Рішення № 237002, 11.07.2006, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
11.07.2006
Номер справи
32/196
Номер документу
237002
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

11.07.06р.

Справа № 32/196

За позовом: Фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська , м. Дніпропдзержинськ

До : Обласного комунального підприємства «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації», м. Дніпродзержинськ ( відповідач-1 ) та Дочірнього підприємства „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал”, м. Дніпродзержинськ ( відповідач-2 )

Третя особа без самостійних позовних вимог на стороні позивача : Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області , м. Дніпродзержинськ

Про : визнання права власності та спонукання виконати дії

Суддя Васильєв О.Ю.

ПРЕДСТАВНИКИ:

Від позивача: Івах Є.В. ( дов. № 25/1 від 04.01.06 р.),Кучер Г.С. ( дов. № 1555/1 від 07.07.06 р.)

Від відповідача-1: Льога Є.М. ( дов.№ 435 від 26.06.06 р.);

Від відповідача-2: не з’явився ;

Від третьої особи : Головко В.А. ( дов. № 7и-17/612 від 22.06.04 р. )

СУТЬ СПОРУ:

Фонд комунальної власності м. Дніпродзержинська ( позивач ) звернувся з позовом до Обласного комунального підприємства «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» ( відповідач-1 ) та Дочірнього підприємства „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” ( відповідач-2 ) про спонукання відповідача внести зміни до реєстру прав власності на нерухоме майно , шляхом реєстрації квартири № 1 , що розташована за адресою : м. Дніпродзержинськ , вул. Лісопильна, буд. № 61 ; за територіальною громадою м. Дніпродзержинська . В подальшому позивач уточнив позовні вимоги та просив суд визнати за територіальною громадою міста Дніпродзержинська право власності на квартиру № 1 , що розташована за адресою : м. Дніпродзержинськ , вул. Лісопильна, буд. № 61 ; та зобов’язати Обласне комунальне підприємство «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» зареєструвати за територіальною громадою міста Дніпродзержинська право власності право власності на вищезазначену квартиру. Позовні вимоги обґрунтовані посиланням позивача на ту обставину , що відповідно до Статуту Дочірнього підприємства „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” власником цього підприємства є територіальна громада м. Дніпродзержинська ; а рухоме та нерухоме майно , що є комунальною власністю міста і закріплене за підприємством , належить йому лише на правах господарського відання .Тобто єдиним суб’єктом права комунальної власності є територіальна громада м. Дніпродзержинська .

Відповідач-1 ( Обласне комунальне підприємство «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації») проти задоволення позовних вимог не заперечував ; та у відзиві на позов зазначив , що МБТІ було здійснено державну реєстрацію права власності на спірну квартиру за ДП „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” на підставі відповідного договору купівлі-продажу ,посвідченого приватним нотаріусом ,в якому відповідач-2 був зазначений як покупець. У відповідності із ст.44 Закону України „Про нотаріат” правоздатність юридичних осіб , які беруть участь в угодах , перевіряється саме нотаріусом ; а згідно із приписами п.3.5. „Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно” забороняється тлумачення прав реєстратором. Окрім того відповідач зазначає , що відповідно до п.1.3. вищезазначеного положення БТІ лише здійснює державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно , та не може бути відповідачем за позовами про визнання права власності на об’єкт нерухомого майна ( про що зазначено у Інформаційному листі ВГСУ від 31.01.01 р. № 01-8/98 ) .

Відповідач-2 ( Дочірнє підприємство „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал”) відзив на позов та витребувані судом матеріали не надав , явку повноважних представників до судових засідань тричі не забезпечив , незважаючи на ту обставину , що про час та місце судових засідань був своєчасно повідомлений судом ( про що свідчить наявне в матеріалах справи повідомлення про вручення 20.06.06 р. повноважній посадовій особі відповідача-2 копії ухвали суду про порушення провадження у справі ).

Третя особа без самостійних позовних вимог на стороні позивача ( Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області ) позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав , зазначених в позовній заяві.

Вивчивши матеріали справи ,дослідивши наявні докази , заслухавши пояснення наявних представників сторін , господарський суд ,-

ВСТАНОВИВ :

25.12.03 р. між гр. Несторенко І.Б. ( продавець ) та Дочірнім підприємством „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” ( покупець ) укладено договір купівлі-продажу квартири № 1 , що розташована за адресою : м. Дніпродзержинськ , вул. Лісопильна, буд. № 61. Договір посвідчено приватним нотаріусом Дніпродзержинського нотаріального округу –Дербіною Р.Є. При цьому нотаріус зазначив , що дієздатність сторін , їх повноваження перевірено .

23.03.04 р. Обласне комунальне підприємство «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації»на підставі вищезазначеного договору купівлі-продажу здійснило державну реєстрацію права власності на спірну квартиру за ДП „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” ( про що свідчить відповідний витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 23.03.04 р. № 3149112 ).

Відповідно до Статуту Дочірнього підприємства „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” : власником підприємства є територіальна громада м. Дніпродзержинська в особі Дніпродзержинської міської ради ( п.6.1.) ; засновником підприємства є Комунальне виробниче підприємство Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” ( головне підприємство ) ( п.6.2.) ; форма власності –комунальна ( п.6.3.) ; розмір статутного фонду дочірнього підприємства складає 150 000 грн. ( п.10.1.) ; головне підприємство повністю формує статутний фонд підприємства , який складається із рухомого та нерухомого майна та грошових внесків ( п.10.2. ) ; рухоме та нерухоме майно , що є комунальною власністю міста і закріплене за підприємством , належить йому на праві господарського відання ( п.16.1.).

Відповідно до Статуту Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” : засновником підприємства є Дніпродзержинська міська рада .Форма власності підприємства –комунальна ( загальні положення ) ; майно підприємства становлять основні та обігові кошти ,а також цінності , вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства ( п.4.1.) ; рухоме та нерухоме майно , що є комунальною власністю міста і закріплене за підприємством для виконання статутних завдань , належить йому на праві повного господарського відання ( п.4.2.) ; Фонд комунальної власності міста здійснює керівництво та контроль за належним використанням комунального майна ( п.4.8. ) .

Відповідно до „Положення про фонд комунальної власності м. Дніпродзержинська ” : основними завданням фонду є виконання за дорученням ради повноважень власника комунального майна ( п.2.1.) ; згідно з п.п.2 п.2.2. фонд здійснює від імені міської ради правомочності щодо володіння , користування та розпорядження об’єктами права комунальної власності , в т.ч. виконує всі майнові операції ( передачі об’єктів права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам , здача їх в оренду , лізинг, концесію , продаж і купівля ,міна ,передача під заставу , організація їх відчуження , підпис договорів , тощо. Фонд представляє інтереси територіальної громади , міської ради у відносинах з державними органами , установами , підприємствами ( в тому числі в органах суду , господарського суду , прокуратури ) ,недержавними юридичними та фізичними особами ( п.3.4.) .

Право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Право власності в Україні охороняється законом. Держава забезпечує стабільність правовідносин власності ( ст.2 Закону України “Про власність” ).Власник на свій розсуд володіє, користується і розпоряджається належним йому майном. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Він може використовувати майно для здійснення господарської та іншої, не забороненої законом, діяльності, зокрема, передавати його безоплатно або за плату у володіння і користування іншим особам. Всім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава безпосередньо не втручається в господарську діяльність суб'єктів права власності ( ст.4 Закону ) Цим Законом встановлюються основні положення про власність в Україні. Відносини власності, не врегульовані цим Законом, регулюються Цивільним кодексом України та іншими законодавчими актами ( ст.8 ). Згідно із ст.31 цього Закону до державної власності в Україні належать загальнодержавна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність). Суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів ( ст.32 ) . Управління державним майном від імені народу (населення адміністративно-територіальної одиниці) здійснює відповідно Верховна Рада України і місцеві Ради народних депутатів України, а також уповноважені ними державні органи. Державні органи, уповноважені управляти державним майном, вирішують питання створення підприємств і визначення цілей їх діяльності, реорганізації і ліквідації, здійснюють контроль за ефективністю використання і схоронністю довіреного їм державного майна та інші правомочності відповідно до законодавчих актів України ( ст.33 ) . Об'єктами права комунальної власності є майно, що забезпечує діяльність відповідних Рад і утворюваних ними органів; кошти місцевих бюджетів, державний житловий фонд, об'єкти житлово-комунального господарства; майно закладів народної освіти, культури, охорони здоров'я, торгівлі, побутового обслуговування; майно підприємств; місцеві енергетичні системи, транспорт, системи зв'язку та інформації, включаючи націоналізоване майно, передане відповідним підприємствам, установам, організаціям; а також інше майно, необхідне для забезпечення економічного і соціального розвитку відповідної території. У комунальній власності перебуває також майно, передане у власність області, району чи іншої адміністративно-територіальної одиниці іншими суб'єктами права власності ( ст.35 ). Україна законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Захист права власності здійснюється судом, арбітражним судом або третейським судом ( ст.48 Закону ) .

У комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування ( ст.327 ЦК України ).

Відповідно до приписів ст.78 ГК України : комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Відповідно до приписів Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” : первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста ( ст.6 ) ; сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами ( ст.10 ) ; матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад ( ст.16 ) ; відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування (ст.17) ;

територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом . Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду ; право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом ( ст.60 ) .

Системний правовий аналіз вищезазначених нормативних актів та статутних документів Фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська , Дочірнього підприємства „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” та Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” свідчить про те , що нерухоме майно може перебувати у комунального підприємства лише на праві господарського відання або на праві оперативного управління ; а належати воно повинне виключно територіальній громаді м. Дніпродзержинська в особі Дніпродзержинської міської ради - на праві комунальної власності.

А тому приватний нотаріус Дніпродзержинського нотаріального округу –Дербіна Р.Є. , без належних правових підстав зазначила під час нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу спірної квартири , що власником цього нерухомого майна є Дочірнє підприємство „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал”.

Обласним комунальним підприємством «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації» було здійснено державну реєстрацію права власності на спірну квартиру за ДП „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” на підставі вищезазначеного договору купівлі-продажу , посвідченого приватним нотаріусом ,в якому відповідач-2 був зазначений як покупець ; відповідно до вимог „Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно” .Виключний перелік підстав ( обставин ) , за наявності яких у реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, наведено в п.3.3. Положення ; а тому відповідач-1 не мав законних підстав відмовити у здійсненні реєстрації права власності на вищезазначену квартиру за наявності посвідченого нотаріально договору купівлі-продажу .

Враховуючи наведене , господарський суд знаходить достатньо правових підстав для задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі . Вирішуючи питання про розподіл судових витрат , керуючись вимогами ст.49 ГПК України , та враховуючи ту обставину , що спір виник внаслідок неправильних дій ДП „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал”; суд вважає за необхідне покласти на відповідача-2 всі судові витрати.

На підставі викладеного ,керуючись вимогами Закону України „Про власність” , Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”; ст. 327 ЦК України ; ст. 78 ГК України; „Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно” ;ст.ст. 49,75,82-85 ГПК України , господарський суд ,-

ВИРІШИВ :

1. Визнати за територіальною громадою міста Дніпродзержинська в особі Дніпродзержинської міської ради ( 51931, м. Дніпродзержинськ ,пл.. Дзержинського ,2 ; код ЄДРПОУ 24604168 ) право власності на квартиру № 1 , що розташована за адресою : м. Дніпродзержинськ , вул. Лісопильна, буд. № 61 .

2. Зобов’язати відповідача –Обласне комунальне підприємство „Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації” ( 51925, м. Дніпродзержинськ , вул. Кірова,9, код ЄДРПОУ 03341782 ), в 5 –денний термін з моменту набрання рішення законної сили , зареєструвати за територіальною громадою міста Дніпродзержинська в особі Дніпродзержинської міської ради ( 51931, м. Дніпродзержинськ ,пл.. Дзержинського ,2 ; код ЄДРПОУ 24604168 ) право власності на квартиру № 1 , що розташована за адресою : м. Дніпродзержинськ , вул. Лісопильна, буд. № 61 .

3. Стягнути з відповідача-2 : Дочірнього підприємства „Центр-Послуги” комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради „Дніпродзержинськводоканал” ( 51931, м. Дніпродзержинськ ,вул.. Широка,буд.16 ; код ЄДРПОУ 32401154 ) на користь позивача - Фонду комунальної власності м. Дніпродзержинська ( 51931 , м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського , 2 ; пот./ рах. № 35411004002550, в УДКУ в Дніпропетровській області , МФО 805012, код ЄДРПОУ 2026896 ) : 170,77 грн. – витрат на сплату держмита та 118,00 грн. –витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу .

Видати відповідні накази після набрання рішенням чинності.

Суддя Васильєв О.Ю.