Постанова № 23787631, 29.03.2012, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2012
Номер справи
2а-635/12/0970
Номер документу
23787631
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" березня 2012 р. Справа № 2a-635/12/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Панікара І.В.

при секретарі Богусевич А.С.

за участю сторін:

представника позивача: Харук М.Т.,

представника відповідача: Григоріва В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Приватного підприємства "Рембудсервіс-Газ"

до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Державної податкової служби

про скасування наказу № 496 від 23.02.2012 р.,-

ВСТАНОВИВ:

29.02.2012 року Приватне підприємство "Рембудсервіс-Газ" (надалі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківськ (надалі - відповідач) про скасування наказу № 496 від 23.02.2012 року.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржуваний наказ винесений з порушенням закону, зокрема пункту 75.1. статті 75 та підпунктів 78.1.1., 78.1.12 пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України, в силу чого просить визнати його протиправним та скасувати.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.03.2012 року замінено відповідача -Державну податкову інспекцію в м. Івано-Франківськ на її правонаступника - Державну податкову інспекцію у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Державної податкової служби.

Представник позивача в судовому засідані позовні вимоги підтримав з підстав викладених в адміністративному позові. Просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав з мотивів наведених ним у письмовому запереченні, де вказав, що підставою винесення оскаржуваного наказу було надання відповідачем відповіді на запит від 09.12.2011 року, без надання документів та інформації щодо якої такий запит був направлений. Окрім того зазначив, що згідно наказу № 496 від 23.02.2012 року розпочато проведення перевірки з 24.02.2012 року терміном на 5 робочих днів. За результатами перевірки складено акт від 07.03.2012 року № 28/22-6/34077652, внаслідок чого винесено податкові повідомлення-рішення від 22.03.2012 року № 0001022302 про збільшення суми грошового зобов'язання по ПДВ в розмірі 8172 грн., із застосуванням штрафної (фінансової) санкції на суму 2043 грн., №0001012302 про збільшення суми грошового зобов'язання по податку на прибуток в розмірі 10215 грн., із застосуванням штрафної (фінансової) санкції на суму 2554 грн. Просив в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні та витребувані докази, судом установлено наступне.

По факту отриманої податкової інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, 23.11.2011 року Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області Державної податкової служби звернулася до позивача із письмовим запитом за № 29363/10/23-247/16448 про надання пояснень та їх документального підтвердження.

Даним листом позивачу запропоновано протягом 10-ти днів надати пояснення та належним чином завірені копії документів з питань відносин із ПП "Ніка -Ден" за період 01.11.2008 року по 31.10.2011 року. У поясненні вказати дати, номера документів, назви документів, найменування товарів, обсяги поставки (придбання, продажу товарів), умови поставки і місця зберігання товарів та дати і суми перерахування (отримання) коштів за товари (роботи, послуги) отримані та реалізовані ПП "Ніка -Ден", окрім того надати реквізити перевізників товарів від ПП "Ніка -Ден" до ПП "Рембудсервіс-Газ" щодо отриманих товарів та від ПП "Рембудсервіс-Газ" до ПП "Ніка -Ден" щодо реалізованих товарів, а також перелік документів, на підставі яких здійснювались перевезення.

У вищевказаному запиті відповідачем вказано, що у випадку ненадання такої інформації, органом держаної податкової служби буде проведено позапланову перевірку позивача.

Як встановлено, 12.12.2011 року відповідачем отримано лист-повідомлення від 09.12.2011 року № 95/12 на запит ДПІ у м. Івано-Франківськ від 23.11.2011року про те, що запит складено з порушенням вимог податкового законодавства, при цьому жодних пояснень не надав, документи не представив щодо господарських відносин із ПП "Ніка-Ден", внаслідок чого відповідачем на підставі підпункту 78.1.1.пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу України прийнято наказ № 496 "Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПП "Рембудсервіс-Газ" з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на прибуток та податку на додану вартість за період 01.11.2008 року по 01.03.2009 року при здійсненні операцій з придбання (продажу) товарів, робіт, послуг з ПП "Ніка-Ден".

При вирішенні навного спору суд виходить із наступного правового регулювання даних правовідносин.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 3 статті 2 КАС України справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі,у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому суд зазначає, що пункт 73.3. статті 73 Податкового кодексу України (надалі - Кодексу) встановлює, що органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;

2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;

3) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Стаття 74 Кодексу визначає порядок обробки та використання податкової інформації. Зокрема згідно пунктів 74.1. та 74.2. податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби.

Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Одним із завдань державної податкової служби у відповідності до вимог статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

З метою реалізації завдань покладених на органи державної податкової служби України, зокрема статтею 75 Кодексу визначені види податкових перевірок, зокрема згідно пункту 75.1. вищевказаної статті, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно статті 79 Кодексу документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.

На переконання суду, в даному випадку відповідач при винесенні наказу за № 496 від 23.02.2012 року діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а відповідно і сам наказ є законним та обгрунтованим.

Суд не бере до уваги посилання позивача на факт відсутності первинних документів, які б підтверджували правильність нарахування податків і зборів, мотивований тим, що 13.03.2009 року проведена виїмка бухгалтерських (первинних) документів по взаєморозрахунках між ПП "Рембудсервіс-Газ" і ПП "Ніка-Ден" що унеможливлює сам факт проведення перевірки.

Обмеженням для проведення документальної позапланової перевірки є саме відсутність обставин визначених у пункті 78.1. статті 78 Кодексу, а в разі відсутності таких обставин, згідно пункту 78.2. даної статті, така перевірка може проводиться тільки за зверненням такого платника податків, а також у межах порушеної кримінальної справи.

З урахуванням вищевикладеного, на думку суду, вимоги адміністративного позову до задоволення не підлягають.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя: /підпис/ Панікар І.В.

Постанова складена в повному обсязі 03.04.2012 року.