ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" квітня 2012 р. м. Київ К/9991/9233/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді доповідача Бим М.Є.
суддів: Харченка В.В., Чалого С.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2010 року у справі №2а-21816/10/0570 за позовом Державного підприємства Артемвугілля до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області про продовження дії раніше виданих дозволів, -
В С Т А Н О В И Л А :
ДП «Артемвугілля»звернулось до суду з позовом до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд зобовязати Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області розглянути питання про продовження раніше виданих дозволів на викиди забруднюючих речовин, викладене в заявах від 02 лютого 2009 року, 21 липня 2009 року, 11 листопада 2009 року, 21 листопада 2009 року, за результатами чого прийняти рішення у відповідності до вимог законодавства.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2010 року, позовні вимоги задоволено. Зобовязано Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області розглянути питання про продовження раніше виданих дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, викладене в заявах Державного підприємства «Артемвугілля»від 02 лютого 2009 року, 21 липня 2009 року, 11 листопада 2009 року, 21 листопада 2009 року, за результатами чого прийняти рішення у відповідності до вимог законодавства.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати зазначені вище судові рішення як такі, що ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ДП «Артемвугілля»є державним підприємством вугільної галузі, одним з видів діяльності якого є добування та збагачення камяного вугілля.
Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області для структурних підрозділів підприємства видані дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря:
від 29 червня 2005 року № 32270533 для структурного підрозділу «Шахта ім. В.І.Леніна»з терміном дії до 01 січня 2008 року;
від 29 червня 2005 року № 32270533 для структурного підрозділу «Шахта ім. М.І. Калініна»з терміном дії до 01 січня 2008 року;
від 29 червня 2005 року № 32270533 для структурного підрозділу «Шахта ім. К.А. Румянцева»з терміном дії до 01 січня 2008 року;
від 22 березня 2005 року № 143557 для структурного підрозділу «Шахта ім. Гаєвого»з терміном дії до 01 червня 2006 року;
від 28 листопада 2005 року № 33333583 для структурного підрозділу «Горлівська автобаза ДП «Артемвугілля»з терміном дії до 28 листопада 2005 року;
від 31 серпня 2005 року № 32270533 для структурного підрозділу «Управління по гасінню териконів та рекультивації земель»з терміном дії до 31 грудня 2007 року.
Мінприроди України строк отримання структурними підрозділами ДП «Артемвугілля»дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря перенесено на 31 грудня 2008 року.
30 грудня 2008 року Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області повідомило позивача про те, що листом Мінприроди України від 29 грудня 2008 року № 18390/11/10-08 термін дії раніше виданих дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря продовжено на 1 квартал 2009 року (лист № 13-10355), і для цього йому необхідно надати до Управління лист-погодження органів санітарно-епідеміологічної служби та місцевих органів влади.
02 лютого 2009 року ДП «Артемвугілля»звернулося до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області із заявою № 2-54 про перенесення терміну отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та продовження терміну їх дії до 01 січня 2010 року. До заяви додано:
погодження виконавчого комітету Горлівської міської ради Донецької області від 21 січня 2009 року № 2-202;
висновок Горлівської міської санітарно-епідеміологічної станції Донецької області від 27 січня 2009 року №177/03.
11 лютого 2009 року відповідачем надано відповідь №13-603 в якій повідомлялося про те, що для структурних підрозділів підприємства дозволи діють до 01 квітня 2009 року, і в термін не пізніше, ніж за місяць до закінчення терміну їх дії, необхідно надати обґрунтовуючи матеріали відповідно до діючого законодавства для отримання дозволів на викиди.
21 липня 2009 року позивач повторно звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області з проханням перенести термін отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та продовжити термін дії раніше виданих дозволів до 01 січня 2010 року і внести відповідні зміни до Плану робіт з видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на 2009 рік за новою формою для підприємств Донецької області.
31 липня 2009 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області надано відповідь № 13-4417 про те, що вказане управління має можливість продовжувати строки дії дозволів лише відповідно до затвердженого Мінприроди України графіка на 2009 рік, тому підприємству подовжено термін дії дозволу до 01 квітня 2009 року. Позивач у строк до 01 квітня 2009 року повинен був надати обгрунтовуючі матеріали для отримання дозволу на викиди згідно з вимогами постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 2004 року № 302, та Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян підприємців, затвердженої наказом Мінприроди України від 09 березня 2006 року № 108.
11 листопада 2009 року позивач втретє звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області з проханням продовжити термін дії раніше виданих дозволів до 01 січня 2010 року і внести відповідні зміни до Плану робіт з видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря на 2009 рік за новою формою для підприємств Донецької області (лист №2-397) та додав відповідне погодження виконавчого комітету Горлівської міської ради Донецької області та висновок Горлівської міської санітарно-епідеміологічної станції Донецької області.
23 листопада 2009 року відповідачем надано відповідь №13-7873 такого ж змісту, як і відповідь на попередню заяву позивача від 21 липня 2009 року.
21 листопада 2009 року після отримання вказаного листа позивач звернувся до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області з проханням продовжити термін дії раніше виданих дозволів до 01 квітня 2010 року (лист №2-417), на що отримав відповідь від 03 грудня 2009 року №13-8348 такого ж змісту, як і відповідь на попередні заяви.
Кожну з адресованих відповідачу заяв з питань продовження раніше виданих дозволів на викиди забруднюючих речовин позивач обґрунтовував складним фінансовим становищем, через яке підприємство не може сплатити залишок коштів в розмірі 50% від суми по укладеному з ТОВ НПП «Донекосервіс»для отримання дозвільних документів договору від 14 листопада 2007 року №109-2007/11-8 на виконання певних робіт: інвентаризації викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря від джерел структурних підрозділів ДП «Артемвугілля», підготовки обґрунтовуючих матеріалів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферну та узгодження їх з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 вказаного Закону України «Про охорону атмосферного повітря»викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Видача дозволів на викиди шкідливих речовин у навколишнє природне середовище відповідно до п. «є»ч. 1 ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»належить до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2002 року №302 затверджено Порядок проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ,організацій та громадян - підприємців, які отримали такі дозволи.
Відповідно до п. 2 вказаного Порядку дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (далі - дозвіл) - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам - підприємцям (далі - суб'єкт господарювання) експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Дозвіл видається суб'єкту господарювання - власнику стаціонарного джерела викиду, з якого надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші.
Згідно п. 3 вказаного Порядку дозвіл видається безоплатно територіальними органами Мінприроди за погодженням з установами державної санітарно-епідеміологічної служби на термін не менш як п'ять років.
Пунктом 5 Порядку визначено, що суб'єкт господарювання для отримання дозволу подає до територіального органу Мінприроди та установи державної санітарно-епідеміологічної служби у письмовій та в електронній формі документи, підготовлені відповідно до затвердженої Мінприроди Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян - підприємців, а також вміщує в місцевих друкованих засобах масової інформації повідомлення про намір отримати дозвіл із зазначенням адреси місцевої держадміністрації, до якої можуть надсилатися зауваження громадських організацій та окремих громадян.
Відповідно до вказаного Порядку наказом Мінприроди України від 09 березня 2006 року №108 затверджена Інструкція про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, розробленої відповідно до вказаного Порядку та затвердженої наказом Мінприроди України від 09 березня 2006 року № 108.
У звязку з цим слід зазначити, що структурні підрозділи ДП «Артемвугілля»отримали дозволи на викиди у 2005 році.
На той час діяв Порядок розгляду документів та умов видачі дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, затверджений наказом Мінекобезпеки від 29.12.1995 № 154, який передбачав видачу дозволів на викиди не більше 5 років.
Зазначений наказ втратив чинність із набуттям чинності Інструкції про загальні вимоги до оформлення документів, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами для підприємств, установ, організацій та громадян-підприємців, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 09.03.2006 №108.
Отже, позивач у звязку із прийняттям вказаної Інструкції повинен був звернутись за місяць до закінчення дозволу для отримання нового дозволу з новими обгрунтовуючими документами, які б відповідали вказаній Інструкції, про що письмово було повідомлено позивача.
Отже, хибним є висновок судів попередніх інстанцій щодо наявності бездіяльності з боку відповідача по не розгляду заяв позивача.
Оскільки судами першої та апеляційної інстанцій обставини справи встановлені повно і правильно, але невірно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення, тому зазначена обставина відповідно до ст. 229 КАС України є підставою для скасування ухвалених у справі судових рішень судів першої та апеляційної інстанції та ухвалення судом касаційної інстанції нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області - задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 жовтня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2010 року, та ухвалити у справі №2а-21816/10/0570 нове судове рішення, яким відмовити Державному підприємству Артемвугілля в задоволенні позовних вимог до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області про продовження дії раніше виданих дозволів.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: