Ухвала суду № 23734140, 20.03.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.03.2012
Номер справи
2а-858/09/2470
Номер документу
23734140
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 березня 2012 р. Справа № 84113/09/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

судді-доповідача - Богаченка С.І.,

суддів - Кушнерика М.П., Гінди О.М.,

при секретарі судового засідання - Барана П.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Індик Продукт» на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2009 року в справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Індик Продукт» до Державної податкової інспекції у Кіцманському районі Чернівецької області про скасування податкового повідомлення - рішення,-

В С Т А Н О В И Л А :

14 липня 2009 року ТзОВ «Індик Продукт» звернулося до суду з позовною заявою до ДПІ у Кіцманському районі Чернівецької області про скасування податкового повідомлення - рішення №0000242300/0 від 23.06.2009р. на суму 86670 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що нерезидент - товариство з обмеженою відповідальністю «INTERMIK» є особою, на яку поширюється дія міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування доходів, укладеного між Урядом України та Урядом Польщі, тобто відповідно до законодавства Польщі його доходи підлягають оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування. Ввважає, що відповідачем без посилання на жоден нормативний документ, безпідставно зроблено висновок про необхідність отримання довідки у нерезидента та про необхідність утримання податку з доходів нерезидента. Під час проведення перевірки відповідачу було надано легалізований переклад довідки, відповідно до якої товариство з обмеженою відповідальністю «INTERMIK» має офіс у Польщі. Зазначив, що такий переклад є достатнім підтвердженням місцеперебування фірми нерезидента.

Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2009 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із постановою її оскаржило Товариство з обмеженою відповідальністю «Індик Продукт», вважає, що судом першої інстанції при винесенні рішення допущено неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення позовних вимог.

Апелянт по справі просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення, яким задоволити позовні вимоги. Вказує на те, що судом першої інстанції не було встановлено належного суб'єкта, а відповідачем по справі не спростовано неналежність Мазовецької податкової інспекцієї у м.Варшава як органу, уповноваженого Міністерством фінансів на видачу документів про підтвердження резидентного статусу TOB «INTERMIK».

Також зазначає, що судом першої інстанції небуло враховано, що в наданій суду позивачем по справі Довідці про місце проживання чи офіс для податкових цілей яка підтверджує резидентний статус TOB «INTERMIK» від 02.03.2009 року, а саме в п.1 даної Довідки вказаний період за який видана довідка, оскільки TOB «INTERMIK» з 01.10.1997 року по 02.03.2009 рік являлось резидентом Республіки Польща. Вказує, що нормативне врегулювання відносин щодо оподаткування доходів нерезидента - TOB «ІNTERMIK», отриманих від надання послуг TOB «ІНДИК ПРОДУКТ» в 2007-2008 роках, здійснюється за нормами Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень.

Заслухавши суддю доповідача, сторін по справі, проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що дана апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що Державною податковою інспекцією у Кіцманському районі було проведено планову виїзну перевірку ТзОВ «Індик Продукт» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2009р.

За результатами перевірки було складено акт від 16.06.2009р. №13/2300/33539898. Актом перевірки встановлено неутримання податку з виплачених доходів нерезиденту за жовтень 2007 року в сумі 10 719 грн. та за лютий 2008 року 18 171 грн.

В акті перевірки зазначено, що ТзОВ «Індик Продукт» здійснювало виплати фірмі «INTERMIK» за виконані роботи по розробці концепції будівельного і технологічного проекту підприємства згідно договору №27У/10/2007 від 10.10.2007р., про що свідчить акт виконаних робіт від 18.02.2008р.

Судом першої інстанції було встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю «INTERMIK» здійснювались виплати ТзОВ «Індик Продукт» платіжними дорученнями в іноземній валюті від 10.10.2007р. №14 СУ в сумі 10000 ЄВРО (згідно акту перевірки еквівалентній 71 457 грн.) та від 13.02.2008р. №:64 СУ в сумі 16 500 ЄВРО (згідно акту перевірки еквівалентній 121 138грн.).

Під час проведення перевірки позивачем було надано ксерокопію довідки про місце проживання чи офіс для податкових цілей та її переклад з польської мови на українську. Справжність підпису перекладача засвідчено нотаріусом.

Податковим повідомленням-рішенням №0000242300/0 від 23.06.2009р. ДПІ у Кіцманському районі було визначено ТзОВ «Індик Продукт» податкове зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 86 670 грн., в тому числі за основним платежем 28 890 грн. та за штрафними санкціями 57 780 грн.

Згідно із п.13.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях) оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. При цьому, для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, законодавство розуміє, зокрема, «в») роялті, фрахту та доходи від послуг типу «інжиніринг»; «й») інші доходи від здійснення нерезидентом (постійним представництвом цього або іншого нерезидента) господарської діяльності на території України, за винятком доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів (робіт, послуг), переданих (виконаних, наданих) резиденту від такого нерезидента (постійного представництва), у тому числі вартості послуг з міжнародного зв'язку чи міжнародного інформаційного забезпечення. Згідно із п.13.5. вказаного закону, сума фрахту, що сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахту, оподатковується за ставкою 6 відсотків у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів.

Згідно п.18.1. ст.18 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим законом, застосовуються норми міжнародного договору, а саме, у даному випадку, норми ст.8 Конвенції від 12.01.1993p.

Як вбачається з норм ст. 8 Конвенції від 12.01.1993р. між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень, яка набула чинності для України 11.03.1994p., прибутки, одержані резидентом Договірної Держави від експлуатації морських, річкових і повітряних суден, дорожніх транспортних засобів у міжнародних перевезеннях будуть оподатковуватись лише в цій Державі.

Відповідно до ст.9 Конституції України, чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства. У відповідності до ч.6 ст.9 КАС України, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору.

Згідно п.п.13.1, 13.2 ст.13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»(в редакції чинній на час правовідносин), резидент, що здійснює на користь нерезидента будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності зобов'язаний утримувати податок з таких доходів, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми.

Відповідно п.18.1. ст.18 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», якщо міжнародним договором, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим законом, застосовуються норми міжнародного договору, а саме, у даному випадку, норми ст.7 Конвенції від 12.01.1993р. між Урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень. Згідно із п.1 ст.7 вказаної Конвенції, прибуток підприємства Договірної Держави оподатковується тільки у цій Державі, якщо тільки підприємство не здійснює комерційної діяльності в другій Договірній Державі через розташоване в ній постійне представництво.

Порядок звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №470 від 06.05.2001р. визначає процедуру звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, які набрали чинності в установленому порядку, та відшкодування (повернення) сум податку, надміру сплачених на території України. У відповідності до п.3 вказаного Порядку, застосування норм міжнародного договору здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору.

Відповідно до п.4 Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором. Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Крім того, довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана.

З матеріалів справи вбачається, що ТзОВ «Індик Продукт» здійснювало виплати TOB «INTERMIK» у 2007 та 2008 роках. Ксерокопію Довідки видано 02.03.2009р., про що свідчить, що вона дійсна в межах календарного року, в якому вона видана, а саме в межах 2009 року.

Окрім того, у матеріалах справи наявна тільки завірена нотаріусом ксерокопія довідки (переклад оригіналу довідки з польської на українську мову), від 02.03.2009 року, де завірено справжність підпису перекладача.

Ксерокопія оригіналу довідки, завіреної нотаріусом у матеріалах справи відсутня та оригінал довідки суду представлено не було.

Згідно з п.8 Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, у разі неподання нерезидентом довідки відповідно до пункту 4 цього Порядку доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України з питань оподаткування.

Розміри штрафних санкцій за порушення податкового законодавства передбачено ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Так, п.п.17.1.9. п. 17.1. ст.17 цього Закону передбачено, що у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо правомірності визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток іноземних юридичних осіб.

За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо відсутності підстав для задоволення позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив та оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Доводи апеляційної скарги в цілому суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, ч.1 п.1 ст. 198, ч.1 ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Індик Продукт» - залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2009 року у справі №2а-858/09/2470 - без змін.

Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом 20 днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий С.І. Богаченко

Суддя М.П. Кушнерик

Суддя О.М. Гінда

Повний текст виготовлений 26.03.2012 року.