ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ______
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.04.12 Справа № 19н/5014/439/2012
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянувши матеріали справи за позовом
Луганського обласного центру зайнятості, м.Луганськ
до Луганської міської ради, м.Луганськ
про визнання незаконним та скасування рішення Луганської міської ради від 26.02.2009 №48/26 та стягнення матеріальної шкоди в сумі 66021 грн. 79 коп.
в присутності представників сторін:
від позивача -ОСОБА_1, начальник юридичного відділу, довіреність № 30/13-741 від 28.02.2012;
від відповідача - ОСОБА_2, головний спеціаліст-юрисконсульт, довіреність № И 01/03-30./5449/0/2-10 від 24.11.2010.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлені вимоги про визнання незаконним та скасування рішення Луганської міської ради від 26.02.2009 №48/26 та стягнення з відповідача матеріальної шкоди в сумі 66021 грн. 79 коп.
Згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України в судових засіданнях 14.03.2012, 28.03.2012, 11.04.2012 оголошувались перерви.
Відповідач 14.03.2012 надав відзив № б/н та без дати, яким вимоги позову відхилив, враховуючи наступне. Скасування та визнання незаконним рішення Луганської міської ради №37/19 від 30.07.2008 не передує відміні рішення Луганської міської ради від 26.02.2009 №48/26 та державних актів на право постійного користування, а рішення Луганської міської ради №48/26 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування земельної ділянки під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт за адресою: вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11)" є діючим, оскільки вказане рішення Луганською міською радою не скасовувалось.
Крім того, відповідач не погодився із розрахунком витрат по відведенню та утриманню спірної земельної ділянки позивачем, а також заперечив проти включення позивачем до розрахунку вартості експертної грошової оцінки земельних ділянок площею 0,0120 га та площею 0,1180 га в сумі 6000 грн. 00 коп.
Позивач в поясненнях № 30/13-940 від 16.03.2012 зазначив, що на момент надання йому земельної ділянки у користування був дотриманий процесуальний порядок, що ним не оспорюється, однак рішення Луганської міської ради від 30.07.2008 № 37/19 було визнано в судовому порядку незаконним та скасовано. Стосовно вартості експертної грошової оцінки земельної ділянки, позивач повідомив, що відповідно до ст.13 Закону України "Про оцінку земель" є обов"язковим проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок при відображенні її вартості у бухгалтерському обліку.
27.03.2012 відповідач здав до канцелярії суду додатковий відзив № б/н та без дати, де зазначив, що у позивача немає правових підстав для нарахування матеріальної шкоди, оскільки оформлені позивачем державні акти на право постійного користування земельними ділянками серії ЯЯ №171020 та ЯЯ №171021 не скасовані. Також відповідач зазначив, що враховуючи приписи ст.15 Земельного кодексу України, сплачений позивачем земельний податок за фактичне користування земельними ділянками поверненню не підлягає.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 30.07.2008 Луганською міською радою було прийнято рішення №37/19 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки за адресою: м.Луганськ, вул.Шереємєта А.С. (біля будинку №11) під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)".
На виконання вищевказаного рішення Луганської міської ради позивач замовив та оплатив проектні роботи щодо відведення земельної ділянки в сумі 31130 грн. 19 коп.
Рішенням Луганської міської ради від 26.02.2009 №48/26 було затверджено проект відведення земельної ділянки та надано її Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування.
Згідно цього рішення Луганської міської ради позивач оплатив послуги за виготовлення техзвіту та оформлення Державного акту на постійне землекористування у розмірі 19998,03 грн.
Також позивачу були видані акти на право постійного користування земельними ділянками від 29.04.2009 серії ЯЯ №171020 та №171021.
Рішенням господарського суду Луганської області від 09.11.2009 визнане незаконним та скасоване рішення Луганської міської ради від 30.07.2008 №37/19 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11) під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)".
Постановами Луганського апеляційного господарського суду від 02.03.2010 та Вищого господарського суду України від 07.06.2010 вказане рішення господарського суду Луганської області залишено без змін.
Враховуючи викладені обставини, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Статтею 16 Цивільного кодексу України, ст.20 Господарського кодексу України, ст.152 Земельного кодексу України передбачені способи захисту цивільних прав і інтересів, в т.ч. відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди і визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Обрані позивачем способи захисту (визнання незаконним та скасування рішення, а також стягнення матеріальної шкоди) відповідають вимогам закону, тому розглядаються судом.
Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачені підстави набуття права на землю.
Статтею 123 Земельного кодексу України передбачений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
У п.34 ст.26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
На виконання вказаних приписів законодавства 30.07.2008 Луганською міською радою було прийнято рішення №37/19 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11) під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)".
Відповідно до вказаного рішення Малим спільним підприємством „Азимут-ІІ" на замовлення Луганського обласного центру зайнятості був виконаний проект відведення земельної ділянки загальною площею 0,1300 га за адресою: вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11) під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт).
Оскільки вказаний проект відведення земельної ділянки був погоджений у встановленому законодавством порядку, пройшов державну експертизу землевпорядної документації, відповідачем 26.02.2009 було прийняте рішення №48/26 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування земельної ділянки під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт за адресою: вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11)".
Цим рішенням було затверджено проект відведення земельної ділянки Луганському обласному центру зайнятості під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11), надано Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування земельну ділянку площею 0,1300 га, а також п.3.1 зобов'язано позивача в трьохмісячний термін з моменту прийняття даного рішення звернутись до відповідного органу з питань оформлення Державного акту на право постійного користування землею.
Як вже зазначалось, рішенням господарського суду Луганської області від 09.11.2009, залишеним без змін постановами Луганського апеляційного господарського суду та Вищого господарського суду України, визнане незаконним та скасоване рішення Луганської міської ради від 30.07.2008 №37/19 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11) під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)".
Предметом спору по вказаній справі було визнання неправомірними та скасування рішень Луганської міської ради від 30.07.2008 №37/17 „Про надання Луганському обласному художньому музею згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки під благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)" та розміщений вхідний ганок до приміщення за адресою: вул.ім.Т.Г. Шевченка, 4" та від 30.07.2008 №37/19 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11) під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)".
Вказаним рішенням господарського суду Луганської області було встановлено, що в результаті неправомірних дій по відношенню до звернення Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку „Євросервіс-Луганськ" і в результаті непрофесійного ставлення до своїх обов"язків по розпорядженню землею у місті, у зв'язку з невиконанням вимог Закону (ст.ст.142-144 Конституції України, ст.12 Земельного кодексу України, ст.77 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні") Луганська міська рада постановила оскаржувані рішення, якими надала прибудинкову територію дома (територію місця відпочинку мешканців дома) під забудову обласному центру зайнятості та для розміщення обласному художньому музею.
Оскільки рішення Луганської міської ради від 30.07.2008 №37/19 порушує права мешканців будинку №4 по вул.Шевченка Т.Г. у м.Луганську і постановлене при недотриманні міською радою своїх обов'язків і вимог закону щодо розпорядження землями на території м.Луганська, воно було скасоване.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Луганської міської ради №48/26 від 26.02.2009 "Про надання Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування земельної ділянки під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) за адресою: вул.Шерємєта А.С. (біля будинку № 11) затверджений проект відведення земельної ділянки Луганському обласному центру зайнятості під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С. (біля будинку № 11) та надана Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування земельну ділянку площею 0,1300 га за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С. (біля будинку № 11) під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) в межах, визначених вищезазначеним проектом відведення земельної ділянки.
Тобто, проект відведення земельної ділянки загальною площею 0,1300 га за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С. (біля будинку № 11) під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) був виконаний на замовлення Луганського обласного центра зайнятості відповідно до рішення Луганської міської ради від 30.07.2008 №37/19, яке визнано в судовому порядку незаконним та скасовано.
Таким чином, враховуючи приписи ст.35 Господарського процесуального кодексу України та ст.123 Земельного кодексу України, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимоги позивача про визнання неправомірним та скасування рішення Луганської міської ради від 26.02.2009 №48/26 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування земельної ділянки під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт за адресою: вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11)".
Доводи відповідача про те, що рішення Луганської міської ради від 26.02.2009 №48/26 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування земельної ділянки під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт за адресою: вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11)" є діючим, оскільки не скасовано Луганською міською радою є безпідставними та необгрунтованими, враховуючи те, що саме законність та правомірність цього рішення є предметом розгляду по даній справі.
Що стосується вимоги позивача про стягнення з відповідача матеріальної шкоди, слід зазначити наступне.
Статтею 56 Конституції України передбачено, що кожний має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду.
Відповідно до ст.1173 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.
Статтею 77 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування -за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.
В даному випадку суд дійшов висновку, що саме неправомірне рішення Луганської міської ради від 30.07.2008 №37/19 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості згоди на розроблення проекту відведення земельної ділянки за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11) під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт)" та неправомірне рішення Луганської міської ради від 26.02.2009 № 48/26 "Про надання Луганському обласному центру зайнятості в постіне користування земельної ділянки під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт) за адресою: м.Луганськ, вул.Шерємєта А.С (біля будинку № 11)" спричинили позивачу шкоду у сумі 51128 грн. 22 коп., яка складається з комплексного вивчення та підготовки проекту висновку держсанепідемстанції, погодження червоних ліній земельної ділянки під розміщення будівлі, обстеження земельної ділянки, авансу за розробку проекту відводу земельної ділянки, розробку проекту відводу земельної ділянки, авансу за виготовлення техзвіту та оформлення Державного акту на постійне землекористування, виготовлення техзвіту та оформлення Державного акту на постійне землекористування, оскільки вказані дії вчинені позивачем на виконання п.2 рішення Луганської міської ради №37/19 від 30.07.2008 та п.3 рішення Луганської міської ради № 48/26 від 26.02.2009.
Дані витрати фактично понесені позивачем, що підтверджується матеріалами справи (а.с.29-35).
Вказані обставини спростовують доводи відповідача, викладені у відзиві, про необґрунтованість вимог позивача в цій частині.
Згідно ч.1 ст.33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
В частині вимог позивача про стягнення з відповідача матеріальної шкоди в сумі 8893 грн. 57 коп., яка складається з витрат по утриманню позивачем земельної ділянки, а саме сплаті земельного податку, то у суду немає правових підстав для стягнення вказаних витрат, оскільки на день прийняття рішення у справі є чинними та не скасовані Державні акти на право постійного користування земельними ділянками від 29.04.2009 серії ЯЯ №171020 та №171021 (а.с.25-26), тобто позивач є фактичним користувачем зазначеною земельною ділянкою.
Необґрунтованою суд вважає вимогу позивача про стягнення з відповідача матеріальної шкоди в сумі 6000 грн. 00 коп., яка складається з експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,0120 га та експертної грошової оцінки земельної ділянки площею 0,1180 га, враховуючи наступне.
Відповідно до ч.2 ст.201 Земельного кодексу України залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.
В ст.1 Закону України „Про оцінку земель" дається визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок та експертної оцінки.
Згідно ст.13 Закону України „Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру земельного податку; визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності; визначення розміру державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом; визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва; розробки показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Експертна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: відчуження та страхування земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності; застави земельної ділянки відповідно до закону; визначення інвестиційного вкладу в реалізацію інвестиційного проекту на земельні поліпшення; визначення вартості земельних ділянок, що належать до державної або комунальної власності, у разі якщо вони вносяться до статутного фонду господарського товариства; визначення вартості земельних ділянок при реорганізації, банкрутстві або ліквідації господарського товариства (підприємства) з державною часткою чи часткою комунального майна, яке є власником земельної ділянки; виділення або визначення частки держави чи територіальної громади у складі земельних ділянок, що перебувають у спільній власності; відображення вартості земельних ділянок та права користування земельними ділянками у бухгалтерському обліку відповідно до законодавства України; визначення збитків власникам або землекористувачам у випадках, встановлених законом або договором; рішення суду. У всіх інших випадках грошова оцінка земельних ділянок може проводитися за згодою сторін та у випадках, визначених цим та іншими законами України.
Частиною 3 ст.15 цього Закону передбачено, що підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.
Таким чином можна зробити висновок, що експертні грошові оцінки земельних ділянок, які були проведені позивачем, є наслідком отримання вищезазначених актів на постійне користування земельними ділянками і ніяким чином не пов'язані з прийняттям Луганською міською радою рішення від 26.02.2009 №48/26 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування земельної ділянки під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт за адресою: вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11)".
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судовий збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно ст.85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 20.04.2012 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Луганського обласного центру зайнятості, м.Луганськ, до Луганської міської ради, м.Луганськ, задовольнити частково.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Луганської міської ради від 26.02.2009 №48/26 „Про надання Луганському обласному центру зайнятості в постійне користування земельної ділянки під будівництво та розміщення адміністративної будівлі та благоустрій прилеглої території (без права здійснення будівельних робіт за адресою: вул.Шерємєта А.С. (біля будинку №11)".
3.Стягнути з Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794, на користь Луганського обласного центру зайнятості, м.Луганськ, пл.Героїв ВВВ, б.9, код 03490878 шкоду в сумі 51128 грн. 22 коп.
4.Стягнути з Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31214206783006, МФО 804013, ОКПО 37991503, одержувач -УДКСУ у м.Луганську, банк -ГУДКСУ у Луганській області, код бюджетної класифікації 22030001, символ 206 судовий збір в розмірі 2316 грн. 03 коп. (1073 грн. 00 коп. + 1243 грн. 03 коп.), видати наказ Ленінській міжрайонній Державній податковій інспекції у м.Луганську.
5.В решті позовних вимог відмовити.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено: 25.04.2012.
Суддя Т.В. Косенко