Постанова № 237647, 18.09.2006, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
18.09.2006
Номер справи
29/281-06-7105а
Номер документу
237647
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

15 год. 10 хв. м. Одеса

"18" вересня 2006 р.

Справа № 29/281-06-7105А

Господарський суд Одеської області у складі:

Судді Аленіна О.Ю.

при секретарі Кирплюк Д.В.

За участю представників сторін:

Від позивача: Стефішина Л.О. за довіреністю

Від відповідача: Заклада В.І. за довіреністю

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом УПФУ у Суворовському р-ні до ДП „Одеський завод бактеріальних та вірусних препаратів” ДАК „Укрмедпром”, суд

ВСТАНОВИВ:

УПФУ у Суворовському р-ні звернулось до суду з позовом до ДП „Одеський завод бактеріальних та вірусних препаратів” ДАК „Укрмедпром” (далі Завод „Біопром –Одеса”), в якому просить стягнути з відповідача 102 113, 51 грн. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період з 01.01.1997 року по 01.05.2006 року, 10, 20 грн. штрафної санкції за порушення граничних строків сплати узгодженої суми зобов’язання та 5 897, 70 грн. пені.

Відповідач визнав позов частково в сумі 29354,03 грн., проти решти позову відповідач заперечує з підстав, викладених у відзиві.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши докази які мають значення для справи, суд дійшов наступних висновків.

За твердженням позивача, ДП „Завод „Біопром - Одеса” у зв’язку з несплатою фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 та ч.13 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” ( пенсій за віком призначених на пільгових умовах) та ст. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність” має заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси у сумі 108 021, 41 грн. (сто вісім тисяч двадцять одна гривня 41 коп.) за період з 01.01.1997 р. по 01.05.2006 р.

Вказана заборгованість, за розрахунком позивача, складається з боргу по несплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (пенсій за віком призначених на пільгових умовах) у сумі 96 246, 83 грн. (за списком №1 за період з 01.01.2004 року по 01.05.2006 року, та за списком № 2 за період з 01.01.1997 року по 01.05.2006 року), що підтверджується актами звірки заборгованості по відшкодуванню фактичних виплат на виплату пільгових пенсій за списком № 1, та списком №2 станом на 01.05.2006 р.; з боргу по несплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 13 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до ст.. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність” у сумі 5 866, 68 грн. (за період 01.09.2003 р. по 01.05.2006 р.), що підтверджується актами звірки заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам станом на 01.05.2006 р.; з штрафної санкції за порушення граничних строків сплати узгодженої суми зобов’язання застосованого на підставі пп. 17.1.7 п.17.1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” у сумі 10, 20 грн. про що свідчать Рішення № 226, № 225, № 224 від 15.11.2002р. і нарахованої за несплату пені у сумі 5 897, 70 грн., що підтверджується Співставленням про фактично сплаченого збору з розрахунковими сумами від 01.07.01 року, та Рішенням № 2 про розірвання договору розстрочення боргу зі збору на обов’язкове державне пенсійне страхування від 16 вересня 2002 року.

Як зазначив позивач, відповідачу надсилалися повідомлення для можливості погасити свою заборгованість, однак вимоги викладені в них залишені без задоволення, що стало підставою для звернення до суду з відповідним позовом.

Відповідач проти позову заперечує з підстав того, що в обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ч.2 Прикінцевих положень Зако ну "Про загальнообов'язкове державне страхування" № 1058-1У від 9.07.2003 р., якій вве дено в дію з 1.01.2004 р. та Інструкцію "Про порядок обчислення і сплати страхувальника ми і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страху вання до Пенсійного Фонду України", затверджену Постановою правлінням Пенсійного Фонду України №21-1 від 19.12.2003 р.

Між тим, позивач просить стягнути суми заборгованості які виникли в минули періоди, до набрання чинності вказаних нормативних документів, у тому числі, коли на спірні право відносини поширювалася дія Закону України "Про порядок погашення зобов'язань плат ників податків до бюджету та державних цільових фондів" №2181 та несвоєчасно сплаче на плата суми вказаних витрат вважалася податковим боргом.

Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (в редакції, яка була чинна в період виникнення боргу) підприємства, на яких працівники вийшли на пенсію на пільго вих умовах, відшкодовують пенсійному фонду витрати на виплату і доставку пенсій.

Відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, ін ших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України №4-6 від 03.06.99, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.07.99 №436/3729, плату Пенсійному фонду на покриття витрат на виплату пенсій за віком на пільгових умовах, вносили під приємства незалежно від форм власності і господарювання щоквартально (авансові суми плати на виплату пенсій за віком на пільгових умовах, що призначені в минулих і поточ них роках).

Відповідно до п.8.5 згаданої Інструкції (№4-6 від 03.06.99) остаточна сума плати за звіт ний рік, визначається на підставі повідомлення органу Пенсійного фонду України та по винна вноситись підприємствами до 25 січня.

Цей порядок діяв до 15.03.2000 р., витрати відшкодувались за регресними вимогами ор ганів Пенсійного фонду України.

Постановою Пенсійного фонду України від 19.10.2001 р. №16-6 затверджена нова Інстру кція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та гро мадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція) та скасована по передня Інструкція про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, органі заціями та громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших пла тежів, а також обліку їх надходження до Пенсійного фонду України, яка була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 03.06.99 р. за №4-6 (далі - Попере дня інструкція).

Відповідно до п.7.3 згаданої Інструкції від 19.10.2001 р. остаточна сума плати за звітний рік, визначається на підставі повідомлення органу Пенсійного фонду України, повинна вноситись підприємствами до 20 січня.

Постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 N21-1 затверджена нова Інструк ція. Згідно з Інструкцію № 21-1 не відбувається щомісячного узгодження сум до відшко дування. Розрахунок надсилається один раз на рік, до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій. Підприємства вносять плату щомісяця до 25 числа.

З урахуванням вимог Інструкції №4-6 від 03.06.99р. право на позову позивача виникло за період з 01.01.97 по 31.12.97 - 25.01.98; за період з 01.01.98 по 31.12.98 - 25.01.99р.; за пе ріод з 01.01.99 по 31.12.99 - 25.01.2000р.; за період 01.01.2000р. по 31.12.2000р. - 20.01.2001р.

З огляду на викладене відповідач вважає, що позивачем пропущено строк позовної давності щодо позовних вимог про стягнення боргу за період з 01.01.97р. по 01.07.2003 р.

Крім того відповідач вказав, що частина 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", яка встанов лювала обов'язок по відшкодуванню таких витрат, виключена згідно із Законом України від 17.02.2000 р. N 1461-III "Про внесення змін до деяких законів України", який набрав чинності з дня його опублікування -15.03.2000р. (Урядовий кур'єр, 2000, 03 15.03.2000, №47).

З 15.03.2000р. 100 відсотків витрат на виплату і доставку пенсій включаються до складу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, який сплачується у відповідності з Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", і, у разі не сплати якого, у встановлений строк, він набуває статусу податкового боргу. (До 15.03.2000р. зазначені витрати не були визначені в якості об'єкту оподаткування і від шкодувались за регресними вимогами органів Пенсійного фонду України.)

21.12.2000р. прийнято Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників по датків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (N 2181 -III), який набрав чинності з 01 квітня 2001р., за виключенням деяких його норм.

В силу ст.19.6 вказаного Закону, закони та інші інформативно-правові акти діють у частині, що не суперечить нормам цього Закону.

Відповідно до п.2.3.1 ст.2 Закону (2181-III), органами, які уповноважені здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи. Вказана норма Закону, яка визначає повноваження щодо здійснення заходів з погашення податкового боргу, набрала чинності з 01.04.2001р.

Установи Пенсійного фонду України є контролюючими органами стосовно внесків до Пе нсійного фонду України, до повноважень яких віднесено лише здійснення перевірки своє часності, достовірності, повноти нарахування та сплати внесків.

Таким чином, на думку відповідача, позивачу не належить право вимоги сплати заборгованості, яка вини кла з 01.04.2001р. до часу набрання чинності 01.04.2004 р. Закону України "Про зага льнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15 від 9.07.2003р.) , оскільки вона мала статус податкового боргу.

У п.2.4 листа. №01-8/155 від 13.02.2002р „Про деякі питання практики застосування окре мих норм чинного законодавства у вирішенні спорів та внесення змін і доповнень до де яких інформаційних листів" Вищий господарський суд України стосовно того чи вправі органи Пенсійного Фонду України звертатись до господарського суду з позовами про стя гнення витрат на виплату та доставку пенсій зазначив: „згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (400/97-ВР) (у редакції Закону України від 17.02.2000 N 1461-III фактичні витрати на ви плату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" —"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (1788-12), є об'єктом оподаткування за ставкою 100 відсотків. Отже у разі несплати такого збору у встановлений строк відповідні кошти є по датковим боргом (недоїмкою), здійснювати заходи з погашення якого згідно з підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (2181-14) мають право лише податкові органи.

Крім того, у відповідності до пп. 18.1.1. ст. 18 Закону „Про порядок погашення зо бов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" N 2181 -III від 21 грудня 2000 року та Порядком проведення органами Пенсійного фонду України списання та розстрочення податкового боргу (недоїмки) зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженому постановою Пенсійного фонду України N 7 від 12.03.2001 та зареєстрованому Мінюстом України за N 282/5473 27.03.2001 р. списанню підля гають суми боргу, які виникли за станом на 31 грудня 1999 року та не сплачені на день набрання чинності статтею 18 Закону (N2181-111.) суми боргу, які виникли в період з 1 січня 2000 року до 1 січня 2001 року, підлягають розстроченню за договором про роз строчення за формою встановленою згідно з додатком до цього Порядку.

З 1 січня 2004 року, з введенням в дію Закону України "Про загальнообов'язкове держав не пенсійне страхування" (1058-15 від 9.07.2003 р.) відповідно до ч. 2 Прикінцевих поло жень Закону зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначе них на пільгових умовах, визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страху вальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пен сійного фонду України від 19.12.2003 N 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за N 64/8663.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, відшкодування до бюджету Фонду фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій та фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науко во-педагогічним) працівникам згідно зі статтею 24 Закону України "Про наукову і науко во-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

Відповідач стверджує, що докази щодо направлення будь яких повідомлень з боку Пенсійного органу на адресу ДП "Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів" відсутні.

Також відповідач зазначив, що позивачем взагалі не надано доказів того, що ДП "Одеський завод бактерійних і вірус них препаратів" зобов'язано та з яких підстав відшкодовувати втрати пенсійного органу з виплат пенсій Мартиненко Ганни Євтихіївні у сумі 2485.59 грн.

На думку відповідача, позовні вимоги по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам у сумі 2485,59 грн. є необґрунтованими.

Крім того відповідач стверджує, що вимоги щодо стягнення штрафних санкції та пені на підставі Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державни ми цільовими фондами" також є не обґрунтованими.

Відповідач зазначив, що позивачем заявлені вимоги щодо сплати пені у сумі 5897,70 грн. у зв'язку з розірван ням договору розстрочення боргу, які не підлягають задоволенню на підставі ст. 267 ЦК України.

Підставою для покладення на ДП "Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів" обов'язку по сплаті 5897,70 грн. пені є Договір, який до позову не додано.

Договір про розстрочення боргу зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування було укладено 25.04.2001 р. згідно Порядку проведення органами Пенсійного фонду України списання та розстрочення податкового боргу (недоїмки) зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування затвердженого постановою Пенсійного фонду України N 7 від 12.03.2001 та зареєстрованого Мінюстом України за N 282/5473 27.03.2001 р.

Відповідач зазначив, що вказаний договір розірвано 16.09.2002 р. відповідно до рішення №2 від 16.09.2002 р. З вказаної дати у позивача виникло право на стягнення пені.

Ст. 256 ЦК України від 16.01.2003р. (який набрав чинності з 01.01.2004 р., та норми якого на підставі п.6 Прикінцевих та перехідних положень застосовуються до цивільних відно син, які виникли до набрання чинності ЦК України, або продовжують існувати після на брання ним чинності) встановлено загальна позовна давність тривалістю у три роки, а згідно до ст. 258 ЦК України до вимог про стягнення неустойки( штрафу, пені) застосову ється позовна давність в один рік.

Як зазначив відповідач, у позивача виникло право на стягнення пені у відповідності до умов Договору від 25.04.2001 р. з дати його розірвання, а саме з 16.02.2002 р.

На думку відповідача, позивач, звернувшись до суду 29.06.2006 р., пропустив строк позовної давності.

З урахуванням наведеного, ДП " "Одеський завод бактерійних і вірусних препаратів" ви знає вимоги у сумі 29354,03 грн. щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам за період з 01.01.2004р. по 01.05.2006р. у сумі 11814,75 грн., які скла даються згідно розрахунку боргу по 6 пенсіонерам в сумі 8433,66 грн. та у сумі 3381,09 грн. з виплат Федорову А.І. з розрахунку боргу щодо витрат на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах за період з 01.01.2004р. по 01.05.2006р. у сумі 17539,28 грн.

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на наступне.

Відносини щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах регулюються ч. 2 та ч. 13 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003 р., розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, ст. 24 Закону України “Про наукову та науково-технічну діяльність”

Згідно ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»№ 1058 від 09.07.2003 р. пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 - відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Тобто підприємства та організації з грошових коштів, які призначені на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду України плату, яка покриває витрати на виплату та доставку пенсій. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України № 1058, тобто передбачені ст.ст. 13,14,55 Закону України № 1788.

Відповідно до Закону України від 17.02.200 р. № 1461 “Про внесення змін до деяких Законів України” з 16.03.2000 р. відшкодування витрат по пільговим пенсіям здійснюється відповідно до Закону України “Про збір на обов’язкове пенсійне страхування». № 400/97, згідно із абз. 4 ч. 1 ст. 2 якого для платників збору об’єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" -"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення”. Таким чином, витрати по оплаті пільгових пенсій відшкодовуються пенсійному фонду за рахунок відповідних підприємств.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону: 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Згідно ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та Закону України “Про внесення змін до деяких законів України” від 17.02.2000 року № 1461-ІІІ і відповідно пп. 7.1, 7.4, 7.5, 7.6 “ Змін та доповнень до Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов’язкове державне пенсійне страхування” затверджені постановою Правління Пенсійного фонду України від 21.03.2000 р. № 5-2 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 11.05.2000 р. № 272/4493 ДП “Завод “Біопром - Одеса” зобов’язано були щомісячно до 25 числа вносити до Пенсійного фонду України суми фактичних витрат на доставку та виплату пенсій за віком, призначених на пільгових умовах.

Не перераховані своєчасно суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах вважаться недоїмкою та стягуються з нарахуванням пені.

Починаючи з 01 квітня 2001 року згідно п. 5.3.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. підприємства повинні сплачувати пільгові пенсії протягом десяти календарних днів з дня одержання платником збору повідомлення органу ПФУ.

Згідно розділу шостого Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (далі Інструкції) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.6.1. р.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.11.2003 р. №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.01.2004р за №64/8663 ( далі - Інструкція), відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003р ( далі - Закон).

Відповідно до п.6.4. та п.6.8 р.6 Інструкції розмір сум, що підлягають відшкодуванню на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій, а підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Згідно п.6.5.Інструкції повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються за попередній рік до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до п. 6.10. Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Відповідно до п 6.9 Інструкції не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, вважаються недоїмкою та стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Тобто положення Закону України № 2181 застосовуються відносно стягнення неоплачених або несвоєчасно сплачених сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій з нарахуванням пені та штрафних санкцій, але не зачіпають порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, передбачених Законом України № 1058.

Розрахунки по відшкодуванню ДП „Завод „Біопром - Одеса” витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, складені згідно п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 №21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663.

Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. Частка плати підприємства розраховується згідно зарахованого пільгового стажу при призначенні пенсії.

Згідно ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком робітники, які зайняти повний робочий день на роботах зі шкідливими умовами праці за списком № 1 затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки –50 років, жінки –45 років. Норма стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах, складає за списком № 1: для чоловіків при стажі роботи не менше –20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах, для жінок –15 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Робітникам, які мають стаж роботи зі шкідливими умовами праці по зазначеним спискам пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, на 1 рік за кожний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці –жінкам.

Згідно ст.13 Закону України „Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком робітники, які зайняти повний робочий день на роботах зі шкідливими умовами праці за списком № 2, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки –55 років, жінки –50 років. Норма стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах, складає за списком № 2: для чоловіків –12 років 6 місяців, для жінок –10 років. Робітникам, які мають стаж роботи зі шкідливими умовами праці по зазначеним спискам не нижче половини, пенсії призначаються на пільгових умовах зі зниженням віку.

За твердженням позивача, ДП „Завод „Біопром - Одеса” повинно відшкодовувати виплачені пільгові пенсії з урахуванням поштового збору за кожного пенсіонера до досягнення їм пенсійного віку, а саме: чоловіки –60 років, жінки –55 років.

За списком № 1 та № 2 підприємства відшкодовують пільгові пенсії з урахуванням поштового збору у розмірі 100% відповідно до Закону України ”Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування”.

Відсотки поштового збору за доставку пенсій складають до 10.08.2004р. 0,9%, з 10.08.2004р. –0,79%.

За Списком № 1 відшкодуванню ДП „Завод „Біопром - Одеса” підлягають пенсії 6 пенсіонерів за період з 01.01.2004 р. по 01.05.2006 р. на загальну суму 8 433, 66 грн.

За Списком № 2 відшкодуванню ДП „Завод „Біопром - Одеса” підлягають пенсії 36 пенсіонерів за період з 01.01.1997 р. по 01.05.2006 р. на загальну суму 87 813, 17 грн.

Також відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій науковим працівникам ДП „Завод „Біопром - Одеса” за період з 01.01.2003 р. по 01.05.2006 р. на загальну суму 5 866, 68 грн. з огляду на таке.

Згідно ч.13 п.2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України „Про наукову та науково-технічну діяльність” та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України „Про наукову та науково-технічну діяльність”.

Частиною шостою ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" передбачено, що різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних установ і організацій за рахунок державного бюджету, а для наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств і організацій –за рахунок коштів цих підприємств і організацій. Різниця між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Порядок фінансування зазначеної різниці визначено постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року N 372, та Постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 р. за N 1826 "Про затвердження Порядку фінансування та виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних бюджетних установ і організацій, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій згідно із Законом України „Про науково і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи" встановлено, що фінансування витрат на виплату різниці у розмірі пенсії працівникам державних бюджетних установ і організацій здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передаються до пенсійного фонду на фінансування пенсій, призначених за різними пенсійними програмами. Фінансування витрат на виплату різниці у розмірі пенсії працівникам державних не бюджетних підприємств і організацій здійснюється за рахунок коштів цих підприємств і організацій, які сплачують Пенсійному фонду кошти на виплату зазначеної різниці.

Згідно ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" пенсія науковому (науково-педагогічному ) працівнику призначається при досягненні пенсійного віку: чоловікам –за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам - за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.

Різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників бюджетних установ і організацій за рахунок державного бюджету, а для наукових (науково-педагогічних) працівників інших підприємств і організацій - за рахунок коштів цих підприємств і організацій.

Твердження відповідача, щодо строків позовної давності та вимог щодо сплати пені у зв’язку з розірванням розстрочення боргу, судом не приймаються до уваги на підставі наступного.

Згідно Закону України „Про порядок погашення зобов’язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181 від 21.12.2000 р. стягувачем по заборгованості по вищезазначеним зобов’язанням були органи Державної податкової служби, а Пенсійний фонд України виконував лише функції контролюючого органу. До надання Пенсійному фонду України статусу органу стягнення не було можливості самостійно звернутися до Господарського суду з приводу стягнення заборгованості. Право на стягнення боргів з платників збору на обов’язкове державне пенсійне страхування було надано Пенсійному фонду України Законом України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” №1058 від 09.07.2003 року, основна частина якого набрала чинність з 01.01.2004 року;

Борг за 1997-2000 р. було нараховано в 2001 році, після чого 21.04.2001 р. з відповідачем було укладено договір № 8 про розстрочення. В зв’язку невиконанням умов договору розстрочення, а саме в зв’язку з несплатою поточних платежів по зборам з пільгових пенсій 16.09.2002 р. договір розстрочення було розірвано. Відповідно до п. 2.2.1. договору розстрочення з дня наступного за днем розірвання договору про розстрочення на розстроченні суми. що залишилися несплаченими нараховується пеня у розмірах передбачених чинним законодавствам.

Згідно ч. 15 ст. 106 Закону України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується, тобто законодавець наділив органи Пенсійного фонду України правом стягнення боргів незалежно від строку їх виникнення.

Твердження відповідача щодо відсутності підстав та доказів щодо відшкодування пенсії Мартиненко Ганни Євтихіївні, не приймається судом до уваги, оскільки Управління Пенсійного фонду в Суворовському районі м. Одеси надало довідку Українського науково-дослідного протичумного інституту ім. І.І Мечникова від 11.11.2005 р., щодо обов’язків ДП „Завод „Біопром - Одеса” відшкодовувати пенсію, яка призначена згідно ст. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність” Мартиненко Ганні Євтихіївні.

Твердження відповідача щодо відсутності доказів направлення повідомлень про розрахунок витрат на виплату пенсій науковим працівникам до ДП „Заводу „Біопром - Одеса” за 2005 р., та за січень 2006 р., також не приймається судом до уваги з підстав наступного.

ДП „Завод „Біопром - Одеса” були отримані повідомлення з розрахунками та супровідними листами по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам, а саме:

супровідний лист № 03/3693 від 24.09.03р., повідомлення про загальну суму боргу в розмірі 921,45 грн. з повідомленнями - розрахунками боргу № 1 від 28.08.03р. за січень-серпень 2003 р. та №27 від 15.09.03р. за вересень 2003р., були отримані відповідачем 02.10.03 р. згідно поштового повідомлення (арк.78).

супровідний лист № 03/3886 від 20.10.03р – повідомлення про загальну суму боргу в розмірі 100,23 грн. № 1071 від 15.10.03р., відповідачем було отримано 23.10.03р. згідно поштового повідомлення;

супровідний лист № 03/4170 від 26.11.03р.– повідомлення про загальну суму боргу в розмірі 100,23 грн. № 1177 від 14.11.03 р., відповідачем було отримано 01.12.03р. згідно поштового повідомлення;

супровідний лист № 03/4339 від 18.12.03р. –повідомлення про загальну суму боргу в розмірі 100,23 грн. № 1228 від 10.12.03 р., відповідачем було отримано 23.12.03р. згідно поштового повідомлення;

З лютого 2004 р. по квітень 2006 р. повідомлення та розрахунки боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій науковим працівникам були отримані представником підприємства Заводу „Біопром-Одеса” Кумсковою Л.В. про що свідчить підпис на розрахунках та повідомленнях.

З огляду на викладене позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору віднести за рахунок відповідача.

Керуючись ст.ст. 158 –163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з ДП „Одеський завод бактеріальних та вірусних препаратів” ДАК „Укрмедпром” (м. Одеса, вул. С.Ядова, 6, код 05430610) на користь Управління пенсійного фонду України в Суворовському р-ні (м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95, код 26302738) 102 113, 51 грн. боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, 10, 20 грн. штрафу та 5 897, 70 грн. пені.

3. Стягнути з ДП „Одеський завод бактеріальних та вірусних препаратів” ДАК „Укрмедпром” (м. Одеса, вул. С.Ядова, 6, код 05430610) до державного бюджету України на р/р 31117095600008 отримувач УДК в Одеській області, код ЄДРПОУ 23213460, банк одержувача УДК в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22090200 через ДПІ Суворовського р-ну судовий збір в розмірі 1080,21 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови складений 02.10.2006р.

Суддя Аленін О.Ю.