Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 квітня 2012 року Справа № 2а/1270/2587/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Зацепіній Ю.В.,
за участю представників
позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 604/03-25 від 16.01.2012),
відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до комунального підприємства «Услуга» м. Золоте про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
28 березня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до комунального підприємства «Услуга» м. Золоте, у якому позивач просив стягнути з відповідача борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 107495,57 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що КП «Услуга» м. Золоте зареєстровано в УПФУ в м. Первомайську Луганської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 18.09.2002, а з 01.01.2011 як платника єдиного соціального внеску.
Згідно карток особових рахунків платника ЄСВ, відповідач за період з 20.12.2011 по 20.02.2012 збільшив розмір недоїмки зі сплати ЄСВ до УПФУ в м. Первомайську Луганської області на суму 73618,87 грн., за рахунок несплаченого ЄСВ за листопад, грудень 2011 року та січень 2012 року.
Рішенням № 3/5 третьої позачергової сесії Золотівської міської ради шостого скликання від 07.12.2010 КП «Гермес-сервіс» та КП «Услуга» були реорганізовані шляхом приєднання КП «Гермес-сервіс» до КП «Услуга», правонаступником усіх боргів ліквідованого КП «Гермес-сервіс» є КП «Услуга» м. Золоте. Станом на 27.03.2012 за даними обліку УПФУ по КП «Гермес-сервіс» рахується заборгованість зі сплати ЄСВ на загальну суму 19923,61 грн., з якої вже стягнуто у судовому порядку 11058,10 грн. (недоїмка зі сплати ЄСВ за березень та квітень 2011 року). Залишок заборгованості складає 7375,12 грн. - недоїмка зі сплати ЄСВ за травень 2011 року, 1490,39 грн. - фінансові санкції за несвоєчасну сплату ЄСВ.
Відповідно до ч.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на юридичну адресу відповідача надіслано вимогу про сплату боргу від 02.03.2012 № Ю-162/6, яку відповідачем отримано 06.03.2012 та не оскаржено у встановленому законодавством порядку.
Крім того, до відповідача на підставі п.2 та п.6 ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несвоєчасну сплату ЄСВ та авансових платежів з ЄСВ були застосовані фінансові санкції та нарахована пеня на загальну суму 25011,19 грн. Відповідачем 17.02.2012 отримано рішення про застосування штрафних санкцій № 34 від 17.02.2012 та № 35 від 17.02.2012 та не оскаржено у встановленому законодавством порядку.
На підставі вищевикладеного позивач просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 29 березня 2012 року відкрито провадження у справі за вказаним адміністративним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Відповідач явку свого повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджено повідомленням про явку у судове засідання (а.с.50).
У судовому засіданні 11 квітня 2012 року представник відповідача позовні вимоги визнав у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на таке.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 цього Закону платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно з положеннями ч.8 ст.9 Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
При цьому платники, зазначені у п.1 ч.1 ст.4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Частиною 11 статті 9 Закону встановлено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п.12 ст.9 Закону, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що КП «Услуга» м. Золоте зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 03.09.2002, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 484640 (а.с.11).
Відповідач був зареєстрований в УПФУ в м. Первомайську Луганської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 18.09.2002, а з 01.01.2011 як платника єдиного соціального внеску, що підтверджено відповідною заявою (а.с.12).
Уточненим розрахунком загальної суми заборгованості КП «Услуга» м. Золоте підтверджено, що, у порушення норм закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідач не своєчасно сплачує єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з чим за ним утворився борг у розмірі 107495,57 грн., з яких: недоїмка - 80993,99 грн., штраф - 13721,80 грн., пеня - 12779,78 грн.
Матеріалами справи підтверджено, що сума заборгованості у розмірі 107495,57 грн. складається з такого.
Так, картками особових рахунків КП «Услуга» м. Золоте підтверджено, що за відповідачем утворилася заборгованість по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад, грудень 2011 року та січень 2012 року у розмірі 98630,06 грн., з яких: недоїмка - 73618,87 грн., штраф - 12677,25, пеня - 12333,94 грн.(а.с.6-10).
Заборгованість у розмірі 8865,51 грн., у тому числі: недоїмка - 7375,12 грн., штраф - 1044,55 грн., пеня - 445,84 грн. утворилася за КП «Гермес-сервіс» за травень 2011 року, що підтверджено картками особових рахунків КП «Гермес-сервіс» (а.с.3-5).
Рішенням № 3/5 третьої позачергової сесії Золотівської міської ради шостого скликання від 07.12.2010 про злиття КП «Гермес-сервіс» та КП «Услуга» було реорганізовано КП «Гермес-сервіс» та КП «Услуга» шляхом приєднання КП «Гермес-сервіс» до КП «Услуга» (а.с.41).
З листа КП «Услуга» м. Золоте № 98 від 29.06.2011 вбачається, що КП «Услуга» м. Золоте є правонаступником та приймає на себе усі борги КП «Гермес-сервіс» (а.с.42).
У визначені Законом строки відповідачем сума заборгованості у добровільному порядку не погашена.
Відповідно до ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування», рішення, прийняті органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Рішення територіального органу Пенсійного фонду про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.
У разі якщо платник єдиного внеску не сплатив зазначені в рішенні суми протягом десяти робочих днів, а також не повідомив у цей строк територіальний орган Пенсійного фонду про оскарження рішення, таке рішення передається державній виконавчій службі в порядку, встановленому законом.
Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Судом встановлено, що УПФУ в м. Первомайську Луганської області направлено КП «Услуга» м. Золоте вимогу № Ю-162/6 від 02.03.2012 на суму боргу 164667,81 грн., у тому числі недоїмка зі сплати єдиного внеску - 164667,81 грн., яку відповідачем отримано 06.03.2012, про що свідчить підпис про отримання на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.13).
Про нарахування пені та застосування штрафів УПФУ в м. Первомайську Луганської області прийнято такі рішення:
- № 222 від 30.05.2011, яким застосовано штраф у розмірі 1044,55 грн. та нараховано пеню у розмірі 445,84 грн. (рішення отримано головним бухгалтером КП «Гермес-сервіс» 30.05.2011) (а.с.35);
- № 34 від 17.02.2012, яким застосовано штраф у розмірі 12633,13 грн. та нараховано пеню у розмірі 12333,94 грн. (рішення отримано головним бухгалтером КП «Услуга» м. Золоте 17.02.2012) (а.с.37);
- № 35 від 17.02.2012, яким застосовано штраф у розмірі 44,12 грн. (рішення отримано головним бухгалтером КП «Услуга» м. Золоте 17.02.2012) (а.с.38).
Оскільки виникнення суми штрафів та пені за рішеннями № 222 від 30.05.2011, № 34 від 17.02.2012 та № 35 від 17.02.2012 пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки, вказані суми включені до вимоги про сплату недоїмки № Ю-162/7 від 04.04.2012 (а.с.51).
Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що позивачем дотримано порядку стягнення недоїмки та штрафних санкцій, встановленого ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування».
Відповідачем суду не надано доказів оскарження вимог про сплату недоїмки та рішень про застосування фінансових санкцій у встановленому Законом порядку, а отже вимоги та рішення є чинними та підлягають виконанню.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 17 квітня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог ч.2 ст.167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 71, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до комунального підприємства «Услуга» м. Золоте про стягнення заборгованості, - задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Услуга» м. Золоте (місцезнаходження: 93295, Луганська область, м. Золоте, кв. Сонячний, 5/2, ідентифікаційний код 32082147) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області (місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 16а, ідентифікаційний код 21792413) борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування в сумі 107495,57 грн. (сто сім тисяч чотириста дев'яносто п'ять гривень п'ятдесят сім копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 20 квітня 2012 року.
СуддяК.О. Пляшкова