповідно до вимог Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011, не надсилаються.

Вжиті позивачем заходи не призвели до погашення податкового боргу.

Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно зі ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності -шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає встановленим, що за відповідачем дійсно існує податковий борг у сумі 533 285,55 грн., про який він повідомлений, який є узгодженим та до теперішнього часу не сплачений.

Відповідно до ч. 1 ст.136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового засідання, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Дії представника відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.

З урахуванням вимог п. 6 ст. 71 КАС України, суд розглянув справу на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Прокурора м.Алчевська Луганської області в інтересах держави в особі Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі ВП «Шахта «Вергелівська» про стягнення коштів з рахунків у банку, обслуговуючих платника податку, в рахунок погашення податкового боргу на суму 533 285,55 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Луганськвугілля»( і.к. 32473323) в особі ВП «Шахта «Вергелівська» кошти в сумі 533 285,55 грн.( п'ятсот тридцять три тисячі двісті вісімдесят п'ять гривень 55 коп.) з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, в рахунок погашення податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Повний текст постанови складено та підписано 20 квітня 2012 року.

СуддяС.М. Чиркін